Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Kiedyś grałem w poprzednie różne części i muszę powiedzieć, tak wsysającego mordercy czasu jeszcze nie poznałem. O ile jestem fanem gier, uważam, że rozwijają inteligencję itd. itp., i swoim córkom aplikuję gry w określonych dawkach z pełną świadomością procederu, o tyle sądzę, że Cywilizacja powinna zostać zabroniona przez ustawodawcę :D

 

Ponadto z perspektywy biznesowej miałem z Civ zawsze taki problem, że w grze występuje ekonomia własności: "raz kupujesz czołg i masz go na własność na następne 2000 lat". Podczas gdy w rzeczywistości występuje ekonomia przepływów pieniężnych: "raz kupujesz czołg i masz teraz co roku X tys. zł kosztów stałych utrzymania pojazdu i Y tys. zł / km kosztów zmiennych używania". To fundamentalnie wpływa na logikę gry, która jest nielogiczna i nieprzystaje niestety do rzeczywistej rzeczywistości.

Edited by ententa
Posted

ententa, Ty chcesz symulator rzeczywistości czy świetną turową grę strategiczną? :P

Jest taka gra Capitalism (I i II) i w to koniecznie w końcu muszę zagrać. Ciekawe czy moje skillsy biznesowe zadziałają na symulatorze :D

Posted

Chciałbym coś w stylu Civilization ale z innym systemem odkrywania. Na przykład buduje się ośrodki badawcze które mogą niezależnie opracowywać technologie albo łączyć siły nad jedną. Może jest taka gra, a nie wiem o niej?

Posted

Widzę, że temat trafiony, super ;)

Kurcze, też ostatnimi czasy mam zajawkę na strategie, gry ekonomiczne. Fajnie jakby było połączenie Civilization i Banished. Żeby to szło też bardziej w stronę ekonomii. Zna ktoś coś?

W ogóle, graliście w Civ VI na multi? Ja jeszcze nie miałem okazji. Te rozgrywki w single dają radę? Jestem nowicjuszem ;)

Posted

To trzeba by sobie samemu taką grę napisać, gra ma się sprzedawać a trend w elektronicznej rozgrywce od dawna jest intelektualnie zniżkowy, ma być łatwo szybko i przyjemnie, prawie wszystko co ambitniejsze zeszło do niszy indie a tam jak wiadomo boryka się z niedoborem kapitału finansowego, jak i ludzkiego, choć podobno zdarzają się ostatnio naprawdę dobre tytuły, jak np. Offworld Trading Company, Thea: The Awakening. Polecam zajrzeć tu https://explorminate.net/

Co do Civilization, to grałem trochę w V, ale nie czuję ducha tej gry, irytuje mnie randomowa mapa świata, wiele uproszczeń w mechanice, to już Europa Universalis IV jest bardziej skomplikowaną grą, a to najprzystępniejszy tytuł od Paradoxu.

Posted (edited)

Gracie?

 

Niestety nie, przy całej sympatii jaką darzę serię, cena za Civ 6 z dodatkami to gruba przesada, poczekam aż stanieje do bardziej akceptowalnego poziomu (maks 120 - 150 zł z obecnie zapowiedzianymi DLC), albo wręcz poczekam do premiery pierwszego "dużego dodatku", bo na pewno jakiś się pojawi i wprowadzi sporo nowych rzeczy (tak jak GaK i BNW - ten zwłaszcza - do Civ V).

 

 

Kiedyś grałem w poprzednie różne części i muszę powiedzieć, tak wsysającego mordercy czasu jeszcze nie poznałem. O ile jestem fanem gier, uważam, że rozwijają inteligencję itd. itp., i swoim córkom aplikuję gry w określonych dawkach z pełną świadomością procederu, o tyle sądzę, że Cywilizacja powinna zostać zabroniona przez ustawodawcę :D

 

Ponadto z perspektywy biznesowej miałem z Civ zawsze taki problem, że w grze występuje ekonomia własności: "raz kupujesz czołg i masz go na własność na następne 2000 lat". Podczas gdy w rzeczywistości występuje ekonomia przepływów pieniężnych: "raz kupujesz czołg i masz teraz co roku X tys. zł kosztów stałych utrzymania pojazdu i Y tys. zł / km kosztów zmiennych używania". To fundamentalnie wpływa na logikę gry, która jest nielogiczna i nieprzystaje niestety do rzeczywistej rzeczywistości.

 

Kosztów zmiennych w Cywilizacji może i nie ma, ale stałe jak najbardziej są (ile razy trzeba było ograniczać armię, żeby jakoś dociągnąć do założenia nowego szlaku handlowego), więc aż tak bardzo oderwana od rzeczywistości nie jest (o ile można tak mówić o grze, w której chodzi o prowadzenie cywilizacji od czasów starożytnych po loty w kosmos). Z drugiej strony sądzę, że aby czerpać przyjemność trzeba zgodzić się na pewne ustępstwa, bo nie chodzi o to aby siedzieć z kalkulatorem i przed każdą turą liczyć, czy stać mnie na przestawienie czołgu.

Edited by kopec23

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Register to have access to community resources. Forum rules Terms of Use and privacy anc cookies policy Privacy Policy