Skocz do zawartości

DT880 600 + Feliks Audio Espressivo-e


bees

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W ramach wprowadzenia, przegrzebałem już sporą porcję wątków różnego pochodzenia i nie odnalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, proszę Was o udzielenie kilku informacji, ewentualnie odesłanie do miejsca, które mogłem przeoczyć. Około rok temu zacząłem zabawę w produkcję muzyki. Małymi kroczkami przeszedłem ze zintegrowanej karty dźwiękowej w laptopie do momentu, w którym chcę zainwestować trochę w jakość. Wybór padł na Beyerdynamics DT880 600 ohm. Znalazłem sporo wątków, w których można przeczytać o tym, że dobrym wyborem będzie wzmacniacz lampowy OTL. Wiele pochlebnych opinii sprawiło, że złożyłem zamówienie na wzmacniacz Feliks Audio Espressivo-e. Teraz czas na pytania:

 

1. Czy wspomniany Feliks Audio Espressivo-e to dobry wybór, jeśli zalecana przez producenta optymalna impedancja słuchawek: 100 - 300 ohm?

2. Czy w wypadku korzystania z Mac'a jest sens w dalszego korzystania z M-Audio?

3. Czy użycie wzmacniacza lampowego w jakiś sposób utrudnia mixing/mastering

4. Czy jest coś, co przeoczyłem, a powinienem na to zwrócić uwagę?

Edytowane przez bees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwiękowi z lampy daleeeko do neutralnego, najwięcej zmian w tonach średnich, całość brzmi bardziej analogowo. Do robienia muzyki imo odpada :P

Z drugiej strony do samego słuchania DT880 + Espressivo-E bajka. Imo słuchawki 250-600Ohm najlepiej radziły sobie na tym AMPie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworząc muzykę powinieneś mieć liniowy dźwięk, a lampa raczej ci tego nie da.

Same słuchawki są dobre ale do studia chyba bym brał coś bardziej sprawdzonego bo jakoś rzadko widzę ten model w zastosowaniach studyjnych.

To raczej słuchawki audiofilskie o zacięciu studyjnym niż studyjne słuchawki o zacięciu audiofilskim ;)

 

Zdecydowanie dobre monitory a nie słuchawki i lampa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@retter

Nie wiem czy słuchałeś DT880 600Ohm, ale to są najbardziej studyjne z BD średniej półki. Na prawdę grają równo, analitycznie i przejrzyście ;)

 

Akurat 600ohm nie słuchałem ale jako takie pojęcie mam o dt880, natomiast ja bym walił o poradę do ludzi bardziej obeznanych.

I ci jakoś woleli k240, Focale, hm5 czy studyjne monitory. Słuchawki deko inaczej kreują dźwięk a przez to mamy inny odbiór na słuchawkach niż na kolumnach.

Gdzie zdecydowanie więcej muzyki jest robiona pod głośniki więc to taki trochę strzał sobie w kolano ;) w kontekście produkcji muzyki zastąpienie kolumn słuchawkami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. To nie powinien być problem, ale zawsze masz jeszcze do wyboru wersję 250 omów i to w dwóch wydaniach: Edition oraz Pro.

 

Ad 3. Nie utrudnia, ale stwarza duże ryzyko, że powstały materiał będzie tonalnie i przestrzennie "wykręcony" w przeciwną stronę niż to narzucają włożone lampy i sama konstrukcja wzmacniacza. Do tego przestrzeń tej konstrukcji jest dość specyficzna i pre-definiowana. Do miksu lampa IMHO nie, no chyba że ambitna, równo i liniowo grająca konstrukcja (czytaj: droga). Ja Tobie polecam nową wersję Black Pearl i dla pełni szczęścia odwracalny mod słuchawek. Posiadacz takiego zestawu napisał mi:

 

Witam,
Wzmacniacz i słuchawki grają pięknie.
Prawie ich nie słychać, tylko instrumenty :)
Gratuluję dobrego projektu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczność zastąpienia kolumn słuchawkami wynika z metrażu pokoju (17m2), jak i ze względu na współlokatorów, których nie chcę katować. Jaki wzmacniacz słuchawkowy w takim razie polecacie?

@majkel, napisałeś o modelu Black Pearl, jednak 1500 złotych przekracza mój obecny budżet, czy jest szansa na znalezienie jakiejś rozsądnej alternatywy okolicach 1000zł?

Edytowane przez bees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupi O2, profesjonalka to nie jest, ale starczy, jakiś chyba w komisie stał.

Jak już się reklamujemy (UP) to zerknij okiem także na mój (stopka).

 

Ogólnie wszystko co gra przejrzyście, liniowo, analitycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

No to zdecydowanie HM5 + sensowny interfejs (wzmak i dac) będzie chyba sporo lepszym rozwiązaniem niż dt880 + lampa.

 

Jestem zdecydowany na DT880, mogę ewentualnie pomyśleć o zmianie wersji z 600 na 250 ohm, jeśli ułatwi to wybór wzmacniacza/komba. Jeszcze raz, potrzebuję urządzenia, które w połączeniu z komputerem (Mac) pozwoli mi usłyszeć dźwięk wydostający się z abletona w jak najbardziej neutralnej formie. Z tego, co wyczytałem, używanie interfejsu nie jest wymogiem w wypadku sprzętu apple, jednak muszę wziąć pod uwagę możliwość poszerzenia zestawu o gitarę basową.

 

Jeszcze raz, czego potrzebuję, aby jak najszybciej usłyszeć w słuchawkach neutralny, jak najbardziej detaliczny dźwięk? Kombo, sam wzmacniacz?

 

komputer apple

M-Audio M-Track (możliwość wymiany)

Beyerdynamic DT880 600 (250)

 

 

Kwota, którą mogę na to przeznaczyć wzrasta do około 1600, jeśli zawrze się w niej wymiana M-Track'a. Z tego, co wyczytałem zestaw Magni/Modi byłby w moim wypadku najlepszym rozwiązaniem, jakieś alternatywy?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty weź napisz PW do nismovskiego. On ci wszystko ładnie wyjaśni co do lampki, Black Pearla, Beyerków i ' problemu ' z małym metrażem

Edytowane przez Play
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w PMce - kupiłeś niewłaściwe słuchawki i teraz poprawianie ich wzmakiem jest bez sensu.

Lepiej kupić coś typu Brainwavz HM5 lub Focal Spirit Professional, na których sam dopracowuję miksy (tu sobie kliknij i posłuchaj kilku przykładowych: (KLIK) ), ale fakt pozostaje faktem:
żadne słuchawki nie zastąpią monitorów i nigdy, nawet na najlepszych nausznikach, nie uzyskasz tak dobrego miksu i jakości jak przy użyciu nawet średniej jakości monitorów.

Słuchawki w pracy studyjnej to POMOC, a nie sedno. Są swego rodzaju "protezą". Fizyki nie oszukasz (wbrew temu, co próbują wcisnąć sprzedawcy słuchawek itp. :P ).

Od siebie polecam kupić jakieś 5" monitory na początek (w 1500 byś się zmieścił), a do tego porządny interfejs audio, by mieć niską latencję na wtyczkach itd. oraz wysokiej jakości wejścia z pre-ampami. Jak pod taki interfejs podepniesz zarówno płasko brzmiące monitory jak i równiutkie słuchawki to będziesz miał bardzo fajny zestaw na początek.

Presonus Eris E5 (1000 za parę) + Focusrite Scarlett 2i2 (500 zł) + Brainwavz HM5 (500 zł) + kable i podkładki pod monitory (ok. 200 zł) to łącznie wydatek rzędu 2200 (a założyłem, że wszystko kupujesz nowe). :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Nie jestem zwolennikiem kupowania na raty. Jak zmieniłoby sytuację poszerzenie budżetu do 3000 z pominięciem sluchawek. Korzystam w tej chwili z aiaiai tma-1, które jako tako zaklejają dziurę. Jesli faktycznie tak krytycznie na mix/master wplywa uzycie monitorow zastanowie sie dwa razy. Czy wielkość pokoju bardzo wpłynie na odsłuch?

 

@snucfdbko, niestety prawdopodobnie nie jestem zainteresowany

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wielkość oraz akustyka pomieszczenia decydują o brzmieniu.

 

W kwestii porad monitorowych zapraszam do innego tematu. Co do "kupowania na raty" to jako początkujący powinieneś się z tym liczyć, bo jak nie chcesz tak robić to polecam kupienie 2x Focal SM9 + jakiś interfejs Universal Audio UAD-2 Octo :lol:

 

Ale na poważnie:
Kup sobie dobre słuchawki + monitory. Moim zdaniem te Brainwavz HM5 grają o wiele lepiej niż cena wskazuje, dlatego wcale nie stoją na przegranej pozycji w porównaniu z Focal Spirit Pro, które są 2x droższe. Do tego ustal czego potrzebujesz w kwestii interfejsu: ile wejść/wyjść czy musisz mieć DSP, podpięcie USB/FireWire/PCI...
Masa niewiadomych, bo nie napisałeś jaką muzykę chcesz robić, co już masz ze sprzętu (pewnie tylko komputer + "pożyczone" wtyczki VST).

 

W Twoich warunkach i tak nie masz co się rzucać na wielkie zakupy w kwestii monitorów, bo zmarnujesz kasę, a jej nie usłyszysz. Maksimum u Ciebie to 1000 za sztukę, a potem adaptacja akustyczna (co też pewnie odpadnie, bo współlokatorzy, bo właściciel mieszkania/domu itd.)

Poczytaj sobie fachowe fora o produkcji muzycznej. Jest pełno osób, które jak Ty, chcą sobie zrobić mini studio projektowe dość małym kosztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 250 nie gra już tak liniowo - bardziej V-ką, ale też nie jakoś przesadnie ;)

Jedyne słuchawki gdzie porównywałem różne wersje przez dłużej niż moment.

 

Na czym porównywałeś? Obie pary beyery (600 i 250) miały pady podobnie wyrobione?

Tak jak pisałem w PMce - kupiłeś niewłaściwe słuchawki i teraz poprawianie ich wzmakiem jest bez sensu.

 

 

Dlaczego są to niewłaściwe słuchawki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w PMce - kupiłeś niewłaściwe słuchawki i teraz poprawianie ich wzmakiem jest bez sensu.

 

Lepiej kupić coś typu Brainwavz HM5 lub Focal Spirit Professional, na których sam dopracowuję miksy (tu sobie kliknij i posłuchaj kilku przykładowych: (KLIK) ), ale fakt pozostaje faktem:

żadne słuchawki nie zastąpią monitorów i nigdy, nawet na najlepszych nausznikach, nie uzyskasz tak dobrego miksu i jakości jak przy użyciu nawet średniej jakości monitorów.

 

Słuchawki w pracy studyjnej to POMOC, a nie sedno. Są swego rodzaju "protezą". Fizyki nie oszukasz (wbrew temu, co próbują wcisnąć sprzedawcy słuchawek itp. :P ).

 

Od siebie polecam kupić jakieś 5" monitory na początek (w 1500 byś się zmieścił), a do tego porządny interfejs audio, by mieć niską latencję na wtyczkach itd. oraz wysokiej jakości wejścia z pre-ampami. Jak pod taki interfejs podepniesz zarówno płasko brzmiące monitory jak i równiutkie słuchawki to będziesz miał bardzo fajny zestaw na początek.

 

Presonus Eris E5 (1000 za parę) + Focusrite Scarlett 2i2 (500 zł) + Brainwavz HM5 (500 zł) + kable i podkładki pod monitory (ok. 200 zł) to łącznie wydatek rzędu 2200 (a założyłem, że wszystko kupujesz nowe). :)

 

Mówię to mniej więcej autorowi od początku ze dt880 nie są do studia to on w zaparte uparł się na ten model. Bo gdzieś sobie poczytał a może i ma tylko na Boga ludzie osłuchania trochę trzeba mieć.

DT880 to audiofilskie !! słuchawki o zacięciu studyjnym i nic tu nie zmieni 600 ohm w tych zastosowaniach znacznie lepsze będą hm5 czy k240 które to już zależy od interfejsu i warunków.

 

Nismo posłuchałem sobie nie dawno hm5 byłem zaskoczony ich studyjnym dźwiękiem taki neutralny i to w takiej fajnej cenie. Ale wiesz niektórzy i tak wiedzą swoje najlepiej.

 

bees

Najpierw wybierz słuchawki potem interfejs a jeśli potrzeba (k240) to albo mocny interfejs albo neutralny amp.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zdecydowałem się tutaj napisać, dzięki za pomoc. Nazwa tematu jest już całkowicie nieaktualna bo z zakupu pierwszego, jak i drugiego członu dzięki Wam zrezygnowałem. Doszedłem do wniosku, że na najbliższy czas odpuszczam kupno monitorów, przynajmniej do momentu, kiedy będę miał więcej czasu na zagłębienie się w temat. Na chwilę obecną poszukuję dobrego interfejsu, który będzie stanowił solidny punkt wyjściowy do rozbudowy zestawu. Zamawiam HM5, narazie do pary z M-Audio M-Track i powoli zabieram się za przeglądanie wątków powiązanych z wyborem interfejsu, tymczasem proszę Was o podanie kilku typów przed zamknięciem tego tematu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interfejsu? Ale co my Ci mamy podać? Tutaj akurat mało kto siedzi w sprzętach studyjnych, a nawet jeśli miałbym Ci pomóc to nadal nie odpowiedziałeś do czego takiego interfejsu potrzebujesz?
1. Jakie złącze (USB/FireWire/PCI)?
2. Ile wejść/wyjść i jakiego typu?
3. Ile instrumentów chcesz w niego wpinać?
4. Czy zamierzasz nagrywać wokale?
5. Czy potrzebujesz DSP wbudowanego w interfejs?
6. Jaką muzykę chcesz tworzyć?
7. Jaki budżet?
8. Nówka czy używka?
9. Chcesz w niego wpiąć jakiś kontroler MIDI?

Bez takich podstawowych danych mogę Ci powiedzieć: kup Universal Audio UAD-2 Octo Ultimate, Apogee Symphony I/O 8x8 + 8mp, Prism Sound Atlas lub Avid Pro Tools HDX2 16x16 System :) Zadowolony?

Edytowane przez nismovsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności