Skocz do zawartości

Test karty AIM SC808


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

No to ci wyraźnie piszę w czym może być problem i nie napisałeś czy sprawdziłeś co jest ustawione w AIMP. W AIMP możesz mieć ustawione "windows default" i wtedy gra dokładnie z takim samym ustawieniem jak cały system, albo możesz przekierować dźwięk do konkretnego urządzenia, czyli np do głośnikowego integry, spdif integry, do spdif AIM, do podstawowego AIM (i tam sobie definiujesz czy RCA czy headphones) i jeszcze do wielokanałowego w AIM też jako osobne urządzenie (u mnie niewidoczne na liście, bo nie mam podpiętej karty-córki). Przestaw sobie na "Windows Default" i wszystko będzie szło tak samo.

 

Tak to wygląda u mnie i np wszystkie dźwięki, filmy itd idą przez X-Fi, a jak chcę w AIMP przełączyć źródło, to tam gra słuchawkami przez HD Audio, a reszta jest nadal niezmieniona i gra głośnikami. U ciebie jest prawdopodobnie więcej urządzeń HD Audio, bo masz tą kartę i może być wskazane inne urządzenie HD Audio niż ma reszta systemu. Tak przy okazji to te "Głośniki HD Audio", to u mnie żadne głośniki, tylko główna karta na której mam ustawione granie przez słuchawkowe.

 

ej63us.jpg

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś już testował nowe sterowniki do AIM? Dziś zajrzałem w ich download, a tam nowe sterowniki do wszystkich Windows (łącznie z Win10) wydane na koniec sierpnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki stwarzają problemy przy wykorzystaniu próbkowania powyżej 44.1kHz i dowolnego efektu, czy to dodanie środowiska, czy włączenie EQ. Dźwięk charczy, niezależnie od posiadanego sprzętu. Na 44.1kHz 16/24bit wszystko działa bez zarzutu. Problem zgłaszałem mailem, na oficjalnej stronie downloadu sterowników znajduje się stanowisko firmy w tej sprawie, w dokumencie pdf. Pozwolę sobie zacytować:

 

Known issue Issue: noise When customer change the higher audio resolution, they will hear the noise. This is a confirmed bug from APO drives of audio chip, and it will be solved by next release.

W skrócie - nie zwiększać próbkowania powyżej 44.1kHz i wszystko jest cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja się pytałem o błędy na Windows10? Pytałem się ogólnie o sterownik i nie na żadnym systemie "demo", bo tylko tak mogę określić Win10.

 

Na próbę zainstalowałem. Nie będę oceniać dźwięku, bo nie mam cudownej pamięci do brzmienia, ale pierwsze co mi się rzuciło w oczy to poprawiony panel Xear, który działa na pewno lepiej niż w poprzedniej wersji. Na HD681 bardzo wyraźnie było słychać wszystkie stosowane efekty i na Win7 nie występuje żaden problem z ustawianiem częstotliwości próbkowania. Może to też jakaś ułuda, ale wydaje mi się, że jest trochę mocniejszy bas (a może za rzadko słucham z AIM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że przez chwilę przygłuchłem, bo po instalacji wskakuje maksymalna głośność, a ja podłączam słuchawki bezpośrednio wyjściem słuchawkowym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakupku albo audiofanatyku przy obszernym tescie testowano rowniez kilka popularnych opampow, a najpopularniejszy tani zestaw opampow na podmianke to 2xLME49720 i LM4562. Z kolei obszerny test opampow znajdziesz w temacie o xonarach na pclabie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana opków ze stockowych na te, które wynalezł pewien użytkownik Xonara oraz to co opisał Evil na swoim blogu

daje spektakularną różnicę odbieranego dzwięku.

 

tani NE5532 jest opkiem legendą, choć słabszym technicznie od taniego OPA2134 < OPA2227 < LM4562=LME49720=LME49860 (wg NwAvGuy)

i ten tani NE5532 znacznie podniesie jakość dzwięku względem stockowych opów. Nie zalecam NE5532 na stopniu końcowym dla dużej głośności lub nie dużej, ale przy wymagających słuchawkach (np. SPL 97 dB/mW jak w moich HD 600)

 

U mnie to nie problem na NE5532 na stopniu końcowym przy HD 600, bo mam mikolaj612 mod. Wtedy niedomagania się nie pojawiają. A ja, osobiście, przy zmodowanej karcie jestem na granicy wynalezienia doskonałego combo.

 

Rekomendowany układy opów dla AIM stock to:

  • 2x NE5532 + LM4562 (bardzo tanio i bardzo dobrze, a przynajmniej dla tego co dopiero co ze stockowych opów się przestawił) można też te z "2x" zamieniać na OPA2134 (mi się fajnie tego OPA słuchało) lub jak sn4ke o Evila (poczytać) rozkminach wspomniał i będzie dużo lepiej lub inna Evilowa konfiguracja 2x LME49720 + MUSES8820
  • czyli Evill'owo (2x LME lub 2x NE) + (LM lub MUSES)
  • konfiguracja przez jednego mastaha od Xonara Essence wynaleziona :
    2x podwojone* LME49990 + OPA1612
    *bo LME49990 to pojedynczy op i istnieje tylko w dwóch opach przylutowanych do jednego stolika na allegro za ok.50/szt.
  • Evil szykuje się do przedstawienia dużego porównania http://www.audiofanatyk.pl/upcomings/
  • Konfiguracja droga i soczysta, detaliczna oraz przestrzenna i głęboka dzwiękowo dla
    zmodowanego AIM SC808 na HD 600 wynaleziona - na przestrzeni miesięcy - przez mnie, to:
    2x podwojony LME49990 + OPA 1612 + podwojony AD797 i będę próbował inne jeszcze
  • po swojemu tanie opy próbować: OPA2111, OPA2134, OPA2107, OPA2604
  • TL082 itp - nie próbować
Edytowane przez matkin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evilu, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz? U mnie 10-tka i najnowsze sterowniki. Muszę jeszcze sprawdzić inny kabel optyczny, żeby to wykluczyć.

 

Czy w systemie wyjście SPDIF jest oznaczone tylko jako koaksjal - zarówno w ustawieniach dźwięku Windowsa, jak i oprogramowaniu AIMa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LM4562=LME49720=LME49860 (wg NwAvGuy)

Nie wg. NwAvGuya tylko potwierdzone przez inżyniera National Semiconductor. Do przeczytania na diyaudio. Wspominał on również że wersja w metalowej puszce może brzmieć lepiej, chociaż te są sporo droższe. NE5532 wcale nie jest taki słaby techniczne jak może wskazywać jego cena ;)

U mnie w AIMie toslink działa bez najmniejszego problemu. W systemie oznaczony jest jednak wtyczką RCA i podpisem coax :P Windows 8 x64

Sporo sprzętów ma tak że przy podłączonym równocześnie toslinku i coaxie chce korzystać z tego drugiego więc możliwe że nie obejdzie się bez odłączenia wtyczki.

Edytowane przez BamboszeK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominał on również że wersja w metalowej puszce może brzmieć lepiej, chociaż te są sporo droższe.

Czy istnieje jakiś prosty sposób na zekranowanie tych plastikowych DIP'ów? Bo może da się jeszcze sytuację uratować, może jeszcze jest nadzieja... ;)

 

NE5532 wcale nie jest taki słaby techniczne jak może wskazywać jego cena ;)

Wiem, że nie jest słaby, aktualnie w AIM mam 2x OPA2134 + NE5532. Jest fajnie :) Sobie z jeszcze innymi op'ami rekomendowanymi przez rzeczonego Guy'a chcę poeksperymentować. :)

Edytowane przez matkin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evilu, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz? U mnie 10-tka i najnowsze sterowniki. Muszę jeszcze sprawdzić inny kabel optyczny, żeby to wykluczyć.

 

Czy w systemie wyjście SPDIF jest oznaczone tylko jako koaksjal - zarówno w ustawieniach dźwięku Windowsa, jak i oprogramowaniu AIMa?

 

Win7 x64. Dalej tak jak pisał Bamboszek. Niestety kabel to częsty problem przy optykach, zwłaszcza tyczy się to tańszych modeli, choć nie jest to zasada. Dlatego coaxial to często najbardziej rozsądna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciux - a może to po prostu kwestia niedopracowanych sterowników pod Win10?

 

Tak w sumie jestem ciekawy czy istnieje jakaś możliwość zaimportowania jakiejś części sterownika od konkurencji, bo tamte konstrukcje na pełniejszym CM8888DHT na pewno mają lepsze wsparcie od C-Media niż niszowy AIM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między wersjami plastikowymi DIP/DIL-8 a TO99-8 niekoniecznie musi sprowadzać się do puszki. Te same dwa opampy od TI potrafiły w obu wersjach grać inaczej i na ogół TO99 grały po prostu lepiej, przynajmniej wg znajomego, który takie układy testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności