Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Pendragon ma mdac a bodajże na sabre i ciemności Panie, oj ciemności. To że w środku siedzi Sabre nie oznacza żyletek na wyjściu, Smoku przekonał się już o tym w kontakcie z matrixem :)

 

Wytapaczone na tapaczu.

a to nie wiedziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam standów pod monitory, możecie coś polecić?

Jak ma wyglądać podstawka wzgledem monitora jeśli chodzi o wielkość?

 

Zainteresowałem sie wstepnie takimi:

http://www.thomann.de/pl/millenium_bs500_set.htm - nie wiem czy nie będą za wysokie. wysokość tweatera mniej więcej na 115cm

http://www.thomann.de/pl/millenium_bs_1208.htm

http://skylark.com.pl/proel-kp840/ jest jeszcze kp845, ale chyba niczym się nie różnia.

http://skylark.com.pl/proel-kp860/

Edytowane przez minczin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam standów pod monitory, możecie coś polecić?

Jak ma wyglądać podstawka wzgledem monitora jeśli chodzi o wielkość?

 

Monitor musi na podstawce stać stabilnie. To tylko tyle w kwesti wielkości. Co do wysokości to musisz mieć tweetery na wysokości uszu, także jeśli jest to na zmianę siedzenie przy biurku / siedzenie na kanapie to warto rozważyć regulowane.

 

U mnie akurat służą ciągle na tej samej wysokości, więc stoją elegancko na nadstawce stołu studyjnego (na zdjęciu z neta: RTA Producer Station) i jest git :D

 

studio-rta-producer-station-716989.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch tylko przy biurku, wiec nawet mogą nie być regulowane. Tweater w moim przypadku powinien byc na wysokosci 115-120cm. Podstawki zatem 75-85cm w zależności jakie monitory kupie.

 

Duzo więcej basu jest w Alpha80 niz 65? Możecie porównać ilościowo do słuchawek, nie mam doswiadczenia z głośnikami za bardzo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po reakcjach to sporo różni 65 od 80 w kwestii dołu, co jest dość zrozumiałe (fizyczna wielkość woofera robi swoje). Jeśli skłaniasz się do bardziej wyrównanego grania, z mniejszym wykopem i wydatniejszą górą to pomyśl o Alpha 65. Jeśli chcesz np. oglądać filmy lub słuchać muzyki, w której impakt na basie lub stopie perkusji jest ważny, idź w 80-tki.

PS. Na IkeaHackers.net znalazłem kilka fajnych tematów z biurkami DIY, wykonanymi z elementów dostępnych w IKEI. Świetne źródło inspiracji! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinz jak Ci się spisują APS Klasik, gdyż myślę o nich albo o EVE-Audio SC205? Tych modeli wogóle nie słuchałem, znam APS Aeon i fajnie to zagrało całościowo, ale takie Adam A7X mają dla mnie lepsze wysokie i średnicę, wolę jak jest tutaj trochę ostrości, niż złagodzone pasma. Może ktoś jakieś inne monitory wskaże, także myśle o Fostexach PM641, sugerująć się tym co nismovsky napisał że mają lepszy attack i decay na basie niż PM841, gdyż wolę szybki, zwarty bas. Ogólnie to lubię sposób grania, bas liniowy, bardzo dobrze kontrolowany, nisko schodzący i go czuć niż słyszeć bardziej (wiem że to nie jest możliwe przy takich monitorach, więć tutaj muszę iść na kompromis), średnica ma być rozdzielcza, każdy dźwięk odseparowany, ale jednocześnie musi brzmieć organicznie, a nie cyfrowo, zwłaszcza damskie wysokie wokale, słucham dużo japońskich wokalistek i vocaloidów, a wysokie mają być lekkie, wyraźne, bez cyfrowego nalotu, tak jak w Audeo na szarych filtrach, HifiManach He-6. Ze słuchawek pro to najbardziej lubię SOny MDR-V6 że względu na średnicę, takie Audio-Technicy M70x też by były fajne, jakby nie ta surowa średnica, natomiast wogóle mi się nie podobają Brainwavz Hm5 brak im ostrości, lekkości w dźwięku, tak jakby wszystko było zmatowione. Ze słuchawek dla mnie są najlepsze Hifimany He-6, grają właśnie tak jak lubię, bas kiedy jest potrzebny w dużych ilościach podadzą go, a kiedy nie to go nie ma, średnica jest bardzo nasycona, rozdzielcza, że wspaniałą fakturą zwłaszcza wokali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIsmo, ostatnio słucham własciwie tylko experimentalu i trapu, wiec dlatego skłaniam sie bardziej ku 80tką. Pokój aktualnie mam ok. 20m2. Będę chyba musiał się przejść gdzies na odsłuch, albo zamówić do siebie z mozliwością zwrotu, chyba, ze trafie jakies uzywki, to po prostu kupie :)

Edytowane przez minczin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie, nie wiem czy to do końca odpowiedni temat ale zadam je tutaj.

Jakiś czas temu pytałem o zestaw monitorów, zdecydowałem się na scarlett2i2 i presonus eris e5 i planuję ich zakup do końca roku.

Jednocześnie sprzedam fiio e10k które obecnie posiadam.

 

Moje pytanie brzmi jak się sprawuje wyjście słuchawkowe w scarlett 2i2?

To znaczy jakie słuchawki są w stanie napędzić i czy dadzą sobie rady na przykład z bayerdynamicami dt990pro?

Ewentualnie jak ktoś się orientuje, czy jest lepsze, czy gorsze od obecnego fiio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od miejsca, w którym ich będziesz używał, metrażu, akustyki itd.

Ale za 1500 to bym sobie odpuścił chyba te Yamaszki, bo w okolicach 1500-2000 czają się ciekawsze, moim zdaniem, monitory.

 

Yamahy musisz odstawić te 50 cm od ściany przez bass-reflex z tyłu obudowy. A jeśli masz jak to zrobić to do słuchania biurkowego lepiej już kupić np. JBL LSR305.

Erisy za to świetnie brzmią w nawet tragicznych akustycznie pomieszczeniach, także ustawione w "pozycji typowo biurkowej" tj. przy samej ścianie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu (warunki spartańskie, podesłałem Ci foto na PM), póki nie przeniosę się na swoje włości (kto wie, kiedy to nastąpi, za dwa lata się hajtam, więc może wtedy coś się ruszy :P) wolałbym nie inwestować w meble itp, żeby to jakoś inaczej poustawiać :) dlatego chciałbym żeby monitory były w miarę uniwersalne pod względem możliwości ich ustawienia również w przyszłym lokum, przy czym bass reflex preferowałbym jednak z przodu. no i szukam typowego "bang for a buck", bo audiofilem żadnym nie jestem, ani nie chcę też wydawać górki pieniędzy. monitory mają służyć do typowo konsumenckich zadań: muzyka, filmy, seriale. Nie tworzę muzyki i raczej nigdy nie będę :)

presonusy mi się ogólnie podobają, z tego co widzę często polecane, w internetach też niezłe opinie. może to byłby dobry wybór?

jaki najtańszy, ale w miarę rozsądny, interfejs by się do nich nadał? Focusrite Scarlett 2i2? czy da się coś taniej?

 

w najbliższym czasie podejdę do Riffa w Gdańsku na jakiś odsłuch tych erisów.

Edytowane przez gregdezet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchy w sklepie nijak się mają do późniejszego grania u Ciebie. Monitory studyjne grają wraz z akustyką pomieszczenia, dlatego najlepiej wypożyczyć je za kaucją, by sprawdzić czy brzmią dobrze w Twoich warunkach odsłuchowych - tak, żebyś mógł się skupić. Widziałem już sklepy, w których testowano monitory w małych klitkach z piankami-piramidkami po sam sufit, a wpinano monitory w jakiś odtwarzacz mp3 i puszczano z niego muzykę. Przecież to żenada!

 

Polecam Ci Erisy E5 + Scarlett 2i2 + ISO-Pad 5 z thomanna + porządne kable TRS-TRS (jack 6.3 STEREO z obu stron). Nie pchaj się w te Yamahy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałem zapytać, jak się mają Presonus Eris E5 do Yamaha HS8. Te drugię mogę kupić za 1500 zł (roczne). Erisy kosztują 1000 zł (nowe). Warto dozbierać do Yamahy?

Tylko zapominasz o jednym, ze E5 to 5" woofer, a HS8 to 8" :P. Erisy E5 kosztuja 1000zl i odpowiednio HS5 1100zl ;). Idac dalej tym tropem, to 5" nie zejda tak nisko, jak 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a ja chciałem zapytać, jak się mają Presonus Eris E5 do Yamaha HS8. Te drugię mogę kupić za 1500 zł (roczne). Erisy kosztują 1000 zł (nowe). Warto dozbierać do Yamahy?

Tylko zapominasz o jednym, ze E5 to 5" woofer, a HS8 to 8" :P. Erisy E5 kosztuja 1000zl i odpowiednio HS5 1100zl ;). Idac dalej tym tropem, to 5" nie zejda tak nisko, jak 8".

 

zdaję sobie z tego sprawę, po prostu zastanawiam się czy 2x cena (dajmy na to przy nowych) jest warta świeczki. ale na ten moment mnie nie stać na monitory za 2 koła to raz, a dwa to raczej nie mam warunków żeby stawiać jakieś większe kolubryny. poza tym nie zależy mi jakoś specjalnie na dużej ilości basu :) 5 calowe (a nawet 5,25 calowe w przypadku erisów :P) wydają się optymalne w mojej sytuacji, sumując wszystko do kupy.

Edytowane przez gregdezet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ile m2 pomieszczenie?

bo ja wiem... z 20 na pewno, może 21. jak posprzątam to może wrzucę foto, albo narysuje w paincie :P

 

 

Sporo jak na 5", no chyba, że tylko przy biurku i tak chcesz słuchać. U mnie testowaliśmy na 23m2 i 8" to było w sam raz z komfortowym zapasem. Ja na 15m2 będę celował w 6" chyba. Przy słuchawkach jestem uwiązany do biurka, to chociaż monitorów posłucham sobie swobodnie w całym pomieszczeniu.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile m2 pomieszczenie?

bo ja wiem... z 20 na pewno, może 21. jak posprzątam to może wrzucę foto, albo narysuje w paincie :P

 

 

Sporo jak na 5", no chyba, że tylko przy biurku i tak chcesz słuchać. U mnie testowaliśmy na 23m2 i 8" to było w sam raz z komfortowym zapasem. Ja na 15m2 będę celował w 6" chyba. Przy słuchawkach jestem uwiązany do biurka, to chociaż monitorów posłucham sobie swobodnie w całym pomieszczeniu.

 

biurka to ja nawet nie mam :D

wklejam fotę z rozkładem pokoju (mniej więcej, wielkość prostokątów troche przekłamana, ale rozkład zachowany).

Click!

w lewym dolnym rogu jest "baza", gdzie odbywają się wszystkie czary, czyli muza i seriale/filmy. docelowe miejsce na monitory oznaczone na czerwono :P

Edytowane przez gregdezet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A ja mam taki problem, że w sumie nie wiem w jaki sposób jednocześnie podłączyć laptopa/komputer i ps4 do monitorów. Planuję kupić erisy E5 i nie chcę przepinać kabelków.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

No wydaje mi się, że bezpośrednio nie dasz rady. W PS4 masz wyjście dźwięku po optyku, nie wiem jak masz w laptopie. W takim wypadku potrzebujesz DACa lub interfejsu, który ma wejście optyczne i USB ( to do lapka ) i wyjście RCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wydaje mi się, że bezpośrednio nie dasz rady. W PS4 masz wyjście dźwięku po optyku, nie wiem jak masz w laptopie. W takim wypadku potrzebujesz DACa lub interfejsu, który ma wejście optyczne i USB ( to do lapka ) i wyjście RCA.

Lepiej XLR, po prostu potrzebujesz interfejs/DACa z 2 wejściami, optyk + usb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności