Skocz do zawartości

Fiio X1 - meloman na wynos


NimnuL

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli mam rozumieć, że jesteś w stanie wyłapać różnice w dźwięku poza domem w głośnym otoczeniu (e.g. komunikacja miejska, spacer po mieście)? Mi się ta sztuka nie udaje.

A różnice między 44/16 a 192/24 słyszysz? Mówię o tych samych nagraniach czyli z oryginalnego FLAC 24b robisz 44/16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czuję różnicę. Na zamkniętych czy tym bardziej czułych IEMach na mieście się da, spokojnie.

Główne moje zarzuty:

1) "Otóż w ustawieniach można wybrać jedną z trzech kombinacji klawiszy odpowiedzialną za zablokowanie przycisków, niestety żadna z propozycji nie działa."

Przecież nie o to chodzi. W ustawieniach można wybrać klawisze aktywne w czasie, gdy ekran jest wygaszony. Genialne do obsługi przez kieszeń, dzięki temu mamy np. możliwość pauza/play, zmiany głośności oraz utworów przy wygaszonym ekranie.

2) "Niestety stosunkowo wolne jest przemieszczanie się po między tworami – przerwa jest minimalnie zbyt długa jak na mój gust."

Po pierwsze, player obsługuje gapless. Po drugie, wolne przełączanie utworów występuje, gdy korzystamy z wolnej karty pamięci. Normalna, dzisiaj tania już karta class 10 działa znacznie lepiej. A podobno kolega testował na Class 10... dziwne.

3) "Niestety rozczarowaniem okazał się wyświetlacz, który charakteryzuje się bardzo słabą reprodukcją kolorów i raczej przeciętną jasnością podświetlenia."

Recenzja bezkompromisowego taniego playerka dla melomanów, a czepiamy się ekranu? Wystarczy, że jest dobrze widoczny w słońcu, a jest.

4) "Bardzo zawiódł mnie także sposób w jaki pracuje czarne pokrętło stylizowane na płytę gramofonową. Kręci się niezwykle lekko – niemal bez wyczuwalnego oporu, z cichym, słabo wyczuwalnym skokiem oraz wyraźnym luzem."

Wg mnie kółko może wydaje się nieprecyzyjne, ale wyraźnie czuć jego skok oraz opór. Środkowy klawisz wydaje się niestabilny, ale za każdym razem lekkie jego naciśnięcie działa, więc nie widzę problemu.

5) "Pierwsze co przykuło moją uwagę to cisza – niezależnie od poziomu wysterowania głośności, do uszu nie dobiegał najmniejszy nawet szum własny elektroniki."

Hehe, ale jednak szumi. Jak nie mamy czułych IEMów na podorędziu, to mówienie o braku szumu jest nierzetelne.

6) "Wypowiadanie się na temat niuansów w przypadku odtwarzacza przenośnego jest według mnie niczym kulą w płot, bo każdy usłyszy coś innego używając innych słuchawek."

Naprawdę? Hmm a w wyższej półce cenowej tak nie jest? Dodatkowo, podstawą rzetelności jest testowanie kilku playerków jednak na tych samych słuchawkach. Nawet tanie Takstary HD2000 pokazują sporą różnicę m. Clipem a X1 na korzyść FiiO.

7) Brzmienie:

"Krótko: FiiO jest grajkiem bardzo muzykalnym i już od pierwszych sekund uwagę przykuwa przejrzystość, czystość i dynamika brzmienia. Jest to odtwarzacz delikatnie ocieplony, ale środek i góra nie zostały wycofane. Bas jest ciepły, sprężysty i detaliczny. Środek i góra pasma jest prezentowana jest w sposób klarowny i naturalny z szalenie dużą ilością mikrodetali. W przekazie jest sporo powietrza, scena jest rozległa i eliptycznie ustawiona w płaszczyźnie uszu, choć niezbyt głęboka. Osobiście wolę głębsze i ciut bardziej naturalne granie FiiO E07K Andes, choć różnice tutaj są niezwykle subtelne. Według mnie X1 najlepiej współpracuje ze słuchawkami otwartymi o naturalnej charakterystyce brzmienia lub zamkniętymi o nieco tylko ocieplonej manierze."

To jest muzykalny czy przejrzysty z szalenie dużą ilością mikrodetali? Gdzie zniknęła wypchnięta średnica? Jaka rozległa scena i sporo powietrza? Lekko ocieplone zamknięte do niego, to co się stanie z górą?

 

To tyle na szybko. Odnoszę wrażenie, że porównania do lepszych playerków autor nie miał i wyszedł nam bardzo muzykalny, angażujący przekaz, szalenie detaliczny, o rozległej scenie. Ideał? :)

Meloman czy jednak audiofil?

Edytowane przez miki_w1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy gratuulować czy współczuć ;-)

 

Współczuć należy autorowi napisania tego tekstu raczej. Nie jest to klasa AK, czy iBasso, ale jako przenośny grajek na zamkniętych, a nie tylko jak w tekście otwartych słuchawkach, jest znakomity. Nawet (o zgrozo) na Ultrasone Edition 5 zagrał, a na Audio Show Audeze i Pandorę też pociągnął.

Edytowane przez ortega
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę chronologicznie, nie dzieląc na to z czym się nie zgadzam oraz na to, co jest typowo subiektywnym odbiorem.

 

1) No to zacznijmy od błędu merytorycznego:

Otóż w ustawieniach można wybrać jedną z trzech kombinacji klawiszy odpowiedzialną za zablokowanie przycisków, niestety żadna z propozycji nie działa.

 

Pewnie dlatego, że to kombinacje klawiszy aktywnych przy wygaszonym ekranie, a nie służące do blokowania przycisków ;)Otóż w ustawieniach można wybrać jedną z trzech kombinacji klawiszy odpowiedzialną za zablokowanie przycisków, niestety żadna z propozycji nie działa.

 

2) Przerwa pomiędzy utworami (w tekście jest "tworami") jest za długa? Dlatego w opcjach jest Gapless - rozwiązuje ewentualny problem.

 

3) Ekran jest dla mnie jak najbardziej w porządku. Jasność i tak mam na poziomie 3/10 - wszystko jest czytelne i nie czuję potrzeby podbijania, a przy tym nie wali po oczach. Okładki też mi pasują, wolę takie niż czarne słupki po bokach. Nie ma całych, ale i tak widzę je tylko przez sekundę-dwie.

 

4) "Ślizganie" się kółka owocujące czasami przeskakiwaniem o jedną pozycję za daleko, fakt. Znam to od lat z iPoda 4gena i Video, więc Fiio może dumnie powiedzieć, że jest na poziomie Apple ;) Natomiast nie zauważyłem żadnej niepewności w działaniu środkowego przycisku. Masz własny egzemplarz z nowych rzutów czy testówkę?

 

5) Brzmienie:

- różnice pomiędzy odtwarzaczami w tym przedziale nie są niewielkie czy marginalne. Często są wręcz bardzo znaczące.

- dlaczego odtwarzanie gęstych formatów odczytuję jako przywarę? Fiio powinno programowo wyłączyć taką możliwość skoro układ na to pozwala?

- mojej uwagi nie przykuła przejrzystość i dynamika X1. Raczej małe przydymienie dźwięku i pewna anemiczność.

- bas nadzwyczaj detaliczny to nie jest, właśnie przez anemiczność.

- gdzie ta szalenie duża ilość mikrodetali na górze? Nawet na customach tego nie słyszałem.

- scena jest przeciętna, nawet nieco przyciasna. I akurat powietrza, to tam brakuje.

 

Swoją drogą taki grajek, to nie tylko dobry sprzęt na spacer (mocniejszy od Clipa, jednak mniejszy niż telefon, a komórkę i tak nie zawsze chcę ze sobą nosić), ale świetnie sprawdza się w domu - choćby na odsłuchy przed snem, gdzie nie trzeba się przejmować odgłosami ulicy i już można zauważyć różnicę pomiędzy X1, a telefonem za złotówkę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lnszy

Dziękuję za komentarz.

Jeśli chodzi o przerwy między utworami to chodziło o reakcję odtwarzacza. I miałem u siebie egzemplarz testowy, być może z wytyranym kółkiem, ale oceniam co dostaję.

A te klawisze to może masz rację ale "key-lock settings" wprowadziło mnie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te przerwy muszą wynikać z karty a nie X1. Na Hedfaju też ktoś o tym wspominał, pomogło sformatowanie karty pod odtwarzaczem. Jakieś syfy pozostałe po telefonie ją spowalniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt dla audiofilii musi być drogi, dla melomanów nie musi ale dobrze jak cena robi wrażenie bo jak drogi to musi dobrze grać ! :)

W moim otoczeniu wygląda to tak: "Wydajesz tyle na słuchawki, żeby przyszpanować" Smutno...

 

P.S. Cena podobno nie gra...

Edytowane przez Kub3n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności