Skocz do zawartości

Kawa!


eternia

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Lord Rayden napisał(a):

A coś bardziej specjalistycznego ? Kwasek nie uszkodzi ekspresu ?

Od siebie polecam coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/odkamieniacz-do-ekspresu-uniwersalny-1l-saeco-duzy-9990734571

Starcza na 3-4 odkamieniania w zależności od wielkości zbiornika wody w ekspresie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szwagiero napisał(a):
19 godzin temu, Lord Rayden napisał(a):
Mój też chyba ma bo kiedy potrzebuje odkamieniania to wyświetla odpowiednią ikonkę 

Stawiałbym raczej na licznik kaw niż na czujnik.

Możliwe. Nie wglebialem.sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zepsuł mi się młynek elektryczny którego używałem w zasadzie od zawsze. Dowiedziałem się że wedle kawiarzy taki typ najprostszego młynka jaki używałem to jest do przypraw i cukru pudru a nie kawy bo mieli nierówno i nie ma żadnej regulacji... :D Kupilem w takim razie pierwszy młynek do kawy w swoim życiu Wilfa Svart. Po pierwszej kawce z aeropresu jestem i no niewiem czy jest lepiej czy gorzej no ale rzeczywiście inny smak wyraźnie czuć. Interesujące.

 

20221209_165015~01.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 5 lat używam takiego Tchibo. Bardzo fajny 

 

elektryczny-mlynek-do-kawy-z-waga (1).webp

elektryczny-mlynek-do-kawy-z-waga.webp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Spawn napisał(a):

Zepsuł mi się młynek elektryczny którego używałem w zasadzie od zawsze. Dowiedziałem się że wedle kawiarzy taki typ najprostszego młynka jaki używałem to jest do przypraw i cukru pudru a nie kawy bo mieli nierówno i nie ma żadnej regulacji... :D Kupilem w takim razie pierwszy młynek do kawy w swoim życiu Wilfa Svart. Po pierwszej kawce z aeropresu jestem i no niewiem czy jest lepiej czy gorzej no ale rzeczywiście inny smak wyraźnie czuć. Interesujące.

 

20221209_165015~01.jpg

Wilfa bardzo spoko :)

W zasadzie przemiał jest bardzo prosty do wyjaśnienia - jak zmielesz za grubo to niedoparzysz (duża cząstka stawia wiekszy opór wodzie w ekstrakcji) i kawa będzie kwaśna i bez polotu. Jak za drobno - kawa będzie zbyt mocno "oddawała" aromaty do gorącej wody - będzie cierpka, gorzka, a wrażliwym jelitom może przyspieszać wizyty na tronie.

@Spawnz grubsza dlatego trochę CI inaczej kawa smakuje zapewne - mniej niedoparzonych/przeparzonych cząstek.

 

A jak już masz lepszą kontrolę to sobie tam ustawisz wszystko łatwiej pod siebie.

Dlatego im równiejszy przemiał, tym lepiej, bo jest nad tym kontrola właśnie.

Jak do w jednym filmie mówili, baristę można obrazić komplementem, mówiąc że jest niepowtarzalny ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Spawn napisał(a):

Zepsuł mi się młynek elektryczny którego używałem w zasadzie od zawsze. Dowiedziałem się że wedle kawiarzy taki typ najprostszego młynka jaki używałem to jest do przypraw i cukru pudru a nie kawy bo mieli nierówno i nie ma żadnej regulacji... :D Kupilem w takim razie pierwszy młynek do kawy w swoim życiu Wilfa Svart. Po pierwszej kawce z aeropresu jestem i no niewiem czy jest lepiej czy gorzej no ale rzeczywiście inny smak wyraźnie czuć. Interesujące.

 

20221209_165015~01.jpg

 

 

 

 

Też stałem przed podobnym dylematem, ale pozostałem przy młynku ręcznym. 
U mnie zmiana na +, jakość przemiału, szybkość i ilość kawy. Smak też się zmienił, poprawił, mniej miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, trez0r napisał(a):

Do przelewu ok... choć świat idzie do przodu i są godni konkurenci :) 

U mnie tylko przelew (v60 i chemex) oraz aeropress. Klasyka. Jak Comandante.

Wszystko do siebie w końcu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, japkho napisał(a):

U mnie tylko przelew (v60 i chemex) oraz aeropress. Klasyka. Jak Comandante.

Wszystko do siebie w końcu pasuje.

U mnie też ostatnio 90% to szeroko pojęte przelewy, ale m.in. komeś (nawet z Red Clixem) grzecznie stoi już w szafce na rzecz Ode z płaskimi żarnami SSP 👍 

2 minuty temu, hibi napisał(a):

Widzę że po arabsku/turecku nie modne w polszy 😕 a to takie smaczne metody :D

Do tygielka "na szybko" mam Aergrind'a 🆗 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, trez0r napisał(a):

U mnie też ostatnio 90% to szeroko pojęte przelewy, ale m.in. komeś (nawet z Red Clixem) grzecznie stoi już w szafce na rzecz Ode z płaskimi żarnami SSP 👍 

Ja nie mam tyle miejsca w pseudokuchni. Nawet na Ode. 
I przyzwyczajenie porannego ręcznego mielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.12.2022 o 19:19, hibi napisał(a):

Widzę że po arabsku/turecku nie modne w polszy 😕 a to takie smaczne metody :D

Kawa po turecku to u nas po prostu sypana parzącha ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mrbudyn napisał(a):

W nowy rok wchodzimy z kawą decaff tzn beż kofeiny 🤣✌️.

To jak alkohol 0%. Po co pić?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jaro54 napisał(a):

To jak alkohol 0%. Po co pić?

Bo nie każdy piję kawę dla kofeiny? 😎 Dla potrzebujących polecam cascarę (np. w aeropressie 👌), a dla szukających wrażeń sensorycznych decaf od Father's coffee

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności