Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

E4 jest dłuższy i wyższy, ale cieńszy, więc łatwiej wchodzi do kieszeni i lepiej się trzyma.

 

I na pewno przejście Sony na Sony będzie łatwiejsze niż na nowy system - szkła zostają i obsługa nie wymagająca zmiany przyzwyczajeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Inszy napisał(a):

E4 jest dłuższy i wyższy, ale cieńszy, więc łatwiej wchodzi do kieszeni i lepiej się trzyma.

 

I na pewno przejście Sony na Sony będzie łatwiejsze niż na nowy system - szkła zostają i obsługa nie wymagająca zmiany przyzwyczajeń.

Masz rację, choć niedawno stałem przed podobnym dylematem bo miałem przez lata sprzęt Nikon i znałem jego UI, rozkład przycisków jak własną kieszeń, więc chciałem bezlusterkowca tej firmy. Po zapoznaniu z aktualną ofertą na rynku z kilu powodów, które opisałem w tym wątku najlepszym wyborem dla mnie okazał się jednak A7 IV. Rozgryzłem go w jeden wieczór, poźniej spersonalizowałem pod siebie a teraz obsługuję go (fotografując i grzebiąc w menu) patrząc w wizjer. Bez problemu odnajduję wszystkie przyciski, pokrętła bez patrzenia na puszkę. Ten sprzęt jest naprawdę Pro jak dla mnie. Te topowe puszki z jeszcze bardziej wyczesanymi wizjerami to musi być sztos.

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lobuz1 napisał(a):

…i trochę jednak większy 😊(121.3 x 72.9Mm)  od LX100, co potwierdza, że matrycy aspc nie da się jednak upchnąć do mniejszej puszki niż ta w moim.

 

 

 

Hej @lobuz1

Bez problemu się da (111 x 64.3 x 40.3 mm).

Używam od lat.

Na wycieczki w góry, na imprezy i uroczystości, na koncerty, do kieszeni w koszuli na miasto też się spokojnie zmieści. Funkcjonalność dużego aparatu w małej obudowie.

Często nawet steruje nim zdalnie grupami zewnętrznych lamp błyskowych. Matryca oczywiście APS-C. 

 

20231010_131846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marceli napisał(a):

 

 

Hej @lobuz1

Bez problemu się da (111 x 64.3 x 40.3 mm).

Używam od lat.

Na wycieczki w góry, na imprezy i uroczystości, na koncerty, do kieszeni w koszuli na miasto też się spokojnie zmieści. Funkcjonalność dużego aparatu w małej obudowie.

Często nawet steruje nim zdalnie grupami zewnętrznych lamp błyskowych. Matryca oczywiście APS-C. 

 

20231010_131846.jpg

Fajny, pokaż go z drugiej strony. Jaki to model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marceli napisał(a):

Z drugiej strony wygląda tak.

Używam go też często na statywie, przyjmuje filtry.

Do tego przednia i górna część aparatu to odlew magnezowy.

Nikon Coolpix A.

20231010_135510.jpg

No widzę, że fajny sprzęt- wywalili wizjer i go zmniejszyli i dlatego jest mniejszy od LX100 :P 

Ten wizjer na gorącą stopkę jakie ma parametry? No i trzeba wybrać, albo zmocować jakąś lampkę błyskową albo wizjer.

A_DFCP1_BK_frt34r.jpeg

Cytat

Wizjer optyczny NIKON DF-CP1 mocuje się do gorącej stopki aparatu cyfrowego NIKON COOLPIX A - oferuje kąt widzenia odpowiadający obiektywowi 28 mm w formacie 35 mm. Zapewnia powiększenie 0,52x i pokrywa 90% kadru, gdy obiektyw aparatu jest ustawiony na nieskończoność.

Szału nie ma.


Ogniskowa mi odpowiada. Nie wciąga kurzu? Korpus uszczelniany?

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marceli napisał(a):

Lampa jest wbudowana.

Dodatkowo oprócz TTLa ma pełny manual i potrafi synchronizować z 1/2000 s - to dla mnie bajka jeśli chodzi o możliwości kreacji.

Oczywiście można dopiąć nawet profesjonalną Sb-5000. Czasami to robię.

Nie wciąga kurzu? Korpus uszczelniany? Sprawdzałeś czy nie ma kurzu na matrycy? Obiektywu rozumiem nie można zdemontować i przeczyścić. Mógłbyś zrobić fotki nieba przy maksymalnej wartości przysłony (najmniejsza dziura, przymknięta) i tak na f5.6?

 

Może zapoluję na taki kompakcik.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon nie wspomina nic o uszczelnieniach, natomiast mam go już prawie 9 lat i mimo, że fotografowałem nim na wielu wyprawach, na wielu sesjach -  w naprawdę przeróżnych warunkach, to nigdy nie miałem z nim problemu i nie był nigdy w serwisie.

 

Kilka fotek z niego:

 

20231010_143238.jpg

20231010_144034.jpg

20231010_143941.jpg

20230822_180211.jpg

DSC_5819_1s.jpg

20231010_144333.jpg

 

Na przykład ta fotka z niego, reklamująca Airshow Antidotum w Lesznie - była na wielometrowych billboardach w wielu miastach Polski:

20231010_151530.jpg

Edytowane przez Marceli
  • Like 2
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jest jeszcze Ricoh GR III, nawet nieco mniejszy od Nikona, ale grubszy (z lepszym chwytem).

Wizjer jest też dołączany jak w Nikonie, jako opcja i też słabiutki z małym powiększeniem i niepełnym pokryciem. Ma dodatkowo stabilizację, jest taki bardziej „na czasie”, w ciągłej sprzedaży.

Dopinanie tego słabego wizjerka dającego obraz jak z dziurki do klucza to raczej nie dla mnie.
Niestety jak coś jest małe to trzeba coś wyrzucić np. wizjer, duże pokrętła itp. itd. ale dzieki bo nie wiedziałem, że jest taka opcja maluchów w aspc.
Jakby miały wbudowany, przyzwoity wizjer, w kompaktowych rozmiarach, z matrycą aspc byłoby idealnie, ale takiego sprzętu jeszcze nie odkryłem. Widzę, że producenci raczej wycofują się z produkcji wypasionych kompaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marceli napisał(a):

.. w Lesznie.

 

Z Leszna mogę pozdrowić! Lecz billboardu nie widziałem, bo wprowadziłem się tu dopiero po świętach 2021 r.

 

 

Gratuluję dorobku, świetne fotografie.

Niezbity dowód, że sprzęt służy tylko do uchwycenia pomysłu i naprawdę rzadko kiedy jest niedostatecznie dobry, by sprostać określonym zadaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1

Ja mam zdecydowanie inne zdanie na ten temat - które już kiedyś przytaczałem w tym dziale.

Sprzętu na rynku jest masa...po prostu ogrom. Do wyboru, do koloru.

Ja wiem, że jedynym ograniczeniem i jednocześnie najsłabszym elementem procesu zdjęciowego - jest moja zdolność kreacji i konceptu fotograficznego.

 

@HappyBlack

Powitać!

Ja w Lesznie jestem gościem- tylko raz w roku. Niesamowite chwile tam przeżyłem 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Marceli napisał(a):

@lobuz1

Ja mam zdecydowanie inne zdanie na ten temat - które już kiedyś przytaczałem w tym dziale.

Sprzętu na rynku jest masa...po prostu ogrom. Do wyboru, do koloru.

Ja wiem, że jedynym ograniczeniem i jednocześnie najsłabszym elementem procesu zdjęciowego - jest moja zdolność kreacji i konceptu fotograficznego.

nie o to chodzi. Oczywiście, że aparat sam zdjęć nie robi


 
Tu nie o to chodzi. Wiadomo, że aparat sam zdjęcia nie zrobi i są tacy co z przysłowiowego kartofla robią cuda ale ja nie kreuję specjalnie, nie siedzę w lesie z wilkami i nie naświetlam godzinami, nie ciągam ze sobą statywu  (Manfrotto leży w szafie od wielu lat) a później przy komputerku nie obrabiam. Jak wspominałem 2 lata siedziałem i robiłem grafikę wektorową i to jak dla mnie szkoda życia.
Nie chcę też z tzw. brzydkiej baby zrobić plastikowej lali. Na pewno nie zamierzam pokazywać kto ma tzw. dłuższego, ścigać się czy komuś coś udowadniać. 😅
Podróżuję i fotografuję miejsca, które odwiedzam. Robię zdjęcia mojej rodzinie.
One nie muszą być idealne czy „artystyczne” i po fotoszofie. Noszę już okulary i dla własnej wygody używam wizjera (wtedy mogę z nich zrezygnować) a czym on jest lepszej jakości to praca takim aparatem jest przyjemniejsza. W wizjerze też lepiej widzę przy dużym nasłonecznieniu niż z ekranu. Używam też jasnych obiektywów aby robić zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych czy chociażby z dużą GO.
To samo tyczy się pokręteł czy przycisków- muszą być pod ręką i wygodne. Ekran nie ma dla mnie znaczenia bo go nie używam. Temat tej dyskusji zacząłem od małego kompaktu LX100, który posiada wszystkie te cechy i jest idealny jak na moje potrzeby. Zastanawiałem się czy jest coś podobnego, kompaktowego spełniającego WSZYSTKIE te kryteria.
Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marceli napisał(a):

Spoko, najważniejsze to frajda i zadowolenie z tego co się robi, dla mnie ważniejsze niż same zdjęcia 😀

Zdecydowanie się z Toba zgadzam i również gratuluję fantastycznych zdjęć.
Lubię szwendać się z aparatem na wyjeździe, zwiedzać, coś nowego zobaczyć/dowiedzieć się i pstrykać fotki. Kiedyś biegałem za robaczkami, pszczółkami, motylkami czy robiłem zdjęcia kwiatkom.

Mógłbym teraz robić zdjęcia ptakom, poznać ich zwyczaje i tutaj byłbym skłonny się poświęcić i posiedzieć trochę w lesie czekając na spektakularne ujęcie- atak drapieżnika czy jakieś zaloty :).  Do tego jednak warto mieć dużego zooma, którego aktualnie nie posiadam i pewnie nie kupię bo nie będę za często używał. Robiłem też kiedyś zdjęcia samolotom na piknikach np. w Radomiu- takie zwykłe, nie zawodowe jak Twoje.

 

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptaki są fajowe, w przeciwieństwie do samolotów zainteresowałem się nimi stosunkowo niedawno i czasami szwędam się za nimi po różnych miejscach. Dla mnie to dużo trudniejsza fotografia niż metalowe maszyny. Chociaż..., jak teraz myślę, to lotnictwo wymaga mega precyzyjnej logistyki, wyczucia momentu, specyficznych warunków atmosferycznych, na niektore ujęcia czekałem 10 lat 😅

 

Np taki pterodaktyl mi się trafił:

 

20230726_212818.jpg

Edytowane przez Marceli
  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marceli napisał(a):

Ptaki są fajowe, w przeciwieństwie do samolotów zainteresowałem się nimi stosunkowo niedawno i czasami szwędam się za nimi po różnych miejscach. Dla mnie to dużo trudniejsza fotografia niż metalowe maszyny. Chociaż..., jak teraz myślę, to lotnictwo wymaga mega precyzyjnej logistyki, wyczucia momentu, specyficznych warunków atmosferycznych, na niektore ujęcia czekałem 10 lat 😅

 

Np taki pterodaktyl mi się trafił:

 

20230726_212818.jpg

Ooooo, o takie zdjęcia mnie się rozchodzi. 😅 Też mi sie wydaje, że ciekawsze bo sporo do odkrycia, trudniej się nasycić i znudzić. Kiedyś trochę je podglądałem- mam fajną, zawodową lornetkę Olympusa.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że są takie karty z solidnymi stykami, z jednego kawałka żywicy, z którymi można nurkować jakby ktos się uparł czy przejechać po nich czołgiem. V60 bo ciężkich filmów nie będę kręcił. Sandisk do porównania. Teraz już wiem i polecam. 😛 

IMG_2967.jpeg

IMG_2968.jpeg

IMG_2969.jpeg

IMG_2972.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy Viltrox 20/2.8 za 899zł.

Z takim  A7cIi/CR to całkiem fajny zestaw edc jeśli szkiełko daje radę. 

Waży zaledwie 152 g, a jego wymiary to 65×60 mm.

 

dz04NDAmaD02Njk=_src_222933-viltrox-20-2

 

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/37199-viltrox-af-20-mm-f-2-8-fe-poreczny-szeroki-kat-za-nieduze-pieniadze


 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo650 plan sie trochę zmienił i jest u mnie telekonwerter KENKO A-AF PRO 300 2X, który wydłuża ogniskową dwukrotnie i w połączeniu z Nikonem D90 na Nikkorze 70-300mm pozwala osiągnąć nawet 900 mm. Rezultatami postaram się podzielić na spokojnie w tym tygodniu :)

 

Lumii_20231017_134624220.jpg

 

Lumii_20231017_134854976.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lobuz1 napisał(a):

Nowy Viltrox 20/2.8 za 899zł.

Z takim  A7cIi/CR to całkiem fajny zestaw edc jeśli szkiełko daje radę. 

Waży zaledwie 152 g, a jego wymiary to 65×60 mm.

Fajna propozycja, cena jest bardzo atrakcyjna,parametry również. Ciekawe jak wypadnie w realu.

3 godziny temu, Tytus1988 napisał(a):

plan sie trochę zmienił i jest u mnie telekonwerter KENKO A-AF PRO 300 2X, który wydłuża ogniskową dwukrotnie i w połączeniu z Nikonem D90 na Nikkorze 70-300mm pozwala osiągnąć nawet 900 mm. Rezultatami postaram się podzielić na spokojnie w tym tygodniu :)

Dobrze że jesteś kreatywny i szukasz ciekawego sprzętu.

Przyznam że 900mm, to już spora moc jak na tele. Spodziewam się że będą ciekawe zdjęcia księżyca oczywiście jak warunki na to pozwolą.

U mnie w tej chwili, największa ogniskowa to 105mm,pewnie w przyszłości coś sobie dokupię.

Najważniejsze aby była z tego frajda no i ciekawe zdjęcia.🙂

 

 

W dniu 13.10.2023 o 12:37, lobuz1 napisał(a):

Nie wiedziałem, że są takie karty z solidnymi stykami, z jednego kawałka żywicy, z którymi można nurkować jakby ktos się uparł czy przejechać po nich czołgiem. V60 bo ciężkich filmów nie będę kręcił. Sandisk do porównania. Teraz już wiem i polecam. 😛

Super propozycja, dzięki🙂

A ja kupiłem takie dwie do Nikona.

CFexpress od Angelbird i SDXC od Samsunga.

Ta pierwsza jest bardzo dobra i świetnie się u mnie spisuje, stosunek jakości do ceny i pojemności jest chyba najlepszy na rynku kart CF.

Druga to taki standardowy SD, ale na początek wystarczy, pewnie za jakiś czas zamienię ta kartę na coś szybszego i pojemniejszego. 🙂

 

 

IMG_20231018_124130 (Copy).jpg

IMG_20231018_123909 (Copy).jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tytus1988

 

Nie polecam łączenia tego TC z zoomem 70-300. Obraz będzie bardzo słabej jakości, z D90 nie zadziala AF i światło będzie F11 na długim końcu.

Jeślibyś potrzebowałbyś jakiejś pomocy w tym temacie - daj znać na pw, z teleobiektywami mam do czynienia 20 lat.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzałem się z Tobą skontaktować od kilku tygodni. Jednak nie wiedziałem, jak to uczynić :) Bardzo się cieszę i jak najbardziej się z Tobą zdzwonię w tym tygodniu (jeśli nie będzie to problemem) w tej sprawie :) Zaraz wyślę dane :)) Dziękuję Marceli i jesteśmy w kontakcie! :)

 

@pablo650 gratuluję zakupu kart CFexpress🙂👍🥇Też będę planował je nabyć, bo mam nikonowe plany bezlusterkowe :)

 

W przypadku obiektywu jest trochę problematyczne jego ściemnienia, jak wspomniał słusznie Marceli... jednak nie jest najgorzej😉 Postaram się dzisiaj lub jutro w wątku "Pochwal sie swoim zdjęciem" zamieścić kilka moich pierwszych zdjęć z ptakami, a konkretnie łabędziami :) Pamietam, że @Bednaar też kiedyś dzielił się ładnymi ujęciami tych ptaków 🦢🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tytus1988 napisał(a):

Pamietam, że @Bednaar też kiedyś dzielił się ładnymi ujęciami tych ptaków 🦢🙂

To zdjęcia mojej Żonki, ona jest domowym fotografem. Obecnie używa Pentaxa K20D, ale rozgląda się za czymś innym. A jak już kupi to "coś innego", to Pentax będzie mój - mnie całkowicie wystarczy :)

@Marceli Wspaniałe zdjęcia - masz talent. Szczególnie ten "pterodaktyl" robi wrażenie :) 

Edytowane przez Bednaar
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bednaar rozumiem :) Twoja żona Radku ma talent. Jakby żona nie miała nic przeciwko, byłoby świetnie, gdybyś od czasu do czasu zamieścił jej zdjęcia. Pentax jest bardzo dobrym, cenionym korpusem, nad którym też kiedyś się zastanawiałem.

 

Gratuluję zakupów płytowych i pamiętam o kontakcie w najbliższym czasie w wiadomej sprawie 🙂👍🥇🎶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności