Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy co chce się robić. Jak mają być ładne zdjęcia na Insta, to telefon i tyle.

A jak już trochę bardziej chce się skręcić w stronę portretu, przyrody czy sportu i korzystać z ustawień manualnych, to do nauki spokojnie można się zamknąć w tysiącu. Jak ma być i nauka i coś na przyszłość, to tak ze 2-3 tysiące warto mieć na aparat, obiektyw, zapasową baterię i kartę pamięci. Ale tu dużo zależy od preferencji. Mnie np. aparaty Sony nie przekonały obsługą, a polubiłem się z Fuji (plus za profile z klasycznych filmów i bardzo fajne pliki JPG).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, NuYam napisał(a):

Stosował ktoś dobrej jakości obiektywy do telefonów i może polecić coś wartościowego?

Takich dużych aparatów raczej nie kupię, bo coś czuję żeby mi się ich noszenie szybko znudziło i było nie praktyczne.

Natomiast takie obiektywy mógłbym użyć z obecnym i następnym telefonem ,trzymać w samochodzie ,nosić w kieszeni kurtki itd co by się u mnie szybciej sprawdziło.

 

 

Marcinie, osobiście mam obiektywy Apaxela do makro (100 mm), mikro (x200) i jutro odbiorę super wide angle 170°, z którym na pewno będzie dużo zabawy oraz umożliwi kreatywne podejście do pewnych tematów. Są one dosyć wygodne w obsłudze, chociaż nawet przy dość precyzyjnym ustawieniu potrafią winietować. 

 

Jeśli chodzi o jakość obrazu -najlepiej ocenić samemu. W pochwal się swoim zdjęciem zamieściłem kilka zdjęć, w tym pająka ogrodnika (męczyłem się nad tym ujęciem kilkanaście minut, bo uciekał pod płatki stokrotki😉), krzyżaka... właśnie z macro Apaxela w połączeniu z Samsungiem Note 9. W powiększeniu można też dojrzeć maleńkiego owada ze wspomnianej stokrotki😉 Mnie ten obiektyw pozytywnie zaskoczył, bo oczekiwań względem niego nie miałem zbyt dużych. Tym bardziej w połączeniu z moim dość leciwym telefonem.

 

20230723_235532.jpg

 

Można też otrzymać z niego dość satysfakcjonujący bokeh. 

 

20230715_210857.jpg

 

Gdybyś planował przygodę z fotografią, to według mnie na początek warto wziąć pod uwagę jedną z używanych cyfrowych lustrzanek, np. jakiegoś Nikona (D90 lub D7000) i dodać uniwersalny obiektyw (może być Tamron 17-50mm, czy Nikkorowa 18-105mm), mieszcząc się we wspominej przez kolegów cenie około 1000 złotych. Na pewno warto rozważyć też wspomniane przez nich modele. Zabawy będzie sporo, a także da to sposobność do kreatywniejszego podejścia do robienia zdjęć, m.in. dostosowując czas naświetlania, przesłonę, ekspozycję... Na początku może nie być łatwo, ale przez to każdy, nawet mały progres, da dużo satysfakcji i nowe zdjęcia będą coraz bardziej przemyślane oraz w rezultacie piękniejsze :)

 

Trzymam kciuki Marcinie, aby udało się obrać najbardziej optymalny kierunek🙂👍👍

 

@Inszy mogę się zapytać o model używanego przez Ciebie aparatu Fuji? Przy okazji gratuluję pięknych ujęć!🙂👍🥇

  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo :) 

A korzystam z X-A7, bo to mocna cebula - możliwości fotograficzne praktycznie z X-T20, a kupiłem za tysiaka z kitowym obiektywem (którego sprzedałem za 3 stówki). Ciągle za mną chodzi S10 ze względu na uszczelnienie, a już mocno używki potaniały. Ale cóż, cebula ciągle silna... 🤷‍♂️

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza Ci brak wizjera? Dla mnie to konieczność bo ślepy jestem, no i wygoda/większa kontrola. Ekraniku nie używam- nawet zdjęcia przeglądam w wizjerze elektronicznym w A7IV i LX100.

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ostrym słońcu by się przydał, ale jako okularnik i tak zawsze mam problem z wizjerami (odruchowo przykładam oko, bez ściągnięcia/podniesienia bryli), więc dla mnie nie jest to wielka strata. Właśnie uszczelnień mi brakuje, bo wystarczy mżawka i muszę chować sprzęt.

Przydałoby się jeszcze pokrętło z ISO oraz manualny przełącznik trybu ostrzenia, ale za to się płaci, więc do hobbystycznego pstrykania na spacerach spokojnie wystarczy przerzucenie tego na szybkie opcje. Trochę cebula, ale co tam ;) 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2023 o 00:22, Saiya-jin napisał(a):

Viltrox 16/1.8, ale nie wiem czy nie wolałbym zooma jednak

Mnie też zainteresował ten obiektyw i jutro może podskoczę do dystrybutora w Gdańsku bo cena i recenzje są bardzo dobre. Sprawdzałeś go?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2023 o 14:53, HappyBlack napisał(a):

 

Robi wrażenie..

Choć byłoby jeszcze lepiej, gdyby to był mały OLED, tak jak w Batisach od Sony.

 

Jak leży w ręce? Jest efekt WOW po zrobieniu pierwszych fotek?

 

 

Leży w ręce jak własny mały i może dlatego od razu była chemia i szybka decyzja o zakupie. 😅

Jest bardzo dobrze wykonany, z dobrej jakości materiałów, nie tak ciężki jak mój Sony 24-70/2.8 i używa się go z wielką przyjemnością. Jak na razie jedna uwaga co do tulipana, który mógłby trzymać mocniej po zamocowaniu i kłiknięciu a jakby miał blokadę jak mój od Sony to byłoby idealo.

 

Odwiedziłem dzisiaj oficjalnego dystrybutora- firmę Foto-Technika w Gdańsku i było bardzo i miło i profesjonalnie. Polecam zakupy u nich. Pogoda w Gdańsku pod psem i zmokłem dzisiaj 2 razy jak szedłem na obiad, ale coś tam testowego cyknąłem przy 1.8.
AF jest celny, szybki i nawet przy 1.8 nie ma mydła i ostro jest praktycznie w calej pełnej klatce.
Jakiegoś tragicznego winietowania nie zauważyłem po tej chwili testów (występuje jak widać co jest do wyprostowania jakby się pojawiło). W podłym, sztucznym świetle też daje radę.

W tej cenie tako szeroki obiektyw to okazja- wyśmienity współczynnik jakości do ceny. Będę śledził firmę Viltrox bo podobno mają pojawić się nowe modele.
Sprawdzałem też 85, ale było mało czasu i dałem sobie spokój. Będę wracał do firmy Foto-Technika (nazwa podobna do Audio-Technica, ktorą cenie za słuchawki, których mam sporo, więc jest dobrze 😊). 
 

Jpegi prosto z puszki.

 

DSC00381.jpeg

DSC00379.jpeg

DSC00403.jpeg


 

a tutaj fotka z 85.

 

DSC00406________85.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.07.2023 o 16:14, lobuz1 napisał(a):

Płacisz 16 848 PLN i dostajesz 2.5k cashback czyli wychodzi 14,3kPLN (+48zł, ale pewnie nie chodzi o tę różnicę w naszych obliczeniach 😊).

IMG_1611.jpeg

IMG_1612.jpeg

IMG_1613.jpeg

Sony przelało 2.5kPLN cashback, więc zakup zamknął się w oczekiwanej kwocie 14,3k.
Jak dla mnie świetny deal, a kto nie kupił ten trąba! 😜 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
50 minut temu, HappyBlack napisał(a):

Oprócz kiepskiego wizjera (2.36 M punktów - a6300 z 2016 r. też tyle miał..) to są to naprawdę niezłe body.

Mam tylko wątpliwości, na ile ich zminiaturyzowana ergonomia współgra z pełnoklatkowymi obiektywami.

 

image.thumb.jpeg.f19d7190ece4c91107e7db49b9424579.jpeg

(dpreview.com)

Grip ma mały i nieporęczny,  nie ma takiego chwytu jak pełnowaymiarowa Alpha. Poprawili nieco powiększenie wizjera z 0.6 do 0.7, ale wciąż lepszy do kadrowania jest wizjer z większej puszki.


 

Planowana jest też nowa wersja Tamron 70-180/2.8 VC ze stabilizacją:

 

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/37027-nadchodzi-tamron-70-180-mm-f-2-8-di-iii-vc-vxd-g2-lepsza-optyka-stabilizacja-i-mozliwosci-makro

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam taniej chińskiej kamerki na hełm do roweru.

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia lub jakieś poleca?

Kamerę jaką używałem od 2014 roku to na fotce.

Teraz to chyba jest rok 2023 to coś lepszego można wyhaczyć.

Jakieś wifi i inne usprawnienia mnie nie interesują.

Po prostu wychodzę z domu, mam wrzuconą kamerkę na hełmie i zaczynam nagrywać mój rajd.

Nie ma chyba takich kamerek co można podłączyć im dodatkową baterię - jakiś power bank.

 

 

 

roww.png

2023-08-28_21-12.png

camm.png

Rower zbudowałem od podstaw ze starej ramy. Farba i lakier wszystko nowe. Po starym ostały się tylko numery seryjne i naklejki. Części ogólnie z Polski i od myfriendów i nie tylko. Chyba części z ebay-a także. 10 lat i się trzyma. Felgi z polski - wiem że celnicy walnęli im rentgen czy nie ma w nich białego proszku.

Podobno najlepsze kamerki z tymi parametrami.

Jak chcesz mieć naprawdę porządną jakość obrazu to szukaj kamer bazujących na procesorze Ambarella a12s75 i matrycy Sony imx 117 lub 317 . Na polskim rynku to już raczej używane i najwięcej jest Xiaomi mijia 4k lub sjcam sj7star ewentualnie inne kamery z matrycą imx 078.

Ktoś coś wie ocokaman?

NIkt nie ma doświadczenia z takimi kamerkami?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafacio napisał(a):

A po co?

Bo mam 32 TB twardy dysk i lubię nagrywać swoją historię życia i łapać piratów drogowych.

 

Nie przeczyściłem kadru i soczewki.

2023-08-31_00-35.png

desk.png

soo.png

terry.png

Edytowane przez marco-polo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 22:19, HappyBlack napisał(a):

Oprócz kiepskiego wizjera (2.36 M punktów - a6300 z 2016 r. też tyle miał..) to są to naprawdę niezłe body.

Mam tylko wątpliwości, na ile ich zminiaturyzowana ergonomia współgra z pełnoklatkowymi obiektywami.

Wygląda bardzo dobrze, prostota i elegancja, bez przeładowania przyciskami.

Tym bym się tak bardzo nie przejmował.🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, HappyBlack napisał(a):

Dopiero szczegółowe dane uświadomiły mnie, jakie to jest maleństwo względem mojego behemota.

 

panasonic-s1-vs-sony-a7c-ii-front-a.jpg.4064ee9bf26a4fdc25f55a3d457a4a06.jpg

 

panasonic-s1-vs-sony-a7c-ii-top-a.jpg.a35261977b53b02e5dd1fb54ae7b75f6.jpg

 

 

Tylko że ergonomia w S1 jest naprawdę fenomenalna. Aparat i tak noszę na pasku przez ramię, więc waga się rozkłada.

Kosztem ustępstw od pełnowymiarowej wersji. Ergonomia w A7 IV jest również fenomenalna. W wersji A7C nie mieści się jeden palec na gripie, nie ma takiego chwytu, brak joysticka (to super sprawa), mniejszy, gorszy wizjer (dla mnie to bardzo ważne bo nie używam wyświetlacza, mam na stałe złożony). Przejście z tej wersji na Compact byłoby trudne bo łatwo przyzwyczaić się do komfortu, ale do kręcenia filmików czy szybkich fotek jak znalazł. Mógłbym mieć takim kompakcik jako drugi zamiast obecnie używanego LX100.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, HappyBlack napisał(a):

Tylko że ergonomia w S1 jest naprawdę fenomenalna. Aparat i tak noszę na pasku przez ramię, więc waga się rozkłada.

 

Różnica w wadze jest spora, a jak dojdzie tele, albo konkretny zoom, jest już co nosić.🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności