Skocz do zawartości

[Tekst] Od czego zależy jakość dźwięku w smartfonie?


soulreaver

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę czasu mi to zajęło, ale nareszcie zebrałem wystarczającą ilość informacji aby napisać poniższy tekst o jakości dźwięku w smartfonach. Chciałbym podziękować wszystkim za odpowiedzi w temacie: http://forum.mp3stor...o-w-androidzie/ który bardzo pomógł mi w tym opracowanku.

Dodam że tekst ma zastosowanie nie tylko do smartfonów z systemem android ale do większości obecnie produkowanych tego typu urządzeń.

Dodatkowy plik .ods (jest w zipie ze względu na ograniczenia forum) zawiera zestawienie hubów audio w urządzeniach z systemem android (plik można otworzyć przy użyciu pakietu Libre Office lub MS Office).

 

Oczywiście proszę o podpowiedzi i komentarze co można poprawić lub dodać...

Jakosc_dzwieku_w_smartfonach.pdf

audio-hub.ods.zip

Edytowane przez soulreaver
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem trochę informacji od firmy Qualcomm na temat ich chipsetów, niestety nadal nie te które bym chciał. W każdym razie potwierdziło się że audio hub montowany w Snapdragonach S4 ( m.in. HTC One S, Lumia 920, Xperia T) jest nowszy niż w poprzednich chipsetach.

 

Dla tych którzy mają problemy z otwarciem pliku ods zamieszczam streszczenie zestawienia (tylko Qualcomm):

 

Snapdragon S4 m.in. : HTC One S, Lumia 920, Xperia T

 

Snapdragon S3 m.in. : HTC Sensation xe, HTC Sensation, Xperia S

 

Snapdragon S2 m.in. : Xperia Arc S, Lumia 900

 

Snapdragon S1 m.in : Xperia x8, Xperia Neo V, Lumia 800

 

 

Sprzętowo (hub audio):

 

S4 > S3 > S2 > S1

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje! Robi wrażenie meritum i przystępna forma. :)

 

Można by z tego zrobić pracę magisterską. ;)

 

Dzięki, pracy magisterskiej na razie nie planuję bo dopiero co obroniłem inżynierkę z informatyki :).

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś w stanie coś powiedzieć na temat chipów Cirrus Logic używanych w ostatnich modelach iPhone?

Witam!

Jakiś czas temu testowałem muzycznie iPhone4 oraz iPhone4S.

Różnica jest duża, niestety na niekorzyść 4S.

Z tego właśnie względu zdecydowałem się na pozostawienie 4rki.

Zamierzam jednak przesiąść się na coś nowego, najprawdopodobniej będzie to iPhone5, jednak po ostatnich spostrzeżeniach raczej nie ma co oczekiwać tego, że apple pójdzie w stronę jakości. Teraz najważniejsza jest minimalizacja i prądożerność...

Dlatego właśnie szukam alternatywy w postaci jakiegoś player'a, który przynajmniej dorówna brzmieniowo do iPh4.

iPod Video 5G - poległ :)

Kolejny krok to iMod....

 

iPhone5: 338S1077 Cirrus audio codec

http://www.ifixit.co...eardown/10525/3

 

4S: Apple 338S0987 B0FL1129 SGP, believed by Chipworks to be a Cirrus Logic audio codec chip

http://www.ifixit.co...Teardown/6610/2

 

4: Cirrus Logic 338S0589 audio codec

http://www.ifixit.co...Teardown/3130/3

 

A tu porównanie iPhone4 vs iPhone5:

http://www.head-fi.org/t/627754/iphone-5-and-new-ipod-touch-dac/15#post_8719910

Edytowane przez pewu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) Ale mam pytanie odnośnie sterowników kontrolujących huby audio. Pozostając przy androidzie, czy to jaki dostaniemy sterownik zależy od producenta i jego "nakładki" na system ? Czy jeśli mamy powiedzmy jakąś Xperię z nakładką od Sonego, i zechcemy zainstalować tam czysty system to zmianie ulegną również sterowniki dźwięku ? Czy Google Nexusy są w takim razie wyposażane w sterowniki "referencyjne" dla androida ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Nakladka jest tylko grafika np go launcher nie zmieni ci dzwieku. Roznice mozna odczuc zmieniajac romy

 

Wysyłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) Ale mam pytanie odnośnie sterowników kontrolujących huby audio. Pozostając przy androidzie, czy to jaki dostaniemy sterownik zależy od producenta i jego "nakładki" na system ? Czy jeśli mamy powiedzmy jakąś Xperię z nakładką od Sonego, i zechcemy zainstalować tam czysty system to zmianie ulegną również sterowniki dźwięku ? Czy Google Nexusy są w takim razie wyposażane w sterowniki "referencyjne" dla androida ?

 

Sterownik oczywiście zależy od producenta. Tradycyjnie sterownik w systemach opartych na Linuxie znajduje się w kernelu systemowym (choć może być również ładowany dynamicznie z ROMu), natomiast składowych wpływających na dźwięk w androidzie jest więcej; są biblioteki dsp (vide beats audio) i pliki konfiguracyjne Alsy, znajdujące się w systemie (w ROMie).

IMO nie ma czegoś takiego jak referencyjny sterownik androida. Każdy producent w pewnym stopniu dostosowuje ten system do swoich potrzeb, choć teoretycznie może się zdarzyć że telefony różnych producentów opartych na tym samym chipsecie (hubie) będą grały tak samo.

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności