Skocz do zawartości

Wódki, whiskey i inne mocne alkohole


Dszeffko

Rekomendowane odpowiedzi

@Jaro54 to inaczej. Aby trunek mógłbyc nazwany whisky musi spełnić podstawowe trzy warunki. Musi być starzony w beczkach z dębu min 3 lata, musi mieć min 40%. To co podlinkowales to jest napój/drink/likier o mocy 35%

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twoje zdanie, bo jeśli używają takiej nazwy od 1939 roku to chyba lepiej wiedzą, a do tego nikt tej nazwy po za tobą nie kwestionował przez 81 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Palpatine napisał:

To nie jest moje zdanie. To są wytyczne przyjęte na całym świecie i bardzo mocno pilnowane. Oni może robią whisky na co dzień ale to co podlinkowales napewno tym nie jest. I nie ma sensu się sprzeczać wystarczy się dokształcić w kilka minut

Stworzył ją założyciel Seagrama i na etykiecie masz napisane WHISKY. Tak jak pisałem nikt nie zakwestionował przez 81 lat więc raczej jest to WHISKY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z Tobą jest jak ze ślepym o kolorach.

Po pierwsze w nazwie nie ma słowa whisky. Po drugie na etykiecie jest wyraźnie napisane Apple Whisky. Nie ma takiego pojęcia, jest to obchodzenie prawa. Masz nasze filmów w necie na ten temat.
Po trzecie:

Minimalna zawartość alkoholu dopuszczona przepisami to 40%. Często spotyka się whisky o mocy43%, 46% lub więcej, a w szczególności butelkowane z tzw. mocą beczki (z ang. Cask Strength) - czyli bez dodania wody przed zabutelkowaniem
Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Palpatine napisał:

@Spawn nie jest to prawda. Whisky na całym świecie czy to japońska czy chińska czy kanadyjska musi mieć min 40%. Tak samo whiskey. To jest mikser stad nazwa Apple Whisky

 

Japońskie 37% https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-15292-Torys-Classic-Suntory-Whisky-37-0-7l.html i https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-9639-Nikka-Black-Clear-37-0-7l.html

 

Whisky szkocka, bourbon i amerykańska whiskey pewnie mają określone prawnie ile muszą mieć żeby tak się nazywać ale whisky japońska czy kanadyjska widocznie nie ma.

 

Ta pierwsza co dałem linka ma w opisie "Jest ona butelkowana z zawartością 37%, co jest w zgodzie z regulacjami japońskimi, a w sprzeczności z europejskimi, które ustalają minimalną moc whisky na 40%"

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy  Kanady Food and Drugs Act określają minimalne warunki, jakie muszą być spełnione w celu znakowania produktu jako „kanadyjskiej whisky” lub „Canadian Rye Whiskey” (lub „Rye Whisky”) - są one również podtrzymał międzynarodowym poprzez oznaczenie geograficzne umów , Przepisy te stanowią, że whisky musi " być tłuczone, destylowany i wieku w Kanadzie ”, « być w wieku w małej drewna na czas nie krótszy niż trzy lata », « zawierać nie mniej niż 40 procent alkoholu na objętość » i " może zawierać karmelu i środków aromatyzujących ”. w ramach tych parametrów kanadyjskich whisky może się znacznie różnić, szczególnie z naddatkiem«smakowe»- chociaż dodatkowy wymóg, że« posiadają aromat, smak i charakter ogólnie nadana kanadyjskiej whisky »może działać jako czynnik ograniczający. (wolne tłumaczenie automatu z wikipedii can.)

 

Myślę, że to zamyka dyskusję. Whisky amerykańska czy to USA czy kanadyjska, czy chińska czy szkocka i irlandzka muszą zawierać min 40% alkoholu.

 

Co do whisky japońskiej to tutaj są inne przepisy, tutaj nie ma minimalnej mocy alkoholu, ale jak butelka opuszcza granice japonii to nie może być sprzedawana z mocą poniżej 40%

 

Japońska whisky nie podlega restrykcyjnym przepisom. Jedyna definicja jest taka, że ma to być alkohol zrobiony ze zboża (nie z ryżu) i leżakowany w dębowych beczkach. Może to być dowolna mieszanka zbóż, nie jest określony minimalny wiek destylatu, a nawet minimalna moc, stąd w Japonii wiele mass marketowych whisky ma mniej niż 40%. Co ciekawe, japońska whisky nawet nie musi być robiona z japońskich surowców, czy destylowana lub starzona w Japonii. W rezultacie jest na rynku bardzo wiele „japońskich” marek, które zawierają wewnątrz whisky z różnych stron świata, ale nie z Japonii. W przypadku jednak eksportu whisky z Japonii do Europy musi ona spełniać wymogi określone przez Unię Europejską dla kategorii whisky, a więc musi być starzona minimum przez trzy lata w dębowych beczkach i mieć minimum 40% alkoholu.
 

 

Co do likierów które linkuje @Jaro54 i dlaczego nie można ich nazywać whisky chyba dobrze tłumamczy Pan Miler

 

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Spawn napisał:

Oglądasz Milera? Ja pare razy próbowałem i jak już opowiada o whisky to robi to super, ale na 40 minutowym filmie przez 20 minut gada jak powinno się podwijać rękawy (wtf?), 10 minut na temat obrusu i tylko 10 minut o whisky.

Wypełniacze czasu są potrzebne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpawnCiężko odpowiedzieć na pytanie czy go oglądam. Jako charakter i sposób bycia jest dla mnie nie do przyjęcia. Te żarty, autokreacja i autopromocja na każdym kroku w każdym zdaniu jest męcząca. Miałem kiedyś sąsiadkę, która kosiła trawę w garsonce i szpilkach i myślę, że to mogłyby być pokrewne dusze ;)

Skupiam się na historii i notkach sensorycznych. Odcinki o zegarkach, żeglarstwie itp pomijam zupełnie.

Osobiście wolę scotch4dummies czy ralfy

Natomiast pewne rzeczy np. czym jest whisky wyjaśnia fajnie, nawet @Jaro54 powinien zrozumieć przekaż, mimo że gdy pisałem sam to nie docierało, mimo zawartości googla pod ręką.

Aha i sezon szkocki to dla mnie arcydzieło...szczególnie pod względem merytorycznym

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zayebiste promki były M&P na festiwal whisky w czerwcu i z jednej strony trochę żałuje ze ich nie kupiłem bo po 50% były promki No ale wtedy weszło mi ok 6-8 butelek i to takich tłustych po 500+ wiec stwierdziłem ze już byłoby przegięcie. A teraz to musze trochę tego wypić bo nawet nie mam już gdzie dostawiać.

 

Finał w niedziele o 21:00 ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że dawno nie piłem a dobra łycha i single to sporo kasiury z audiobudżetu to znowu naszło mie na rumy.

 

Słuchajcie jakie minimum z krainy piratów polecicie? 

Kiedyś to zaczynało się od Bacardi Gran reserwy albo Brugala tylko zapomniałem które wersje dokładnie 🙄

 

Podpowiedzcie, linki mile widziane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Palpatine napisał:

Miał ktoś przyjemność z Kilchomanem? Przyznam ze nigdy nie piłem żadnego Ich wypustu a trafiłem na mega ciekawa butelkę 

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-20055-Kilchoman-Loch-Gorm-2020-Release-46-0-7l.html

 

Mam butle Machir Bay. Świetna jak na tak młodą whisky. Niby jest torf, niby cytrusy, niby wanilia, nawet lekki pieprz ale wszystko jest takie lekkie i miłe. Z butów Cie nie wyrwie napewno, ale to całkiem złożona i kompletna whisky.

Edytowane przez Spawn
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, pierotero napisał:

Z racji że dawno nie piłem a dobra łycha i single to sporo kasiury z audiobudżetu to znowu naszło mie na rumy.

 

Słuchajcie jakie minimum z krainy piratów polecicie? 

Kiedyś to zaczynało się od Bacardi Gran reserwy albo Brugala tylko zapomniałem które wersje dokładnie 🙄

 

Podpowiedzcie, linki mile widziane. 

Rumfanatic napisał fajny tekst: 

 

http://rumfanatic.pl/2020/04/03/dobry-rum-12-klasykow-do-eksploracji-uniwersum-rumu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności