Skocz do zawartości

FiiO X3


MrSheep

Rekomendowane odpowiedzi

Ale brzmienie inne - podobne do E17, bardziej oddalone, cieplejsze z akcentem na basie, mniej czytelne i szczegółowe, tak jak pisałem w recenzji.

 

Co do modów, to już wyciskają więcej kosztem mocy, było już kilka postów wyżej: http://www.head-fi.org/t/669830/fiio-x3-mod-ad8397-to-ad8620

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko tego AD na wzmaku będzie zamienić, bardzo mocny układ :)


Poza tym oni kombinują nie tam gdzie trzeba, zrobić dobrze trzeba przy Wolfsonie, wzmak należy zostawić w spokoju, bo mocowo nic lepszego się tam nie wciśnie.

 

WM8740 to kość różnicowa-napięciowa a to oznacza, że wcale nie trzeba tam się posiłkować opampem na wyjściu z układu, mam aplikacje WM8740 (jak i WM8718) zdecydowanie lepiej gra bez opampa to niż z opkiem, wyjście różnicowe jest natomiast ułatwieniem w stronę aplikacji opampa.

 

Moja prosta aplikacja WM8740 gra o kilka klas lepiej niż całe FiiO E17 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja prosta aplikacja WM8740 gra o kilka klas lepiej niż całe FiiO E17 :)

Znowu się zaczyna....

Cały świat się myli, nierozważni stosują opampy i skomplikowane konstrukcje elektroniczne, liczą, mierzą i ważą, a tu wystarczy usunąć wszystko i będzie najlepiej...

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wystarczyłoby zmienić tylko aplikację WM8740. Ale do tego trzeba rozgryźć aplikację w X3.

Czasem wystarczy uprościć (pominąć kilka elementów) w fabrycznej aplikacji.

Ja na razie czekam na AD8620, już wysłany. Zobaczymy ile to da.

 

mikolaj612> może zaaplikować do środka Twóją wersję?

 

Fatso> weź pod uwagę, że w produkcji seryjnej wszysko jest optymalizowane pod względem kosztów. Nie opłaca się robić super przetwornika lub opampa w playerze za kilka stówek...

Edytowane przez kwazar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie studiowałem ekonomii, ale w takim urządzeniu wiele rzeczy to kompromis. Czasem żeby zaaplikować np. tańszy opamp, trzeba dołożyć parę elementów w innym miejscu. Wtedy w całości wychodzi i tak taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM8740 to kość różnicowa-napięciowa a to oznacza, że wcale nie trzeba tam się posiłkować opampem na wyjściu z układu, mam aplikacje WM8740 (jak i WM8718) zdecydowanie lepiej gra bez opampa to niż z opkiem, wyjście różnicowe jest natomiast ułatwieniem w stronę aplikacji opampa.

 

Mikołaj mówi o BRAKU opampa

 

Nie studiowałem ekonomii, ale w takim urządzeniu wiele rzeczy to kompromis. Czasem żeby zaaplikować np. tańszy opamp, trzeba dołożyć parę elementów w innym miejscu. Wtedy w całości wychodzi i tak taniej.

A ty wyjeżdzasz z tańszym....

 

Jak brak czegoś może być droższy niż tego obecność. Pominę nawet milczeniem fakt, że kompetencje firmy zarabiającej miliony dolarów na swoich produktach podważa ... (tu miało być coś nieprzyjemnego, ale w końcu po co hejtować).

 

Ja tam wiem dlaczego to brzmi tak a nie inaczej, czemu są tam takie elementy a nie inne. I Jeśli mi to nie pasuje, szukam takiego sprzętu który mi przypasuje, a nie staram się za wszelką cenę zmieniać wszystko i wszędzie. No dobra w ostateczności buduję swój sprzęt.

 

Dlatego dzisiaj mamy super projekt - Cmoy Killer, mnóstwo genialnych DACów prześcigających epokę, wspaniałe wzmacniacze za grosze na wyciągnięcie ręki. Po cholerę poprawiać fabrykę, skoro można tylko popsuć. Nie lepiej czerpać z tego bogactwa projektów i budować co się zapragnie ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci się nie podoba w tym, że Wolfson po kondach zachowuje się identycznie jak Cirrus ? Ja nic na to nie poradzę, że w taki sposó to gra lepiej.

 

Wolfson po opku zaiste zagra dobrze, ale nie w FiiO, tam nawet nie ma napięcia symetrycznego, do tego niskie napięcia, wiecznie te same kondensatory polimerowe, ilekroć mam ten sprzęt w domu to jest to ciągle jeden schemat w trylionie wariacji :)

 

Aplikacja Wolfsona sama z siebie będzie robiona zgodnie z pdf producenta, rozchodzi się o wybór elementów, na 100% w FiiO nie zobaczysz C0G bo koszt ich zakupu jest dość wysoki a chodzi mi o takie typu 100nF, gdzie sztuka na Farnellu to 4zł (najtańsza), dochodzi do tego biedne zasilanie (zapomnij o stabilizatorach klasy ADP150/151), optymalizacja kosztów to jak najbardziej nie zawsze jest to usuwanie wszystkiego jak leci (wbrew pozorom), bo czasem lepiej jest dać prostego opka za 1zł i kilka smiesznych SMD obok których koszt też tej złotówki nie przekroczy niż np: danie tam 2x kondów do blokowania DC wysokiej jakości wartych np: 5zł za sztukę.

 

Poza tym, jak pisałem wyjście różnicowe ułatawia aplikację opampa, co nie znaczy, że ten opamp jest tam potrzebny i zrobi dobrze ! W mojej ocenie może zrobić, ale wtedy trzeba zadbać dodatkowo o lepsze zasilanie (dla opka), zrobić mu dobrą aplikację, jak i kupić sensowny układ który nie obniży jakości Wolfsona, to jest zdecydowanie trudniejsza zabawa niż wlutowanie dwóch dobrych kondów, a efekt w 90% jest lepszy niż jakakolwiek zabawa z opkiem.

 

FiiO na dodatek jest małe, tanie, zasadniczym jego celem jest działanie i granie na poziomie, który firmy nie ośmieszy, dlatego od kilku lat jest ciągle ta sama aplikacja, te same opampy, te same polimery/elektrolity i te same układy SMD, jeśli ktoś chce aby ten sprzęt rozwinął skrzydła to niestety albo musi go zmienić, albo siąść przy nim i się zastanowić, masę FiiO miałem w domu i po prostu wiem, że jest to sprzęt przeciętny sam z siebie (za wyjątkiem D03K), żadne ohh i ahh tego nie zmienią.

 

Moja aplikacja WM8740 jest zrobiona zgodnie z notą aplikacyjną Wolfsona, gdzie elementy są dobrane w zalecany przez producenta sposób, charakter grania FiiO (a może samego Wolfsona jest obecny również u mnie) tylko nie ma żadnej ułomności w tym dźwięku, czyli mulenia, rozmycia, wycofania czegokolwiek oraz co dla mnie najważniejsze nie istnieje problem klaustrofobii :)

 

O ile rozumiem używanie tego opka na wzmaku słuchawkowym (ma dużą moc na wyjściu), o tyle dawanie tego ****a na wyjściu z Wolfa to jakaś kpina jest. Poza tym, nikt w Wolfsonie nie pisze, że OPAMP jest niezbędny do pracy tego układu, jakoś dobre dace potrafią być minimalistyczne, dobre wzmaki też, nawet sam głupi UAE23 to esencja prostoty (podobnie jak ODAC), w podobny sposób ja robię te swoje zabawki, w podobny sposób pewnie da się zamotać tego WM8740 w jakimkolwiek FiiO, poza tym kto kupuje w Chinach ten wie, że oni często idą na zysk a nie realną jakość (tanie elementy, dziwne rozwiązania w schematach, czy braki czegoś), jako przykład mogę podać swój konwerter na XMOS, który nie miał prawidłowej impedancji na coaxie czy kondensatorów tam gdzie trzeba, a kosztował kilka stów, robił go znany (u nich projektant) i jak widać potrafił strzelić proste babole.

 

Jak są jakieś pytania to piszcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A ty wyjeżdzasz z tańszym....

Jak brak czegoś może być droższy niż tego obecność. Pominę nawet milczeniem fakt, że kompetencje firmy zarabiającej miliony dolarów na swoich produktach podważa ... (tu miało być coś nieprzyjemnego, ale w końcu po co hejtować)."

 

Trochę się nie rozumiemy. Mnie chodziło o zamianę tego opampa co jest, na inny droższy.

Poza tym jak firma zarabia miliony dolarów to właśnie na oszczędnościach.

Taki jest rynek, jakby taka firma dołożyła do jednego produktu 100zł, to przy tylko 10 000szt, wyszedł by milion zł !

 

mikolaj612> Widzę, że mnie uprzedziłeś i to z dokładniejszym wyjaśnieniem...

Edytowane przez kwazar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam spoto sprzetu "tuninguje" jednak staram sie porozumiec i zrozumiec potrzeby zleceniodawcy. Kazda zmiana powoduje konsekwencje. Zmiana opka oslabi moc a poprawi jakosc, zmiania aplikacji dac powoduje koniecznosc posiadania wlasciwego toru pozniej. Jeden czlowiek naczytawszy sie forumowych madrosci zlecil mi usuniecie opka w cirrusie i zastapienie tego kondami. Jaki byl pozniej zdziwiony jak sie okazalo ze galki we wzmaku brakuje. Czemu piszecie tylko ze sie poprawi, a nie piszecie o wszystkich zmianach. Dla mnie to naciaganie ludzi i tyle. Rzetelny opis zmian po tuningu a nie tylko pisanie ze bedzie kilka klas lepiej, bo nie wszyscy tak samo to rozumieja.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest rynek, jakby taka firma dołożyła do jednego produktu 100zł, to przy tylko 10 000szt, wyszedł by milion zł !

 

Chyba, że podnieśliby cenę o 500zł, uzasadniając to wysokiej jakości komponentami :P co pewnie zrobią w przypadku x5 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuning, a robienie od zera to są dwie inne sprawy.

 

Cirrus po kondach to nie jest Cirrus po opku, bo jak dobrze wiesz jest coś takiego jak GAIN.

 

Dla mnie po prostu FiiO dawno już zjada własny ogon, ludzie nie będą w nieskończoność kupować tego samego, skoro firma tak oszczędza niech zastosuje WM8718 albo niższy, nikt różnicy w tej klasie sprzętu nie usłyszy a na każdej sztuce będzie oszczędność rzędu min. 50zł, złoty interes.

 

Jedna ważna rzecz, dobry kondensator to jest JEDEN element, najprostszy opamp ma ich minimum kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt + doliczyć należy aplikację tego układu, dobry kondensator x2 kosztuje znacznie mniej niż dobry opamp, a zrobienie aplikacji opka, która zadziała optymalnie dla danego układu to też nie jest wstawienie tu i tak paru rezystorów i zrobienie kilku filtrów.

 

A FiiO gra jak gra, tylko dlatego, że jest tam zastosowany naprawdę hiendowy dac, który nawet jak ma obok siebie nieoptymalne komponenty to jeszcze jakoś gra, zacznij takie coś dawać koło Sabre albo Cirrusa to osiągniesz fantastyczna karykaturę dźwiękową, wiem o czym w tej chwili piszę bo bawiłem się w to przez ostatni miesiąć żeby zrozumieć zależności jakie zachodzą pomiędzy doborem tego albo innego elementu.

 

A zrobienie FiiO wg. zaleceń producenta podniosłoby koszt urządzenia o kilka stów + byłoby większe zdecydowanie, nawet wzmaki FiiO stacjonarne to nie jest do końca dobra kalka referencyjnej płytki od TPA6120A2, więc jak ja mam takiej firmie powierzyć kilkaset zł ? Potem jest płacz, że wszystkie FiiO grają tak samo, że E9 ma impedancję na wyjściu, że nie ma co tam podłączyć, albo, że jakieś E9/E09K gra sucho i beznamiętnie bo producent w zaparte wrzuca tam ****ianego feta jako bufor i do tego najtańsze elementy, mam kontakt z paroma dostawcami sprzętu z Chin i się czasem pytam dlaczego to co oni tam ładują jest tak powszechne to piszą wprost, że to jest tanie jak barszcz i dlatego mogą sobie pozwolić na masową produkcję, a moim osobistym zdaniem jest to, że w prostocie siła, pewnie też nie jedna osoba na tym forum ma podobne podejście nie tylko do audio, nie ma co na siłę komplikować sobie życia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthass> Właśnie o tym myślałem, jeżeli w X3 zastosowaliby super opamp i przetwornik c/a to po co im robić X5?

To jest inna grupa docelowa. X3 za kilka stówek można jeszcze ulepszyć, ale np. X5 za 1.5 tyś bym nie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę w X5 niewiele się zmieni, rewolucję to FiiO zapowiadało już hoho temu i do dziś dnia jej nie ma.

 

Jak ktoś chce z tego na dobrą sprawę wycisnąć więcej niż producent przewidział to własnymi siłami i dodatkowymi środkami, a myślę, że WM8740 to wdzięczny układ, który może w tym sprzęcie jest wykorzystany w 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy potrzebuje super hi-endowego sprzętu w kieszeni za jakieś niebotyczne kwoty. X3 to dobry pół środek, nie ma co od razu psioczyć, że a to źle zaaplikowany wolfson, a to złe kondensatory. Może najpierw warto sprawdzić jak gra i czy jest wart ceny, a nie od razu hejtować?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam sprawdzać ? Ja widzę po zdjęciach środka, że to jest standalone FiiO E17, wiem jak gra E17, jedyne co może tutaj zaważyć na jakości to oprogramowanie tego urządzenia, psioczyć można bo urządzenie trochę jednak kosztuje, a samo FiiO w ogóle się nie rozwija, na dodatek obiecuje gruszki na wierzbie.

 

Jedyne czego im nie odmawiam to ładne i porządne obudowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pysia, jak ja robiłem kilkadziesiąt FiiO, jako jedyny tutaj na forum po co ja mam to mieć w domu, kiedy E10/E07K/E17 ma IDENTYCZNĄ aplikację DACA, a na dodatek wzmak jest tak samo aplikowany jak w E10 i E17, ja widzę zdjęcia, nie muszę tego słuchać bo wiem jak to będzie się zachowywać, po prostu FiiO ciągle klepie to samo, poza tym szkoda by mi było tyle kasy na jakąś zabawkę. Może kiedyś jak ta firma zacznie robić coś innego niż to samo w innym opakowaniu.

 

Co jak co ale FiiO miałem niemal wszystkie, jakakolwiek edukacja mnie na temat tego jak to gra spełznie na niczym, bo za dobrze znam te urządzenia. Ktoś jeszcze będzie mi pisał, że muszę to posłuchać, żeby wydać werdykt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje powiedziałam już w tym temacie. Tym bardziej, że X3 podobno nie gra jak "każdy" Fiio, który "robiłeś".

Poza tym, jakoś E10 i E17 grały totalnie inaczej, chociaż idąc Twoją logiką - powinny grać identycznie.

Edytowane przez pysiaDK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a czemu to ? Kiedy w środku jest to samo :) ? Róznice minimalne sobie mogą być, w tej cenie to po prostu grające, standalone E17, widzę zdjęcia bebechów w środku, dla mnie temat jest jasny, dla fanów FiiO objawienie, dla wszystkich do tematu podchodzą lajtowo, to samo w innym opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grające inaczej.

Nie rozumiem czemu nie potrafisz dopuścić myśli, że kogoś może satysfakcjonować X3? To od razu trzeba, jak widzę, nosić po mieście cegły za grube tysiące, bo to jedyny słuszny sprzęt? Ja, na ten przykład, wolę coś mniejszego, w sensownej kasie i sensownie grającego. Osób takich jak ja jest więcej patrząc na to, jak X3 się sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności