Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Wynika z tego , że na razie nie ma co eksperymentować.Drobne mankamenty fabrycznego firmwaru trzeba będzie jakoś przeżyć(brak menu w jezyku polskim,brak gapless,brak możliwości katalogowania utworów w/g ID tagów itp.).Myślałem , że Cowon bardziej zadba o polski rynek ale widocznie wolą Czechów niż nas. Aktualizacja fabrycznego firmwaru jest sporadyczna i nie wiem czy jeszcze coś nowszego od 2.11 beta 1 się ukaże.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wgrałem. Czasem jak mi się nudzi to robię dziwne rzeczy. W sumie wszystko działa bez problemu chociaż trzeba się znów delikatnie przyzwyczajać do menu i do większej ilości opcji. Za dużo się nie pobawiłem ale pierwsze wrażenie jest takie, że gra lepiej niż na firmwarze Cowon'a. Chociaż może to być złudzenie spowodowane odsłuchem w domu i nieco inną głośnością (tutaj skala jest -60 do 0 :)). MPC odtwarza bez problemu. FLACów w mocniejszym spakowaniu nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yuurei brawo za odwagę. :D Serdeczna prośba - podziel się swoimi spostrzeżeniami co do walorów i mankamentów Rockbox-a dla X5.Jeśli bedziesz mógł opisz dokładnie krok po kroku instalację.Na polskich forach nie ma prawie żadnych informacji na ten temat.Myślę że sprawisz frajdę tym którzy na forum szukają porad i pomocy a nie uwag typu : poszukaj na Google lub zajrzyj na zagraniczne fora.Mieszkamy na razie w Polsce i tym językiem sie komunikujemy. Nie każdy włada biegle angielskim lub niemieckim jak niektórzy forumowicze i nasze rodzime fora są dla nich żródłem informacji.Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wrażenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja nie jest skomplikowana. Zajmuje może 5 minut jak nie krócej. Wygląda co prawda strasznie ale tak nie jest. Tak w skrócie:

- ściągamy na dysk bootloadera, firmware i plik z fontami (opcjonalnie jak ktoś chce dodatkowe "skórki")

- podłączamy odtwarzacz do kompa, boot loadera ładujemy do katalogu /firmware, wyłączamy, odłączamy od kompa, podłączamy zasilanie, włączamy i boot loader od rockboxa się wgrywa (ponieważ aktualny rockbox to ciągle wersja deweloperska więc boot loader od niego zastępuje firmware oryginalny, do którego można wrócić wgrywając oryginalny firmware (nie próbowałem :D)

- ponownie podłączamy X5 do kompa, włączamy i powinniśmy mieć nowy katalog (ukryty) .rockbox

- plik z firmwarem rozpakowujemy bezpośrednio na odtwarzacz. Jest ze strukturą katalogów więc rozpakuje się bezpośrednio do katalogu .rockbox a plik rockbox.audio znajdzie się w głównym katalogu

- w tym momencie wyłączamy odtwarzacz, odłączamy go od kompa i włączamy (już bez zasilania). powinien pojawić się mało zachęcający ekran ładowania rockboxa i jeśli wszystko zrobione jest poprawnie powinna pojawić się struktura katalogów.

 

Co do samego rockboxa to na pewno z minusem jest nieco inne sterowanie. Teoretycznie intuicyjne ale dobrze czasem mieć pod ręką manuala. Ja się czasem trochę gubię aczkolwiek samo sterowanie nie różni się od tego z normalnego firmware'u.

Plusem jest moim zdaniem nieco lepsza jakość odtwarzania. Tak jak pisałem to może być złudzenie ale odnoszę wrażenie, że jest lepiej. Na pewno sporo opcji, które można ustawić. Same możliwości zabawy z equalizerem są duże. Sporą część osób na pewno ucieszy obsługa tagów i skórki wyświetlające okładki (przynajmniej taką mam nadzieję bo nie testowałem). Jest też możliwość włączenia "czytanego" menu. Pewnie ułatwia sprawę przy obsłudze bez patrzenia na ekran. Menu jest do pewnego stopnia spolszczone ale zostałem przy angielskim bo polskie nazewnictwo wprowadza zamieszanie w moim przypadku.

 

Acha parę razy rockbox się powiesił aczkolwiek dało się go wyłączyć i włączyć.

Ogólnie to ciągle za krótko go mam wgranego by powiedzieć coś więcej. Zwłaszcza, że ja po prostu ładuje dynamicznie playlistę i idę sobie. Wystarcza mi, że gra, kawałki się zmieniają i to mnie zadowala. Ciekawym patentem jest crossfade aczkolwiek zawsze zapominam się wsłuchać czy faktycznie kawałek, który gra aktualnie się ścisza i wchodzi nowy stopniowo się podgłaśniając.

Z tego co pamiętam jest opcja "wyrównywania" kawałków do jednego poziomu. Przydatne też pewnie dla tych, których denerwuje, że jedne kawałki grają ciszej a drugie głośniej. Ale tego też jeszcze nie przetestowałem.

 

W sumie dla mnie najfajniejsza opcja to ta pokazująca ile czasu sobie jeszcze posłucham muzyki przy obecnym stanie baterii. Na przykład teraz pokazuje mi 3 godź i 47 minut :D A właśnie a propos baterii to nie widzę, żeby jakoś strasznie rockbox ją zjadał mimo, że według developerów jest ta część zrobiona dopiero w 10%

 

Jak coś odkryję złego lub dobrego na pewno się tym podzielę. Na razie nie żałuję przejścia na inny firmware. Nawet się cieszę bo w końcu mogłem sobie MPC posłuchać w drodze.

 

+

No więc jest minus ale tylko dla posiadaczy pilotów. Przy pracy dysku (buforowanie itp) słychać w tle delikatne pykania. Normalnie nie przeszkadzają bo zagłuszane są przez muzykę ale na przykład przy bardziej wysmakowanych kawałkach (w moim przypadku akurat to trafiło na Katie Melue) potrafi nieco zdenerwować w cichszych partiach. Od razu mówię, że to pykanie nie jest non-stop bo i dysk nie pracuje non-stop. O ile dobrze znalazłem na forum to bug jest zgłoszony więc jest szansa, że zniknie. Ewentualnie zawsze można odłączyć pilota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pclabie cie wymęczyłem .. teraz cie tu pomęcze :P

 

Nie no.. tak naprawde mam pytanko jeszcze jedno... czy z danymi możemy sie pożegnać ??

 

[edit] A i jeszcze jedno pytanko a raczej prośba...:P

podacie mi linki do tego firmware i bootloadera fontów bo ja juz sie pogubiłem i nie wiem co i gdzie :P ?

 

 

[edit2] dobra..już ie trzeba.. odkryłem takie cos jak instrukcja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to rockbox filmów nie obsługuje. Nie wiem czy dodadzą tą funkcjonalność czy nie. Fonty o ile dobrze pamiętam rozpakowywało się do katalogu z rockboxem ale struktura zipa była zrobiona tak, że rozpakowywał sam z siebie do odpowiedniego katalogu.

Skórki zmieniasz wchodząc w opcję Menage Themes bodajrze w General Settings :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przyuważyłem. Wciśnij guzik "record" to wejdziesz w menu opcji :-)

dzięki, jesteś kochany (ale bez przesady - gejem nie jestem :P )... dotychczas byłem przyzwyczajony do długiego naciskania na joy'a... :P

 

[edit] jezu..ten rockbox jest genialny... ale i tak mam dylemat czy go nie zmienić bo jednak filmy to filmy... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie skórki, tylko czcionki - przy odrobinie dobrej woli każdej możesz dorobić polskie znaki - nikt tego jeszcze nie zrobił, bo albo nie uważał tego za konieczność, albo nikomu się nie chciało...

 

ale to akurat jest tylko malutki argumencik dlaczego nie rockbox... glównie chodizło mi o filmy i o obsługe...no i o to że generalnie to tamta oryginalna wersja oprogramowania jest lepsza... a do gier mam osobne urządzenia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności