Skocz do zawartości

DIY / ELEKTRONIKA


prinz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje wyjasnienia pewnego zagadnienia.

 

Łukasz fikus napisał w jednej ze swoich publikacji:

"Since all internal circuitry is regulated on the board, the 12 V can be raw, meaning - just rectified by bridge and CRC filtered (10 000 uF, R=20 Ohms, 10 000 uF again, supply AC 12V, transformer minimum rating 30 VA. )

Of course - we can use regulated 12 V DC or simply a battery from a car.

"

 

A angielskim problemow nie mam, ale elektronika to dla mnie pojecie obce.

Chcialbym sie dowiedziec "co jest potrzebene aby zasilic plytke PCB na ktorej jest napisane +12 GND - 12". ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego tekstu wynika że wystarczy ci niestabilizowane, przefiltrowane 12V :D

Ale na twoim miejscu bym kupił jakiś ładny zasilacz stabilizowany 12V co najmniej 3A.

 

Chyba że ten tekst ma niewiele wspólnego z twoim układem. Najlepiej daj schemat, opis albo przynajmniej samą płytkę, dużo więcej można z tego wyczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sie ma transformator toroidalny do powyzszego cytatu?

Opis dotyczy płytki z przetwornikiem DAC. Chcialbym ja miec zamknieta w obudowie oraz aby koncowe urzadzenie bylo podlaczane zwykłym kablem sieciowym do gniazda IEC.

 

chodzi o ten uklad:

http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES...nWM8742DAC.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kupilem zasilacz AC 13.5v 5A, docelowo potrzebuje prad staly. poczytalem fora i sprobowalem zrobic swoj pierwszy mostek prostowniczy <tańcze>. 4diody uf4007 oraz kondensator 6800uf. Mam w zsiazku z tym kilka pytan:

-jak zmniejszyc wychodzace napiecie z 19.8v na 13.5v ?

-dlaczego jak odlacze zasilanie z gniazda oraz wylacze przycik ON/OFF na zasilaczu.. to i tak miernik pokazuje mi napiecie? ktore co prawda powoli sie zmniejsza)

 

wszelkie sugestie mile widziane, nie chce sie poparzyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prinz, zmniejsz proporcjonalnie zasilacz lub daj stabilizator na wyjście. Miernik pokazuje napięcie, bo masz je zgromadzone w kondensatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wskazówki.

Majkel, dopiero uczę się zasad budowy i działania zasilacza więc proszę o wyroozumiałość.

 

czy taka idea zasilacza jest słuszna i warta stosowania w audio?

 

(gniazdko -> trafo -> mostek -> kondensator (np. 7k uf) -> stabilizator (lm338) -> kondensator ( 10uf) -> docelowe urzadzenie)

 

przy założeniu ze potrzebuje 13.5v i 5a na wyjsciu.

co dodac, co zmienic, co poczytać? :)

 

--edit

zdaje sie ze potrzebuej jeszcze dwoch rezystorow na wyjsciu stabilizatora aby okreslic napiecie wyjsciowe.

wg kalkulatora aby otrzymac 13.75v na wyjsciu potrzebuje np. R1-240ohm R2-2400ohm (drugi rezystor to dziesieciokrotnosc pierwszego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.velleman.be/downloads/0/illustr...anual_k8042.pdf

 

na 9 stronie podana jest zależnosc napiecia wyjsciowego z zasilacza od napiecia wejsciowego podawanego przez transformator.

dlaczego podają taki wielki spadek napiecia na wyjsciu zasilacza?

mam trafo 2x12v 40va i chce miec na wyjsciu +-12V DC.

Czytam piąty dzień wszelkie informacje na temat budowy zasilaczy, zeby ludziom du.. nie zawracac, kupilem za prawie 100zl trafo w wersji audio, a teraz czytam ze ma za male napiecia na wyjsciu :S

 

Prosze o wytlumaczenie czy napiecia w tym wypadku to kwestia zastosowanych rezystorow? a jezeli nei to czego. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności