Skocz do zawartości

Śląski Meet W Ferie.


pavlitto

Rekomendowane odpowiedzi

Przy zatkanym otworze nie może być basu, bo przetwornik ma bardzo mocną poduszkę powietrzną, która przesuwa rezonans układu bardzo wysoko. Pewien fragment częstotliwości jest wtedy podbity, a poniżej jest totalne zero.

symulacja.png

żółta linia to strojenie butterwortha, na dobroć Q = 0,7, czyli maksymalnie rozciągnięte pasmo dla spadku 3 dB. Większa obudowa (linia zielona) powoduje rozciągnięcie w dół pasma dla spadku 6 dB jednocześnie zapewniając osłabienie wyższego basu. Daje też inne charakterystyki impulsowe - czyli lepiej kontrolowany bas, kosztem "ataku". Za mała obudowa (niebieska linia), czyli w Twoim przypadku zatkany otwór powoduje mocne podbicie wyższych częstotliwości z kompletnym brakiem niższych. To są oczywiście symulacje i to mega podbicie wcale nie musi być tak słyszalne jak widoczne (nasz słuch w zakresie niższych częstotliwości nie jest specjalnie wyczulony na odchyłki co do 1 dB jak w zakresie 2-4 kHz). Na pewno jednak słyszalny będzie brak basu.

 

Kolejnymi rysunkami chciałbym przedstawić jak ja widzę konstrukcję bassreflex w słuchawkach, a jak to wygląda w CALach. Przepraszam i z góry uprzedzam - nie mam zdolności paintowych, ale mam nadzieję że naocznie przedstawi co chciałem powiedzieć :).

CAL.png

CAL oryginalne

 

bassreflex.png

bassreflex

 

Co do pików impedancji w zakresie 2 kHz to czy to przypadkiem nie jest spowodowane elementami biernymi?

 

impedancja.png

Porównanie przebiegu impedancji dla obudowy zamkniętej i bassreflex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. To kiedy spotkanie w Zabrzu lub Gliwicach?

 

W Zabrzu akademik Alaska. Spokojne miejsce, 10 minut od dworców. Nie ma neta, ale jest świetlica, piłkarzyki, bilard.

W Gli spirala, lub ewentualnie kropka, czyli studenckie pijalnie piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Śląsk jest na forum jakoś dziwnie rozproszony. Przed ostatnim meetem miałem solidne wątpliwości czy się ludzie zbiorą, dlatego wysyłałem zaproszenia na PM. Jeśli ktoś ma parcie, wciąż tak będzie najlepiej żeby zebrać ludzi. Ja wstępnie jestem chętny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności