Skocz do zawartości

Najlepszy Format


Echelon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy juz było o tym na forum (pewnie było), nawet szukałem chwilę, ale nic ciekawego nie znalazłem...

 

W czasie ostatnich wakacji podczas pobytu w Barcelonie wpadłem do tamtejszego sklepu muzycznego. Myślałem, że potrwa to chwilę, ale jeszcze nie wiedziałem, co mnie czeka. Z wielką radością odkryłem cały dział DVD AUDIO. Wrażenia muzyczne były tak przyjemne, że po 120 minutach tej zabawy utwóry CD AUDIO wydawały się mieć jakość porównywalną do mp3 z bitrate 96. Kiedy się zamknęło oczy podczas słuchania muzyki z DVD, człowiek był niemal pewny, że wielka orkiestra znajduje przed, obok, a nawet za nim. Kosmos.

 

Jaki jest format muzyczny obsługiwany przez iRivery z najlepszą jakością dźwięku w porównaniu do pozostałych? mp3 btrate 320? WMA? Polećcie coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest format muzyczny obsługiwany przez iRivery z najlepszą jakością dźwięku w porównaniu do pozostałych?

Oczywiście najlepszą jakość spośród obsługiwanych daje CD-audio - tylko w iMPkach, oczywiście :-). BTW wie ktoś, dlaczego irivery nie obsługują zwykłego nieskompresowanego wave?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale i tak lepszy niż DVD-Audio jest format SACD ;]

(SuperAudioCD)... specyfikacje nie określają częstotliwości próbkowania ani pasma przenoszenia... bo de facto nie da się... ;)

 

przenosi alles od prądu stałego (0Hz... noo... od 0,1Hz) aż do grubo ponad 100KHz :]

... jeżeli jest to płyta 5.1 to jest na niej osobny mastering dla zestawu stereo (jeżeli nie ma ktoś kompletu głośników)... a wiele takich płyt da się odtwarzać w normalnym odtwarzaczu CD-Audio (hybrid double layer) :]

 

... jako ciekawostkę podam, że to jedyny format potrafiący poprawnie oddać/przenieść falę prostokątną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale i tak lepszy niż DVD-Audio jest format SACD ;]

(SuperAudioCD)... specyfikacje nie określają częstotliwości próbkowania ani pasma przenoszenia... bo de facto nie da się... ;)

 

przenosi alles od prądu stałego (0Hz... noo... od 0,1Hz) aż do grubo ponad 100KHz :]

... jeżeli jest to płyta 5.1 to jest na niej osobny mastering dla zestawu stereo (jeżeli nie ma ktoś kompletu głośników)... a wiele takich płyt da się odtwarzać w normalnym odtwarzaczu CD-Audio (hybrid double layer) :]

Od SACD lepszy nośnik to DVD-Audio, natomiast od DVD-Audio lepszym nośnikiem jest już tylko CD-Audio.

Polecam pewien interesujacy topic na temat SACD :)

Dlaczego CD-Audio jst nośnikiem najlepszym:

-bezproblemowa możliwość kopiowania materiału na dysk twardy i jego dalsza obróbka

-mniejszy rozmiar danych

-tańsze płyty

Dlaczego przemysł nagraniowy partaczy płyty CD tak, żebyśmy myśleli, że CD-Audio nie jest wystarcząjące:

-ka$a :)

... jako ciekawostkę podam, że to jedyny format potrafiący poprawnie oddać/przenieść falę prostokątną :)

Przepraszam, że z ciekawości zapytam - komu to potrzebne? :)

 

Żeby nie było, że sobie posty nabijam - dziękuję za ciepłe powitanie :D

Niestety na długo nie zawitałem. Obowiązki wzywają...

Edytowane przez mlb2gm5x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od SACD lepszy nośnik to DVD-Audio, natomiast od DVD-Audio lepszym nośnikiem jest już tylko CD-Audio

No i wychodzi na to, że CD-Audio jest najlepsze. Dlaczego więc nie przekłada się to na wrażenia słuchowe, o których mówiłem na samym początku posta? Poza tym trudno mi pojąć, że CD-Audio może być lepsze, choćby biorąc pod uwagę ilość dostępnego na nośniku miejsca.

 

 

Dlaczego przemysł nagraniowy partaczy płyty CD tak, żebyśmy myśleli, że CD-Audio nie jest wystarcząjące:

-ka$a

To chyba lekkie przegięcie. W takim przypadku wystarczyło by, żeby jedna firma wyłamała się z tej zmowy i wypuściła na rynek płyty CD z utworami przewyższającymi jakościowo te z DVD. Koszt wytłoczenia CD jest niższy i wszyscy zamiast inwestować w sprzęt DVD, pozostali by przy tanim CD, a omawiana firma zarobiłaby krocie. Jak dla mnie, utwory z DVD mają lepszą jakość, zajmują o wiele więcej miejsca na nośniku i dlatego nie opłaca się nagrywać ich na CD - zmieściło by się ich wtedy o wiele mniej. Błąd w myśleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czarujmy się...

... czy to SACD czy DVD-Audio BIJĄ NA GŁOWĘ CD-Audio!!

 

... i nie trzeba mieć złotego słuchu żeby to zauważyć... wystarczą głośniki/słuchawki na poziomie (i czyste uszy ;) ) żeby usłyszeć ZNACZNĄ różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czarujmy się...

... czy to SACD czy DVD-Audio BIJĄ NA GŁOWĘ CD-Audio!!

 

... i nie trzeba mieć złotego słuchu żeby to zauważyć... wystarczą głośniki/słuchawki na poziomie (i czyste uszy ;) ) żeby usłyszeć ZNACZNĄ różnicę...

Oczywiście przebrnąłeś już przez temat na HA.org, do którego podałem linka :rolleyes:

 

No i wychodzi na to, że CD-Audio jest najlepsze. Dlaczego więc nie przekłada się to na wrażenia słuchowe, o których mówiłem na samym początku posta?

Pomijając fakt, ze możesz mieć wielokanałowe audio - odpowiedziałeś sobie na to pytanie kolejnym cytatem - mastering na plytach Audio CD w ostatnich czasach jest poniżej poziomu krytyki. Te wrażenia słuchowe to może być także placebo.

Poza tym trudno mi pojąć, że CD-Audio może być lepsze, choćby biorąc pod uwagę ilość dostępnego na nośniku miejsca.

Nie chodzi o kwestię dostępnego miejsca na nośniku, ale rozmiar danych np. po zgraniu na dysk twardy. Nie uśmiechałoby mi się trzymać kilkusetmegabajtowych nagrań na hdd.

 

To chyba lekkie przegięcie. W takim przypadku wystarczyło by, żeby jedna firma wyłamała się z tej zmowy i wypuściła na rynek płyty CD z utworami przewyższającymi jakościowo te z DVD. Koszt wytłoczenia CD jest niższy i wszyscy zamiast inwestować w sprzęt DVD, pozostali by przy tanim CD, a omawiana firma zarobiłaby krocie. Jak dla mnie, utwory z DVD mają lepszą jakość, zajmują o wiele więcej miejsca na nośniku i dlatego nie opłaca się nagrywać ich na CD - zmieściło by się ich wtedy o wiele mniej. Błąd w myśleniu?

Otóż faktycznie - jest to przegięcie - ze strony producentów. Dlaczego coś takiego nie ma szansy na powodzenie? Z kilku powodów:

- "od wieków" wmawia się klientom, że głębia bitów oraz częstotliwość próbkowania dla Audio CD jest niewystarczajaca, a dźwięk ma charakter "cyfrowy" (z pewnością). Przedstawiają naturalnie różne wykresiki na poparcie swojego stanowiska... I chociaż faktycznie na papierze wygląda to zachęcająco - to dla ludzkiego ucha jest wszsytko jedno; omamienie klientów jest na takim poziomie, że nikt nawet nie domaga się obiektywnych testów porównawczych Audio CD oraz tzw hi-rez i niemal każdy ślepo wierzy w ułomność starego, dobrego nośnika. Inna sprawa, że stosunkowo ciężko takie testy wykonać ze względów technicznych.

- zabezpiecznia Audio CD są na tyle słabe, że firmy sądzą, iż jest to przyczyną ich "strat finansowych"

- forsowanie nowych standardów miało miejsce od zawsze; wystarczy chociażby popatrzeć na rynek sprzętu komputerowego i dostępnego oprogramowania

 

Czy nie przyszło Wam do głowy, że projektanci standardu Audio CD mogli wiedzieć co robią? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności