Skocz do zawartości
  • 0

Jakie słuchawki IEM + DAC BT w budżecie do 1000/2000/3000 zł?


AngelOfDeathPL

Pytanie

Witajcie Forumowicze! 

 
Na co dzień jako słuchawki nauszne używam Focal Bathys, ale potrzebuje coś na ciepłe dni. Obecnie jako douszne używam pospolitych Samsung Buds2 Pro, ale coraz częściej w pogoni za jakością chodzą mi po głowie jakieś IEMy + DAC. Zależy mi na połączeniu z telefonem (mam iPhone z USB-C i Samsunga) i będę tego używał głównie poza domem w komunikacji. I teraz pytanie bo nigdy nie korzystałem. Czy IEMy zapewniają w miarę komfortowe tłumienie w komunikacji porównywalne do słuchawek dousznych z ANC? Jeśli w Waszej ocenie tak, to co warto rozważyć powiedzmy w budżecie do 1000/2000/3000 zł biorąc pod uwagę zakup tych 2 elementów (słuchawki + wzmacniacz). Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie podpowiedzi bo tak jak wspomniałem IEMów nawet nigdy w uszach nie miałem.

Ktoś mi polecił DAC iBasso DC Elite + iBasso IT05, ale nie wiem czy to dobry pomysł by się "pchać" w takie koszta na start jeśli nawet nie wiem czy mi przypasuje taka forma ostatecznie. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
22 minuty temu, Jaro54 napisał(a):

Dokładnie tak jak po zastosowaniu EQ 

No niezupełnie, bo oryginalne brzmienie wtedy znam, a dopiero później je dopasowuję pod siebie, jeżeli wiem, że firmowe mi nie za bardzo pasuje lub próbuję je "ratować". ;)

 

A stosując niefirmowe tipsy/pady od początku, nigdy nie wiedziałbym, co tak naprawdę słucham.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powyżej wspominano o dźwięku stworzonym przez producenta 🤨

Tylko producent, ba nawet osoba odpowiadająca za strojenie, to najczęściej nie jest jeden "ludź".

Hmm, i tu powstaje problem XD.

Przecież każdy z nas ma fizjologicznie odmienne kanały słuchowe, inne napięcie i sensoryczność błony bębenkowej (niektórzy wręcz mają niedosłuchy - tak jak ja  xd)- czyli producent jedynie może liczyć na pewien uśredniony model dźwiękowy, który przenoszą jego słuchawki odwzorowując dane dźwięki.

A na koniec przychodzi jeszcze element subiektywny - podoba się, albo się nie podoba.

Uzasadnianie dlaczego się podoba, albo nie zazwyczaj jest mocno wtórne.

Czasem nawet jest tak, że ... jakby to powiedzieć ... że ulegamy modzie i się coś podoba, by po pewnym czasie ten walor utracić (bo się znudziło, albo bodźce warunkujące utraciły swoją efektywność).

IMO, jeżeli ktoś przesłuc**je doki w mniej więcej tych samych tipsach to całkiem sensownie jest w stanie wychwycić różnice między nimi.

A z kolei tpisy oryginalne, nawet najbardziej w punkt realizujące zamiary mitycznego "producenta", nic nie dadzą, jak z powodów ww różnic fizjologicznych seal będzie słaby, albo w ogóle nieobecny.

 

Pozdrawiam,

Ch.

Edytowane przez Chesuli
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Chesuli napisał(a):

A z kolei tpisy oryginalne, nawet najbardziej w punkt realizujące zamiary mitycznego "producenta", nic nie dadzą, jak z powodów ww różnic fizjologicznych seal będzie słaby, albo w ogóle nieobecny.

Z tym się w pełni zgadzam, z resztą już nie do końca, ale ok, EOT. ;)

 

Pozdrawiam

N.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, neonlight napisał(a):

Jaki jest sens testować słuchawki na niefabrycznych gumkach?!  To tak, jak bym poszedł na odsłuch HD660 S2 i założył im np. skórkowe pady, bo takie mam i znam ich wpływ na brzmienie?! Co będę wiedział z tego odsłuchu o oryginalnym brzmieniu tego modelu?! Jak na moje, to niewiele. 🥲 

 

Wasza sprawa, dla mnie to jest bez sensu, bo nie po to producent stroi dane słuchawki m.in. gumkami i padami, żeby później słuchać zupełnie innego brzmienia. W takim wypadku spoglądanie na wykresy częstotliwości, również mija się z celem, imo. 🤷

 

Dlatego ja na wykresy nie patrzę, bo dla mnie one niewiele wnoszą. Coś tam pokazują, ale na pewno nie podjąłbym decyzji o kupnie słuchawek na podstawie wykresu, bo już nie raz słuchałem modeli z podobnie wyglądającymi wykresami, które grały kompletnie inaczej. Nawet na fabrycznych gumkach 🤣

 

Tak jak pisałem - wychodzę z załozenia, że jeśli dane IEM-y nie podeszły mi na żadnej z 5 par tipsów, to na pewno nagle nie znajdę magicznej pary która to zmieni. Są IEM-y które mniej lub bardziej reagują na zmianę tipsów, ale zawsze jak słucham to wiem czy w ogóle warto żonglować dalej, próbować fabrycznych, czy po prostu ten model z góry mi się nie podoba. 5 różnych par tipsów pozwala wysnuć jakieś wnioski

 

Też nie do końca rozumiem dlaczego miałbym opierać się o strojenie producenta. Niby jest to jakiś odnośnik, ale wiele słuchawek rozwija skrzydła dopiero po zmianie tipsów czy kabla. Gdybym miał słuchać U12T na fabrycznym badziewnym kablu, to dawno bym się ich pozbył. Po wymianie kabelka na coś lepszego to niemal inne słuchawki, jakby z półki wyżej... Choć może producent stwierdziłby jakby posłuchał ich na moim kabelku, że grają do d*py i nie o takie U12T walczyli xd 

 

Czyli najlepiej przyjść nie tylko ze swoimi tipsami, ale też swoimi kablami 😝

 

A tak na poważnie - najlepiej wypożyczyć i posłuchać w domu na spokojnie. Odsłuch w salonie niewiele powie, bo by trzeba tam siedzieć z kilka h żeby wyciągnąć jakieś sensowne wnioski. Te 15-20 minut niewiele powie, bo nawet ucho się nie zdąży przyzwyczaić. 

Edytowane przez Dirian
  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

Ktoś mi polecił DAC iBasso DC Elite + iBasso IT05, ale nie wiem czy to dobry pomysł by się "pchać" w takie koszta na start jeśli nawet nie wiem czy mi przypasuje taka forma ostatecznie. 

Taka forma, czyli jaka? Skoro chcesz jako źródło mieć telefon to jest to bardzo dobra forma. Inna forma to DAP. Kolejne urządzenie, które musisz nosić ze sobą, jeśli chcesz słuchać muzyki.

Co do samego DC Elite - miałem przyjemność słuchać na targach AVS i myślę, że nikogo nie rozczaruje. Nie zgadzam się z opiniami, że na początek to za grubo. Rozczarować to się możesz jak weźmiesz coś budżetowego... wtedy jest duża szansa, ze ci nie przypasuje ta koncepcja. DC Elite napędzał mi bardzo przyzwoicie nawet nauszne iBasso SR3.

Co do IEMów... Kup DC Elite, podjedź do salonu i poświęć trochę czasu by coś dobrać. Powodzenia! 😎

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobiście nie polecam IT05, mają ogromny driver flex. Do tego w połączeniu z chyba mocno neutralnym (?) DC-Elite to raczej nie będą fajnie grały.

 

Jestem zdania, że lepiej wydać więcej kasy na IEM niż na źródełko, no chyba, że chcesz mieć solidną bazę a później sobie eksperymentować ze słuchawkami i inwestować w droższe modele.

Edytowane przez Dirian
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Dirian napisał(a):

CIACH

Jestem zdania, że lepiej wydać więcej kasy na IEM niż na źródełko, no chyba, że chcesz mieć solidną bazę a później sobie eksperymentować ze słuchawkami i inwestować w droższe modele.

Też jestem tego samego zdania, przeznaczyłbym 95% budżetu na słuchawki, a pędził nawet z apple dongle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na początek dobre iemy pod swój gust i Apple dongle, a potem ewentualnie dobranie źródła pod iemy. Chcesz takie z kablem za uszami, czy puszczonym w dół? Masz jakieś preferencje dźwiękowe bądź coś byś zmienił w graniu Budsów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem polega na tym, że... Wybierając słuchawki Bluetooth nauszne, chcąc wybrać takie, które dobrze brzmią miałem do wyboru "kilka"modeli m.in. Focal Bathys, B&W Px8, ML 5909 (chyba taki model) i jeszcze ze 2 inne z cenami powyżej 5 tys. zł. W przypadku słuchawek IEM problem polega na tym, że tych słuchawek są dziesiątki, jak nie setki, do tego dość dynamicznie rozpoczeły ekspansje produkcje z rynku chińskiego które za ułamek ceny podobno potrafią brzmieć jak słuchawki renomowanych producentów za grube siano i tu też jest kolejny problem. Co wybrać? Słuchawki potrafią kosztować 250 zł i 25000 zł renomowanej firmy która ma dobrą prasę, czy może polecaną "kupke ryżu"? Oszaleć idzie. Jak widze modele IEMów które macie powpisywane w stopkach to łapie się za głowe ile to kosztuje. Jeśli dźwięk przysłowiowo wyrwie mnie z kapci jestem w stanie wydać na to powiedzmy 3-4 tyś., ale sporo osób biorących udział w dyskusji ma widze modele po 16 tyś i więcej. To nie moja liga ;)

Lubie brzmienie dynamiczne, z dużą sceną, fajnym bassem. Słucham dużo rapu, muzyki elektronicznej, lubie damskie wokale, słucham bluesa, jazzu, nie stronie od kawałków instrumentalnych, ani wersji koncertowych. To czego nie lubię to granie typu słuchawki SONY z serii WH-1000HM3/4/5 gdzie dźwięk jest jak z pudełka, zamulony słabej jakości bassem. Wybaczie Panowie, ale jaśniej nie potrafie tego określić. Jestem fanem dobrego brzmienia, ale to moje początki w świecie audio. 

DAPy w moim przypadku zdecydowanie odpadają - nie mam nawet komputera w domu, więc kopiowanie, segregowanie muzyki itp., to nie moja bajka - czasy segragecji playlist mam za sobą w czasach WInAmpa.       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moondrop variations słyną ze świetnego basu i dobrych technikaliów. Według recenzji którym ufam, warte ceny.

Z europejskich firm, podobno najbardziej udane IEMy Sennheisera to IE600 (na stronie Sennheisera jest promocja 2399zł)

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

Lubie brzmienie dynamiczne, z dużą sceną, fajnym bassem. Słucham dużo rapu, muzyki elektronicznej, lubie damskie wokale, słucham bluesa, jazzu, nie stronie od kawałków instrumentalnych, ani wersji koncertowych. To czego nie lubię to granie typu słuchawki SONY z serii WH-1000HM3/4/5 gdzie dźwięk jest jak z pudełka, zamulony słabej jakości bassem. Wybaczie Panowie, ale jaśniej nie potrafie tego określić. Jestem fanem dobrego brzmienia, ale to moje początki w świecie audio. 

Moja propozycja Mangird Tea 2. Zrównoważone brzmienie, jedynie z podkreślonym ale bardzo dobrej jakości basem. Nic nie kłuje, nie zamula. Najbardziej bezpieczne i uniwersalne strojenie z IEMów jakie słyszałem. Nie ma też nudy, jak dla mnie idealnie w punkt. W swojej cenie, moim zdaniem to kradzież bo nie mają absolutnie żadnych słabych stron i przebiły u mnie o wiele droższe modele. Do tego tipsy TRI Clarion i jakiś DAC/AMP. Ja używam z iBasso DC04 Pro. Słuchawki są bardzo synergiczne więc zagrają nieźle z każdym źródłem.

 

Ze swojej strony szczerze odradzam Moondrop Variations. Miałem i natychmiastowo się ich pozbyłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra przyjmijmy Panowie na chwile, że przeznacze na zakup tych IEMów 3000 zł i teraz pytanie brzmi. Czy faktycznie jakość dzwięku będzie rosła proporcjonalnie do zwiększonego budżetu?Czyli, czy faktywnie warto wydać 3000 zł na jakieś IEMy zamiast np. 1500 zł i czy faktycznie będzie to zauważalna różnica. Głónym źródłem muzyki z rackji tego, że będę chciał używać tego głównie w środkach transportu publicznego typu tramwaje/autobusy/pociągi będzie Samsung Fold 5 (USB-C, LDAC) lub iPhone 15 Pro (USB-C), posiadam na chwile obecną Tidal w najwyższej wersji jak i Apple Music. DAC będę chciał raczej kupić taki który wspiera bluetooth i LDAC, więc pewnie postawie na jakiegoś FiiO BTR7 lub coś w tym stylu, z zaznaczeniem, że priorytetm będzie oczywiście USB-C, ale nie chce się pozbawiać opcji BT.

W najbliższym czasie wybiore się pewnie do MP3 Store w Warszawie na jakiś wstępny odsłuch. Licze na dalsze rekomndacje. Mogą być używki z wyższej półki. Tak, żeby IEMy kosztowały maksymalnie 3000 zł. Gumki można wymienić, obudowe słuchawek zdezynfekować. Jestem w stanie pójść na ten kompromis jeśli dzięki temu będę mógł kupić coś lepszego.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

CIACH
W najbliższym czasie wybiore się pewnie do MP3 Store w Warszawie na jakiś wstępny odsłuch. Licze na dalsze rekomndacje. Mogą być używki z wyższej półki. Tak, żeby IEMy kosztowały maksymalnie 3000 zł. Gumki można wymienić, obudowe słuchawek zdezynfekować. Jestem w stanie pójść na ten kompromis jeśli dzięki temu będę mógł kupić coś lepszego.    

"..lepszego.." dla kogo? :P Polecam zastanowić się, czego brakuję w _Tobie_ w posiadanych TWSach i z ziarnkiem tego 'chciejstwa' pomaszerować na odsłuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla laika, który osłuchał już trochę słuchawek na poziomie Focal Bathys i chciał by IEMy na przynajmniej poziomie nie gorszym niż Focale, ale mile widziany by był progres. Jeśli trzeba poszukam słuchawek z drugiej ręki. 

 

Obecnie na OLX iBasso It07, UM MKII i jeszcze było coś ciekawego w przedziale cenowym 3-4 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

i jeszcze było coś ciekawego w przedziale cenowym 3-4 tys.

 

Chociażby Thieaudio Monarch Mk III lub AüR Audio Neon Pro, też na olx.

itd, itp

 

Cóż, trudno bezpośrednio porównać ze sobą słuchawki nauszne do IEMów.

Może się okazać, że podobną sygnatura dźwiękowa po włożeniu głęboko do przewodu słuchowego nie do końca będzie Ci odpowiadać, bo np. wysokie tony zakłują, będzie ich zbyt dużo. Tutaj dużą rolę odgrywa też nasza anatomia, która jest odmienna między osobnikami.

 

Dlatego dobrze byłoby się zakręcić w pobliżu jakiegoś sklepu oferującego przesłuchanie demówek albo wizyta na jakimś z meetów, by móc przesłuchać cokolwiek bez konieczności wydawania (grubej) kasy.

 

Będziesz miał wtedy jakiś punkt odniesienia i wobec niego podejmować kolejne decyzje.

 

Aktualnie jest to pewne wróżenie z fusów.

Edytowane przez HappyBlack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Byłem dzisiaj na chwilę w sklepie w Warszawie, ale niestety okazało się, że mam mniej czasu niż bym chciał żeby posłuchać wszystkiego. Udało mi się posłuchać Kinery i Campfire Audio Moondrop. Różnica całkiem spora w cenie. W uchu lepiej leżały mi Kinera, może byłem zbyt rozkojarzony, ale jakoś nie potrafiłem dostrzec wyraźnej przewagi/zalet słuchawek prawie 10 x droższych od Kinera. Kurde widzę, że to proces o wiele bardziej złożony i skomplikowany niż by się mogło wydawać. Granie zmieniało się w zależności od podlacoznego DACa, a i też nie bez znaczenia pozostawało, czy podłączyłem DAC do iPhone - Apple Music,  czy do Samsunga i Tidala. Póki co mam straszny mętlik w głowie. I wiem, że musiał bym odwiedzić ten sklep przynajmniej 2-3 razy i poświęcić po 2-3 godziny za każdym razme by być w stanie podjąć w miarę świadomą decyzję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Dirian napisał(a):

 

Nie ma takiego modelu.

Już nie bądź taki, przecinka zapomniał ;)

 

 

1 godzinę temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

Póki co mam straszny mętlik w głowie. I wiem, że musiał bym odwiedzić ten sklep przynajmniej 2-3 razy i poświęcić po 2-3 godziny za każdym razme by być w stanie podjąć w miarę świadomą decyzję. 

Wydając taką kasę na słuchawki warto poświęcić te kilka godzin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, HappyBlack napisał(a):

A chciałeś wydawać 3,000.- w ciemno..
XD

Nadal to rozważam. Nie twierdzę, że tej różnicy nie ma, ale dostałem wiadomość, że muszę wracać i już chyba byłem zbyt rozkojarzony, a po drugie chyba zbyt szybko zmieniałem DACi i źródła Samsung-Tidal/iPhone-Apple Music i to mnie chyba trochę skołowało. Za to już wiem, zdecydowanie że te mniejsze IEMy są dla mnie wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli musisz się bardzo skupić, żeby doszukać się minimalnych różnić w dźwięku, to nie warto dopłacać. Wszystko dopłacić z jeśli różnica na plus jest łatwo dostrzegalna. Tako rzeczę ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mówię, że wydawanie 3,000.- jest bezzasadne.

Ostatecznie pieniądz stanowi tylko ekwiwalent naszego czasu - ktoś może pozwolić sobie na większe zakupy, a dla kogoś będzie się to wiązać z dużym wyrzeczeniem lub wręcz będzie nie do uzasadnienia.

 

Chodziło mi o to "w ciemno", gdyż jak sam zauważyłeś..

 

1 minutę temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

Za to już wiem, zdecydowanie że te mniejsze IEMy są dla mnie wygodniejsze.

 

A to już dość dużo mówi.

Wziąłbyś, nie daj Bóg, MESTy MK2, które są raczej dużawe i mógłby pojawić się zgrzyt.

 

Dość często nie bierzemy pod uwagę wygody, a ostatecznie to dzięki niej odsłuchy mogą stanowić prawdziwą przyjemność, a nie skrajny masochizm.

 

 

6 minut temu, AngelOfDeathPL napisał(a):

zbyt szybko zmieniałem DACi i źródła Samsung-Tidal/iPhone-Apple Music i to mnie chyba trochę skołowało.

 

Na pewno tak było.

Staraj się zmieniać tylko jedną składową tzw. toru w danym czasie. Czyli jeśli słuchasz Radiohead z Apple Music przez (powiedzmy) dongle Apple'a, to żeby ocenić brzmienie słuchawek, powinieneś zmienić tylko słuchawki. Cała reszta zostaje.

 

Idzie zgłupieć w tym wszystkim, co nie?

(( :

 

 

1 minutę temu, Play napisał(a):

Jeżeli musisz się bardzo skupić, żeby doszukać się minimalnych różnić w dźwięku, to nie warto dopłacać. Wszystko dopłacić z jeśli różnica na plus jest łatwo dostrzegalna. Tako rzeczę ja.

 

Również uważam, że to racjonalne podejście.

Dodam tylko, że jeśli różnica w dźwięku jest minimalna, to bierz ten model, który lepiej leży w uchu - podziękujesz sobie później.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Orientujecie się czy jeszcze coś ciekawego w drugiej połowie roku ma się pojawić na rynku na co warto by było czekać? 🤔

2 godziny temu, HappyBlack napisał(a):

Idzie zgłupieć w tym wszystkim, co nie?

(( :

No nie ukrywam, że z nausznymi Bluetooth było zdecydowanie łatwiej. Tutaj widzę będę musiał poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Najgorsze jest to, że tutaj nie ma możliwości ewentualnego zwrotu towaru jeśli mi nie przypadnie do gustu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności