Skocz do zawartości

Wybrać odtwarzacz Iriver T50/t60 Czy T10?


Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, iż jest to ostatnio najpopularniejsze pytanie na forum, chciałem napisać parę słów komentarza na ten temat.

 

T10 posiadałem przez chyba pół roku, T20 i T30 miałem do testów... T50 przez miesiąc, a T60 nie miałem w ręce...

... ale z grubsza można założyć że poza szczegółami T50 i T60 to właściwie to samo (zwłaszcza po ostatnim uaktualnieniu firmware'u do wersji 1.02 - ale o tym dalej)

 

 

 

jakie są więc różnice między "starą" serią T a "nową"? co wybrać?

 

najlepiej to widać na przykładzie T50, który początkowo (firmware 1.00 i 1.01) przypominał "T10 w nowej obudowie"... po uaktualnienieniu już tak nie jest

 

 

 

podstawowa różnica to wygląd, obudowa, sterowanie...

 

Sam wygląd jest jaki jest - jakie odtwarzacze są, każdy widzi, a o gustach się generalnie nie dyskutuje ;] podobnie T10 wcale nie był "pancerny" a T50/T60 "delikatne i filigranowe" - są mniej więcej tak samo wytrzymałe... choć faktycznie można odnieść takie wrażenie, trzymając te odtwarzacze w dłoni.

 

T10 ma "zaczep", T50 i T60 nie mają... czy to poważna różnica? nie wiem, ja zaczepu i tak nie używałem... ale wiem, że sporo osób jednak tak (oczywiście wszystkie da się na smyczy nosić). T50 i T60 posiadają jednak miejsce na smycz, czego T10 nie posiadało (smycz przypinało się do zaczepu)

 

sterowanie - T10 miał pięć przycisków ułożone w kółko, T50 i T60 mają joy o dokładnie tej samej funkcjonalności - więc co kto woli... poza tym obsługa odtwarzaczy jest identyczna (a w przypadku T50 była nawet zupełnie identyczna) - różnica jest np. taka, że w T10 podczas gdy ustawione mieliśmy coś innego niż equalizer użytkownika, to podczas zmian jego ustawień nie było słychać efektu (trzeba było wcześniej ręcznie ustawić EQ na użytkownika) - w T50 i T60 jest (przynajmniej po uaktualnieniu firmware'u do wersji 1.02) tak jak było w serii iFP - equalizer przełącza się automatycznie w tryb, którego właśnie w ustawienia zmieniamy.

 

... mam jednak w tym momencie jedną uwagę - przyciski (PLAY, A-B i REC) oraz suwak HOLD są w T50 i T60 po prostu małe (jak na mój gust nieco zbyt małe)... w T10 były większe... choć w sumie nie mam żadnego problemu podczas używania T50 ze wciskaniem przycisków - tylko HOLD muszę przesuwać paznokciem

 

 

 

interface - T10 miał "klasyczny" interface, podobnie jak T50 mający firmware 1.00 i 1.01, wyglądało to tak:

 

DSCF1249.JPG

 

T60 zawsze i T50 po uaktualnieniu do wersji 1.02 mają inny interface, jedyna istotna różnica to kolor i rozłożenie elementów... mnie osobiście się on bardziej podoba (choć niektórzy uważają że z powodu niewyświetlania bitrate'u jest on mniej funcjonalny... ale tak w sumie, to czy widoczny bitrate jest potrzebny do słuchania skoro odtwarzacz jest przez cały czas w kieszeni?)... sam interface wygląda tak:

 

DSCF2752.JPG

 

poza tym układ i zawartość menu a także sama "idea" sterowania pozostała w T50 i T60 zupełnie identyczna jak w T10

 

 

 

 

radio - niektóre wersje T10 nie miały radia (nie miały zamontowanego czipu radiowego), a T50 jak i T60 radio mają w standardzie... ale w tym przypadku nic się praktycznie nie zmieniło, bo radio odbiera tak samo

 

stacjom radiowym da się nadać nazwy/etykietki przez program iriver plus3 (link dodam jak znajdę działający - jak ktoś ma pod ręką to niech mi podeśle)

 

 

 

długość działania na baterii jest w przypadku T10 i T50 zbliżona (żeby nie powiedzieć że identyczna), T60 zaś jako odtwarzacz na baterie AAA (T10 i T50 są na baterię AA) działa oczywiście krócej...

 

 

 

T50 i T60 po podłączeniu do komputera od razu działają w trybie MSC/UMS (czyli są wykrywane jako dodatkowy dysk, niezależnie czy jest to windows, linux czy mac os)... zaś T10 może mieć firmware MTP, który - o ile chcemy żeby działał jak pendrive - trzeba ręcznie zmienić na UMS (za pomocą updatera: http://www.iriver.com/mtp)

 

 

 

jeśli zaś chodzi o dźwięk... różnica między T10 a T50 nie jest znaczna... o ile jest, tak jak pomiędzy T50 a T60 - więc w wyborze nie należy się kierować domysłami "który gra lepiej", a raczej wyglądem i szeroko pojętą "funkcjonalnością" (która jest generalnie taka sama w przypadku wszystkich trzech omawianych odtwarzaczy)

 

jedyna praktyczna różnica (ponownie zauważam, że nie miałem okazji przesłuchać T10 i T50/T60 równocześnie) w dźwięku, to uaktualniona wersja SRS WOW (SRS WOW w T10 vs SRS WOW HD w T50 i T60) - w praktyce przekłada się to na zmianę nazwy parametru "BOOST" (T10) związanego z TruBass na "WOW" (T50 i T60)... czyżby ludzie pytali gdzie jest "WOW" skoro "SRS" w ustawieniach jest a cały efekt nazywa się "SRS WOW"? ;]

 

został także dodany parametr "DEFINITION"... i mogę o nim powiedzieć, że lepiej iż jest niż żeby go miało nie być - pomaga on w przypadku, kiedy wysokie częstotliwości są stłumione (np. z winy słuchawek) a dźwięk jest stłumiony, mało szczegółowy...

 

jednocześnie proszę zwrócić uwagę iż w T10 ani T50/T60 nie było żadnego "ograniczenia głośności", powodującego iż od około 24/40 głośność się nie zmieniała - jest to spowodowane limiterem związanym z equalizerem - gdyby nie on, bas podbity o ponad +9dB (ale nie tylko bas - każde pasmo) powodował by przesterowanie dźwięku, a więc słyszalne by były dość nieprzyjemne dla ucha zniekształcenia

 

więc "wystarczy" przestawić EQ na "normal" lub "SRS WOW" (albo zmniejszyć podbicie w equalizerze użytkownika) żeby skala głośności ponownie dochodziła do 40/40

 

 

 

---

 

 

 

podsumowując...

 

 

... osobiście uważam, że w przypadku wyboru T10 a T50/T60 lepiej wybrać właśnie T50 lub T60 - jednak powstały one jako poprawione i odmłodzone T10... i to w czasie użytkowania widać

 

poza tym argumentem jest cena - są one (nowe egzemplarze) tańsze niż resztki T10, a jakością tak wykonania jak i dźwięku od niego wcale nie odbiegają (nie licząc może nieszczęsnej klapki na baterie w T50 i T60, która mogła by być po prostu masywniejsza... a zwłaszcza jej zaczep)

 

 

 

---

 

 

 

zachęcam też do komentowania i wypowiadania się na ten temat tak użytkowników T10 jak i T50/T60 :)

 

 

 

----

 

 

 

dodatkowe informacje (pisałem to na samym początku, po miesiącu użytkowania wygląda to nieco inaczej) na temat T50 można znaleźć tu: http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=17033

którki opis nowych słuchawek: http://forum.mp3store.pl/index.php?s=&...st&p=162524

krótka recka T50: http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=19836

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 149
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

@wtd a czym zasilasz swojego T60?

Bo powiem szczerze ze wkurza mnie wskaznik naladowania baterii - naladowany na full eneloop 800 mAh po po ok.30 min. widziany jest juz jako puste ogniwo (battery select ustawiony oczywiscie na akku) i do konca juz tak wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@khron, z calym szacunkiem na akku ustawione mam "rechargeable" a na bateriach alkalicznych ustawiam "alkaline" (wiem do czego te ustawienia sluza), pytaniem chcialem zasugerowac odpowiedz (specjalistow od irivera, khron szacuneczek) , ze :

- mam do d.......... akku i trzeba kupic nowe o wiekszej pojemnosci albo innej firmy;

- olac to ten model irivera tak ma;

- poczekac az wyjdzie kolejna wersja firmware ktora to bedzie miala poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem na myśli prosty fakt, że zdażało się już iż ktoś odruchowo zaznaczał odpowiedź na "a" (od akku właśnie), nie czytając uprzednio jakie są właściwie możliwości wyboru...

 

jeśli chodzi o samo działanie akumulatorka to - bez wnikania w szczegóły - wygąda to tak, iż akumulatorek rozładowuje się od około 1.2V do około 1.0V (bateria alkaliczna od około 1.5V do 1.0V), przy czym "charakterystyka rozładowania" (czas przez jaki akumulatorek daje prąd o określonym natężeniu przy określonym napięciu) jest inna... stąd konieczność rozgraniczenia "akumulatorka" i "baterii alkalicznej"

 

przy czym jednak każdy akumulatorek dąży do 1.0V (kiedy to jest "rozładowany")... a od pojemności zależy jak szybko to się stanie, jednak skala napięcia jest generalnie taka sama "1.0 do 1.2V" niezależnie od pojemności (pojemności nie da się bezpośrednio zmierzyć, napięcie da - np. odtwarzacze iAUDIO podają odpócz "graficznej" skali, napięcie w postaci liczbowej)

 

poza tym - przynajmniej jak dotąd - nikt nie zgłaszał tego typu problemów z T60, nie jest to również (raczej*) nic, co będzie poprawione przy pomocy firmware'u... w takim przypadku, po prostu wypróbował bym inny egzemplarz akumulatorka... i tp najlepiej zupełnie inny model, czyli nie-eneloop i nie-recyko (może one mają jeszcze inną charakterystykę rozładowania niż baterie alkaliczne i "zwykłe" akumulatorki NiMH?)

 

___

*) patrz przypadek innej charakterystyki, ale wtedy będą trzy możliwości wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzi, kupimy jakies inne akumulatorki i zobaczymy wtedy co sie bedzie dzialo, tak gwoli wczesniejszego postu czy wskaznik bedzie dokladniej pokazywal zuzycie.

 

btw - recyko i eneloop maja zuzywac sie w stanie spoczynku jak bateria czyli bardzo wolno (w stosunku do normalnego akku) i moze to powoduje takie wskazania

 

pozyjom , uwidim

 

a teraz dobranoc bo juz pozno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim T10 też używam Sanyo Eneloop. Jak do tej pory nie zauważyłem, żeby działo się coś dziwnego ze wskaźnikiem baterii. Pokazuje tak jak zwykle: pełny, potem długi czas bez jednej kreseczki, a następnie dość szybko znikają kolejne i player się wyłącza, miałem tak samo na innych akku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

eeee a mogłabym Prosic jeszcze o jakies info na temat tego jak wyglada sprawa dyktafonu w tych mp3? gdzie jest najlepszy? nadawalby sie na wyklady? :D chociaz to tez jest roznie, jak jest sie w sali 300 osobowej to nawet cyfrowy nie pomoze ;/ Ale mimo to jak ktos mial porownianie to prosze podzielic sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za porady, dzis kupilem w mp3store t50 i jak narazie jestem bardzo zadowolony. Pytanie - czy jest jakis sposob na ustawienie trybu 24h w zegarku bo z systemem 12h (AM/PM) sie nie lubie za bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze oni tutaj sa etacie jako pomagacze :D^_^ ja rowniez dziekuje bo tez wybralam, co prawda jeszcze nie kupilam, ale to kwestia czasu :) aa tak zapytam jeszcze, czytalam na stronie iriver.pl ze ma sie pojawic t60 w kolorze limon, ma ktos moze jakies zdjecie? widzialam tylko zolty czarny niebieski i bialy a tamtego nie a tak swoja szosą to jaki waszym zdaniem kolorek najlepszy? :P pozdrowka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakis sposob na ustawienie trybu 24h w zegarku

Nie.

 

jaki waszym zdaniem kolorek najlepszy

Bierz taki, jaki Ci się najbardziej podoba. IMHO najładniejszy jest czarny, wg. opinii użytkowników biały jest zbyt "łazienkowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ten kolor "limon" to juz zupelnie tajemniczy, niby na stronie podane info, ale zdjec nigdzie nie ma, nawet na koreanskich stronkach nie znalazlam :D Dooobra nie bede czekac w zasadzie ten niebieski tez niczego sobie, ale skoro bialy zolknie to yyyy lepiej sie za niebieskim rozgladac nie bede, bo tez jest jasny. No chyba zebym go w pokrowcu trzymala... aaaa juz sama nie wiem :huh: to jeszcze pomysle, pozdrowka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszcie jeszcze jakieś argumenty odnośnie wyboru T10 i T50

mnie od dawna interesują te 2 modele i bardziej podoba mi sie t10 ale za T50 przemawia argument nowoczesności

i to że jest on poprawioną wersją T10

czyli

T10

Bardziej mi się podoba, ma praktyczny klips

T50

Nowocześniejszy, udoskonalony...

Użytkownicy któży mieli T10 i T50(ew. T60 ale on mnie nie kręci) piszcie koniecznie

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności