Skocz do zawartości

Books, Books, Books...


slashdotcom

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie pomyślałem... to forum jest na wysokim poziomie, więc na pewno sporo osób stąd czyta. Czemu by nie podzielić się spostrzeżeniami i odczuciami odnośnie czytanych knig?

 

Zacznę oczywiście od siebie... od dłuższego czasu planowałem, że zaraz po maturach wezmę się za 'Boską komedię' Dantego. Tymczasem... byłem ostatnio zwrócić inną książkę i zauważyłem 'Diunę' Herberta. Nie spodobało mi się jednak wydanie, więc nie zdecydowałem się. Jednocześnie w głowie zatrzepotała idea- Dick! 'Blade Runner', 'Łowca androidów'! Niestety, nie było... tym sposobem wypożyczyłem wreszcie 'Ubik'. Szczerze- jeszcze nie czytałem nic Dicka, ani nawet (nawet albo aż :P) Lema, będzie to więc pierwsze podejście do takiej tematyki... zobaczymy :).

 

A all time favourite... Pratchett na równi z Dostojewskim. Ale o tym może kiedy indziej, jeśli w ogóle temat utrafi w gusta ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie tak dawno skusiłem się w końcu na przeczytanie "Sztuki podstępu" Pana Miynicka. I z czystym sercem mogę powiedzieć, że się zawiodłem :) za dużo pisania o niczym. Nie nastawiałem się na poradnik "socjotechnik" ale ... chyba wszystko jest zbyt ogólnikowe. Generalnie raczej nie polecam ;)

 

A z przymusu czytam "Antropologie słowa" ... i z czystym sercem polecam cześć o internecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostanio czytam ksiazki wojenne. Bardzo spodobala mi sie ksiazka Jamesa Clavell'a "Krol Szczorw", powstal na jej podstawie film, jednak ksiazka bije go na glowe.

 

Dla tych ktorzy lubia poczytac cos w kierunku, thriller, sensacja polecam ksiazki PANI Alex'y Kava. Swietnie to wszystko napisane, czyta sie jednym tchem [jesli juz ktos bedzie chcila siegnac po ta pozycje, to oprocz Falszywego Kroku, pozostale ksiazki proponuje czytac chronologicznie od ich ukazania sie]. Klimat w stylu Kolekcjonera Kosci, jednak jak dla mnie o wiele ciekawsze [szczegolnie je pierwsza ksiazka, arcydzielo "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu skończyłem "Simarillion" Tolkiena, bardzo fajna książka jak ktoś lubi tematykę tolkienowską. Miejscami trochę nudząca - rozpisywanie rodów. Z tej pułki przeczytałem też Hobbita. Teraz zabieram się za klasykę SF :D 5 część cyklu I.Asimova o Fundacjach "Fundacja i Ziemia". Dla tych co lubią SF gorąco polecam. Jest tam wszystko fikcja polityczna, akcja, dreszczyk emocji i zagadka. Miejscami trochę pogmatwana - autor sam się przyznaje ale jak lubisz SF to warto przeczytać. Dla tych co mają ochotę na bardziej hardcorowe SF polecam Stephena Baxtera i cały cykl o xeelee.

 

Nie tak dawno skusiłem się w końcu na przeczytanie "Sztuki podstępu" Pana Miynicka. ......

"Sztukę podstępu" przeczytałem w połowie i stwierdziłem dokładnie to samo. Spodziewałem się czegoś lepszego a tu dokładnie w kółko to samo, można rzec o niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno skusiłem się na przeczytanie Achai. I mogę ją polecić każdemu kto lubi fantasy i nie przejmuje się że momentami fabuła jest trochę naciągana, czyta się fenomenalnie :) Teraz mam wypożyczone 2 książki Artura Baniewicza, ale jakoś nie mogę się za nie zabrać. Oprócz tego czytam wszystkie książki Ludluma które mi wpadną w ręce, jak dla mnie są super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ze swojej strony mogę polecić całą twórczość Davida Webera. Radzę zwrócić uwagę głównie na 2 cykle: monumentalną space operę o Honor Harrington (nawet nie zliczę ile części zostało do tej pory wydanych) i nieco odmienny (zamiast jednoosobowej armii pod postacią lady Harrington, bohaterem jest cała ludzkość) "Star Fire". Zapierajce dech w piesiach sceny batalistyczne, misterne intrygii, szczypta dowcipu i świetne dialogii (z drobnymi wyjątkami:P) wciągają z siłą czarnej dziury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z przymusu czytam "Antropologie słowa" ... i z czystym sercem polecam cześć o internecie ;)

 

Z przymusu można się czasem miło zdziwić :P. Ostatnio (do prezentacji maturalnej) dorwałem w swe łapska 'Dramat humanizmów' Bohdana Urbankowskiego. Jest to rzecz o twórczości Dostojewskiego. Książka co prawda nierówna (bardzo przyjemny początek i sporo trudniejsza część dalsza), ale z finiszem wręcz fenomenalnym :). Polecam wszystkim fanom rosyjskiego autora 'Idioty' czy 'Braci Karamazow', sporo ciekawego się można dowiedzieć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość badnewz

ja nie będe oryginalny - gustuje w książkach Sapkowskiego i Prattchetta :)

 

swego czasu czytałem "Conan - droga do tronu" i bardzo mi spasowała seria o conanie...ale póki co nie stać mnie na zakup ok. 150 tomów :)

 

po tym jak kumpel opowiedział mi przepis na hot doga wg. jakuba wędrowycza planuje przeczytać coś z serii o nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pilipiuka tu nikt nie czyta? Jak do tej pory "Kuzynki" i "Księżniczka", nie powiem przyjemnie się czytało, ale jakoś mnie nie ciągnie do przeczytania części trzeciej. Co innego opowiadania o Jakubie Wędrowyczu :) Pierwszy zbiór rządzi :D drugi trochę mniej, trzeci jest taki jakiś... ale czwarty całkiem dobry (choć może to ja byłem tak wyposzczony, że wszystko by mi się spodobało).

 

No i w końcu muszę się zmusić, żeby zacząć "Narrenturm" Sapkowsiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pilipiuka tu nikt nie czyta? Jak do tej pory "Kuzynki" i "Księżniczka", nie powiem przyjemnie się czytało, ale jakoś mnie nie ciągnie do przeczytania części trzeciej. Co innego opowiadania o Jakubie Wędrowyczu :) Pierwszy zbiór rządzi :D drugi trochę mniej, trzeci jest taki jakiś... ale czwarty całkiem dobry (choć może to ja byłem tak wyposzczony, że wszystko by mi się spodobało).

 

No i w końcu muszę się zmusić, żeby zacząć "Narrenturm" Sapkowsiego.

 

Pilipiuka czytałem wszystkie o Wędrowyczu, za kuzynki, kroki i księżniczkę zabiorę się innym razem.

 

Skończyłem cykl Piekary o Inkwizytorze i czytam "Przenajświętszą Rzeczpospolitą" -> badziewo takie, że nie wiem czy dotrwam do końca.

 

No z przymusu na tapetę Hamlet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slashdotcom - jak lubisz Pratchetta, a chcesz przeczytać coś Lema to zabierz się za "Dzienniki gwiazdowe" - bardzo podobny humor i co ważne na równie wysokim poziomie!!!. Jak czytałem pierwszy raz to się prawie udusiłem ze śmiechu, a i kolejne przyprawiły mnie o parę paroksyzmów.

 

Ze swojej strony polecam Paragraf22 Hellera - cały Hype wokół tej książki jest w pełni zasłużony. Śmieszne i gorzkie do łez. Mooocna lektura

 

A jeśli ktoś lubi powieść historyczną, której jestem oddanym fanem to gorąco polecam Jamesa Clavella - wszystko co napisał. Poczynając od "Króla szczurów" przez azjatycką trylogię "Shoguna"(Japonia), "Tai - pana", "Noble house" (Chiny,Hongkong), aż po "Whirlwind"(rewolucja w Iranie, bez odrobiny lukru).

Fantastycznie napisane, czyta się jednym tchem. Brutalne i realistyczne do bólu. Wspaniałe postaci - ani jedna nie jest papierowa, wszystkie aż emanują życiem.

Niezwykła dbałość o tło kulturowe i historyczne. Zderzenie z całkiem odmiennym od naszego postrzeganiem świata przez Azjatów jest niesamowite.

 

Wszystkie książki Clavella przeczytałem po angielsku bo były prawie niedostępne w Polsce. Teraz czytam drugi raz bo właśnie wyszło śliczne wydanie w Polsce "Shoguna" i "Tai-Pana".

Sprzedałem moje AKG K81dj, by je sobie kupić :P "Shogun to 1000stronnicowa krowa, a przeczytałem go w 2 noce i było mi przykro, że się skończył;)

 

A wogóle to lubię czytać. Czytam wszystko co nie zdąży mi uciec:)

 

Parafrazując mistrza Gombro - kto nie czyta ten trąba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie będe zbyt oryginalny :P

Właśnie czytam "Zbrodnia i Kara" Dostojewskiego już po raz któryś tam :)

Polecam wszystkim chociaż myśle, że każdy kto choć troche czyta nie mógł pominąć tej książki ;)

 

A w planach mam "Boską Komedie" Dantego oraz... "Dzieje europejskiej filozofii klasycznej" :D

Ta druga to będzie wyzwanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej- No to widzę, że mamy nieco podobne zainteresowania książkowe ;). A niech zgadnę... 'Mistrz i Małgorzata' się swego czasu też podobało? ;).

 

Zdzichon- za Lema prędzej czy później na pewno się wezmę, bo mnie ten pan bardzo ciekawi, a wielkie szanse, że właśnie 'Dzienniki gwiazdowe' pójdą na pierwszy ogień... Choć w sumie różni się to od Pratchetta klimatem na pewno- bo jednak Lem to fantastyka w stylu sci-fi, Terry zaś bardziej w świat rycerzy i wiedź podążał... ale zobaczymy ^^.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam Paragraf22 Hellera - cały Hype wokół tej książki jest w pełni zasłużony. Śmieszne i gorzkie do łez. Mooocna lektura

 

Dokładnie :) Druga cześć ("ostatni rozdział czyli paragraf 22 bis") jest już trochę gorsza, ale też daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałam, że na fantasy się skończy :) Drugiej części Paragrafu nie czytałam (być może dobrze, możliwe że zepsułabym sobie opinię po części pierwszej, swoją drogą - genialnej). Zresztą sama amerykańska tendencja do "sequelowania" mnie odrzuca ;)

"Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya to też jedna z moich ulubionych książek, choć dość przykra. Szkoda tylko, że zanim ją przeczytałam to miałam okazję zobaczyć film, który jest dobry (zwłaszcza rola Jacka...:) ), ale książka mimo wszystko go przebija. Zawsze lepiej przeczytać najpierw opiniotwórczą książkę, a potem porównać z filmem, niż odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej przeczytać najpierw opiniotwórczą książkę, a potem porównać z filmem, niż odwrotnie :)

 

Dokładnie :). W innym wypadku zawsze jest tak, że chcąc nie chcąc wyobraża się sobie głównych bohaterów takimi, jakimi się ich widziało na filmie. Choć raz to na mnie nie podziałało- puścili nam w szkole fragment 'mistrza i małgorzaty' (jakiś serial z tego zrobili... o.0). Rola Wolanda była tak beznadziejna, że do dziś wyobrażam go sobie caaałkiem inaczej :). Inna sprawa, że 'M i M' czytałem sporo czasu przed obejrzeniem tego, nawet parokrotnie :P. [no, to świetnie zamotałem teraz xD]

 

A ja się wypnę odnośnie 'Paragrafu'... nie podobała mi się :P. nawet nie doczytałem tego do końca, w każdym razie jakoś nie przypadła mi do gustu ta rzecz. Może za młody byłem jak to czytałem, nie wiem :P.

 

A co do 'Lotu...'... to jest kolejna książka z tych, na podstawie których powstały wielkie filmy, a które chcę przeczytać. Zaczęło się chyba jeszcze od szkolnego 'Jądra ciemności' Conrada... teraz w planach mam 'Ojca chrzestnego', 'Milczenie owiec' i właśnie 'Lot...', mimo że w tych wypadkach obejrzenie filmu nastąpiło przed przeczytaniem knigi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łooh... Pratchett?? Nic o nim beze mnie x]

 

Właśnie "Wolnych Ciutludzi" czytam. Średnie.

Pratchett wg mnie osiągnął szczyt swoich możliwości w okolicach "Ciekawych Czasów" x]

 

"-Preinkarnacja?

-Tak. Oni wierzą, że człowiek rodzi się przed śmiercią."

 

xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojca chrzestnego mogę polecić z czystym sumieniem. Jest lepszy od jakże fantastycznego filmu filmu. Rozwiniętych jest wiele wątków, które w filmie z powodu konwencji potraktowano po macoszemu.

W tym przypadku oglądnięcie przed lekturą nie przeszkadza nic a nic. Obsada jest dobrana perfekcyjnie Brando nie gra dona Corleone on nim jest ;), równie świetny Sonny i inne postacie

 

Ale teraz spadam bo na Ale kino się Shaft zaczyna.

 

Who's the sexy'est man in town? Shaft :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łooh... Pratchett?? Nic o nim beze mnie x]

 

Właśnie "Wolnych Ciutludzi" czytam. Średnie.

Pratchett wg mnie osiągnął szczyt swoich możliwości w okolicach "Ciekawych Czasów" x]

 

"-Preinkarnacja?

-Tak. Oni wierzą, że człowiek rodzi się przed śmiercią."

 

xD

 

 

Apropos Mistrza i Małgorzaty - IMHO najlepsza lektura liceum . zaraz `za nia Zbrodnia i Kara mistrza Dostojewskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat kwitnie, świetnie ^^.

 

dj_spinacz- Pratchett ma to do siebie, że nawet jak napisze coś średniego, to i tak jest to zaje*iste :P. Jak dla mnie póki co najlepsze były 'Trzy wiedźmy' i 'Pomniejsze bóstwa', to drugie okazało się być dziełem traktującym w niesamowitym imho ujęciu religię i... pasującym mi poglądowo :P.

 

zdzichon- sexiest ;).

 

eternality- dobrą wypowiedź zacytowałeś? :P. Btw- w moich oczach 'M i M' stracili dopiero po Dostojewskim właśnie :P. Polecam 'Biesy'... aaa, każdą książkę Dostojewskiego można w sumie polecić :P.

 

wtd- jak to Urbankowski napisał o książkach Dostojewskiego- tylko od 'szerokości ramion' zależy, ile z nich można 'wyciągnąć' (cytatu nie przytoczę, bo nie pamiętam :P). no, ale są gusta i gusta- i bardzo dobrze ^^.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos Mistrza i Małgorzaty - IMHO najlepsza lektura liceum . zaraz `za nia Zbrodnia i Kara mistrza Dostojewskiego smile.gif

 

Ej, a Ferdydurke? :) Cip cip kurka

 

zdzichon- sexiest wink.gif.

Fakt. Śpieszyłem się i jakoś takoś mi wyszłoś, językowa koszmarność :) Ale shaft to kopalnia soczystych cytatów: It's my duty to please that booty ;)

 

A czytał ktoś Masłowską?

 

Wojna polsko - ruska jest IMHO bardzo dobra. Może to dlatego, że głębi to ja się w niej specjalnie nie doszukiwałem. Sama warstwa językowa jest bardzo fajna. Laska z polotem bawi się słowem, no i humor, choć ciężki, mi odpowiadał.

Właśnie "Wolnych Ciutludzi" czytam. Średnie.

Pratchett wg mnie osiągnął szczyt swoich możliwości w okolicach "Ciekawych Czasów" x]

 

"Wolni Ciutludzie" to raczej książka dla dzieci - inna grupa docelowa, inny styl. A z serii świata dysku to najbardziej podabało mi się "Night watch", w Polsze jeszcze nie publikowane chyba. Pewnie dlatego, że uwielbiam postać komendanta Vimesa, a ten tom jest poświęcony głównie jemu. Zaraz potem "Mort", "Trzy wiedźmy" i "Pomniejsze bóstwa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności