Skocz do zawartości

Test iAUDIO T2 oraz iriver S10


NimnuL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i zapraszam do kolejnego mojego testu, tym razem przyjzalem sie dokladnie dwóm nowym odtwarzaczom MP3: iAudio T2 oraz iriver S10.

 

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=muzyczna_bizuteria

 

000.jpg

 

 

Miłego czytania

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i zapraszam do kolejnego mojego testu, tym razem przyjzalem sie dokladnie dwóm nowym odtwarzaczom MP3: iAudio T2 oraz iriver S10.

 

 

Miłego czytania

 

Jednocześnie proszę o przeniesienie wątku do działu "testy odtwarzaczy". Dzieki.

 

Pozdrawiam

NimnuL - doskonale skomponowana recenzja - ale w wypadku Twoich tekstów nie powinno to dziwic

, bo jest to już niemal tradycją . :)

 

Jedna uwaga natury "językowej "

 

oraz lepiej oddaje takie niuanse dźwięku jak choćby mechaniczna praca klawiszy w saksofonie

(np. McCoy Tyner i Joe Henderson - Ask Me Now).

 

Akurat mam tę płytę i jestem przekonany że w "Ask Me Now" słychać jednak klapy saksofonu tenorowego

Nie spotkałem sie jeszcze z instrumentem tego typu które by miało klawisze . ;):D

 

Co do Twojej hipotezy że Cowon oszczędza na komponentach- chyba nie można się z nią

zgodzić. T 2 w przeciwienstwie do F 1 ma na przykład - nie pojedyńczy , a dwuelementowy

chipset > oddzielny główny mikrokontroler i osobny chip codecu ( DAC + amp ).

 

Takie rozwiązanie jest bezdeskusyjnie droższe - za pojedynczy tani chipset Sigmatela STMP3520

(DSP z zintegrowanym DAC-iem i ampem) płaci się oczywiscie mniej niż za dwa razy szybszy

oparty na ARM 9 SoC Telechipsa TCC772 i oddzielny codec Wolfsona WM 8731LS

 

(T 2 "rozebralismy " na naszym, forum w tym watku >> http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=12156)

 

A Wolfson WM8731 - od kilku lat cieszy sie opinią najlepszego codecu na rynku

 

Zeby było smiesznie S 10 też używa tego samego kodeku WM8731- tyle że w wypadku

tego modelu playera Samsung - producent SoC-u używa go zintegrowanego w jednym chipie

nie tylko z MCU - jak to miało miejsce w STMP3520 , ale także koscią pamięci .

 

200611109741288.jpg

 

200611109741735.jpg

 

Iriver S 10 jest więc co prawda bardzo małym playerem , ale i tez - co warto zauwazyć-

DAP`em z najwyższym stopniem integracji elektroniki na rynku > jak widać na załączonych obrazkach

- chip Samsunga zawierający : CPU / codec z ampem / i kość pamięci zajmuje prawie 50 % płytki S 10 -

Iriver nie ma wiec specjalnie na czym osczedzać jezeli idzie o komponenty

 

Skoro codeci > czyli zarówno DAC jaki cały tor analogowy jest w obu playerach taki sam , to róznice w

brzmieniu biorą się prawdopodobnie przede wszyskim z róznic software CPU Samsunga i Telechipsa

( po to one dekodują formaty stratne do PCM i dopiero w takiej postaci strumień cyfrowy trafia do DAC-u )

+ a także zaimplementowanych zewnętrznych aplikacji dzwiekowych > czyli SRS WOW oraz BBE JettEffect.

 

Sprawą dla mnie trochę dziwną i niezrozumiałą jest predkość zapisu muzyki na T 2 w Twoim teście. :blink:

Akurat SoC`i Telechipsa mają te parametry znacznie lepsze niz konkurencja

i sa tak naprawdę jedynymi chipsetami tkwiacymi w playerach flashowych które przekraczaja

5 MB/s - i to zarówno jezeli chodzi o odczyt jak i o zapis .

 

W dodatku inne pomiary predkosci zapisu T 2 które widziałem zupełnie nie potwierdzaja Twoich

danych > na przykład w niemieckim Chipie jest to 5.282 KByte/s / 4.423 KByte/s dla plików mp 3.

i 5.389 KByte/s / 4.456 KByte/s dla plików niemuzycznych

 

Jeżeli jestesmy już przy Chipie.de to jeszcze jedna uwaga - ostatnio publikowane w tym pismie dane

produktów Cowona - uzmysławiają ze przynajmniej na rynku niemieckim nowe iAudio > takie jak F2 , czy T 2

maja moc zdławiona do ~~5 mW na kanał ( patrz pomiar napięcia na wyjsciu )

Jezeli więc przy ewntualnych nastepnych testach produktów tej marki będziesz miał mozliwość

wgrania amerykanskiego lub koreańskiego firmware - które na pewno nie mają nałożonych

podobnych restrykcji - to myslę, że chyba warto będzie to zrobić . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurat mam tę płytę i jestem przekonany że w "Ask Me Now" słychać jednak klapy saksofonu tenorowego

Nie spotkałem sie jeszcze z instrumentem tego typu które by miało klawisze .

Huh, a ja nie moge tej płyty w swoim miasteczku dorwać.

Natomiast sam utwór w mojej kolekcji pochodzi z płyty The Ultimate Demonstration Disk Chesky Records ... tam przedmówca stwierdza "(...) his breath, the mechanical sounds of the keys (...)".

 

Jako, że nie znam się na budowie instrumentów ... zbyt dosłownie przetłumaczyłem słowo "keys". Dzieki więc za poprawkę.

 

Co do Twojej hipotezy że Cowon oszczędza na komponentach- chyba nie można się z nią zgodzić.

 

tak w ogóle to dzieki za wykład dot. budowy tych odtwarzaczy ...

Natomiast swoją hipotezę wysnułem na podstawie szumu własnego wzmacniaczy, cos jednak na torze musi byc słabej jakosci ... niemniej jednak faktycznie wyglada na to, ze budowa nowych playerow jest daleko bardziej zaawansowana niz chocby F1.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)

BBE z założenia ma korygować dystorsję fazową dźwięku, przez co reprodukcja muzyki ma być bliższa oryginałowi.
Ciekawa teoria, zwłaszcza że bez paru słów komentarza to zdanie niczego nie wyjaśnia. Jaka dystorsja fazowa? Czego? Gdzie? W plikach muzycznych, w playerze czy w słuchawkach? W których słuchawkach, bo chyba nie wszystkie na to cierpią?

2)

Opis SRS WOW zły.

Field Width regulowany jest w zakresie 0 – 10. Nadaje on dźwięku nieco więcej powietrza, sztucznie poszerzając scenę (teoretycznie w poziomie). Końcowy efekt jest zbliżony do tego co uzyskuje się przy funkcji Focus.

Skąd taka teoria? :blink:

Field ma regulować efekt trójwymiarowości przez odpowiednie, uzależnione amplitudowo, pasmowo i fazowo mieszanie kanałów. Ja tam żadnego powietrza na T10 nie czułem. I wcale nie działa to jak Focus. Focus rozjaśniając lub ściemniając dźwięk zmienia wrażenie odległości wykonawców, i tak to rzeczywiście działa, choć na T10 byłem po prostu bliżej lub dalej od "ściany", głebia i tak była najlepsza (jak na T10) przy wyłączonym SRS WOW.

3)

Słuchawki testowe. PMX60 - nie za kiepskie? Nie masz już PMX100? W sumie trochę szkoda. HD555 z tymi playerami - cóż, to tak jakbyś podłączył żyrandol do dynama od rowera. :)

 

Poza tym bardzo dobra recka, lubię zdjęcia, na których dobrze znany przedmiot leży obok, można sobie odnieść do czegoś. Tak trzymać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście recenzja bardzo fajna, jak zawsze. Miło sie czyta i dobre zdjęcia :).

 

Jednak zastanawia mnie jedno zdanie:

 

Natomiast absolutne rozczarowanie przeżyłem w przypadku pchełek konkurenta. iriver od zawsze słynął z tego, że do swoich produktów dodaje solidne słuchawki, zwykle były to Sennheiser MX300. Tym razem jest jednak inaczej.

iRiver zwykł głównie dodawać do swoich odtwarzaczy słuchawki typu Cresyn oraz mx400. Ich chyba więcej było w seryjnej produkcji niżeli dodawanych mx300. Czy może się mylę?

 

Pozatym czekam na kolejne recenzje/testy! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki testowe. PMX60 - nie za kiepskie? Nie masz już PMX100?

 

PMX60 bo test jest dosc stary - dlugo lezal w redakcji, aktualnie nie mam juz PMX60. Jednak czy aby te sluchawki sa za slabe? Nie przesadzajmy, to sluchawki sredniej klasy podobnie jak te playery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności