Skocz do zawartości

Skąd lepszy dźwięk: wyjście USB, optyczne czy koaksjalne?


Melo2573

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jakie wyjście ze źródła dostarcza najlepszego dźwięku: USB, optyczne czy koaksjalne?

 

A może nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi? Może to zależy od DACa? Albo rodzaju źródła?

 

Liczę na dogłębne wypowiedzi, bo od tego zależy kierunek rozwoju mojego systemu (tj. czy źródłem będzie obecny komputer z USB, inny komputer z wyjściem optycznym czy może transport CD z wyjściem optycznym albo koaksjalnym?). Tor będzie taki: źródło=>ewentualnie DAC=>wzmacniacz słuchawkowy=>słuchawki.

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od wszystkiego - 99.9% rzeczy najlepiej po prostu po usb bo są... poprawnie w związku do swojej architektury i doboru jakości poszczególnych elementów inaczej... bardzo rzadko jest to mocno zależne od tego odnośnie czego się aktualnie pytasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Melo2573 napisał:

Może źle zadałem pytanie. Chodzi mi o to: w źródło z jakim wyjściem zainwestować, żeby uzyskać najlepszą jakość dźwięku?

Optyczne odpuść. Standard Toslink wykorzystuje fotoelementy o parametrach znacznie słabszych niż te używane w telekomunikacji, co owocuje gwarantowanym jitterem bodajże na poziomie 20ns, a to kiepsko. No i to słychać. Z tego samego transportu coax zagra lepiej niż optyk, nawet jak kabel jest zrobiony ze zwykłego kabla 75Ω do telewizji cyfrowej. Sprawdzałem.

Z własnej praktyki mogę powiedzieć, iż jakość dźwięku z kabla koaksjalnego na przetworniku ES9038 może być znakomita, nawet jak źródłem sygnału S/PDIF będzie grajek przenośny. Z karty dźwiękowej komputera pewnie będzie podobnie, więc przynajmniej w przypadku DACów Sabre nie siliłbym się na USB. Rezultaty z tym ostatnim bywają bardzo różne - zależnie na czym jest zrealizowany odbiornik USB w DACu, jakości kabla, dopracowania sterowników urządzenia pod dany system operacyjny czy zasilania konwertera USB. W przypadku S/PDIF jakość kabla też ma znaczenie, ale jest mniej zmiennych w całym układzie przetwarzania, a odbiorniki S/PDIF to proste rozwiązania hardware'owe, w nowych DACach jak np. od ESS, nawet w nie wbudowane. W sumie to musiałbyś posłuchać interesujących urządzeń z obydwu interfejsu i zobaczyć, co producentowi wyszło lepiej. ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co zaczynać od doopy strony?

Na sam pierw słuchawki - główny decydent brzmienia, później analogowy tor czyli wzmacniacz i dalej cyfrowo/analogowe źródło - DAC.

O tym, za jakim pośrednictwem będzie dochodził cyfrowy sygnał do przetwornika dla mnie jest marginalny ale w głównej mierze zależny od predyspozycji.

Czy będzie to USB, CD po SPDIF czy transport pa AES/EBU, taki wybieramy DAC.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia, Jeśli korzystasz z laptopa/PC to najlepiej Coaxial. Ominiesz problemy jakie potrafi sprawić USB przenosząc zakłócenia z komputera, które często po prosu są słyszalne jak np. szum przy poruszaniu myszką, a źródłem zakłóceń nie zawsze jest zasilacz, może być 'pisk' od  karty graficznej pod obciążeniem lub cokolwiek innego. 

Edytowane przez Damix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, majkel napisał:

Toslink to wyjście optyczne. Koaksjalne S/PDIF jest zazwyczaj na gnieździe RCA, a w małych urządzeniach w gnieździe jack.

Jak rozpoznać, czy w gnieździe jack może być sygnał cyfrowy (nie toslink)? Kojarzysz w jakim modelu laptopa można takie wyjście znaleźć?

Gdy oglądałem laptopy dostępne w sklepach, to w mini-jacku znalazłem tylko sygnał analogowy. Chciałbym znaleźć model umożliwiający wysłanie dźwięku w formacie dts lub dolby 5.1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer -> konwerter USB-S/PDIF -> DAC -> wzmacniacz. A najlepiej jak komputer Apple... zapomnij o sterownikach, Windowsie, jego problemach, itd. :)

Albo zrób tak jak proponuje @majkel wypożycz DAC z wejściem USB i S/PDIF (np. jakiegoś Chorda) i porównaj, czy słyszysz różnicę. Z dobrym konwerterem usłyszysz różnicę. Pytanie czy na tyle dużą, aby wydawać dodatkową kasę, bo to i to kolejny "klocek", i dodatkowe kable. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ange7 napisał:

Jak rozpoznać, czy w gnieździe jack może być sygnał cyfrowy (nie toslink)? Kojarzysz w jakim modelu laptopa można takie wyjście znaleźć?

Gdy oglądałem laptopy dostępne w sklepach, to w mini-jacku znalazłem tylko sygnał analogowy. Chciałbym znaleźć model umożliwiający wysłanie dźwięku w formacie dts lub dolby 5.1. 

Nie wiem w jakich laptopach, ale w DAPach na pewno, chociażby iBasso DX200 albo Teac, oznaczenia nie pamiętam. W komputerach stacjonarnych trafiają się karty dźwiękowe z wyjściem koncentrycznym, a już na pewno można takie kupić, montowane na PCI lub PCI-E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś na myśli toslink? Czy są laptopy z coaxial?
Ogólnie pisałem, miałem na myśli coaxial. W laptopach faktycznie o to ciężko, czasami można znaleźć małe gniazdo optycznie w słuchawkowym.
Zawsze zostaje zakup konwertera USB->coaxial ale w takim wypadku już bym się nie bawił i skorzystał z optycznego jeśli jest.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Melo2573 napisał:

Czy takie połączenie z konwerterem da lepszą jakość sygnału niż bezpośrednio z samego USB?

 

Moim zdaniem tak. Konwerter omija odbiornik USB (co jest porządane, szczególnie jak jest słaby) i z dźwiękiem zaczynają dziać się cuda :) Co ciekawe Chordowi Hugo 2 również pomogło. Inna sprawa, że możesz pobawić się z DAC-ami bez wejść USB 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Melo2573 napisał:

Czy takie połączenie z konwerterem da lepszą jakość sygnału niż bezpośrednio z samego USB?

Zależy jak zrealizowano konwersję z USB w samym DACu. Jak kupisz DACa M2Tech,  to masz szansę otrzymać lepszy dźwięk wpinając się w jego USB, szczególnie że chwalą się własnymi rozwiązaniami w tym celu. Jak znowu weźmiesz Hegla, to do niego wchodziłbym przez S/PDIF. Konstatacje recenzentów są takie, że jedne DACe wolą S/PDIF, inne USB. Pewnie już o tym wspominałem, ale przetworniki ESS mają wbudowany interfejs S/PDIF, który wymaga jedynie prostego układu na jednym tranzystorze, kondycjonującego przychodzący z transportu sygnał cyfrowy, ale nie wykonującego na nim żadnych operacji bitowych. Stąd przez S/PDIF będziesz miał prostszą drogę danych do kości DAC niż przez USB. Topowe DACe od Wolfsona, Cirrus Logic czy Texas Instruments wymagają dodatkowego odbiornika S/PDIF, ale też nie umniejszają one w żaden sposób użyciu takiego sygnału. Można je nawet stosować zamiennie między producentami. Ten od TI jest najprostszy, Wolfson daje opcję reclockingu (psu na budę potrzebną), a Cirrus ma możliwość kształtowania charakterystyki filtru dolnoprzepustowego PLL (IMHO najlepszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, majkel napisał:

Zależy jak zrealizowano konwersję z USB w samym DACu. Jak kupisz DACa M2Tech,  to masz szansę otrzymać lepszy dźwięk wpinając się w jego USB, szczególnie że chwalą się własnymi rozwiązaniami w tym celu.

A co sądzisz o Questyle CMA400i albo Aune S6? Bo z TEJ recenzji wynika, że CMA600i preferuje połączenie koaksjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Melo2573 napisał:

A co sądzisz o Questyle CMA400i albo Aune S6? Bo z TEJ recenzji wynika, że CMA600i preferuje połączenie koaksjalne.

Nie miałem do czynienia z urządzeniami tych firm. Mogę dodać, iż jeden mój stały klient kupił osobny konwerter z USB na S/PDIF (albo AES/EBU) do Brystona BDA-2 i twierdzi, że tak jest lepiej, a nawet zasilacz liniowy nabył do tegoż konwertera. Oczywiście jest to rozwiązanie droższe, bo dochodzą koszty konwertera, kabla koncentrycznego, a może jeszcze zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Melo2573 napisał:

Ciekawe: w ofercie mp3store nie ma ani jednego konwertera USB-spdif. Czyżby uznawali to urządzenie za nieistotne?

 

Mają ifi iDAC2 może robić za konwerter. Ale jak już to zainteresuj się M2Tech HiFace Evo Two. Porównaj, oceń i pójdziesz w tym kierunku, albo nie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, The Grand Wazoo napisał:

Mają ifi iDAC2 może robić za konwerter.

Można to podłączyć jako konwerter do Questyle CMA400i?

 

M2Tech HiFace Evo Two -wygląda zawodowo.  A co powiesz na Gustarda U12?

W ogóle jestem ciekaw, czy ktoś tu na forum zauważył różnicę w brzmieniu po wpięciu konwertera do zestawu za 4-5 k zł.

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2018 o 13:47, majkel napisał:

Nie wiem w jakich laptopach, ale w DAPach na pewno, chociażby iBasso DX200

Czy potrafiłbyś ocenić jakość dźwięku z iBasso dx90 lub dx120 lub dx150 w stosunku do dźwięku z komputera + konwerter USB/spdif?

Edytowane przez Melo2573
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Melo2573 napisał:

Czy potrafiłbyś ocenić jakość dźwięku z iBasso dx90 lub dx120 lub dx150 w stosunku do dźwięku z komputera + konwerter USB/spdif?

Masz na myśli iBasso jako transport? Jeśli tak, to odpowiem, że można złożyć zestaw mobilny do słuchawek w oparciu iBasso, który pogoni sporo zestawów stacjonarnych, jeśli użyć odpowiedniego DACa i wzmacniacza, a wszystko na baterię, więc całkowicie mobilne. Stąd nie widzę sensu pakowania pieniędzy w osobny konwerter, jeżeli do wydania jest kilka tysi.

Ja na przykład lubię mieć przerwy od komputera i cenię sobie sytuację, że nie uczestniczy on w odtwarzaniu mojej muzyki. :) Urządzenie prostsze funkcjonalnie i bardziej mobilne niż laptop jeszcze bym zdzierżył. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności