Skocz do zawartości

Samsung Yp-z5fab/els


cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Wymyslilem sobie i zadeklarowalem sie ze cos wiecej o nim napisze wiec niech to bedzie w formie recenzji a wiec zaczynajmy:

 

1. Czemu Samsung ?

 

Na Samsunga zdecydowalem sie po rozmowie z getz (dzieki ponownie ;) ) ktory wypunktowal mi jego zalety:

- gapless

- 44 h autonomia

- UMS (wazne dla mnie bardzo bo uzywam Linuxa)

- przyzwoitej jakosci dyktafon

- ogg

- cutomowy eq

- moc 22.5 mW dla 16 ohm

- radio

 

I tak jeszcze od siebie dodam ze w srodeczku jest SoC Sigmatel ktorego ma rowniez moj Vibez i to tez kapke zagralo in plus na korzysc Samsunga

 

Ale zanim nadszedl Samsung to bylo cos jeszcze - co? - myslalem nad Sansa E260/E270 (+microSD) lub tez nad iRiver Clix - w Sansie brakowalo mi OGG i troche lepszej autonomii (gapless to i tak rarytas chyba ze ktos ma playerka ktorego obsluguje rockbox [tak jak moj ukochany ale sprzedany H320]) a od iRivera przede wszystkim brak UMSa mnie odepchnal... jednak te playerki mialy takze swoje plusy nad Samsungiem - jakie? - Sansa/Clix - video (w przypadku Clixa lepsze ;P ), Clix - flash lite, Sansa - slot microSD.

 

Zatem wyboru dokonalem po prostu wypisujac plusy i minusy i wzialem to co bylo dla mnie najatrakcyjniesze poniewaz nigdy jakos mi nie brakowalo video w odtwarzaczu muzyki to ten argument mial mniejsza wage.

 

Moze niektorzy teraz zapytaja - czemu majac Vibeza i T10 kupilem kolejny player?

Popchnela mnie do tego przede wszystkim w perspektywie sprzedaz T10 ktoremus z czlonkow mojej rodziny i w zwiazku z tym potrzebowalem flasha bo zyje dosyc aktywnie a jak wiadomo dyski twarde z gumy nie sa. Poza tym bedac juz i tak zadowolonym z gabarytow Vibeza chcialem miec cos jeszcze poreczniejszego. Szukalem tez czegos z lepszym dyktafonem niz Vibez... no i radiem ktore do Vibeza i tak dokupie ;)

 

Dodam tylko na koniec ze moj player pochodzi z Francji a nabylem go na naszym ukochanym serwisie aukcyjnym :)

 

Dobze koniec nudzenia przejdzmy dalej...

 

2. Budowa

 

Playerek wykonany z aluminium w kolorze czarnym ze srebrna ramka otaczajaca jakby glowna bryle ktora jest prostopadloscianem. Player jest na prawde cienki maly - dobze lezy w dloni. Ma mocowanie na smycz. Jest niesamowicie lekki i wydaje sie byc bardzo solidny.

 

Sterowanie w Samsungu odbywa sie poprzez 4 przyciski i touchpad - poza tym z boku mamy regulacje glosnosci (bardzo wygodna) a na gorze obok gniazda jack - przycisk HOLD.

 

Kolorystycznie czarny Samsung ze srebrnymi detalami prezentuje sie bardzo atrakcyjnie i wielu ludzi (chyba przez fakt ze player ma touchpad) mylnie stwierdzilo ze mam dziwny telefon ;)

 

Teraz minusy:

Ja znalazlem dwa - touchpad ktorego obsluga na poczatku przysparza problemow i nie daje takiego komfortu zeby moc obslugiwac playera reka w kieszeni (jak np. Vibeza), poza tym mimo iz minelo troche czasu nadal zdarzaja mi sie momenty kiedy po prostu touchpad nie dziala tak jakbym chcial; druga bolaczka jest nie standardowy kabel USB - rozumiem ze Samsung musial takiego uzyc chcac zachowac symetrie budowy oraz cienkosc ale szkoda ze w przypadku zagubienia takiego kabelka bedzie sie to wiazalo z duzymi kosztami...

 

3. Specyfikacja

 

Mozecie ja znalezc tutaj -> http://www.samsung.com/pl/products/audiose...yp_z5fzbels.asp

 

Ja mam wersje czarna z 4 GB pamieci na pokladzie

 

4. Wrazenia z uzytkowania

 

Przede wszystkim bardzo przejrzyste menu ktore wlasciwie jest uproszczone do granic.

Player komunikuje sie z nami w naszym ojczystym jezyku.

Dosyc skromne ustawienia i czasami dziwne nazwy -> np. dostep do customowego EQ uzyskamy poprzez Ustawienia->Audio->DNSe->Konfiguruj

Playerek obsluguje okladki albumow i wyswietla je juz wtedy gdy najedziemy na jakis kawalek czy album (pokazuje sie miniaturka z coverem albumu) <- bardzo fajna funkcja

Muzyke mozemy przegladac przez biblioteke -> Wykonawca, Gatunek, Album, Kompozytor ale mamy takze mozliwosc wybrania losowo utworow czy odtworzenia wszystkich, istnieje takze mozliwosc przegladania muzyki poprzez drzewko katalogow

Radio to standard nie ma niestety mozliwosci nadania nazwy stacjom ktore ustawimy

Dyktafon - dziala, nie ma mozliwosci zmiany ustawien (zawsze mp3 mono 64kbps) chociaz te ktore sa akurat wystarczaja do nagrywania dzwieku (mikrofon jest usytulowany obok zlaczki do smyczy na gorze playera), nie ma niestety mozliwosci nagrywania z radia

Przegladanie zdjec - kurcze Samsung ma na prawde dobry wyswietlacz - jednak funkcja ta to tylko dodatek...

 

Zebv obejsc slynna Francuska dyrektywe o ograniczeniu glosnosci (w koncu moj Samsung jest z Francji) wgralem nowe firmware (2.45) i wlaczylem Tryb uliczny -> ktory wg. producenta amplifikuje sygnal na glosnej ulicy ;) (cytat prawie dokladny z ang manuala)

 

Jakosci sluchawek dolaczonych do zestawu nie oceniam - wiem tylko ze sa i ladnie wygladaja ale ich nie uzywalem

 

Predkosci transferu - no tutaj tak srednio jest - miedzy 1.8-2 MB/s (czyli gorzej od mojego T10 ktory plasuje sie w granicach 2.8-3 MB/s) - mowie oczywiscie o zapisie ale zrobie dokladny test zapisu i odczytu i zaktualizuje recke

 

Teraz minusy:

Jak juz pisalem powyzej - dyktafon - brak mozliwosci zmiany ustawien oraz nagrywania z radia to wg. mnie minusy

Radio radzi sobie roznie raz lepiej raz gorzej i czasami zdaza sie ze sygnal na kilka chwil ucieknie (chociaz musze to zweryfikowac jak poprawi sie propagacja ktora podczas moich testow radia nie sprzyjala za bardzo falom FM ;) )

Troche zakrecone menu ktore nie wiedziec czemu mimo checi Samsunga ktory stara sie upraszczac wszystko na sile zrobil na odwrot - bardziej to skomplikowal

Wielkim minusem jest to ze pliki z playera mozemy kasowac tylko przy pomocy komputera!

 

Teraz co powinni poprawic/dodac (marzenia scietej glowy ;) ):

Na pewno mozliwosc nagrywania z radia, mozliwosc kasowania plikow z poziomu playera, moze video?, zapisywanie ustawien eq, konfiguracja dyktafonu (moze wyzszy bitrate i probkowanie bo o ogg zamiast mp3 nawet nie marze), wsparcie dla audbile, wsparcie dla FLACa (przy 4 GB pamieci ma to sens), moze jakies gry skoro jest touchpad (nie no zartuje ;) ), wsparcie dla flash lite... (tez zartuje) to chyba tyle i az tyle

 

Narazie na tym koncze postaram sie jeszcze ta recke uzupelnic, jesli macie pytania to prosze piszcie postaram sie odpowiedziec.

 

Planuje jeszcze:

test transferu - zapis/odczyt

test dyktafonu - probki?

test gapleess - pisza ze jest ale czy dziala (wpierw trzeba go wlaczyc -> Samsung nazwalo to Trybem Plynnym)

test autonomii - na ogg i mp3

 

Pozdrawiam cpu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 205
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Odpowiem na te pytanka jak tylko naucze sie jak on gra wiecie po prostu oswoje sie z nim potem zrobie na kilku albumach ogg -q 8 porownanie.

 

Co do samego playerka - niesamowicie szybko sie uruchamia i wylacza (niecale 2 sekundy).

W trybie ulicznym gra na prawde glosno.

Minusikiem jest to ze slady na obudowie zostaja od paluchow chociaz nie takie jak na tylnej obudowie od Vibeza.

Nie wiem czy w zestawie byla smycz ale ja nie mialem w swoim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na te pytanka jak tylko naucze sie jak on gra wiecie po prostu oswoje sie z nim potem zrobie na kilku albumach ogg -q 8 porownanie.

 

Ucz się ucz (tylko czemu to tak długo trwa :D), wręcz nie mogę się doczekać tego porównania :)

 

 

 

 

 

Nie wiem czy w zestawie byla smycz ale ja nie mialem w swoim

 

Ja miałem smycz wraz z słuchawkami, takie samo rozwiązanie jak w EP-635

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec czas na maly update:

Radio - tutaj mam zastrzezenia - po pierwsze dziwnie jest z wyszukiwaniem stacji a po drugie jak juz znajdziemy stacje to jack sluchawek wepchnietych do konca powoduje zaklocenia w odbiorze - jak troche wyciagne jacka to jest duzo duzo lepiej jakby sygnal byl mocniej odbierany. Sprawdzilem to na UM1 EP630 i PX100 i wszedzie ten sam efekt... Aha i warunki propagacyjne byly jak najbardziej wzorcowe - czyste niebo, mroz i zero opadow - idealne warunki propagacyjne...

 

## EDIT ##

 

Zle wpisalem obecnie chce kupic laptopa wiec przez dluzszy czas nie bede mial funduszy na przesiadke na wiecej niz 1 driver ;) No chyba ze nie kupie laptopa i wydam te 300-390$ na UM2 albo E500... :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec czas na maly update:

Radio - tutaj mam zastrzezenia - po pierwsze dziwnie jest z wyszukiwaniem stacji a po drugie jak juz znajdziemy stacje to jack sluchawek wepchnietych do konca powoduje zaklocenia w odbiorze - jak troche wyciagne jacka to jest duzo duzo lepiej jakby sygnal byl mocniej odbierany. Sprawdzilem to na UM1 EP630 i PX100 i wszedzie ten sam efekt... Aha i warunki propagacyjne byly jak najbardziej wzorcowe - czyste niebo, mroz i zero opadow - idealne warunki propagacyjne...

 

Nie tego się spodziewałem ;) . Nie myśl czasem, że dam Ci spokój z tą recenzją, a przede wszystkim z porównaniem Vibeza :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka pytanek od noobie :P

 

czy da się nawigować po folderach? bo nie mam zamiaru tworzyć play-list... jak to jest z wyświetlaniem nazwy pliku? bo większość moich zbiorów jest wykastrowana z tagów

 

czy może ktoś zaglądał do wnętrza obudowy? (czy akumulator wewnątrz można w razie czego wymienić na jakiś zamiennik?)

 

a ja mam jeszcze pytanko dotyczące żywotności... czy rozwiązanie w stylu touch-pada ma szansę przetrwać dłużej niż klasyczne mikro-styki? ...przyznam szczerze, że zależy mi na żywotności sprzętu... kwota rzędu 400pln nie jest dla mnie "kieszonkowym na drugie śniadanie w szkole" i chciałbym kupić coś, co posłuży (będzie to moje pierwsze mp3 - mój walkman sony kupiony w 98 roku dalej działa :ph34r: natomiast teraz kupując cokolwiek, człowiek nie jest pewien czy 3 dni po skończeniu gwarancji sprzęt się jeszcze uruchomi)... więc jakie są wasze wrażenia w tym względzie? czy komuś udało się już popsuć to urządzenie? i czy może ktoś próbował przypasować kabel od jakiejś komórki (też samsunga) do tego grajka (jako zamiennik na wszelką ewentualność)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak da sie nawigowac po folderach.

Co do nazwy pliku bez tagow to sprawdze to i dam znac.

Chyba nikt nie otwieral jeszcze go zeby spr akku ale serwis zmieni akku na pewno bez problemu ;)

Co do zywotnosci to pomysl sobie ile w laptopie zyje touchpad - dlugooo praktycznie bardzo rzadko sa usterki touch pada. Minusem touchpada jest jego sterowanie dla nie wprawionych. Moim zdaniem przy intensywnym uzytkowaniu predzej padnie mikrostyk (wiem to z doswiadczenia bo jestem elektronikiem i naprawiam kserokopiarki min. gdzie cala klawiatura jest na mikrostykach :) )

Ja go nawet nie popsulem poprzez wylaczenie playera podczas upgrejdu firmware wiec jest mocny chyba ;) Nie no poza tym jest na prawde solidny jesli chodzi o budowe i wykonanie taki wiesz dajacy pewnosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak da sie nawigowac po folderach.

Co do nazwy pliku bez tagow to sprawdze to i dam znac.

Chyba nikt nie otwieral jeszcze go zeby spr akku ale serwis zmieni akku na pewno bez problemu ;)

 

żeby tylko układał alfabetycznie w folderze utwory (jak w windowsie).

 

a co zmiany aku, to pewnie że serwis zmieni... ale to jak z aku w telefonach - cena powala. kształt zbliżony do telefonu i pojemność baterii pozwala mi sądzić, że możnaby poprostu dopasować w razie czego tani zamiennik od komórki (20-40zł... w serwisie pewnie za sam akku byłoby z 80+ złociszy, o cenie robocizny pogwarancyjnej nie ma co nawet wspominac...)

 

a jak z firmowymi słuchawkami? czy też przy dociśnięciu powodują spadek jakości odbioru radia? i jak leżą w uszach?

i jak ten sprzet sprawdza się przy częstym przewijaniu ścieżek (zamierzam go też używać do nauki języków)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak uklada alfabetycznie foldery.

No pewnie i tak wyjdzie z aku ze polak potrafi wiec na zapas nie ma sie czym przejmowac...

Firmowe sluchawki nie wiem jakie sa nigdy ich w uszach nie mialem ale skoro na PX100, UM1, HP820 i EP630 to wystepowalo to nie ma sily zeby na firmowych bylo inaczej... ale to nie przeszkadza mocno kwestia cofiniecia o ta kapke z gniazda sluchawek i juz one nie wyleca i nie wejda same!

Przewijanie plynne zarowno w mp3 jak i ogg na wysokich q (8 i wyzej) wiec nie ma problemow zapas mocy jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję już otwierać swojego Samsunga, pierwszy raz z ciekawości (taką już mam naturę ) , drugi raz na prośbę kolegi getz, aby zrobić fotkę układu Sigmatela, a trzeci raz właśnie przed chwilką czytając posty odnośnie akumulatorka. Zrobiłem zdjęcia wspomnianego akumulatorka, może komuś pomogą :). Na pewno są to te same ogniwa co w telefonach tego producenta.

 

032779d070f2dbe0.jpg

 

dc2ff26a19bc02c5.jpg

 

c038a6b65636117c.jpg

 

03b41794f89b7054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nawigowaniem po folderach nie ma zadnego problemu - wybieramy opcje przegladaj pliki i jestesmy w folderku Music -> kiedy odpalimy cos co nie ma tagow po prostu jest ladowany caly folderek i wyswietlana nazwa pliku aktualnie granego bez rozszerzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam, ze w nowym firmware 2.47 przyspieszono jeszcze działanie systemu :) im dluzej mam z5 tym bardziej jestem zadowolony ;)

ps, tryb uliczny powoduje tylko podgłosnienie cichych czesci utworu, coby nie przerywac nam przyjemnosci :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno szybciej chodzi system, ja tego nie zauważyłem, natomiast gra na pewno głośniej, chyba nawet za głośno bo potrafi mi teraz przesterować px100 !! oczywiście na EQ. Przed zmianą nie udało się tego zrobić.

 

Po zmianie softu zaszła jeszcze jedna zmiana, nie ma już trzasków na plikach OGG gdy wygasa wyświetlacz, a na 2.45 były, przynajmniej u mnie.

 

Teraz czekam na obsługę plików txt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja napisalem maila do Samsunga z sugestiami co do nowego firmware - poprosilem o zmienne ustawienia dyktafonu (blagalem wrecz o ogg ;) ), zapis z radia, usuwanie plikow bez koniecznosci podlaczania playera do kompa no i o support dla FLACa ;)

 

Aha i jeszcze zeby dodali mozliwosc zapisywania wlasnych ustawien EQ - to wazne! Wiecie np ustawienie dla jazzu wlasne przy PX100 sobie zapodam i jak odpalam jazz to tylko wchodze wybieram setingsy i gotowe zamiast sie bawic ;)

 

##EDIT##

 

Zmienilem firmware na 2.47 - jeszcze bez testow jesli chodzi o szybkosc dzialania ale tak na goraco moge powiedziec ze problem z radiem zniknal -> teraz mam jacka wsunietego do konca i radio pieknie odbiera i nie gubi czestotliwosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności