Skocz do zawartości

DAC do 1000zł do monitorów aktywnych.


Iks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję DAC'a raczej na USB (źródło - laptop) który będzie posiadał zbalansowane ( symetryczne) wyjścia audio XLR lub TRS. Jeśli chodzi o charakterystykę to dół mógłby być zaakcentowany, nienatarczywe, niekłujące soprany, czytelna średnica.

Czy jest jakaś alternatywa dla popularnych interfejsów audio typu focusrite 2i2? Czy przeskok w jakości będzie zauważalny w tej kwocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz monitory? Jaką akustykę w pokoju?

Bo sorry, ale moim zdaniem więcej zdziałasz w kwestii kreacji brzmienia odpowiednio adaptując pomieszczenie i ustawiając monitory (lub kupując inne) niż dumając bez sensu nad niuansami dzielącymi AudioBoxa, Scarlett 2i2 oraz UMC22. To wszystko są budżetowe interfejsy mające zapewnić podstawową funkcjonalność studyjną i równe brzmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam m-audio bx8 carbon + bx subwoofer. Jestem bardzo zadowolony z tego zestawu. Cóż tak myślałem , że różnice między tymi interfejsami są niesłyszalne, dzięki za potwierdzenie. Co do akustyki pomieszczenia to fakt możnaby było lepiej zaadaptować mój pokój tylko nie bardzo wiem jak. Mój pokój ma 4,5x3,5m, poddaszowy, ściana skośna jest w opozycji do ściany przy której są monitory, mam wytłumione drzwi pianką akustyczną. Nie wiem co poprawiło by brzmienie tak aby bas był pełniejszy i lepiej się rozchodził po pomieszczeniu bo np. leżąc na łóżku odbiór muzyki jest lepszy niż siędząc na krześle metr od stołu na którym są monitory. Może obłozyc wszystkie sciany pianka, jakies pułapki basowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No basstrapy zlikwidują/zniwelują efek dudnienia. A żeby lepiej słyszeć siedząc - może standy/wyższe standy. Wygląda na to, że fala centrum ma na poziomie łóżka. Albo odlaegłość id krzesła jest taka, że fale z głośników wzajemnie się znoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro jest firma, ktora sprzedaje panele na bazie welny isover PT80, czyli najczesciej uzywanej do ustrojow akustycznych. Ceny sa atrakcyjne, a jakosc co najmniej dobra, patrzac na zdjecia gotowych paneli.

Kup 8 paneli i umiesc je w naroznikach, na 100% poprawi sie odpowiedz niskiej czestotliwosci i nie tylko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Myślę , że zdecyduję się na statywy pod monitory. Co do paneli to faktycznie mogłyby poprawić przestrzenność, czystość, selektywność przekazu ale przez to i go ugrzecznić a tego nie chce no i 115zł za panel to nie tak mało. Wracając do meritum, nie występuję u mnie efekt dudnienia więc pułapki basowe będą zbędne, głównie chodzi mi o tą różnice w odbiorze niskich tonów względem mojego położenia, po prostu chciałbym aby w miejscu gdzie najczęściej siedzę i słucham muzyki odbiór był taki jak na łóżku gdzie bas mogę kroić nożem, jeść go łyżką i smarować nim chleb xD, po prostu czuć go na całym ciele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... głównie chodzi mi o tą różnice w odbiorze niskich tonów względem mojego położenia, po prostu chciałbym aby w miejscu gdzie najczęściej siedzę i słucham muzyki odbiór był taki jak na łóżku gdzie bas mogę kroić nożem, jeść go łyżką i smarować nim chleb xD, po prostu czuć go na całym ciele.

No i wlasnie po to sa m.in. pulapki basowe, zeby wyrownac rozpraszanie fali dzwiekowej w calym pomieszczeniu.

 

Po ich zastosowaniu bas nie bedzie podbity w naroznikach, nie bedzie dudnil, a co za tym idzie, czysciej wybrzmiewal w calym pomieszczeniu.

 

Te 115zl to i tak bardzo tanio, porownujac do cen firmowych ustrojow ;).

Edytowane przez PENDRAGON
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PENDRAGON - niektórym nie wytłumaczysz ;)

Dziwię się autorowi tematu, że nawet nie poczytał o tym jak prawidłowo ustawić monitory względem swojej pozycji odsłuchowej... Podstawowe błędy, które skutkują potem takimi efektami.

 

Niestety, pogódź się z faktem, iż kupiłeś MONITORY BLISKIEGO POLA i z definicji one będą grały optymalnie tylko w wąskiej przestrzeni, także niemożliwym będzie uzyskanie takiej samej jakości brzmienia w dwóch diametralnie różnych miejscach odsłuchowych bez przesunięcia osi pionowej monitorów / zmiany ich kąta względem podłoża / innej odległości pomiędzy monitorami.

 

Tu masz poradnik i się dokształć :D

http://www.genelec.com/sites/default/files/media/Studio%20monitors/Catalogues/genelec_monitor_setup_guide_2015.pdf

 

EDIT:
@PENDRAGON - Nie wiem który raz już wklejam ten poradnik, ale liczba musi być dwucyfrowa i to nie z "1" z przodu :P

Edytowane przez nismovsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tak ofensywnym podejściem do autorów takich tematów naprawdę wróżę świetlaną przyszłość temu forum.

 

  • Po pierwsze: nie każdy musi być alfą i omegą w danej dziedzinie, ale taka jest już nasza domena, że całe życie się uczymy.
  • Po drugie: nie każdy pakuje się zawsze w określone rozwiązania w pełni świadomie, ale nie myli się tylko ten, co nic nie robi.
  • Po trzecie: nie każdy od razu wie gdzie szukać odpowiedniej wiedzy i bardzo możliwe, że nawet sam bym nie wpadł na linkowany wyżej poradnik, który to jest publikacją danego producenta, a nie artykułem ogólnym i pozycjonowanym na takowy. Bo nigdy nie miałem potrzeby. Czy to znaczy że ja również jestem głupi?
  • Po czwarte: nie każdy musi chcieć w poprawnie i kulturalnie sformułowanym temacie czytać jakim jest ogólnie rzecz biorąc "idiotą" bo kupił to, tamto, nie da mu się nic wytłumaczyć i w ogóle jaki jest niedokształcony.

 

Istnieje wyraźna różnica między aktywną pomocą, wrzucaniem po prostu linka z kompletem wiedzy jeśli ktoś "nie odrobił" swojej pracy domowej a temat był poruszany na forum n razy, a teatralnym i pysznym manifestowaniem swojej wiedzy w niezbyt miły dla autora sposób. I jak widzę nie jest to pierwszy raz.

 

 

 

@Iks
Generalnie skupiłbym się na podlinkowanym poradniku i poczytał na temat swoich problemów na własną rękę. Tak chyba będzie najszybciej i najzdrowiej. Dopiero gdy manipulowanie akustyką zawiedzie, tj. sprzęt będzie ustawiony zupełnie prawidłowo, a nadal jednak niesatysfakcjonujący, warto eksperymentować ze zmianą toru czy nawet korekcją, aby zdeterminować problematyczne pasma i wykluczyć rezonanse/odbicia w odpowiednich punktach FR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Evil:

Po pierwsze: nie, nie musi być alfą i omegą, ale ile razy sam się wkurzasz na ludzi, którzy pytają N-ty raz o to samo zamiast użyć wyszukiwarki? Temat interfejsów był wałkowany niejednokrotnie, więc... ;)

Po drugie: Skoro kupił monitory studyjne to zapewne nie zrobił tego, bo akurat leżały na wystawie w sklepie, obok którego przechodził. Powinien więc wiedzieć, że nie są to zwykłe głośniczki komputerowe. Jeśli nie, nie pytałby o interfejs, bo to wprost sugeruje "liźnięcie tematu".

Po trzecie: Nie twierdzę, że musi znać akurat ten poradnik, ale każdy producent opisuje dość precyzyjnie warunki ustawiania swoich produktów i kwestie podstawowej akustyki. Poza tym: chcesz mi wmówić, że gdybyś miał problem z dźwiękiem zestawu stereo nie użyłbyś Google do wpisania odpowiedniego zapytania? ;)

Po czwarte: Jeżeli ktoś na poradę o panelach akustycznych (tzw. bass-trapach) odpowiada, że u niego nie występuje dudnienie, więc nie potrzebuje to jak czegoś takiego nie skomentować jako "nie da się przetłumaczyć"? Przecież elegancko miał wyjaśnione o co biega tutaj: http://forum.mp3store.pl/topic/134086-dac-do-1000zl-do-monitorow-aktywnych/?p=1276722

@Iks - jesteś leń i tyle Ci powiem.

szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania której to nie znalazłem w internecie


Oto efekt spędzenia 30 sekund z Google:

1. http://zakamarkiaudio.pl/2010/10/odsluch-monitoring-czesc-2.html
2. http://portalstudyjny.pl/2013/10/10/jak-ustawic-odsluchy-12-porad-przy-ustalaniu-pozycji-monitorow-studyjnych-jak-powinny-stac-odsluchy-jak-ustawic-monitory-jak-ustawic-odsluchy-odsluchy-na-statywach-czy-na-biurku-pozycja-odsluchow-w-st/
3. http://live-act.pl/2014/07/jak-ustawic-monitory-studyjne

4. http://ehomerecordingstudio.com/studio-monitor-positioning/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nismo

 

Ad.1) Nawet nie wiesz jak wiele razy i czasami wywołuje to u mnie naprawdę wielkie emocje, ale staram się mimo wszystko uspokoić i nie wyładowywać na takiej osobie. Zamiast tego staram się być bardzo metodyczny i konsekwentnie linkować lub powtarzać to, co usilnie jest pomijane w moich wypowiedziach (lub linkach). W ostateczności na takie pytania / tematy po prostu nie odpowiadam, wykorzystując fakt, że forum jest tworem całkowicie dobrowolnym. Jeśli zadane zostałoby poprawne pytanie, to i odpowiedź by padła. Jeśli pytanie jest niespełniające moich standardów lub widzę, że ewidentnie marnujące mój czas (lenistwo, awersja do szukajki, pytanie o rzeczy oczywiste, pomijanie materiałów przytaczanych), to nie odpowiadam takim osobom i idę odpisać komuś, kto może bardziej na to zasługuje. Nie da się zbawić wszystkich.

 

Ad.2) Warto dopuścić do siebie taką koncepcję, że może szukał, ale po prostu nieumiejętnie. Stąd jedynie liźnięcie tematu.

 

Ad.3) Trudno jest mi się ustosunkować do stwierdzenia, że "każdy producent" opisuje je dość precyzyjnie ze zwykłego braku wiedzy w tym temacie. Pytanie jest również dla mnie trudne, zważywszy na to że taki poradnik sam napisałem właśnie ze względu na problem z rozstawieniem swoich KEFów. Wykroczyłem więc bardzo daleko poza pozycję zwykłego użytkownika.

 

Ad.4) Właściwie to autor nie twierdzi, że takie rozwiązanie jest błędne i nie kłóci się z Tobą o jego sens, a jedynie stwierdza, że akurat w tej materii wszystko jest u niego w porządku. Ale ponownie dopuszczam do siebie myśl, że może nadal trudno orientuje się w temacie i mimo podania materiałów na talerzu wciąż nie wie czego ma w nich szukać. Oczywiście o ile nie jest to udawane, aby po prostu ktoś wskazał wszystko palcem. Polecam przykład z ostatnich komentarzy odnośnie E10 vs E07K, gdzie widać było że autor ma problem z wyborem właśnie ze względu na brak wskazania palcem, choć recenzje czytał. Owszem czytał, ale nadal nic nie rozumie. Na to jednak już nic nie poradzę, stwierdzam że nie umiem mu pomóc, nie będę myślał za niego i kupował za niego. Niech rzuci monetą. Takie trochę podejście na oszczędność nerwów u piszącego ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oszczędźmy sobie obaj nerwów (i off-topu), pozwalając autorowi tematu zapoznać się z tym "pominiętym" materiałem dydaktycznym ;)

Ja uważam, że takie podstawy jak:

1. Standy do monitorów ustawione na odpowiedniej wysokości,

2. Podkładki izolujące (w przypadku braku takowych na standach),

3. Odpowiednie ustawienie względem zasad z poradników wymienionych powyżej,

4. Dopasowanie akustyki pomieszczenia pod optymalne brzmienie i jak najmniejsze odchyły,

 

to jest MINIMUM dla każdego, kto pcha się w świat monitorów studyjnych. A żarcik o PDFie nie jest przesadzony, bo serio wpisanie czegoś w Google chyba czasem wykracza poza standardowy wkład pracy w rozwiązanie własnego problemu. To takie typowe (jak to sam ująłeś) "wskazanie palcem co zrobić".

 

Tu nawet nie mamy rozrysowanego układu pokoju ani nic (nie wspominając, że wątek jest okropnym off-topem, bo powinien być o interfejsach :P )...

 

Z mojej strony to koniec dyskusji. Jak chce - poszuka. Jak nie - trudno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz ty chyba albo mnie źle zrozumiałeś albo poprostu przescrollowałeś to co napisałem stwierdziłeś , że jestem kolejnym idiotą który nie wie jak ustawić monitory. Nie wiem czy mam ci rozrysować o co mi chodzi ze strzałeczkami itp. ale chyba nie warto tracić tutaj czasu bo i tak poprostu zostanie to pobieżnie przeczytane i niezrozumiane, później jakiś wszechwiedzący rzuci tylko linka i powie tak tam napewno wszystko jest napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności