Skocz do zawartości

Monitor LCD


kartonik

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno budżetowe modele 4k odpadają, bo mają tylko 30Hz... Prawda to, że na takim monitorze nie pograłbym komfortowo w nic, co wymaga szybkości? Czy może to narzekanie w stylu fanów grania w max detalach "65 fps to zamuła, ja mam 68 i jest mega płynnie"? :D

 

dobrze przeczytałeś czy źle zinterpretowałeś informacje? ;) Wszystkie monitory, które nie mają HDMI w wersji 2.0 (czyli chyba wszystkie na rynku) mogą osiągnąć rozdzielczość 4k przy 60Hz tylko przez DisplayPort (który nie jest taki popularny i jeśli masz pierwszą lepszą kartę graficzną, to możesz tego złącza nie mieć). A korzystać z monitora przy 30Hz nie ma najmniejszego sensu, potwierdzone info.

 

to nie tak, że wtedy się nie pogra w nic dynamicznego. Wtedy po prostu kursor na pulpicie się tnie.

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja go przebiję i (mimo, że nie zajmuję się grafiką) napiszę, że nic poniżej Della U2713 nie ma sensu :P

A na poważnie...

 

Szukam ostatnio monitora z dużą rozdzielczością. Coś powyżej Full HD, z więcej niż 26" matrycą i nie w proporcjach 21:9. Typowe 16:9 lub 16:10. Jaki najtańszy monitor mogę brać pod uwagę? Nówki i używki wchodzą w grę - parametry odwzorowań kolorów itp. nie mają znaczenia. Chodzi mi wyłącznie o duży obszar roboczy do produkcji muzycznej (bez bawienia się w podwójne monitory) w możliwie niskiej cenie.

 

Monitor (poza pracą muzyczną) wykorzystywany byłby do grania w jakieś stare gry (także podpięcie Xboxa 360 na partyjkę w FIFĘ czy NBA wchodzi w rachubę) oraz okazjonalne obejrzenie filmu czy serialu. Typowo ;)

 

Podobno budżetowe modele 4k odpadają, bo mają tylko 30Hz... Prawda to, że na takim monitorze nie pograłbym komfortowo w nic, co wymaga szybkości? Czy może to narzekanie w stylu fanów grania w max detalach "65 fps to zamuła, ja mam 68 i jest mega płynnie"? :D

 

Dell U2713?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arthass - miałem tego U2713, ale musiałem sprzedać... Myślałem, że w międzyczasie trafiło się coś tańszego niż to ;) PS. Miałem też krótko U3011 (na ledwie 2-tygodniowe testy) i to dopiero była krowa! :D
@Jackzor - Czyli jak mam DisplayPort w lapku / stacji dokującej oraz takowy w monitorze 4k to będę miał pełną, natywną rozdziałkę w 60Hz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DP czy mDP, ja mam miniDisplayPort a to jakiś tam wymysł apple.

 

Oddanie kolorów to jedno, wygoda korzystania do drugie. Niestety Nismo ale łączysz dwie przeciwne cechy dużą rozdziałkę z graniem, a dodać do tego żeby nie był to ips to zostaje TN.

 

Co do monitora do foto z taką kwotą amatorsko można iść w s2431/33 lub cs230 tylko, istotne jak go będziesz używał domowo amatorsko foto czy pomału ale jednak foto. IPSy wymagają lepszego oświetlania do komfortowej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, granie na konsoli. Gry na moim Dellu M6600 (karta Nvidia Quadro 4000M) mam takie, że zintegrowana grafika w procku by je spokojnie pociągnęła. :P Managery piłkarskie, kilka strategii z przełomu stuleci - serio, nic takiego, co by mogło pogorszyć płynność rozgrywki.

 

I mam pełny DP. Zarówno w lapku, jak i stacji dokującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby teraz zamierzam pójść na studia związane właśnie z foto i nie chcę wydawać dużych pieniędzy na komputer, skrzynka plus monitor to już 4500 a do tego jakąś myszka czy inna pierdółka i mamy 5 tysi. A to już niezły obiektyw :)

 

ale zdjęcia też trzeba mieć gdzie obrabiać ; ) no i obiektywy same zdjęć nie robią #canon50f1.2

 

@Jackzor - Czyli jak mam DisplayPort w lapku / stacji dokującej oraz takowy w monitorze 4k to będę miał pełną, natywną rozdziałkę w 60Hz?

 

Jeszcze monitor musi wspierać wejście 4k 60Hz oraz element wypuszczający sygnał też ;-) + i tak 4k nie warto. Nie zwiększasz przestrzeni roboczej, tylko wchodzisz w hidpi. W sensie hidpi jest super, ale nie zyskujesz dodatkowego miejsca na ekranie (bo elementy i czcionki są wtedy za małe), tylko wygładzasz fonty.

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, fotografowi przydaje się monitor z 3D-LUT dla pełnej kalibracji sprzętowej. To są drogie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby teraz zamierzam pójść na studia związane właśnie z foto i nie chcę wydawać dużych pieniędzy na komputer, skrzynka plus monitor to już 4500 a do tego jakąś myszka czy inna pierdółka i mamy 5 tysi. A to już niezły obiektyw :)

 

A mnie uczyli tak aby robić foty tak by jak najmniej je poprawiać obrabiać, no to s2433 lub neca 240/241 + jakiś sensowny komp ale nie musi być 4,5k starczy 2-3k i to aż aż. CS230 to sobie kupisz po obronię :)

Szkiełko, materiały kliszę wydasz. Sprzęt tak ale nie przesadzaj, to ci nie zapewni lepszego rezultatu jedynie lżejszą naukę bo więcej bardziej kontrolujesz proces po cyknięciu.

 

30" i zez rozbieżny :D skrzywienie zawodowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Oczywiście, że jest sens. Kiedy ostatnio rozglądałem się za monitorami, do 1000zł najbardziej polecanymi, "biurowo-konsumenckie" modelami były

 

Dell U2414H (Matryca IPS, dla komfortowej pracy pasowałoby jakieś przyzwoite oświetlenie stanowiska, szczególnie wieczorami, bo będzie żarówa delikatna jak to w przypadku każdego IPSa, flicker-free się przydaje)

 

Asus PA238Q (Też IPS, ogólnie bardzo polecany do takich zastosowań, bardzo dobre wyniki w testach, a cena nowego w granicach 1100zł)

 

BenQ BL2410PT (Matryca typu VA, dokładniej AMVA, nie robi takiej żarówy jak IPS, głębsza czerń i kontrast, odrobinę gorszy czas reakcji, wolniejsze przejścia btb i gtg - czas potrzebny z przejścia piksela od całkowitej czerni do bieli i ponownego "zgaszenia" - co może powodować lekkie smużenie i tzw. ghosting w bardzo dynamicznych grach z rodzaju fps, z tego względu gracze "pro" wybierają najczęściej IPSy lub nawet jeszcze lepiej: TNki, ale w codziennym, amatorskim graniu nie powinno to w żaden sposób przeszkadzać, a nawet możesz tego nie zauważyć. Ten rodzaj matrycy jest mniej wymagający co do oświetlenia, można go spokojnie użytkować w półmroku bez zmęczenia oczu, dlatego osobiście jestem jego zwolennikiem mimo pomniejszych wad. Również flicker-free.)

 

Iiyama X/XB2483HSU (AMVA jak powyżej. Na papierze wygląda ok, jest też kilka pozytywnych recenzji, natomiast brak profesjonalnych opinii od prywatnych użytkowników, dlatego jest to większa lub mniejsza niewiadoma. Osobiście bym zaryzykował. Firma dość przyzwoita, szczególnie biorąc pod uwagę ofertę dla masowego klienta - w sensie takiego, który nie potrzebuje monitora do profesjonalnego zastosowania typu Eizo, Nec czy nawet takiego ViewSonic. Nie wiem jak sprawa wygląda z flicker-free w tym przypadku.)

 

To są takie cztery modele, które można kupić od ręki, w stanie nowym ze sklepu. Do 1000zł można jednak też dostać całkiem fajne używki, ale zwykle o mniejszej przekątnej. Przede wszystkim najczęściej polecany jest Eizo s2331 (22") na matrycy VA. Powyżej 20" w cenie do 1000zł ciężko polecić jakiegoś Eizo czy NECa, nawet używkę. Jeszcze do 20" idzie kupić porządne modele np. Belinea 102035W (niemniej często ma problemy z "przegrzewaniem" kondów, ale łatwo ten problem naprawić z pomocą lutownicy), czy choćby Siemens S20-1W na S-PVA (tutaj przestrzegam z własnym wrażeń, że na S-PVA niezbyt przyjemnie pracuje się z tekstem - sprawia wrażenie, jakby to powiedzieć, w pewnym sensie zamazanego na krawędziach - natomiast wyświetlanie obrazu jest świetne, tutaj jest wyjaśnione o co w tym chodzi http://blog.szynalski.com/2009/04/30/review-of-the-eizo-s2231w-22-lcd-monitor/). Można również polować na Eizo z serii s2431, ale to zwykle koszt w granicach 1500zł. Z IPSów dość ceniony był Dell 2209WA (22"), HP ZR22w, Dell P2210f (22").

 

Inna sprawa, że w obecnie dostępnych w sprzedaży monitorach stosuje się już poszerzony gamut, przez co dostaniemy zwykle lekko przesycone kolory, szczególnie w przypadku IPS. Niektóre osoby to wręcz lubią, takie "soczyste" kolorki, choć nie ma to nic wspólnego z naturalnym odwzorowaniem i jest efektem błędu w wyświetlaniu treści stworzonej w standardowym gamucie - współrzędne kolorów w aRBG są odrobinę przesunięte w stosunku do sRGB.

Edytowane przez Arthass
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Twoim oposie i moich zastosowaniach sklaniam sie tez ku AMVA.

Do tej pory gram na tv samsunga . Podejrzewam ze tam parametry dot. smuzenia jeszcze slabsze i jakos mi nie praeszkadzalo :)

Komfort biirowy dla oczu stawiam wyzej w priorytetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha wspomnę tylko, że można spotkać się z doniesieniami od średniej powtarzalności Della U2414H. Gdyby coś było nie tak, np. nierównomierne podświetlenie, jakieś zafarby czy inne nieprzyjemności, trzeba reklamować. A najlepiej kupić przez internet, bo zgodnie z prawem, monitory klasy 2 i niższych mogą posiadać dopuszczalny poziom tzw. odchyłów od normy w parametrach, nie pamiętam czy jest to 5 czy 10 procent. W praktyce znaczy to, że np. nierównomierność podświetlenia na przeciwległych rogach może dochodzić do tych dopuszczalnych norm. Co więcej, normy dopuszczają, o ile mnie pamięć nie myli, ileś tam martwych pikseli w fabrycznie nowym monitorze. Stąd radzę kupować na odległość i ewentualnie zwracać/wymieniać zgodnie z prawem do odstąpienia od umowy.

W zasadzie kupując w sklepie stacjonarnym jest możliwość zweryfikowania potencjalnych wad, ale nigdy, przenigdy nie kupujcie monitora w sklepie stacjonarnym bez wcześniejszego odpalenia przez sprzedawcę. Potem może być zonk, kiedy odpalicie w domu, będzie kilka martwych pikseli, a sprzedawca odmówi wymiany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie taka jak napisałeś - to model z matrycą IPS. A jak wypada w praktyce, tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności