Skocz do zawartości

Monitor LCD


kartonik

Rekomendowane odpowiedzi

A ja na 100 i chciałbym lekko mniej :)


 

 

rodzaj ekranu rozdzielczość rozmiar monitora rozstaw pikseli odległość oko-ekran*
[CRT/LCD] [px] [cale] [mm] [cm]
CRT 1024 x 768 13,0 0,232 60,3
LCD 2560 x 1440 26,9 0,233 60,6
LCD 1920 x 1080 21,5 0,248 64,5
LCD 2560 x 1600 29,8 0,251 65,1
LCD 1600 x 1200 20,1 0,255 66,3
LCD 1280 x 1024 17,0 0,264 68,6
LCD 1920 x 1080 23,0 0,265 68,9
LCD 1920 x 1200 24,1 0,270 70,2
CRT 1024 x 768 15,0 0,275 71,5
LCD 1600 x 900 20,0 0,277 72,0
LCD 1920 x 1080 24,0 0,277 72,0
LCD 1680 x 1050 22,0 0,282 73,3
LCD 1440 x 900 19,0 0,284 73,8
LCD 1280 x 1024 19,0 0,294 76,4
LCD 1366 x 768 18,5 0,300 78,0
LCD 1920 x 1080 27,0 0,311 80,9
CRT 1024 x 768 17,0 0,318 82,7


* odległość oko-ekran wyliczona teoretycznie (przykładowo)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopię trochę temat. Opłaca się kupić taki monitor: http://allegro.pl/led-dell-p2312hm-23-1920x1080-pivot-rok-gw-12mc-i5203453889.html czy raczej szukać czegoś innego w tych pieniądzach? Dużych wymagań nie mam grunt żeby miał te 22 - 24" i rozdzielczość full hd i przynajmniej 2 wejścia sygnału. Zastosowanie to głownie przeglądanie internetu, czasem jakaś gierka z PS4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-24" w 400zł? Pomnóż kwotę przez 2. Dell P2414H. Monitor pod linkiem, który podałeś to sprzęt poleasingowy z zachodu, a więc używany intensywnie 24h na dobę, na pełnym podświetleniu prawdopodobnie w jakiejś dużej korporacji. W teorii powinien pójść do utylizacji, ale polskie, przedsiębiorcze firmy wyciągają jeszcze z tego kasę. Podświetlenie prawdopodobnie w konającym stanie, ale że panowie pewnie podkręcili napięcie na diodach to będzie "ładnie świecić" przez jakiś czas, tyle że urządzenie nie trzyma już po takiej katordze żadnych parametrów. Równie dobrze można kupić pierwszy, lepszy z brzegu. Dewiacje w wyświetlanym obrazie będą podobne, a i żarówa będzie równie dobrze walić po oczach. Monitory poleasingowe radzę omijać szerokim łukiem. Jak ktoś lubi loterię, to proszę bardzo. Może akurat trafi na ten 1 z 50, który działa w miarę jak należy.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arthass

800zł to za dużo, zwłaszcza że korzystam z tego max 2-3h dziennie 5 dni w tygodniu, 500 zł to max co mogę przeznaczyć na ten cel. Teraz mam taki monitor http://www.infosoft.pl/product.php?id=113014&categorie=95 od 8 lat i jest całkiem w porządku, ale czas wymienić na coś większego i panoramicznego. Jeśli naprawdę nie da się kupić w miarę przyzwoitego monitora 22-24 za 500 zł to zostaję z tym co mam.

 

Co do tych poleasingowych to znam chłopaków z amso w Krakowie i mógłbym sobie wybrać u nich na miejscu. No ale jak piszecie, że to shit to rezygnuje.

 

@retter

dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość sprawdzić osobiście to jak najbardziej. Tyle, że fajnie jakby popatrzył na to ktoś z doświadczeniem, puścił parę testów. Od razu wychwyci nierównomierne podświetlenie, zafarby, kondycję podświetlenia, czy "przeciekanie" światła na krawędziach (tego na przykład nie zauważy się w mocno doświetlonym środowisku).

Tak nawiasem mówiąc VIEWSONIC produkował całkiem dobre monitory. Może się okazać, że wymienisz siekierkę na kijek. Do 500zł pasowałoby zejść z przekątnej. Dobry monitor o wymiarach od 22" to koszt 700zł, jak się uda 650zł. Jeśli nie używany Eizo lub Nec, to coś od Iiyama, Dell, BenQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arthass

800zł to za dużo, zwłaszcza że korzystam z tego max 2-3h dziennie 5 dni w tygodniu, 500 zł to max co mogę przeznaczyć na ten cel. Teraz mam taki monitor http://www.infosoft.pl/product.php?id=113014&categorie=95 od 8 lat i jest całkiem w porządku, ale czas wymienić na coś większego i panoramicznego. Jeśli naprawdę nie da się kupić w miarę przyzwoitego monitora 22-24 za 500 zł to zostaję z tym co mam.

 

Co do tych poleasingowych to znam chłopaków z amso w Krakowie i mógłbym sobie wybrać u nich na miejscu. No ale jak piszecie, że to shit to rezygnuje.

 

@retter

dzięki :D

 

Jeśli akceptujesz TFT to masz 22" della

http://www.morele.net/monitor-dell-professional-p2211ht-led-fullhd-648910/?utm_source=newsletter_20150518&utm_medium=e-mail&utm_campaign=IN_Newsletter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Arthass

800zł to za dużo, zwłaszcza że korzystam z tego max 2-3h dziennie 5 dni w tygodniu, 500 zł to max co mogę przeznaczyć na ten cel. Teraz mam taki monitor http://www.infosoft.pl/product.php?id=113014&categorie=95 od 8 lat i jest całkiem w porządku, ale czas wymienić na coś większego i panoramicznego. Jeśli naprawdę nie da się kupić w miarę przyzwoitego monitora 22-24 za 500 zł to zostaję z tym co mam.

 

Co do tych poleasingowych to znam chłopaków z amso w Krakowie i mógłbym sobie wybrać u nich na miejscu. No ale jak piszecie, że to shit to rezygnuje.

 

@retter

dzięki :D

 

Jeśli akceptujesz TFT to masz 22" della

http://www.morele.net/monitor-dell-professional-p2211ht-led-fullhd-648910/?utm_source=newsletter_20150518&utm_medium=e-mail&utm_campaign=IN_Newsletter

 

Już nie trzeba, poszedłem za waszymi radami i kupiłem Benq - BL2410PT, założony budżet przekroczyłem dosyć znacznie, mam nadzieję, że będę zadowolony. A newssletterem z morele też mnie spamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny 24"VA cena znośna, to poużywaj i powiedz jak się sprawuje.

 

Czy ma regulacje temperatury kolorów obraz żółciały lub zaniebieszczony można skorygować do neutralnego białego lub szarego.

No i benqu ma tą regulacje chyba tylko dla 1 customowego trybu gdzie eizo daje regulacje chyba w każdym.


Macie jakieś sprawdzone środki do czyszczenia LCD a przed wszystkim ANTYSTATYCZNY dla kurzu etc.

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny 24"VA cena znośna, to poużywaj i powiedz jak się sprawuje.

 

Czy ma regulacje temperatury kolorów obraz żółciały lub zaniebieszczony można skorygować do neutralnego białego lub szarego.

No i benqu ma tą regulacje chyba tylko dla 1 customowego trybu gdzie eizo daje regulacje chyba w każdym.

Macie jakieś sprawdzone środki do czyszczenia LCD a przed wszystkim ANTYSTATYCZNY dla kurzu etc.

 

Mam już monitor u siebie od kilku dni. Sprawuje się super, chociaż strasznie mocno świeci i musiałem zjechać z podświetleniem do zera. Co do regulacji temperatury to jest właśnie tak jak napisałeś pełna kontrola jest tylko w trybie użytkownika. W pozostałych trybach można ustawić tylko jedną z trzech opcji (neutral, blueish lub reddish). Trochę obawiałem się przycisków dotykowych, bo człowieki w necie na to narzekały, ale działają bardzo dobrze. Nie wiem jeszcze tylko do czego służy ten niebieski plastik, który wkłada się z tyłu w ten pionowy słupek. (muszę zajrzeć w instrukcję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno świeci, gdyż BenQ jak i Dell zresztą produkują głównie modele korporacyjno-biurowe, gdzie panuje wysokie oświetlenie stanowiska. Tak czy inaczej w modelach Eizo też zdarzało mi się schodzić do bardzo niskich wartości podświetlenia.

 

Zresztą taka natura większości LCD. Na pewnej zapasowej TNce miałem taką żarówę na zerowej wartości podświetlenia, że chodziłem z przez pewien czas z mocno zaczerwienionymi oczami. W Eizo mogę się wpatrywać nawet 12h dziennie bez żadnych skutków ubocznych.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na szeroki gamut jest realnie bardzo wąskie zapotrzebowanie. Wszędzie, poza profesjonalną pracą z obróbką zdjęć, jest on wręcz szkodliwy. Jak na złość pakują go teraz praktycznie w każdy konsumencki monitor. Jak ktoś lubi komiksowe, przerysowane nasycenie barw to spoko. Amatorom realistycznego oddania barw nie polecam, przynajmniej jeśli nie użytkują systemu ze świadomym zarządzaniem barwą jak Mac.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddanie barw zależy od gamutu w jakim został stworzony wyświetlany obiekt. Monitor akurat w tym wypadku nie ma nic do powiedzenia, bo wyświetla barwę wg współrzędnych, które dostarcza mu karta graficzna. A że ta sama współrzędna w standardowym gamucie wskazuje na inny kolor w rozszerzonym to pojawiają się przekłamania w nasyceniu. Tutaj powinien wkroczyć odpowiedni program, który przelicza współrzędne koloru z sRGB do poszerzonej przestrzeni. Mac posiada taką odgórną opcję, dystrybucje Windowsa - nie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jaki jest najtańszy sensowny monitor do obróbki zdjęć? Tak dla średnio zaawansowanego fotografa z ambicjami :)

 

najtańszy to benq za 400 złotych, ale Arthass zaraz napisze, że nic niżej niż CX271 nie ma sensu kupować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja go przebiję i (mimo, że nie zajmuję się grafiką) napiszę, że nic poniżej Della U2713 nie ma sensu :P

A na poważnie...

Szukam ostatnio monitora z dużą rozdzielczością. Coś powyżej Full HD, z więcej niż 26" matrycą i nie w proporcjach 21:9. Typowe 16:9 lub 16:10. Jaki najtańszy monitor mogę brać pod uwagę? Nówki i używki wchodzą w grę - parametry odwzorowań kolorów itp. nie mają znaczenia. Chodzi mi wyłącznie o duży obszar roboczy do produkcji muzycznej (bez bawienia się w podwójne monitory) w możliwie niskiej cenie.

 

Monitor (poza pracą muzyczną) wykorzystywany byłby do grania w jakieś stare gry (także podpięcie Xboxa 360 na partyjkę w FIFĘ czy NBA wchodzi w rachubę) oraz okazjonalne obejrzenie filmu czy serialu. Typowo ;)

 

Podobno budżetowe modele 4k odpadają, bo mają tylko 30Hz... Prawda to, że na takim monitorze nie pograłbym komfortowo w nic, co wymaga szybkości? Czy może to narzekanie w stylu fanów grania w max detalach "65 fps to zamuła, ja mam 68 i jest mega płynnie"? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 400zł nie poszalejesz, aczkolwiek ograniczyłbym się do produktów firm Eizo i Nec. Do 20"-21" da się kupić coś używanego przy odrobinie szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności