Skocz do zawartości

Spłaszczona perkucja - gdzie szukać winowajcy


bartek325

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem polegający na tym, że perkusja w praktycznie każdym utworze brzmi bardzo płasko, taka stłumiona ogólnie jest. Daje linka do kawałka piosenki (FLAC prosto z płyty), aby zrozumieć o co mi chodzi: http://www.mediafire.com/?0w3rg3uxkascgum. Proszę o wytłumaczenie zjawiska tych trzech stłumionych uderzeń w samym środku kawałka.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie powiedział że jest spłaszczona - może jesteś przyzwyczajony do aranżacji, w której perkusja dosłownie "kłuje uszy", ale tutaj wszystko jest z perkusją ok. Ona po prostu tak brzmi (niezależnie czy jest to kwestia konkretnego modelu czy już realizacji nagrania).

 

Chyba że masz jakiś kontrprzykład - np. inną aranżację/mastering tego samego utworu gdzie perkusja brzmi "lepiej" (agresywniej?), wtedy słysząc jaka jest różnica, trzeba by się zastanowić czym jest spowodowana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie ogólnie dlaczego nie brzmi tak jak na np. kocercie lub u orkiestry na weselu (byłem już na około 30 i zawsze się mi podobała). Daję tutaj drugi pierwszy lepszy kawałek (niestety mp3, bo płyty nie kupiłem) http://www.mediafire.com/download/i1o6jllsx64od6y/kawa%C5%82ek_Miley_Cyrus_-_The_Climb.flac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim jest trochę lepiej ale i wyraźnie słychać że perkusja jest wycofana specjalnie. Taki aranż, ma być łagodniej bo Miley Cyrus to nie Metallica czy Accept.

Na żywo muzyka zawsze ma lepszą dynamikę i dużo lepiej brzmi. Wszyscy tu na forum dążą do tego aby i w domowych warunkach to osiągnąć. Ale czy to się w ogóle kiedyś uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Teraz wiem, że tak jak w fotografi nie da się zrobić bardzo jasnego nieba i ciemnego lasu na jednym zdjęciu (dynamika oka jest większa niż aparatu), tak w muzyce też jest to trudne w otrzymaniu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko teraz pytanie - czy jest to efekt niestaranności, czy celowy efekt artystyczny (czytaj: zamysł twórcy lub realizacji)? :)

 

nie porównujcie - wybaczcie jeśli to źle zabrzmi - wiejskiej kapeli ze światowej sławy artystą mającym do dyspozycji światowej klasy studio (albo samodzielnie realizującym swoje nagrania)

 

oczywiście zdarzają się wtopy - patrz: metallica ;) - ale generalnie to nie jest tak, że taka muzyka nagrywana jest zupełnie bez zamysłu...

 

... a to że nawet muzyka tego samego artysty, tyle że w wykonaniu "na żywo", brzmi inaczej - to już jest celowy zabieg realizacji, trochę dlatego że ma to właśnie brzmieć "na żywo", a trochę że przygotowując koncert nie da się spędzić nad ustawianiem dźwięku tyle czasu co w studio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ciekawe jest coś innego - technologia matryc poszła do przodu, a zdjęcia WCIĄŻ zapisywane są jako 8-bitowe pliki JPEG, a nie żadne fancy 16-bitowe HD-JPEG :)

 

co oznacza że to nie technologia zapisu jest winna, tylko właśnie nagranie i realizacja... i ponownie pytanie - na ile jest to zamierzone, a na ile nie

 

 

ah, przypomnę jeszcze że w przypadku filtrów liniowych, większa dynamika światła objawia się - paradoksalnie - mniej ostrym kontrastem :) (zdjęcia "lo-fi" są bardzo wykontrastowane, są tam zarówno plamy bieli jak i plamy czerni, zaś zmniejszenie kontrastu pozwala pokazać - rozłożyć równomiernie - wszystkie subtelne przejścia od rzeczywistej czerni do rzeczywistej bieli)

 

oczywiście nie sugeruję że kontrast zdjęcia odpowiada ostrości perkusji ;) zwracam tylko uwagę że pozornie bardziej nudne/grzeczne zdjęcie może pochodzić z lepszej matrycy

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślisz że jest z natury anemiczny więc źle uderza więc perkusja brzmi płasko? ;)

 

 

Ma słaby warsztat.

 

Używa tylko werbla i paru talerzy, właściwie to nie używa - ale tłucze w rytm metronomu.

 

Dlatego jego gra brzmi plastikowo. Są momenty na tej płycie/kawałku gdzie walnie w kotły, ale cóż.... Lars Urlich wtedy używał podobnej perkusji btw.

 

Ktoś mu chyba powinien ustawić naciągi w werblu by był bardziej mięsisty, to może trochę zamaskowałoby jego "technikę" gry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślisz że jest z natury anemiczny więc źle uderza więc perkusja brzmi płasko? ;)

 

 

Ma słaby warsztat.

 

Używa tylko werbla i paru talerzy, właściwie to nie używa - ale tłucze w rytm metronomu.

 

Dlatego jego gra brzmi plastikowo.

To nie ma nic do rzeczy w zasadzie , płyta została skopana na poziomie miksów i masteringu . Niestety tutaj to pół biedy ale na niektórych płytach naprawdę cennych pod względem materiału został zastosowany również tego typu zabieg ... tutaj słychać pompę zrobiona V-ka środek się schował i po perkusji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się . Ale mają ekipę na światowym poziomie. Mam koncert Rush - Snakes and Arrows (Live) 2008 720p BluRay DTS x264-CtrlHD, tu dopiero słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślisz że jest z natury anemiczny więc źle uderza więc perkusja brzmi płasko? ;)

 

 

Ma słaby warsztat.

 

Używa tylko werbla i paru talerzy, właściwie to nie używa - ale tłucze w rytm metronomu.

 

Dlatego jego gra brzmi plastikowo.

To nie ma nic do rzeczy w zasadzie , płyta została skopana na poziomie miksów i masteringu . Niestety tutaj to pół biedy ale na niektórych płytach naprawdę cennych pod względem materiału został zastosowany również tego typu zabieg ... tutaj słychać pompę zrobiona V-ka środek się schował i po perkusji .

 

Słyszałeś w ogóle tę płytę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności