Skocz do zawartości

Kawa!


eternia

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, konrad_a napisał(a):

Tak, te przelewy w biurze firmy to tragedia była. Brązowa woda najczęściej.

No bo kawa biurowa w Stanach to "coffee flavored water". Tak im tłumaczyłem, co oni tak naprawdę piją. Tylko, że dla nich to jest napój permanentny. Popijają to jak korpoludki w Polsce wodę filtrowaną z butelki. 

 

Raz zrobiłem taki numer, że postanowiłem wrzucić więcej torebek do ekspresu przelewowego. Wtedy to smakowało jak normalna kawa, ale zrobiła się afera na cały biurowiec dwupiętrowy, że ktoś podwójnie kawę zaparzył. 

 

Z innej beczki - jaką kawę polecacie z nutą orzecha włoskiego? Z wieloletnich obserwacji wyszło mi, że takie kawy preferuję. Natomiast typowa kawa na "nie" to dla mnie czerwona Kimbo. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te przelewy w biurze firmy to tragedia była. Brązowa woda najczęściej.
 
Ten Hayb Barrel Aged?
https://haybcoffee.pl/produkt/barrel-aged-001-2022-funky-fluid-kenia-kabare-pb-marsala-barleywine/
 
1. 75zł za 250g to sporo.
2. Brak w magazynie...
Że brązowa to pół biedy, gorzej ze o smaku spalonych opon... Co do HAYB to oni chyba nie mają stałej oferty barrel aged ale wszystkie które piłem do tej pory były dobre. To nie jest kawa do picia na codzień, dlatego cena nie ma aż takiego znaczenia. Z codziennych kaw lubię np. ich "się przelewa klasyk"

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, japkho napisał(a):

Kawowiec to roślina, kawa to napój z nasion kawowca.

Też nie do końca. 

Kawa to też nasiona. W sklepie, mieloną albo ziarnistą, kupujesz właśnie kawę. 

https://sjp.pwn.pl/sjp/;2470310

 

W świetle prawa nawet inny VAT mają napary kawowe (czarna kawa), inny kawa biała (z mlekiem). Także podział na kawę i napoje kawowe (latte czy mango) ma jakiś sens IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wrq napisał(a):

Też nie do końca. 

Kawa to też nasiona. W sklepie, mieloną albo ziarnistą, kupujesz właśnie kawę. 

https://sjp.pwn.pl/sjp/;2470310

 

Przecież tak napisałem.

”kawa to napój z nasion kawowca”, ale kawa to nie roślina, tylko jej element, nasiono. Może zbyt duży skrót myślowy.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ustaliliśmy, że kawa to masa stała z ziaren kawowca, a płyn zawierający wywar z tejże to napój. Napoju "kawa" nie ma. Są:
- latte
- skinny latte
- flat white
- americano
- espresso
- lungo
- latte machiato
- capuccino
- ristretto
- ...?
Zapomniałeś o "plujce" która zawiera zarówno kawę jak i napar

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma ktoś ochotę poczytać więcej i wniknąć trochę w temat polecam (obok audio moje drugie "oczko w głowie" ) :

https://forum.wszystkookawie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dawindyk napisał(a):

Zapomniałeś o "plujce" która zawiera zarówno kawę jak i napar emoji3.png

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

 

pobrane.jpeg-6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, majkel napisał(a):

No dobrze, ustaliliśmy, że kawa to masa stała z ziaren kawowca, a płyn zawierający wywar z tejże to napój. :)Napoju "kawa" nie ma. Są:

- latte

- skinny latte

- flat white

- americano

- espresso

- lungo

- latte machiato

- capuccino

- ristretto

- ...?

Wypisałeś wiele rodzajów napojów, głównie pochodzących z tradycji włoskiej. 

W polskich restauracjach można powszechnie spotkać również (poza powyższymi) nazwy po polsku: kawa biała, kawa czarna, kawa parzona, kawa rozpuszczalna. Mniej precyzyjnie opisują metodę parzenia napoju, dając pole do wariantywności, ale generalnie wiadomo o jeśli rodzaj kawy chodzi.

W związku z tym myślę, że jednak kawa to zarówno wypalone ziarno dostępne w sklepach, jak i sam napar że zmielonej kawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma ktoś ochotę poczytać więcej i wniknąć trochę w temat polecam (obok audio moje drugie "oczko w głowie" ) :
https://forum.wszystkookawie.pl/
To forum, to już jest raczej w "erze schyłkowej" od ~2 lat nic tam się nie dzieje, i zaglądam tam z przyzwyczajenia :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, trez0r napisał(a):

To forum, to już jest raczej w "erze schyłkowej" od ~2 lat nic tam się nie dzieje, i zaglądam tam z przyzwyczajenia 😕

Ale zawarte informacje bezcenne dla kogoś kto chce wniknąć😉korzystałem ucząc się różnych metod parzenia bądź przy wyborze sprzętu(w moim przypadku maszynek mini gastronomicznych zdjęcie ponizej) , próżno było szukać sprawdzonych informacji gdzie indziej. 

IMG_20221229_222300.jpg

Edytowane przez Tecnoselfrx
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tecnoselfrx napisał(a):

Ale zawarte informacje bezcenne dla kogoś kto chce wniknąć

No nie bardzo, bo już na początku autor wykpił "zwykłą kawę" z mlekiem, co ja robię w 99% jeśli chodzi o konsumpcję kawy, a po drugie uparł się, że musi być świeżo zmielona kawa, z czym ja się kompletnie nie zgadzam. Szczególnie, że kawałek dalej każe ją odgazowywać jakimiś maczankami, a ja po prostu chcę zrobić szybko i wypić smaczne. Wypisz wymaluj mądrości, jak poniżej.

 

takie-tam.jpg

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, majkel napisał(a):

No nie bardzo, bo już na początku autor wykpił "zwykłą kawę" z mlekiem, co ja robię w 99% jeśli chodzi o konsumpcję kawy, a po drugie uparł się, że musi być świeżo zmielona kawa, z czym ja się kompletnie nie zgadzam. Szczególnie, że kawałek dalej każe ją odgazowywać jakimiś maczankami, a ja po prostu chcę zrobić szybko i wypić smaczne. Wypisz wymaluj mądrości, jak poniżej.

 

takie-tam.jpg

Generalnie jest w tym sporo racji. 
Kawę najlepiej mielić przed zaparzeniem, świeże ziarna (najlepiej do 3 mcy po wypaleniu).

Namaczanie to preinfuzja, zalewasz zmieloną kawę 30 sek. gorącą wodą. Stosuje się to głównie do metod przelewowych i jest częścią procesu parzenia kawy.

Przy espresso, kawiarce, zalewania kawy, nie stosuje się tego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, japkho napisał(a):

Generalnie jest w tym sporo racji. 
Kawę najlepiej mielić przed zaparzeniem, świeże ziarna (najlepiej do 3 mcy po wypaleniu).

Namaczanie to preinfuzja, zalewasz zmieloną kawę 30 sek. gorącą wodą. Stosuje się to głównie do metod przelewowych i jest częścią procesu parzenia kawy.

Przy espresso, kawiarce, zalewania kawy, nie stosuje się tego.

 

No w sumie przy V60 tak się robi...

2 godziny temu, Tecnoselfrx napisał(a):

Ale zawarte informacje bezcenne dla kogoś kto chce wniknąć😉korzystałem ucząc się różnych metod parzenia bądź przy wyborze sprzętu(w moim przypadku maszynek mini gastronomicznych zdjęcie ponizej) , próżno było szukać sprawdzonych informacji gdzie indziej. 

IMG_20221229_222300.jpg

Ale to Twoje prywatne maszynki a nie Twojej kawiarni ?

 

2 godziny temu, wrq napisał(a):

Wypisałeś wiele rodzajów napojów, głównie pochodzących z tradycji włoskiej. 

W polskich restauracjach można powszechnie spotkać również (poza powyższymi) nazwy po polsku: kawa biała, kawa czarna, kawa parzona, kawa rozpuszczalna. Mniej precyzyjnie opisują metodę parzenia napoju, dając pole do wariantywności, ale generalnie wiadomo o jeśli rodzaj kawy chodzim

Kawa biała jeszcze jest . Ale czarną często określa się już jako espresso, americano, podwójne americano. Jest i  americano z mlekiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wiedniu też kawę piją :

Melange to klasyk wiedeńskich kaw,Jest to mocna kawa jak espresso przedłużona odrobiną wody, z dodatkiem kapki ciepłego mleka i kleksem spienionego mleka.

za https://viennesebreakfast.com/kawa-w-wiedniu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Spawn napisał(a):

Nie, flat white to na normalnym shocie espresso a przy lungo ten shot jest większy bo ma więcej wody bo dłużej się go naciąga. Nie jest to tez americano bo do americano dolewa się wody i inaczej smakuje.

Ostatnio w kawiarni prosiłem o lungo.

 

Myślałem, że skoro w ofercie jest espresso, doppio, americano a nawet ristretto, to zrozumieją... Niestety, musiałem tłumaczyć... Ale udało się! Okazało się, że pracownik nie znał różnicy między americano a lungo.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lord Rayden napisał(a):

No w sumie przy V60 tak się robi...

 

Nie tylko... :P robię pre-infuzje w kolbie (aktualnie z flow-control w profitecu, a wcześniej w meCoffee w Miss Silvii)

 

1 godzinę temu, Lord Rayden napisał(a):

Ale to Twoje prywatne maszynki a nie Twojej kawiarni ?

 

Ani te młynki - nano (?), czy settle - ani ta bezzera do kawiarni sie nie nadają... domowe sprzęty 👍

Edytowane przez trez0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dawindyk napisał(a):

Z codziennych kaw lubię np. ich "się przelewa klasyk"

To chyba do przelewów polecają.

Przelewem to zaparzasz, czy ekspresem ciśnieniowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności