Skocz do zawartości

Akcesoria lutownicze itp.


lipiec2009

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem jakiejś taniej ale w miarę dobrej stacji lutowniczej. Co myślicie o ZD-99 http://www.astronik.pl/prod/?30,stacja-lutownicza-zd99-zd-99 .Dużo nie będę lutował , ale od czasu o czasu trzeba coś polutować i zdarza się że coś przegrzeje, stąd taki pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od Twoich potrzeb i podejscia do tematu, Mozesz kupic chinskie cos za 50zl i sie z tym meczyc ciagle, lutujac rzeczy po kilkaset lub kilka tys zl.

Osobiscie bym sugerowalbym Polska stacje firmy Elwik lub poszukanie Weller'a z magnastatem na allegro.

To sa profesjonalne rozwiazania na dlugie lata uzywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam praktycznie bliźniaczą stację ZD-98 i nie narzekam. Do drobnych lutowań od czasu do czasu w zupełności wystarczy, a dzięki ostremu grotowi bez problemów można wymienić kabelek choćby w dokach (choć przydaje się do tego trzecia ręka z lupą). Mi nie udało się jeszcze nic spalić, regulacja temperatury sprawuje się całkiem przyzwoicie.

Kupowanie takiego Elwika, to wywalenie kasy w błoto skoro sprzęt będzie głównie stał na półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy dużo czy mało będziesz lutował jest istotne, niemniej bardziej ważne jest co będziesz lutował. Przewlekane czy smd? Jaki masz na to budżet?

Do kabelków w słuchawkach to i toto wystarczy tak jak Inszy pisze, schody zaczną się przy poważniejszej robocie. Chyba że takiej nie planujesz...

Podałeś przykład stacji za 50 złotych, ja bym jednak proponował wydać Ci więcej jeśli chcesz "odrobinę luksusu". Osobiście mam Xytronic 137 ESD i nie narzekam, z dobrym topnikiem i grotem mini fala wielonóżkowe układy smd nie ma problemu aby polutować. Tyle że to już ponad 200 zeta. Musisz się zastanowić czy lepiej wydać nieco więcej czy męczyć się jakimś wynalazkiem, w którym nastawa temperatury czy moc grzałki to pobożne życzenia producenta. Kolega powyżej rzucił producentów jakimi powinieneś się zainteresować, ja dorzucę do tego Xytronic (NDN) - mięli w ofercie ciekawą stację ok. 150 zł, 45W co prawda, ale w sumie na początek by Ci wystarczyła, teraz jej nie widzę nigdzie w sprzedaży niestety. Z używek solomon, quick jeszczcze, ale też nie będzie dużo mniej jeśli o cenę chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się to zależy od potrzeb.

Ja napaliłem się na stację lutowniczą na gorące powietrze, kupiłem jakąś za 200zł polecaną, jest wielka.

Efekt jest taki, że gorącego powietrza nie używam i żałuję, że ją kupiłem bo zajmuje dużo miejsca.

Korzystam z transformatorówki lub zwykłej lutownicy z grotem.

Natomiast jeśli ktoś rzeczywiście lutuje smd to taki sprzęt może się przydać.

Stacje tego typu które podaje autor tematu wg mnie są w porządku. Co do modelu to nie znam się więc wypowiadać się nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że do większości napraw, lub DIY używam swojej kolbówki. 40W mocy wystarcza do większości napraw, podstawą jest dobry grot, sądze że większość osób zajmującyc się zabawą w DIY potwierdzi moje zdanie. Świetną sprawą jest zakup dość drogiego grota ( ok.50 PLN) który zwie się mikrofala. Jest on złotym środkiem do lutowania SMD zwykłą kolbówką. Podstawa dobrego lutowania to : lutownica dobrze trzymająca temperature, firmowa cyna, dobry topnik ( uwielbiam FLUX), grot odpowiedni do lutowanego podzespołu lub elementu i co najważniejsze wprawa, którą można zdobyć tylko podczas lutowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej mi chodziło by było wygodniej, teraz sam pracuje na transoformatorówce. Do wygodnych to nie należy. Dlatego się pytam o stację. Wolę wydać lepiej, mieć kontrole nad wszystkim a nie, bawić się w pół środki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na przykład taka cyna jest dobra

http://allegro.pl/cyna-olowiowa-ze-srebrem-0-32mm-179-c-5m-5-metrow-i2239267103.html

generalnie stop euteryczny cyny i ołowiu 63sn37pb jest typowo do elektroniki i nic lepszego nie ma, tylko dyrektywy unijne wiedzą lepiej i zabraniają ołowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/ag102-cyfrowy-multimetr-miernik-lcd-dt9205a-i2221713602.html Tani i w miare dobry, sam od takiego zaczynałem, w razie uszkodzenia nie bedzie żal gotówki.Poćwicz na takim a później zainwestuj w lepszy i dokładnieszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem miało by się ochotę kupić jakiś wypasiony miernik, żeby można było dobrać idealne pary, ale jak pomyślę że już 2 padły mi sam nie wiem czemu, to naprawdę robi się szkoda pieniędzy, ten ma całkiem sporo funkcji może kable mogły by być trochę lepsze ale nie za tą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że do większości napraw, lub DIY używam swojej kolbówki. 40W mocy wystarcza do większości napraw, podstawą jest dobry grot, sądze że większość osób zajmującyc się zabawą w DIY potwierdzi moje zdanie. Świetną sprawą jest zakup dość drogiego grota ( ok.50 PLN) który zwie się mikrofala. Jest on złotym środkiem do lutowania SMD zwykłą kolbówką. Podstawa dobrego lutowania to : lutownica dobrze trzymająca temperature, firmowa cyna, dobry topnik ( uwielbiam FLUX), grot odpowiedni do lutowanego podzespołu lub elementu i co najważniejsze wprawa, którą można zdobyć tylko podczas lutowania.

 

Jeśli nie lutujesz większych pól czy elementów które mogły by odebrać temperaturę z grota zbyt szybko to wystarcza. Do większych elementów można transformatorówkę w odwodzie trzymać. Byle faktycznie kolba miała te 40 W, a nie żeby to było tylko na pudle napisane. Trochę pojechaliśmy z tematem bowiem autor zastanawiał się nad lutownicą za 50 zeta a my tu nakłaniamy do zakupu grota w tej cenie, ale warto. :) Przy niezbyt intensywnym użytkowaniu to jest zakup na lata, byle dbać o groty, nie odkładać po pracy nie pocynowanych na przykład. Jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócićuwagę - te tańsze potrafią mieć 230V na kolbie, co przy przypaleniu kabla o co nietrudno przy braku wprawy może mieć niemiły skutek.

 

http://allegro.pl/ag...2221713602.html Tani i w miare dobry, sam od takiego zaczynałem, w razie uszkodzenia nie bedzie żal gotówki.Poćwicz na takim a później zainwestuj w lepszy i dokładnieszy.

 

Przyzwoity, poszukaj jednak DT9208A, ma gniazda do pomiaru tranzystorów ustawione w szeregu. Mi się taki udało zatłuc dopiero po kilku latach i to przez przypadek, mając dwa mierniki na stole pomyliłem końcówki chcąc zmierzyć napięcie, niestety ten był ustawiony na tester diód :)

 

czasem miało by się ochotę kupić jakiś wypasiony miernik, żeby można było dobrać idealne pary, ale jak pomyślę że już 2 padły mi sam nie wiem czemu, to naprawdę robi się szkoda pieniędzy, ten ma całkiem sporo funkcji może kable mogły by być trochę lepsze ale nie za tą cenę.

Fakt, kable naprawiałem kilka razy, ostatecznie zakupiłem końcówki w cenie miernika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie darować multimetry z pomiarem hfe tranzystorów, lepiej pozostać przy czymś co rzeczywiście pomoże w ich doborze, czyli - badanie konkretnych punktów pracy scalaków.

Szukaj używanych multimetrów na Allegro/eBay (gwarancja by się przydała), ostatnio można było wyrwać Brymen BM85X za kilkanaście "zielonych".

Trzecie ręka może i jest przydatna, ale raczej przy pracach drobny (z przewodami o małeś średnicy). W każdym innym przypadku wybrałbym (mini)imadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę wygodna jest stacja lutownicza W.E.P. Zakupiłem sobie taką i jestem bardzo zadowolony. Pełny wybór grotów u sprzedającego, niska cena i lekka kolba przez co łatwo lutować nawet najmniejsze elementy. Najlepsze jest to, że zakupiłem model niżej, a dostałem 937D* :) Przylutowałem nią już trochę elektroniki ( kondensatory itp na małych płytkach, nawet Clipa+ lutowałem :D ) i nie ma problemu z nią :) W zestawie dostałem topnik, a że sprzęt kosztuje na tyle mało to można dokupić sobie do zestawu trzecią rękę, odsysacz do cyny i dobrą cynę ze srebrem (ja wybrałem taki zestaw i w sumie wyniosło mnie to 150zł ze wszystkim). Szczerze polecam (w dodatku kolbę całą można wymienić, bo jest odkręcana, a na alledrogo zamienniki są )

http://allegro.pl/trzecia-reka-imadelko-do-plytek-pcb-293-i2235654910.html

http://allegro.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-937d-led-60w-flux-223-i2224619152.html

Taki zestaw obecnie posiadam + cyna ze srebrem i dobry topnik :) Kwota w sumie nie jest duża, a sprzęt spokojnie daje rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest minimum 200 stopni, ale tak oglądając ich modele to znalazłem jedną taką, że miała od 150 i masa stacji ciepłego powietrza, ale to już trochę inna cena i inny sposób ;) Ja tam nie miałem problemu z płytkami przy 200 stopniach, recablowałem sobie pchełki (pchełki nie doki, doków jeszcze nieogarniam :) )

http://allegro.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-937d-led-mocna-grzalka-i2217532306.html

Pomyliłem modele ;) Taką posiadam stację chociaż zamawiałem taką

http://allegro.pl/stacja-lutownicza-grotowa-wep-936-flux-223-h-i-t-i2193574113.html

Napisałem do sprzedawcy, że chyba pomylił zamówienia, a ten mi odpisał, że nie doszło do żadnej pomyłki :) Nie wiem czy się nie pomylili czy celowo tego nie zrobili, ale jestem zadowolony :)

Edytowane przez Dszeffko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wam regulacja temperatury od 150' skoro temperatura topnienia przeciętnej cyny ołowiowej waha się w granicy 180-200' a cyny z domieszkowaniem srebra zaczyna się od 220'C?

Dodatkowo osiągniecie minimalnej temperatury topnienia cyny nie gwarantuje dobrego połączenia, łatwiej także przegrzać lutowany element przy niskiej temperaturze. Ja osobiście lutuje w granicy 300-370'C, zależnie od elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, jak już szaleć to szaleć, co powiecie o tej stacji: http://sklep.telson....168_3C-117.html , na tego W.E.P.-a proponowanego przez kolegę wyżej bym się skusił, ale gdyby był od 150 stopni

Mam tę samą kolbę przy swojej, jest ok. Duży wybór grotów, grzałka 60W, lekka, poręczna, kabel mógłby by być nieco mniej sztywny, ale za te pieniądze nie można mieć wszystkiego.

Obejrzyj jeszcze tę stronę: http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12 , obecnie sprzedają xytronic-a sygnowanego swoim logiem. Tego modelu akurat nie widzę, ale moja 137 ESD jest nawet nieco od niego tańsza.

Ja też jestem ciekawy po jakiego Wam te 150 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem ciekawy po jakiego Wam te 150 stopni?

A ja jestem ciekaw jak niby ma być te 150 stopni skoro materiały wykonania kolby i jej grzałka pozwalają na osiągnięcie najmniej 180 stopni? (20 stopni różnicy do 200 to niewiele). 150 stopni to jest akurat pic na wodę ;) Albo kolba będzie nierównomiernie rozgrzana, albo będzie temperatura wzrastała. Takie materiały wykonania. 150 stopni będzie przez kilka minut, później będzie sukcesywnie wzrastać :) Szkoda przepłacać. Już w takim przypadku lepiej kupić stację hot air, która kolbę ma też w zestawie ;) Hot air to 150 stopni, kolba od 200 ;) Rozwiązanie i tak tańsze od podanych wyżej lutownic, bo W.E.P. robi tanie modele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności