Skocz do zawartości

Mikrofon Zewnetrzny - Jaka Kompresja ?


maTmos

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum widzialem testy mikrofonow zewnetrznych z wykorzystaniem iRIVERa 9xx oraz 7xx http://forum.mp3store.pl/index.php?act=ST&f=2&t=4005 (podejrzewam ze w przypadku 8xx nagrania wyjdą podobnie) jednak NIKT nie napisal wprost (zawsze jakies "chyba" albo "prawdopodobnie" ) :

 

1. Z jaką kompresją mozna nagrywać dzwięk z mikrofonu zewnetrznego? (czy istnieje mozliwosc nagrania z kompresja 320kbit 44khz? czy tez 160kbit to max)(w znalezionych testach uzywano jedynie kompresji 128kbit i 160kbit)

 

2. Czy jakość kompresji zależy od serii iRIVERÓW (w którym jest mozliwa najlepsza jakosc nagrac - 7xx, 8xx czy 9xx, planuje zakup jednego z nich)

 

3. Ewentualnie prosze o podanie nazw najlepszych softow pod wzgledem kompresji nagrywanego dzwieku...

 

(Z góry dzieki za odp gdyz jestem posiadaczem mik'a ECM-DS70P chcialbym, w dobrej jakosci nagrac dzwieki "przestrzeni" mialem kupic MiniDisc - pojawil sie iRIVER nagrywanie decyduje - player ma byc wykorzystywany glownie do nagran odsluch ma drugorzedne znaczenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grajki mp3 naprawde slabo nadaja sie do nagrywania (koncerty itp) ja bym zostal przy minidisku

 

Ja nie mowie o jakichś grajkach a konkretnie o serii IFP w której (jak juz się dowiedziałem kompresja materialu zgranego z zewnetrznego mikrofonu moze byc nawet 320kbit gdzie wiekszosc MD kompresuje - porownywalnie do mp3--> 292kbit pozatym w przypadku MD jest problem z bezstratnym zgraniem materialu na PC (poza drozszym sprzetem). mp3ki sa wygodniejsze (zaglowanie plytami) i mniejsze... a probki dzwiekowe ktore slyszalem z nagran z uzyciem zew. mikrofonu sa mim zdaniem porownywalne do tych z MD (biorac jeszcze pod uwage CENE porzadnego MD - IFP wydaje sie dobrym rozwiazaniem) ALE... juz zamowilem IFP 890 przetestuję na mikrofonie SONY ECM-DS70P i dam znać do jakich wniosków doszedłem ;). (Oczywiscie gdybym mial odpowiednia ilosc pieniedzy pewnie zdecydowalbym sie na MD ktory w tym momencie jest sprzetem pewnym... z IFP ryzykuje ALE mysle ze warto sprobowac nowych rozwiazan)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie porównuj bezpośrednio bitrate'u, bo choćby 128 studwudziestuośmiu nierówne ;) to co na MP3 brzmi jak żart, na AAC czy OGG będzie brzmiało tak, że można się nie domyśleć jak "niska" jest to jakość O_o

 

podobnie nagrania w MP3 i ATRAC...

 

a nagrania na iFP-ku zależą generalnie od jakości mikrofonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie porównuj bezpośrednio bitrate'u, bo choćby 128 studwudziestuośmiu nierówne ;) to co na MP3 brzmi jak żart, na AAC czy OGG będzie brzmiało tak, że można się nie domyśleć jak "niska" jest to jakość O_o

 

podobnie nagrania w MP3 i ATRAC...

 

a nagrania na iFP-ku zależą generalnie od jakości mikrofonu...

 

Zgadzam się, lecz to porównanie nie jest moje lecz ze strony o MINIDISCach - odnajde stronę i podam linka poki co załózmy ze wypowiedzi na temat porownania formatow nie bylo ( A TAK JAK PISALEM - mikrofon SONY ECM-DS70P wiec chyba nie jest zle a kompresja mp3 przy 320kbit mysle ze zostawia niewiele do zyczenia w przypadku nagran za pomoca takiego mikrofonu (sam mikrofon cudem nie jest, choc czesto wykorzystywany podczas nagran dzwiekow "zewnetrznych" (dzwieki ulicy, przyrody itp) z wykorzystaniem minidiscow) , chyba że odtwarzacz wprowadza wlasne szumy i piski, choc z tego co czytalem - przy wykorzystaniu zewnetrznego mikrofonu sie to nie zdarza - przetestuje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacques La Fey

jeżeli mikrofon mono, lub pseudo stereo: 160 kbps, 44,1 kHz, mono

jeżeli z prawdziwego zdarzenia mikrofon stereo: 320 kbps, 44,1 kHz, stereo

 

ja na iFP 799 nagrałem juz troszkę, ale stwierdzam, że nie przenosi całości nawet jeżeli urzyć line in

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Nie chcę robić Off-topu, ale żeby potwierdzić odp. dla BeatNicka podam, że moim iFP-790 nagrywam przede wszystkim słowo mówione.Przy 32 kHz, 32 kBPS wycodzi 17 godzin i 45 minut nagrań. Kładę go 2 metry za plecami mówiącego i jestem spokojny o jakość. 10 m. od mówiącego babka kaszle i też ją niestety dobrze słyszę. :rolleyes:

P.s. A jeśli mikrofon zewnętrzny, to sprawdzony : VIVANCO EM35. (stereo, pojemnościowy, 2x500 ohm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

To ja sie bym chciala sie podpiac pod te pytania.

Czy ktos ma juz sprawdzone (na czym i na jakich ustawieniach) nagrywac glosne imprezy jak np koncerty? Ja obecnie mam irivera T60 ale zamierzam go wymienic, bo zupelnie sie nie sprawdzil.

 

Wiem ze na odtwarzaczu nigdy sie nie osiagnie jakiegos idalnego dzwieku nagrywania szczegolnie w takich warunkach, ale tak na wlasny uzytek, zeby nie bylo tylko i wylacznie pisku, a jak w gre wchodzi bass to juz szkoda mowic.

 

Ewentalnie moze zaproponujecie jakis sprzecik do nagrania czegos takiego w przynajmniej znosnej jakosci.

 

Dzieki z gory za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz zając się "poważnym" nagrywaniem "imprez i takich tam", to musisz mieć dwie rzeczy:

- mikrofon stereo

- coś, co dobrze nagrywa

 

co oznacza że z jednej strony musisz mieć dobry mikrofon stereo z własnym zasilaniem (np. SONY takie robi), z drugiej strony musisz mieć rejestrator dźwięku (może to być iriver iFP, ale może to równie dobrze być SONY MD)... jeszcze inna alternatywa to kupno profesjonalnego rejestratora dźwięku, ale to już koszt rzędu 1000-2000zł i więcej...

 

tak czy inaczej, cudów nie oczekuj - złwaszcza po nagraniu mono z odtwarzacza... nawet jeśli mowa o iFP-ku (szum, trzaski, pisk, jakkolwiek - całościowo - nagranie jest całkiem niezłe)

 

BTW przy nagraniach "imprez etc." należy wyłączyć AGC (automatyczną kontrolę głośności) - niszczy to cały efekt i powoduje co chwilę przester

 

tak właściwie, to do amatorskiego nagrywania najlepszy jest chyba zestaw: SONY MD + odpowiednio dobrany mikrofon stereo SONY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmiar i modele - google... nie jestem "zaznajomiony" z MD-kami, wiem że kiedyś takie istniały i że było ich kilka rodzajów (nie licząc wielu różnych modeli) ;)

 

tak czy inaczej, MD + dobry mikrofon uznawany jest często (w każdym razie w taki sposób jest wykorzystywany) jako sprzęt półprofesjonalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawe, chodzi mi o to zeby mozna tego bylo sluchac (zeby nie razilo). A czy moglbys podac jakies konkretne (przykladowe) modele? I jeszcze mnie troche rozmiar tych urzadzen interesuje bo na koncert nie bede wchodzic cala okablowana, czy tam z wielkim mikrofonem :P

 

Czyli chciałabyś mieć jednoczesnie zarówno idealną jakość , jak i małe rozmiary i dużą poręczność

( prawdopodobnie żeby mikrofon dawało sie gdzieś ukryć pod ubraniem przed bramkarzami ;):) )

 

A nie zastanowiło Cię jak fatalna jest jakość tzw nagrań " korupcyjnych " rejestrowanych z ukrycia

często bardzo drogimi "ziobrofonami " ? Dzieje się tak miedzy innymi dlatego że czuły mikrofon dookólny

nie ma właściwosci naszego słuchu i nie potrafi wyfiltrować wyłącznie sygnału użytecznego

(czyli w naszym wypadku muzyki bądz rozmowy ) Jeżeli więc ukryjesz go po bluzką lub wepniesz

w ubranie to oprócz muzyki otrzymasz dodatkowe prezenty : w postaci elektrokardiogramu

własnego serca , zarejestrowanych odgłosó każdego przełknięcia śliny lub głębszego oddechu .

 

Dlatego wybór lub zamocowanie takiego mikrofonu jest naprawdę trudną sprawą .

Włąściwie jedynie głowa jest takim miejscem naszego ciała które zapewnia przynajmniej

dostateczne warunki nagrywania i ludzie którzy dokonują takich rejestracji wykorzystują

więc do montowania małych mikrofonów kapsułkowych czapki lub okulary

 

minip1010193rv9.jpg

 

minip1010201lc4.jpg

 

Konkretnie do konstruowania takich binauralnych mikrofonów można użyć np kapsułek Panasonic WM 60 /WM-61

lub Monacor MCE-2000 - w Polsce można dostać te modela po mniej więcej 40 zł para - z tym że cały

taki zestaw mikrofonowy ( z kapsułki kabla , rurki ,baterii -najlepiej 9V ) trzeba już sobie złozyć

i zlutować samemu .

 

Takie konstrukcje - już złozone - można też znależć w ofercie amerykańskich sklepów

lub na eBayu -( cena zaczyna się od 35$ + koszty przesyłki ).

 

Jeżeli nie mamy ochoty zabierać się za DIY-kę , ani na sprowadzania mikrofonów zaa Wielkiej

Wody zastaje jeszcze konwencjonalny zewnętrzny mikrofon z własnym zasilaniem

który można wpiąć w ubranie . Jakość nagrań - z powodów które wyżej wyłuszczyłem

nie bedzie powalające , ale i tak bez porówania lepsza niż z "dyktafonowego "mikrofonu

wbudowanego w dowolną empetrójkę Irivera lub innej firmy .

 

Dobrym wyborem bedzie tu na pewno (ale zastrzegam " toute proportion gardee" - w tej klasie sprzętu

oczywiście , bo z profesjonalną > na przykład radiową rejestracją live koncertu takie nagranie

dokonywane z ukrycia konkurować jakościowo z wiadomych wzgledów nigdy nie bedzie )

mikrofon Vivanco EM35 (cena na Allegro 60 -75 zł )

 

Wiecej o nim w tym wątku >> http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...st&p=206580

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności