Skocz do zawartości

Jak się można zdziwić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Będąc niedawno u przyjaciela w Anchorage (Alaska) przytrafiła mi się ciekawa i pouczająca przygoda.

Wprosiłam się na odsłuch dość dobrego systemu audio opartego głównie na "narodowych" klockach - McIntosh.

Głośniczki Sophia Wilson Audio.

Całość ustawiona w zaadaptowanym pomieszczeniu.

 

Znajomy mój powiedział na wstępie - posłuchaj sobie a później zrobię ci niespodziankę...

 

OK, słucham sobie, jest fajnie. Tyle że tak "normalnie" jakoś, tak jakbym słuchała wielu innych systemów, bezosobowo trochę.

Nasłuchałam się i proszę o niespodziankę. Na to gospodarz podłącza mi jako źródło... Philipsa CD640.

Dla niewtajemniczonych - CD z 1998 roku, bynajmniej nie jakiś Hi-Endowy model.

Odpalamy i opad szczęki (to ja) - po pierwsze barwa, po drugie dynamika, po trzecie scena.

Dynamika i scena może nie tak spektakularnie odstawała od Maca ale barwa była nie do pokonania - to było wreszcie naturalne granie.

Filipek znokautował Maca tak po prostu - jakby Adamek walnął przedszkolaka...

Philips był po małej przeróbce, wymieniono mu OP z LM833 na OP275. I tyle.

Kupiony był za 25 USD w stanie New Old Stock, prywatny import z Europy "znajomego znajomego".

 

Wiele już słyszałam źródeł przez 50 lat mego życia - wniosek mam taki - jakieś 20 lat temu CD wjechało na niewłaściwą drogę.

I dzisiejsza produkcja oprócz wyjątków powiela schemat bezosobowego, jałowego grania.

Duża tu wina DACów które już od dawna nie są "prawdziwie" 16-bitowe a jedynie matematycznymi sztuczkami starają się

udawać normalne dekodery.

 

Baśka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajna i pouczająca historia.

Nie bez powodu jest to jeden z ulubionych modeli Łukasza Fikusa :)

Pokazuje to, jak bardzo brzmienie NIE zależy od ceny.

Też się miałem parę razy okazję o tym przekonać.

Bawi mnie to, ze nie wszyscy są w stanie w to uwierzyć: "Jak to źle zagrały? Przecież to kolumny za 12 tys, nie mogły zagrać gorzej od tych za 2tys! Na pewno akustyka pomieszczenia była zła!"

 

Witamy na forum! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat nic nadzwyczajnego z tym philipsem, bo te same odtwarzacze zapakowane w złotą obudowę z logo marantza sprzedawane były za parokrotnie większą sumę, przetworniki delta sigma zaczęto produkować ze względu na niższe koszty, bo przeciętny nabywca jest albo idiotą albo słoń nadepną mu na ucho, więc nie zauważy różnicy. Dla tych co słyszą są też przetworniki delta sigma wysokiej klasy, które nie odbiegają jakością od najlepszych wielobitowych, a pomiarowo nawet wielokrotnie je przewyższają, tylko barwa jakaś nie ta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności