Skocz do zawartości

bezstratna zmiana kodeka?


wojt89

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz przekonwertować do formatu bezstratnego, najlepiej FLAC. Dźwięk wtedy się nie pogorszy ale pliki zajmą więcej miejsca a nie wszystko też to odtworzy. Jednak sens tego jest chyba tylko jeśli masz pojemny odtwarzecz obługujący FLAC a nie obługujący MPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, tylko zanim dokupię kartę pamięci chciałem mieć coś mniejszego, a potem najwyżej FLACa włożę. Rozwiązałem problem trochę inaczej, przekonwertowałem na WMA98 i widocznych zmian w brzmieniu nie widzę, a na dyskografii Możdżera na niekorzyść WMA jest raptem 60mb różnicy - MPC 423mb, więc znośnie;)wiem, wiem, tylko zanim dokupię kartę pamięci chciałem mieć coś mniejszego, a potem najwyżej FLACa włożę. Rozwiązałem problem trochę inaczej, przekonwertowałem na WMA98 i widocznych zmian w brzmieniu nie widzę, a na dyskografii Możdżera na niekorzyść WMA jest raptem 60mb różnicy - MPC 423mb, więc znośnie;)

(...) Jednak sens tego jest chyba tylko jeśli masz pojemny odtwarzecz obługujący FLAC a nie obługujący MPC.
odtwarzacze prędzej przeczytają FLAC niż MPC, więc to nic dziwnego, że trzeba konwertować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwagi natury technicznej:

 

- poza konwersją "na format bezstratny" (WAVE, FLAC etc.) nie ma możliwości "konwersji z formatu stratnego na stratny bez zmiany jakości"... mimo że ta "zmiana jakości" może być niezauważalna, to jednak zawsze będzie...

 

- nie przesadzaj z przesadną jakością... sprawdź sobie dajmy na to MP3 192kbps czy WMA 192kbps i uczciwie zapytaj sam siebie czy słyszysz różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaques wiem, że stratne na strane zmniejsza jakość, ale chodziło mi o taką zmianę hmmm, no wiecie o co chodzi :D, to samo tylko na innym kodeku. Coś jak przepisanie książki na inny papier ;). Powiedzmy, że miałem na myśli zmianę gł. kontenera. Zrozumiałe?

 

//EDIT:

czemu nie mogę wykonać abx w FB? wyskakuje mi error:

Error while preparing files for test (Unsupported format or corrupted file), please make sure that you have enough disk space and source files are decodable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rozimiemy Cie doskolale, to Ty nie rozumiesz (albo nie chcesz rozumiec) nas albo slowa "nie"

 

> Coś jak przepisanie książki na inny papier

 

tylko jesli ksiazka pisana jest bezstratnie... a nie jesli jeden skryba "zapomina" o literkach "a" a drugi zapomina o literkach "o"...

 

wtedy masz w oryginale:

 

"Ala ma kota, kot ma ale"

 

po pierwszym przepisaniu (MPC):

"l m kot, kot m le"

 

a po drugim przepisaniu (np. MP3):

"l m kt, kt m le"

 

mimo ze to samo MP3 zrobilo by mniejsza masakre gdyby bylo to "przepisywanie z oryginalu", o tak:

"Ala ma kta, kt ma ale"

 

wiec po raz ostatni - nie, nie ma takiej mozliwosci... nie kombinuj tez ze zbyt wysoka przeplywnoscia bo prosciej jest kupic sobie ta plyte i skompresowac jak tylko sie chce...

 

---

 

co do testu - najprawdopodobniej zabraklo Ci miejsca na dysku (pliki sa przed testem rozkompresowywane do formatu WAVE), alternatywnie nie masz prawa zapisu w folderze, wskazanym w ustawieniach wtyczki abx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacques La Fey

Zasada jest prosta pewne strony internetowe z pewnymi rzeczami wielbią MPC "bo jest najlepszy" ..., nie używaj tych stron tylko sklepów ;) Na szczęście nie wszystkie strony (np. sklepy internetowe) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jestem nowy na forum.

Zaciekawiły mnie wypowiedzi KHRoN'a w których twierdzi, że przy konwersji pomiędzy formatami bezstratnymi zawsze jest strata jakości. Nie mogę sobie jakoś tego "przetrawić" bo formaty bezstratne jak sama nazwa wskazuje używają algorytmów kompresji które nie powodują utraty danych przy kompresji. Formaty bezstratne typu FLAC, ATRAC lossless czy Apple lossless używają algorytmów kompresji bazujących na algorytmie Huffmana lub bardziej skomplikowanych i zoptymalizowanych do zastosowań audio co często jest też tajemnicą producentów, te algorytmy mają tą same cechy co np kompresja RAR czy ZIP, a przy pakowaniu plików jakoś żadnych danych nie tracimy.

Czyli np mając albumy we FLAC i konwertując jest na ATRAC L czy APPLE L tracimy część szczegółów zapisanych w strumieniu audio?

Według mnie jeżeli jest jakiś związek między konwersja bezstratną, a jakością to bardziej prawdopodobne dla mnie jest to, że codec'i audio zawarte w FW odtwarzacza są kiepsko napisane i poszczególne formaty odtwarzają np z inną charakterystyką brzmienia. Tak jest np w odtwarzaczach Sony z MP3 - mają gorszą charakterystykę średnicy w porównaniu z ATRAC, być może jest to celowe posunięcie Sony ale jednak nie powinno mieć coś takiego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiły mnie wypowiedzi KHRoN'a w których twierdzi, że przy konwersji pomiędzy formatami stratnymi zawsze jest strata jakości. Nie mogę sobie jakoś tego "przetrawić" bo formaty bezstratne jak sama nazwa wskazuje używają algorytmów kompresji które nie

...

 

nie wiem jak Ty ale ja zrozumiałem to tak że @KHRoN pisał o formatach stratnych (MP3, AAC itp) a Ty nawiązujesz do formatów bezstratnych (FLAC , ALAC itd) więc w czym problem?:/

 

z tego co napisał:

- poza konwersją "na format bezstratny" (WAVE, FLAC etc.) nie ma możliwości "konwersji z formatu stratnego na stratny bez zmiany jakości"... mimo że ta "zmiana jakości" może być niezauważalna, to jednak zawsze będzie...

 

wynika że tylko konwersja formatu stratnego np MP3 na inny stratny np ogg vorbis ucierpi na jakośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum.

Zaciekawiły mnie wypowiedzi KHRoN'a w których twierdzi, że przy konwersji pomiędzy formatami stratnymi zawsze jest strata jakości. Nie mogę sobie jakoś tego "przetrawić" bo formaty bezstratne jak sama nazwa wskazuje używają algorytmów kompresji które nie powodują utraty danych przy kompresji.

 

Nie do końca rozumiem co chcesz przez to powiedzieć . :huh:

 

KHRoN stwierdził tylko - zgodnie z prawdą - że przekodowanie z jednego formatu bezstratnego

na inny ( na przykład FLAC > WAV czy nawet FLAC na APE ) nie powinno powodować utraty jakości .

 

Czym innym jest natomiast kompresja psychoakustycznie stratna : jak MP3 , ogg czy WMA.

W tym wypadku każdy z tych koderów używa zupełnie innego algorytmu psychoakustycznego

maskowania , i przekodowując z MP3 do ogg musi powodować stratę jakości > taki materiał

jest bowiem "przycinany" zarówno przez jeden , jak i drugi algorytm kompresji

 

Czyli np mając albumy we FLAC i konwertując jest na ATRAC L czy APPLE L ...

Zacznijmy od tego że ATRAC Lossless - działa na zupełnie innej zasadzie niz WMA Lossless czy Apple Lossless.

Te dwa ostatnie są takimi samymi formatami kompresji bezstratnej jak FLAC czy APE

, natomiast ATRAC Lossless wbrew nazwie wcale bezstratny nie jest > plik tego typu może mieć

przepływowość na przykład 64kb/s , a po dekodowaniu ( czyli dekodowaniu do WAV lub wypaleniu na płycie )

taką sama jakość jak normalny ATRAC 3+ 128kb/s.

 

O "prawdziwą" bezstratność można podejrzewać dopiero ATRAC Lossless 352kb/s - ale czy jest to format w pełni bezstratny

- i w tym wypadku można mieć wątpliwości . W dodatku w momencie odgrywania ( a niektóre, bardzo nieliczne

Walkmany Sony potrafiły ten kodek obsługiwać NWS-700/600 series ) odtwarzana jest "jakość" ATRAC3+ 352kb/s ,

a nie ATRAC Lossless . Dopiero do dekodowaniu do WAV możemy "odzyskać " jakość którą ten format

dodatkowo zapisuje w postaci "niemuzycznych" danych ( czyli w przeciwieństwie do innych kompresji psychoakustycznie

stratnych , ATRAC L tego co ATRAC3+ nie wykorzysta , nie wyrzuca do kosza , tylko zatrzymuje na "lepszą godzinę" )

Podsumowując jest to bardzo dziwny koder który opiera się na zupełnie innych zasadach niż inne formaty

, które są naprawdę bezstratne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy konwersji pomiędzy formatami stratnymi zawsze jest strata jakości.

> Nie mogę sobie jakoś tego "przetrawić" bo formaty bezstratne jak sama nazwa wskazuje

 

dlatego ;) któryś z nas zjadł albo dopisał przez przypadek "bez"... twierdzenie jest oczywiście poprawne:

- nie da się skonwertować formatu stratnego do innego stratnego bez utraty jakości (na tym polega - z definicji - stratność)

- konwersja z formatu bezstratnego do bezstratnego jest - z definicji - bezstratna

 

[edit] widzę że wyedytowałeś posta tak, żeby wyszło że to ja "dopisałem" ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzez moje niedoczytanie, może ślepotę czy jeszcze jakieś czynniki zewnętrzne spowodowałem zamieszanie za co przepraszam.

 

Posta wyedytowałem - na początku sam napisałem "stratnych" ale nie mam na celu podważanie tego co napisałeś.

Uważam, że nie ma co już na ten temat prowadzić dyskusji - wszystko jest jasne i nie ma już co tu wyjaśniać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności