Skocz do zawartości

Monitory / głośniki do ~600/700 - multimedia + gitara


Rekomendowane odpowiedzi

Lada chwila powinienem dysponować odpowiednią gotówką, a że obecna miniwieża od jakiegoś czasu doprowadza mnie do szału, to chyba nadszedł czas, żeby rozejrzeć się za czymś nowym. 

 

W skrócie - nowy sprzęt oprócz tego, że ma brzmieć dobrze w multimediach - muzyce, filmach, grach - to jeszcze ma się sprawdzać przy amatorskim nagrywaniu i miksowaniu muzyki, głównie gitarowej - metal i te sprawy. 

Gdzieś widziałem jak ktoś polecał Edifier r2600, niestety nie są już nigdzie dostępne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kuba_622 napisał(a):

Edifier MR4 plus jakieś przyzwoite słuchawki, żeby słyszeć niski bas przy tym miksowaniu :) Nic lepszego z w miarę płaską charakterystyką nie kupisz, chyba że podwoisz budżet.

Podwoić nie podwoję raczej, ale jeśli będzie bardzo warto to mogę podbić myślę tak o 200, max 300. 
Słuchawki już mam - może nie studyjne, a konsumenckie - Sennheiser HD599 jeśli pamięć mnie nie myli - i zdarza mi się z nich korzystać, jednak wciąż zależy mi na sensownych głośnikach. 

Prawdę mówiąc podejrzewam że wszystko będzie lepsze niż obecna miniwieża, ale szukam najlepszej opcji możliwej. 

Zapomniałem dodać - zdaje się że powinny być aktywne, bo mam zamiar je podłączać bezpośrednio do interfejsu, bez żadnego wzmacniacza po drodze. 

Edytowane przez Led Astray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Led Astray napisał(a):

Podwoić nie podwoję raczej, ale jeśli będzie bardzo warto to mogę podbić myślę tak o 200, max 300. 
Słuchawki już mam - może nie studyjne, a konsumenckie - Sennheiser HD599 jeśli pamięć mnie nie myli - i zdarza mi się z nich korzystać, jednak wciąż zależy mi na sensownych głośnikach. 

Prawdę mówiąc podejrzewam że wszystko będzie lepsze niż obecna miniwieża, ale szukam najlepszej opcji możliwej. 

Zapomniałem dodać - zdaje się że powinny być aktywne, bo mam zamiar je podłączać bezpośrednio do interfejsu, bez żadnego wzmacniacza po drodze. 

 

Sensowne tanie monitory studyjne typu ADAM T5V czy JBL 305P to jest wydatek 600 - 700 zł ale za jeden. W Twoim budżecie nic lepszego niż MR4 raczej nie znajdziesz. Tanie Mackie czy PreSonus to tragedia.

HD599 zupełnie się nie nadają do żadnego miksowania. Potrzebujesz słuchawek o w miarę równej charakterystyce i nisko schodzącym basie. Polecam tanie IEMy, choćby 7Hz Zero - teraz na Aliexpress są chyba w okolicach 60 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki Edifier R2750D? Albo Solo 7C (też po prawdzie nie widzę tego akurat dostępnego, no ale). 

 

Te Yamahy wyglądają fajnie, ale widzę tylko 2 oferty na Allegro z pojedynczymi sztukami które też nie są wiele tańsze niż w sklepie. 
JBL LSR305 nie ma nigdzie w sklepach, na Allegro tylko nówki z kolei, no i ciut za drogo - chyba, że bym się szarpnął jednak na raty, co niechętnie, ale jednak wchodzi w grę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Led Astray napisał(a):

A taki Edifier R2750D? Albo Solo 7C (też po prawdzie nie widzę tego akurat dostępnego, no ale). 

 

Te Yamahy wyglądają fajnie, ale widzę tylko 2 oferty na Allegro z pojedynczymi sztukami które też nie są wiele tańsze niż w sklepie. 
JBL LSR305 nie ma nigdzie w sklepach, na Allegro tylko nówki z kolei, no i ciut za drogo - chyba, że bym się szarpnął jednak na raty, co niechętnie, ale jednak wchodzi w grę. 

Yamahy i JBL'e są na OLX'ie, jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 13:08, Led Astray napisał(a):

Lada chwila powinienem dysponować odpowiednią gotówką, a że obecna miniwieża od jakiegoś czasu doprowadza mnie do szału, to chyba nadszedł czas, żeby rozejrzeć się za czymś nowym. 

 

W skrócie - nowy sprzęt oprócz tego, że ma brzmieć dobrze w multimediach - muzyce, filmach, grach - to jeszcze ma się sprawdzać przy amatorskim nagrywaniu i miksowaniu muzyki, głównie gitarowej - metal i te sprawy. 

Gdzieś widziałem jak ktoś polecał Edifier r2600, niestety nie są już nigdzie dostępne.

 

 

Zobacz na Presonus Eris 3.5, w tym budżecie spokojnie je kupisz, a to wybitne małe głośniki/monitory. Osobiście poszedł bym w wersję 2nd bo została w pewnych kwestiach ulepszona względem 1 generacji. Ja teraz przeszedłem z 3.5 na Studio 4 ze względu na to, że potrzebowałem trochę mocniejszego wypełnienia na basie i chciałem trochę pełniejszy dźwięk - i to mi się udało osiągnąć. Ale jedne i drugie jakoś mocno od siebie nie odbiegają, mają charakter tej firmy :)

 

Osobiście nie miałem nigdy do czynienia z Eris 4.5, ale z porównań na YouTube mam wrażenie, żę są jakieś zamulone względem 3.5.

 

Fajną opcją będą też Eris 5, to już pełnoprawne monitory studyjne z dźwiękiem myślę zbliżonym do moich Studio 4.

 

Mocno polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szedłbym w stronę kolumienek z przetwornikiem 3.5", bo już te 5" to maleństwo, które ledwo co daje radę w niskich tonach.

Godzinę temu, x X x napisał(a):

Fajną opcją będą też Eris 5, to już pełnoprawne monitory studyjne z dźwiękiem myślę zbliżonym do moich Studio 4.

 

Mocno polecam!

Pełnoprawny monitor, czyli z względnie niskim zejściem, to co najmniej 8", imo. 😉 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, neonlight napisał(a):

Nie szedłbym w stronę kolumienek z przetwornikiem 3.5", bo już te 5" to maleństwo, które ledwo co daje radę w niskich tonach.

Pełnoprawny monitor, czyli z względnie niskim zejściem, to co najmniej 8", imo. 😉 

Mam na myśli osobno zasilane z wejściami zbalansowanymi XLR ;) Zdziwił byś się jak mocno basem dają moje Studio 4. Nie potrzebuję już subwoofera, którego używałem z 3.5.

Edytowane przez x X x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dokulałbym trochu hajsu i poszedłbym w Eris E5/E5 XT albo Ik Iloud Micro Monitor. iLoudy mają taką przewagę, że nie musisz ładować dodatkowej kasy w interfejs audio, bo możesz je wpiąć jednym kablem w kartę w kompie + są malutkie a dźwięk mają bardzo duży, no i gitara brzmi na nich super - osobiście podpinam pod multi Mooer GE 150 i niczego mi nie brakuje.

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interfejs już mam - co prawda leciwy trochę, ale spełnia swoje zadanie - a gitarę przepuszczam przez wtyczki VST w Reaperze. 

Prawdę powiedziawszy szukam głównie kompromisu między czymś, co ładnie gra, a monitorami - bo mimo wszystko miksowanie robię dość rzadko. 

 

Boję się też, że prawdziwe monitory będą właśnie zbyt sterylne jak na codzienne zastosowania. 

 

Eris 3.5 już kiedyś oglądałem, właśnie brak basu mnie do nich nie przekonał. Masę muzyki, którą gram i słucham, jest robiona na gitarach 8-strunowych, do tego jeszcze zestrojonych w dół, np. Obscure Sphinx - więc na dole mi zależy nie tylko z racji słuchania / grania / oglądania, ale też właśnie gitarowania. 

E5 wyglądają nieco lepiej pod tym względem już:

53 Hz - 22 kHz53 Hz - 22 kHz vs 80Hz w 3.5 - ale Edifier o których wspominałem mają 45Hz i kosztują 3/4 tego, co E5. 

 

Ik Iloud Micro Monitor są zdecydowanie za drogie niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, cudów w założonym budżecie nie będzie, chyba że rozejrzysz się za używkami, co w przypadku monitorów nie jest głupim pomysłem.
iLoudy jakiś czas temu zdrożały, swoje kupowałem chyba za niecałe 1200 zł, teraz ciężko dorwać poniżej 1400 zł. W każdym razie, brzmią mega.
Erisy 5 chyba brzmią bardziej muzykalnie niż 5 XT, ale głowy nie dam sobie uciąć. Ktoś na forum je miał/porównywał.

Na YouTube koleś robił fajne testy głośników, nawet chyba były versusy typu Eris/iLoud. Wiadomo, że taki odsłuch nie odda wrażeń jak na żywca, ale zawsze można coś tam wywnioskować.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym brakiem basu w 3.5 to bym polemizował. To naprawdę trzeba posłuchać aby wyrobić sobie zdanie.

 

Jeżeli to nie muszą być nowe głośniki to tu jest fajna oferta na OLX w Krakowie:

https://www.olx.pl/d/oferta/presonus-eris-e5-active-studio-monitor-set-x2-CID99-IDYAWhz.html

masz w zestawie podstawki i kabel.

 

Są na OLX jeszcze dwie pary używek za 850 i 870, a na Allegro powinien być komplet za 799 (sam nad nimi myślałem).

 

XT widziałem najtaniej po 1000 złotych, na OLX są obecnie za 1100. Wg mnie (i tego co pokazuje YouTube) to mały krok naprzód względem E5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na monitorach bliskiego pola źle się gra na gitarze. Musisz być cały czas w sweet spocie. Ruch głową i magia pryska. Poza tym wszystko inne prócz muzyki też brzmi źle :) …a przynajmniej nie tak dobrze jak muzyka. Do dobrego efektu wskazana jest kalibracja pomieszczenia. Temat rzeka :) 

 

Złota rada - postaraj się wypróbować przed zakupem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, x X x napisał(a):

Zobacz na Presonus Eris 3.5, w tym budżecie spokojnie je kupisz,

 

Przecież te Eris 3.5 to totalny chłam... One się nawet nie zbliżają do liniowej charakterystyki, równie dobrze można "miksować" muzykę na radyjku kuchennym.

No ale z drugiej strony autor tematu oczekuje dobrego basu za 700 zł, pozostaje życzyć powodzenia w poszukiwaniach ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, po prawdzie w razie czego mogę tak do 1k podbić, ale to byłoby maksimum powyżej którego już nie chcę wchodzić. 

 

  

48 minut temu, espe0 napisał(a):

Na monitorach bliskiego pola źle się gra na gitarze. Musisz być cały czas w sweet spocie. Ruch głową i magia pryska. Poza tym wszystko inne prócz muzyki też brzmi źle :) …a przynajmniej nie tak dobrze jak muzyka. Do dobrego efektu wskazana jest kalibracja pomieszczenia. Temat rzeka :) 

 

Złota rada - postaraj się wypróbować przed zakupem.



Z tym może być ciężko - nic z wymienionych wyżej sprzętów nie jestem w stanie znaleźć stacjonarnie na miejscu. 

 

Edytowane przez Led Astray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Led Astray napisał(a):

Nie no, po prawdzie w razie czego mogę tak do 1k podbić

 

Ale to nic nie zmienia. Polecam dozbierać kasy do np. ADAM T5V, a dół przy miksowaniu i tak będziesz musiał sprawdzać na słuchawkach (byle nie tych HD599...).

 

Tu masz pomiary tych monitorów: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/adam-t5v-review-studio-monitor.18122/

 

Edytowane przez Kuba_622
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podbiję budżet, tak powiedzmy do 1400 i ani trochę więcej, to pojawi się coś sensownego? 

Oglądam właśnie M-AUDIO BX8 D3, te Presonus E5 nadal mnie zastanawiają.

Szkoda że te Edifier wg was są kiepskie, bo muszę przyznać, że strasznie mi się podobają i chyba zacząłem sobie racjonalizować, że przecież nie miksuję wcale tak często, bo może raz na parę miesięcy, tak to po prostu pogrywam na gitarze dla przyjemności i tyle. 
Stąd moje założenie, że przede wszystkim ma to grać ładnie i przyjemnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te M-AUDIO to już kawał kolumny. Powiem Ci tak, ja słucham na co dzień takiej muzyki jak Ty + słucham trochę elektroniki jak trance, house, etc. W aktualnych Presonus Eris Studio 4 basu jest aż nadto, a dodatkowo ja nie siedzę w ich sweet spocie, gdzie ten bas jeszcze bardziej zyskuje na jakości i mocy. Do metalu nie potrzebujesz basu, który będzie burzył ściany, to powinno być dla Ciebie jasne.

 

Jest to też dość oczywiste, że im więcej zapłacisz tym więcej dostaniesz, a przynajmniej powinieneś (te granice to się chyba mocno zacierają w większych budżetach, ale to inny temat). Nie znaczy to automatycznie, że mniejsze i tańsze zagra źle lub gorzej ;)

Jeżeli podobają Ci się Edifiery to kup, przetestuj i ewentualnie zwróć ;) Teraz w polsce takie procedery są wyjątkowo łatwe. To samo tyczy się innych proponowanych kolumn. Jak nie chcesz na ślepo pchać się w tańsze używki to zawsze masz tą opcję, że kupisz droższą nówkę z opcją zwrotu, sprawdzisz co trzeba i wtedy zdecydujesz co dalej.

Edit:
Gość tutaj sprzedaje dwie sztuki używanych Erisów E5 bez akcesoriów, 320 złotych za sztukę. Jeżeli są sprawne, nie zmęczone, to masz ekstra deala (a w gratisie możliwość zwrotu):
https://allegro.pl/oferta/monitor-studyjny-presonus-eris-e5-15142421624

Edytowane przez x X x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, trochę się mniej już napinam na te Edki, natomiast znalazłem coś takiego:

 

- Używane na OLX - Kali LP6 v2 za 1600 (ponad 2x budżet, ale co tam)

- wspomniane już M-Audio - 1 430,00
- JBL 305P MkII - 1300 za parę - martwi mnie ciut bass refleks z tyłu, ale w internetach piszą, że dobre

- KRK RP5 Rokit Classic - 1300 za parę, ewentualnie Rokit G4

- ADAM AUDIO T5V - 1600 za parę. Chyba że już naprawdę zaszaleć, przestać liczyć na to, że mi zostaną jakieś drobne, podnieść budżet jeszcze raz do absolutnego maximum, to wtedy może T7?

Presonusy chyba odpuszczę, jeśli te powyżej są wyraźnie lepsze, Na ich korzyść póki co przemawia ewentualnie cena - da się znaleźć za 1000 za parę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się już szczerze mówiąc pogubiłem i wypisuje się z tej dyskusji 😅 Z początkowego budżetu zrobiło się już ponad 2x więcej kasy, i w sumie po co, jak Ty za bardzo sam nie wiesz czego oczekujesz, chyba tylko wydania kasy :) Zrezygnowałeś z Presonusów z jakiegoś sobie znanego powodu, no cóż, ja więcej nie pomogę i nie będę namawiać. Życzę zatem powodzenia w poszukiwaniach i PRZEDE WSZYSTKIM finalnego zadowolenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, x X x napisał(a):

Ja to się już szczerze mówiąc pogubiłem i wypisuje się z tej dyskusji 😅 Z początkowego budżetu zrobiło się już ponad 2x więcej kasy, i w sumie po co, jak Ty za bardzo sam nie wiesz czego oczekujesz, chyba tylko wydania kasy :) Zrezygnowałeś z Presonusów z jakiegoś sobie znanego powodu, no cóż, ja więcej nie pomogę i nie będę namawiać. Życzę zatem powodzenia w poszukiwaniach i PRZEDE WSZYSTKIM finalnego zadowolenia :)

Budżet jest jaki jest, bo po prostu dostaję premię, ale nie chcę jej wydawać całej od razu.

 

W Presonusach po prostu boję się, że nie będą miały wystarczająco dużo dołu / że podnosząc budżet znajdę coś znacznie lepszego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Led Astray napisał(a):

Budżet jest jaki jest, bo po prostu dostaję premię, ale nie chcę jej wydawać całej od razu.

 

W Presonusach po prostu boję się, że nie będą miały wystarczająco dużo dołu / że podnosząc budżet znajdę coś znacznie lepszego. 

Ale Ty nie wiesz ile tego dołu potrzebujesz, w tym jest problem. Kupisz monitory z 8 calowym głośnikiem, okaże się, że potencjał basowy jest za duży, a wydasz więcej kasy niż potrzebujesz. Tak jak wspomniał wyżej @espe0 monitory grają najlepiej jeżeli siedzisz w ich sweet spocie, który też trzeba dostosować do pomieszczenia i miejsca, w którym będziesz je odsłuchiwał. Ale słuchaj, to jest Twoja kasa i Twoje decyzje. Ja na Twoim miejscu bym zaczął od czegokolwiek aby samemu wiedzieć czego potrzebuje. Jeżeli uważasz, że 2x większa kasa na początek jest dla Ciebie ok to wybierz to, co koledzy doradzą za najlepsze w tym budżecie i sam się przekonaj czy było warto 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ma sens to co mówisz. Podjarałem się trochę tymi wszystkimi basami do słuchania muzyki, i chyba się za daleko zapędziłem. 

Przyznaję że w ogóle na temacie się nie znam, a szukając jakiegokolwiek sprzętu zawsze mam masę wątpliwości, czy nie da się czasem lepiej. Tak samo miałem niedawno z rowerem i potem z ulepszeniami do niego. 

 

Wracając do źródła problemu, i podsumowania tego, czego faktycznie potrzebuję - to by było coś, co gra po prostu jak najlepiej.

A że lubię ekscytujący bas przy słuchaniu muzyki, to dlatego się na tym zafiksowałem. 
 

Trochę też oswoiłem się z myślą, że mogę wydać na to więcej, niż te oryginalne 700, powiedzmy że komfortowo bym się czuł z zakresem do ok. 1400-1500 jeśli warto. 

Dlatego na razie odstawiłem na bok Presonus - one są w okolicach 1000 - właśnie z warunkiem, że warto dopłacić do czegoś innego.  Zwyczajnie nie chcę mieć poczucia, że tuż obok było coś lepszego 🙃

 

Co do samego pokoju - no niestety nie mam jak go przygotować pod audio. Mieszkanie wynajmuję, raz na jakiś czas zresztą się przeprowadzam na inne. 

Pokój ma pi razy oko nie więcej niż 20 metrów, na bazie prostokąta z biurkiem po środku węższej ściany. 


Zastanawiam się, na ile sweet spot faktycznie ma znaczenie - często ze współlokatorką oglądamy sobie jakieś filmy czy seriale, i w takich okolicznościach przyrody raczej nie ma szans, żebyśmy oboje siedzieli ustawieni idealnie względem głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności