Skocz do zawartości

Projektory do gier.


marco-polo

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.01.2024 o 15:52, marco-polo napisał(a):

Porównałem ten DLP i 3LCD aby zrozumieć tą walkę o czerń.

Prawda że czerń jest inna jednak na filmikach youtube 8k nie widzę żeby odbiegała od norm.

Kolory są inne to prawda.

W Benq moim zdaniem jest prostsze menu.

Doświadczenia mam i widzę różnicę.

Nie wiem, muszę doczytać instrukcję.

W 3LCD jakby ekran mrugał ale może to coś w ustawieniach 

Epson widac słaby produkt.

http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?t=37975 tutaj trochę więcej.

 

 

@neonlight Znana Tobie jest ta usterka opisana tutaj?

https://www.avsforum.com/threads/managing-projector-bulb-flicker.2261738/

Mam to na tym epsonie - Wydaje się, że migotanie żarówki jest najczęściej spowodowane zjawiskiem zwanym „wędrowaniem łuku” i „rozbłyskiem łuku”. 

Żeby zrobić miarodajne porównanie, musiałbyś ustawić jeden projektor obok drugiego, skalibrować oba i wtedy ocenić, jak wypada czerń, kolory, jasność itp. itd.. Oczywiście na tablicach testowych, a nie filmikach zamieszczonych na YT.

 

Jeżeli chodzi o migotanie, to miałem coś takiego, ale przy ustawieniu mocy lampy na "Eco", a że oglądam na "Normal", to problem przestał występować, o czym z resztą wspominają w podlinkowanym przez Ciebie wątku. ;)

6 godzin temu, marco-polo napisał(a):

Poza tym projektory podobają mi się w tym że nie biją w oczy kolor jest jak fototapeta na ścianie.

BenQ TH850 ze swoimi 3000lumenami, "bije po oczach" zdecydowanie, ale powiem szczerze, że nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe, a może nawet dodaje to realizmu oglądanym treściom. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, neonlight napisał(a):

Żeby zrobić miarodajne porównanie, musiałbyś ustawić jeden projektor obok drugiego, skalibrować oba i wtedy ocenić, jak wypada czerń, kolory, jasność

Właśnie testowałem je na tej samej ścianie o różnych porach dnia.

Ustawienia robiłem ze strony Langdom.

Jasność i kontrast.

Ma jeszcze wiele innych dodatkowych opcji ale je powyłączałem.

Zobaczymy jak dojdzie nowa lampa czy będzie migotało.

 

IMG_20240121_185507.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumienie menu w epsonie i przy pomocy tej strony http://www.lagom.nl/lcd-test/

Udało mi się świetnie kolorki w epsonie skalibrować

1 0000 godzin w trybie eco. Niski pobór mocy lampy.

Nie ma co narzekać!!!

Jedyny minus to że nie jest FHD tylko WXGA z maksymalną rozdzielczością 1600x1200

Ogólnie 84 cale  200 watt to chyba mniej źre niż tv QOLED.

3200 lumens w trybie normal 5 000 godzin.

W końcu ujarzmiłem tą bestię.

Muszę jedynie doczytać co to auto irish jest normal i fast speed - to coś z poprawą barw do danego trybu odtwarzania tak mi się kojarzy film,obraz,prezentacja etc.

Noise reduction to w Benq też chyba ta opcja była.

 

 

Do testów w sam raz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marco-polo napisał(a):

Muszę jedynie doczytać co to auto irish jest normal i fast speed..

To jest tzw. przesłona, a działa to tak, że w momencie, kiedy jest ciemna scena, to przesłona ogranicza wydobywające się z projektora światło dla uzyskania głębszej czerni, natomiast kiedy jest jasna scena, to przesłona się otwiera i obraz powraca do pierwotnej jasności. 

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight Czytałem że to ze strony langdom to bardziej dopieszczenie niż kalibracja.

Do kalibracji podobno są potrzebne jakieś oprogramowania i narzędzia.

Patrzałem na filmik i zauważyłem że to dopieszczenie obrazu dużo nie odbiega od tego ze strony langdom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marco-polo napisał(a):

@neonlight Czytałem że to ze strony langdom to bardziej dopieszczenie niż kalibracja.

Do kalibracji podobno są potrzebne jakieś oprogramowania i narzędzia.

Patrzałem na filmik i zauważyłem że to dopieszczenie obrazu dużo nie odbiega od tego ze strony langdom.

 

Jasna sprawa, że kalibracji kolorymetrem nie zastąpisz ustawieniami "na oko", ale dla mnie jest to wystarczające i satysfakcjonujące na dzień dzisiejszy, no i nic nie kosztuje, a zawsze coś można się nauczyć przy okazji.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, neonlight napisał(a):

Jasna sprawa, że kalibracji kolorymetrem nie zastąpisz ustawieniami "na oko", ale dla mnie jest to wystarczające i satysfakcjonujące na dzień dzisiejszy, no i nic nie kosztuje, a zawsze coś można się nauczyć przy okazji.

Zgadza się ale czy to nie jest bardziej marketing bo na oko z kalibracji dokładniej ale czy oko to wyłapie?

Ten kolorymetr i te inne oprogramowanie.  Patrzałem że ustawia się podobnie.

Kiedyś nie istniało input lag i kalibracja w starych monitorach CRC, znaczy się Ja nigdy nie słyszałem w latach 90-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marco-polo na pewno kolorymetrem skalibrujesz dokladniej, ale właśnie, czy potrzebujesz aż takiej wierności kolorów do użytku amatorskiego, to już zależy od Ciebie. 

 

Sam kolorymetr nie jest drogim urządzeniem, więc możesz go zakupić i się przekonać na własne oczy, czy gra była warta świeczki. ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.displaymate.com/ ciekawe, powiedział że kalibracja ze sprzętami a na oko że nie widać dużej różnicy, bo wszystko jest zależne od matrycy jaki posiada odbiornik.

 

 

Ten drugi filmik to w kodi jest sdr i nie ma hdr także coś mu tam nie pykło.

ściana vs ekran projektor. Nie widać różnic.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 19:22, marco-polo napisał(a):

Jak zbudować prosty ekran do projektora

To jest ten materiał na ekran, o którym wspominałem wcześniej. Według mnie, ten materiał nadaję się tylko do naciągnięcia na ramę, ponieważ jest zbyt miękki do swobodnego zwisania - będzie się deformował.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, neonlight napisał(a):

To jest ten materiał na ekran, o którym wspominałem wcześniej. Według mnie, ten materiał nadaję się tylko do naciągnięcia na ramę, ponieważ jest zbyt miękki do swobodnego zwisania - będzie się deformował.

To rozumiem że ściana to lepszy wybór.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marco-polo napisał(a):

To rozumiem że ściana to lepszy wybór.

 

Sztywny ekran jest najlepszy, bo się nie deformuje z czasem. Uniwersalna opcja, to ekran naciągnięty na drewnianą ramę z tej szmaty powyżej, do oglądania w dzień lub przy włączonym świetle i rozwijana, szara roleta dobrej jakości, na rurze nawojowej o średnicy co najmniej 40mm i szersza od obrazu wyświetlanego, po obu stronach, o ok.10-15cm (na przyszłość, jak zacznie się zawijać), do seansów w zaciemnionym pomieszczeniu. Temat budżetowego ekranu zamknięty.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2024 o 17:43, neonlight napisał(a):

Daj spokój, zamontuj i używaj normalnie projektora.

Kupiłem z aliexpress i do epsona nowa lampka z tą obudową. Działa bez zarzutu.

Do benq doszła dzisiaj lampka z tyłu meip zamiast ****m ale dane techniczne lampki te same. Będę testował jak mi padnie.

DLP moim zdaniem lepiej wypada od 3lcd z tych modeli co mam.

Czerń w DLP lepsza niż w 3LCD. Takie moje doświadczenie, jednak jak źródło nagrywania w yt jest rec.709 to w obydwu jest obraz taki sam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@neonlight Unia chcę wycofać lampy projektorów z rtęcią w 2026

Oznacza to że jakość obrazu projektorów spadnie i czy zostaną wycofane?

Pozostaną tylko 3LCD i laserowe.

https://hdtv.com.pl/threads/zbliza-sie-koniec-projektorow-z-lampami-uhp-w-ue.156734/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, neonlight napisał(a):

@marco-polo jakość projektorów nie spadnie, może ceny LED'owych i laserowych spadną, bo potencjał tych źródeł światła jest wyższy. 

Czytałem że mają dłuższą żywotność lamp ale chciałbym się nacieszyć swoimi produktami, to dopiero w 2027 więc jest jeszcze trochę czasu. Pewnie zrobią nowe przepisy i nazwą je inaczej i nadal będzie w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności