Skocz do zawartości

Projektory do gier.


marco-polo

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, neonlight napisał(a):

Odnośnie soundbar'a, to słabe rozwiązanie jest, lepiej zestaw 5.1 i do tego amplituner KD

Rozumiem wyjściem audio jack>chinch do amplitunera i z tamtąd głośniki.

 

@neonlight W tym projektorze jak oddalam to góra jest ok ale dół idzie w trapez.

Jest ustawienie keystone i tym korygujemy obraz aby był płaski z przodu.

Nie ma opcji albo muszę doczytać bo to trochę dziwne.

Uczę się ale ogólnie działa bezbłędnie ten projektor.

To jest obraz z telewizji, zero pikselizacji.

Telefon robi słabe zdjęcia.

 

IMG_20240106_173046.jpg

IMG_20240106_171840.jpg

Obraz to 2m x 1.5 m

https://www.audiostereo.pl/faq/dział-av/co-to-jest-korekcja-trapezu-w-projektorze-oraz-czy-ma-negatywny-wpływ-na-obraz-r127/

Tutaj jest napisane że ta opcja może lekko zniekształcić obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nvidii karcie graficznej mam ustawienia zmiany wielkości ekranu.

Chodzi mi o to że nie wpłynie to na jakość ekranu wyświwetlanego.

https://www.avsforum.com/threads/november-2023-home-theater-of-the-month-powered-by-anthem.3289490/#post-62988258

Fajne ciekawe kompozycje home cinema.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, neonlight napisał(a):

Spoko, ja mam 80" z 2m, a docelowo prawie 100" będzie.

 

A na czym planujesz wyświetlać te 120"?

 

IMG_20240108_210213.jpg

Ściana - muszę przyznać że spisuję się najlepiej a kolory moim zdaniem lepiej wypadają niż w tych lcd czy innych.

Zdjęcie poglądowe bo oczywiście w realu to lepiej wygląda.

 

Moja ściana to malowana była na biało ale z czasem zmieniła kolor na taki szary ani to za jasny ani nie za ciemny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marco-polo napisał(a):

 

IMG_20240108_210213.jpg

Ściana - muszę przyznać że spisuję się najlepiej a kolory moim zdaniem lepiej wypadają niż w tych lcd czy innych.

Zdjęcie poglądowe bo oczywiście w realu to lepiej wygląda.

 

Moja ściana to malowana była na biało ale z czasem zmieniła kolor na taki szary ani to za jasny ani nie za ciemny.

Ok, a skalibrowałeś sobie chociaż kontrast i jasność przy użyciu plansz, które wrzuciłem w drugim temacie?

 

Ps.

Dół masz szerszy od góry, dobrze widzę?

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, neonlight napisał(a):

Ok, a skalibrowałeś sobie chociaż kontrast i jasność przy użyciu plansz, które wrzuciłem w drugim temacie?

 

Ps.

Dół masz szerszy od góry, dobrze widzę?

Znaczy się w kolorach to mam ustawiony kolor zimny bo stwierdzam że najlepiej odpowiada a tak to jest tam poustawiane po 50 i sharp to na czczionki wpływa 7. Nie używam keystone dlatego obraz jest lekko grubszy na dole - ten taki trapez.     I jak się używa keystone to widać że obraz jakby był poszarpany, miałem takie wrażenie.

Wczoraj jak sterowałem tymi nóżkami to zauważyłem że lewa nóżka to prawy róg się zmieniał a prawa lewy róg się zmieniał. Z przodu jest też lekka nóżka do ustawień wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o kontrast i jasność, czy masz skalibrowane, bez tego prawdopodobnie tracisz informacje/szczegóły w kolorach i czerniach?! ;) 

 

Na pierwszej tablicy ustawiasz jasność, zacznij od najniższej wartości i zwiększaj do momentu, aż pojawi się szare pole/półkwadrat.

4f704-kgontech-0-8-gray-ramp-128.png

 

IMG_20240109_125734.jpg

 

Na drugiej tablicy ustawiasz kontrast, ale tym razem zacznij od najwyższych wartości i zmniejszaj do momentu, w którym ostatni 32 rząd będzie odseparowany linią od pozostałych, w każdym z kolorów!

colorbands.png

 

IMG_20240109_130422.png

 

Powodzenia!

Edytowane przez neonlight
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak teraz to widzę co masz na myśli miałem tam właśnie takie ustawienia.

I zbytnio nie wiedziałem o co w nich chodzi.

Trochę to inaczej wygląda ale jak podłącze projektor to zrobie screeny.

Używam trybu mode cinema ale jest jeszcze vivid.

To rozumiem że w mode mam wybrać user i następnie to poustawiać te wszystkie tryby kalibracji.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vivid się nie używa, bo jest przejaskrawiony, najczęściej Cinema, Normal, czy User.

 

Tak, wybierz User i ustaw kontrast oraz jasność (post wyżej), kolor i ostrość według uznania, odcień na 50, gama na 2.2, redukcja szumu wyłączona, temperatura na Normal, zakres HDMI na Full lub Auto (później sprawdzę, jak mam u siebie), Brilliant Color wyłączony.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gamma mam na 2.2 jedynie temperaturę na normal hdmi mam na auto bo zalecana to FHD odcienie wiem że są na 50 mam tam tło ekranu czarny ale nie ma tam wyłącz przy tym opcji. Jakieś dodatki mam powyłączane. Jak zrobię User color to kolory są nieadekwatne.

Ja mam Cinema i 2.2 gamma

Tryb kinowy zapewnia dokładniejsze odwzorowanie kolorów w filmach w porównaniu z trybem Gra. Jest to wybór zapewniający najlepszą jakość wideo.

w trybie gry HT2150ST odczytano 100% jasności kolorów, kino 87%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marco-polo napisał(a):

.. hdmi mam na auto bo zalecana to FHD 

Tu nie chodzi o rozdzielczość, tylko rozpiętość tonalną czerni i bieli. 

9 minut temu, marco-polo napisał(a):

 ..mam tam tło ekranu czarny ale nie ma tam wyłącz przy tym opcji. 

Nie rozumiem tego zdania.

10 minut temu, marco-polo napisał(a):

Jak zrobię User color to kolory są nieadekwatne.

 

w trybie gry HT2150ST odczytano 100% jasności kolorów, kino 87%.

Tych też nie rozumiem. 🤷

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight a tło ekranu czarne czy inne co nie mogę wyłączyć to pewnie kolor do menu w Benq - są tam też inne kolory.

Chodzi o pokrycie kolorów i jasności że w trybie Game to świeci jak radioaktywny kamień moja ściana i jasność jest w mode na max. 100%, kiedy w Cinema jasność jest na 87% i kolory są bardziej z tonowane i bardziej naturalne. Przynajmniej ja to tak odbieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, marco-polo napisał(a):

@neonlight

Chodzi o pokrycie kolorów i jasności że w trybie Game to świeci jak radioaktywny kamień moja ściana i jasność jest w mode na max. 100%, kiedy w Cinema jasność jest na 87% i kolory są bardziej z tonowane i bardziej naturalne. Przynajmniej ja to tak odbieram.

Ok, teraz rozumiem, jednak w dalszym ciągu musisz ustawić kontrast i jasność, zgodnie z moją instrukcją powyżej, czy to w trybie Cinema, czy User, czy też innym z dostępnych.

 

Masz tam też opcję wyboru koloru ściany, nie ruszasz tego, bo nie ma szarej, czyli takiej, na jakiej obecnie wyświetlasz.

 

W związku z powyższym, musisz ustawić balans bieli przy pomocy tablicy białej, regulacji R,G i B oraz tapet z ludzkimi twarzami, które zamieściłem w tym drugim wątku - na oko.

 

Generalnie czerwony zostawiasz bez zmian, regulujesz zielonym (G) i niebieskim (B). Zielonym w dół - obraz nabiera odcienia czerwonego, a niebieski w dół -obraz robi się żółtawy. Musisz tak ustawić balans, żeby biała tablica nie wpadała w odcień zimny, czyli ani niebieski, ani zielony, natomiast minimalnie może wpadać w czerwony i żółty. 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda w Cinema mode.

benq-ht2150st-dlp-projector-image11.jpg

https://hometheaterhifi.com/reviews/video-display/projectors/benq-ht2150st-dlp-projector-review/

W tym linku jest pokazane jak wyglądają ustawienia obrazu.

Tutaj chyba zielony jest powyżej skali więc pewnie jego powinienem zmniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie ustawić tak, jak w tym komentarzu, ale każda jednostka różni się trochę parametrami, więc ostateczny wynik może być kiepski.

 

Odnośnie kontrastu i jasności, to jednak polegałbym na ustawieniach własnych zwłaszcza, że nie jest to trudne i bez problemu sobie z tym poradzisz.

 

Edit.

Tryby ISF powinieneś odblokować kombinacją klawiszy ⬆️⬇️⬆️⬇️⬅️➡️.

59 minut temu, marco-polo napisał(a):

Tak to wygląda w Cinema mode.

benq-ht2150st-dlp-projector-image11.jpg

https://hometheaterhifi.com/reviews/video-display/projectors/benq-ht2150st-dlp-projector-review/

W tym linku jest pokazane jak wyglądają ustawienia obrazu.

Tutaj chyba zielony jest powyżej skali więc pewnie jego powinienem zmniejszyć.

@marco-polo A wiesz, gdzie te ustawienia zastosować? Ja bym odblokował tryby ISF i jeden ustawił "na oko", następnie porównał z Cinema i wybrał ten lepiej wyglądający.

 

Ewentualnie, jeżeli lepiej wyglądałby Cinema, to ustawiłbym podobnie do niego tryb ISF, a następnie zastosował ustawienia Cinema z tego komentarza i ponownie porównał z ISF.

 

Screenshot_2024-01-10-14-40-28-53_16c8430dcd18ddacf572a6564ace0150.jpg

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight to zrobiłem wszystkie fotki jakie mam z ustawieniami. W menu w swoim projektorze.

Żebyś miał cały pogląd jak to u mnie wygląda

IMG_20240110_162252.jpgIMG_20240110_162248.jpgIMG_20240110_162243.jpgIMG_20240110_162239.jpgIMG_20240110_162230.jpg

IMG_20240110_162342.jpgIMG_20240110_162328.jpgIMG_20240110_162320.jpgIMG_20240110_162307.jpgIMG_20240110_162258.jpg

a to rozumiem do każdego koloru mam ustawić te 3 opcję barwa,nasycenie i wzmocnienie.

Jak wyłączę ustawienia colour brillant to nie mam dostępu do ustawień kolorów.

Pamiętam że wspominałeś żeby to wyłączyć.

Oznacza wtedy że do ustawień Cinema pozostają mi tylko 3 opcję do ustawień w Cinema.

Jeżeli włączę te colour brillant to mam dostęp do ustawień jak ten Pan podał.

Red 200 267 267
Green 200 200 233
Blue 200 200 240
Cyan 265 200 259
Magenta 227 200 261
Yellow 200 200 241

IMG_20240110_163344.jpgIMG_20240110_163259.jpg

Ustawiłem tak jak ten Pan podał i to zgadzałoby się bo miałem podobne ustawienia ale nie aż tak dokładne jak teraz kiedy poprawiłem.

To ten kolor tła co tutaj ustawiam i nie mogę zmienić ale w ustawieniach obrazu tam jest wyłącz.

I to chyba wszystko z tych ustawień.

 

 

IMG_20240110_164923.jpg

Przetestowałem najlepsze kolory na anime i te z youtube filmiki w jakości 2k na youtube najlepiej wypadają.

Na tym sprawdzałem.

Teraz ustawiłem tak jak powinno być. Z Twoich opcji i wskazówek.

I z tego całego opisu jak ten Chris Ebele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zamieszczone zdjęcia. 

 

Ja bym pozostał przy Cinema i dokonał podstawowej korekty: kontrastu, jasności, redukcja szumów na 0, ostrość według uznania, Brilliant Color wyłączony (ja teraz włączyłem i dokonałem korekty balansu bieli), gama na 2.2 i to wszystko. Gamą kolorów bym się nie przejmował, bo pewnie niewiele odbiega od prawidłowej, a bez kolorymetru i tak nic nie zdziałasz.

 

Ps. 1

Do ustawiania jasności, kontrastu, balansu bieli używaj tablic testowych i tapet, które zamieściłem w Twoim wątku, a nie na bajkach, bo tak nigdy nie ogarniesz naturalnych kolorów i ich gradacji. ;)

 

Ps. 2

Ostrość ustaw na filmach, zobacz, czy nie pojawiają się artefakty w postaci ząbkowanych krawędzi, obwódek na kontrastowych krawędziach obiektów, widocznego szumu oraz ogólnie cyfrowego wyglądu. Jest to kwestia indywidualna, ale najlepiej unikać przeostrzenia obrazu, jeżeli w/w artefakty są widoczne.

 

Ps. 3

Kolor tła możesz zostawić taki, jak jest, czyli czarny.

 

Ps. 4

Do odtwarzania filmów z plików polecam MPC HC, jest tam funkcja podnosząca sztucznie rozdzielczość - Sharpen Complex 2. Według mnie, świetnie się sprawdza przy dobrym materiale FHD i większych przekątnych obrazu z projektora.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marco-polo napisał(a):

Wcale ciekawy, bo robilem ten mix i standardowo przy metaliku widać ziarno, czego nie widać z kolei na zamieszczonych przez nich zdjęciach i filmikach. Dodatkowo środek jest jaśniejszy, a im dalej do krawędzi bocznych, tym robi się ciemniejszy.

 

Dla mnie wszystkie metaliczne ekrany, to niewypał. Już lepiej kupić tkaninę z mikrokulkami z AliExpress, czy Allegro za ~120zł, przynajmiej nie widać ziarna, odbicie/gain światła jest o wiele mocniejsze od metalika, kąty są tak samo kiepskie, więc nadaję się tylko do ogladania z jednej pozycji, w lini z projektorem i w jasnym/oświetlonym otoczeniu, bo w nocy czerń świeci.

 

Jakby nie patrzeć i jeden, i drugi nie jest uniwersalny i ma swoje wady, jednak w przypadku metalicznej farby ziarno jest okropne i po kilkudziesięciu mixach doszedłem do wniosku, że zwykła, matowa farba daje najlepsze efekty, przynajmniej jest gładziutka i jasność na całej powierzchni obrazu jest taka sama. 

 

Rozwiązaniem w miarę uniwersalnym, czyli do oglądania w nocy i za dnia, jest ekran ALR, ale to jest dosyć spory koszt ~3kzł i nie z każdym projektorem kompatybilny.

 

Ps.

I jak tam, skalibrowałeś wszystko? Wrzuć jakieś screeny z tablicami testowymi czarnego i kolorów.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, neonlight napisał(a):

Wcale ciekawy, bo robilem ten mix i standardowo przy metaliku widać ziarno, czego nie widać z kolei na zamieszczonych przez nich zdjęciach i filmikach. Dodatkowo środek jest jaśniejszy, a im dalej do krawędzi bocznych, tym robi się ciemniejszy.

 

Dla mnie wszystkie metaliczne ekrany, to niewypał. Już lepiej kupić tkaninę z mikrokulkami z AliExpress, czy Allegro za ~120zł, przynajmiej nie widać ziarna, odbicie/gain światła jest o wiele mocniejsze od metalika, kąty są tak samo kiepskie, więc nadaję się tylko do ogladania z jednej pozycji, w lini z projektorem i w jasnym/oświetlonym otoczeniu, bo w nocy czerń świeci.

 

Jakby nie patrzeć i jeden, i drugi nie jest uniwersalny i ma swoje wady, jednak w przypadku metalicznej farby ziarno jest okropne i po kilkudziesięciu mixach doszedłem do wniosku, że zwykła, matowa farba daje najlepsze efekty, przynajmniej jest gładziutka i jasność na całej powierzchni obrazu jest taka sama. 

 

Rozwiązaniem w miarę uniwersalnym, czyli do oglądania w nocy i za dnia, jest ekran ALR, ale to jest dosyć spory koszt ~3kzł i nie z każdym projektorem kompatybilny.

 

Ps.

I jak tam, skalibrowałeś wszystko? Wrzuć jakieś screeny z tablicami testowymi czarnego i kolorów.

Skalibrowałem wszystko z opisu na Cinema tak jak tam było opisane.

Co do ekranów to czytałem że to wyciskacz pieniędzy z kieszeni.

Skalibrowałem i mogę podłączyć kamerkę FHD i zrobić fotki z kamerki jak będzie taka opcja lub program. Logitech powinien mieć.

Te tablice testowe to nie mogłem znaleźć, tych kolorów i czarnego.

ISF po wpisaniu tego kodu było dzień i noc do wyboru.

W normalnym trybie widzę bardziej oznaczenia na tapecie ale na zimnym kolor jest ciemniejszy i pewnie kolory zimniejsze.

Nie wiem gdzie widać te wszystkie kolory i jasności. Mam jedynie test który ma czarny ekran i jakby kwadraty białe na całym ekranie.

https://displaylag.com/benq-ht2150st-gaming-projector-review/

Tutaj też jest kalibracja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności