Skocz do zawartości

Wymiana ZEN + CAN na jedno urządzenie pod monitory, subwoofer i słuchawki


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Myślę wymienić moje kombo ZEN + CAN na jedno urządzenie, które umożliwi mi podłączyć:

  • monitory po balansie (najlepiej),
  • słuchawki po balansie (najlepiej, 4,4 mm),
  • opcjonalnie wyjścia stereo dla monitorów i słuchawek,
  • subwoofer (RCA lub przewodem głośnikowym),
  • komputer główny (analogowo, usb lub optykiem),
  • komputer dodatkowy (opcjonalnie; analogowo, usb lub optykiem, ale muszę do niego dorzucić jakąś kartę muzyczną).

Poza tym:

  • aby nie było za duże,
  • dobrze brzmiące,
  • aby w jakiś sposób dało się odciąć wyjścia na monitory i suba gdy korzystam ze słuchawek.

 

Mój aktualny setup to: główny monitor przez balans wpięty do CAN; do głównego monitora podpięty jest drugi monitor i subwoofer kablem głośnikowym (sub tylko w prawy kanał, bo drugi monitor to u mnie prawy głośnik). CAN jest na tyle sprytny, że mogę mieć wpięte urządzenie do każdego wyjścia i puści dźwięk na nich wszystkich. Dlatego też gdy chcę korzystać ze słuchawek, a nie korzystam z monitorów i suba to po prostu wyłączam zasilanie monitorów. CAN podpięty jest do głównego komputera przez złącze 3,5 mm. DAC spięty jest po balansie z CAN, a sam DAC przez usb podpięty jest do komputera dodatkowego - z którego aktualnie nie korzystam, więc mogę się opcjonalnie przełączyć pod główny komputer. Wtedy też mógłbym wpiąć subwoofer pod DACa i puszczać na niego sygnał bezpośrednio (na suba i CAN), ale albo ustawiam wtedy w DAC głośność na stałą i tracę możliwość regulacji głośności suba razem z monitorami, albo na zmienną i wtedy lawiruję dwoma pokrętłami głośności (na CAN i DAC), co wydaje mi się słabym rozwiązaniem. Mogę również regulować głośność na źródle - na komputerze, ale to dla mnie ostateczność.

 

Znalazłem coś takiego jak Fiio K9 Pro, ale imho jest trochę za drogi, poza tym nie wiem czy spełnia wszystkie wymagania (m.in. czy puszcza dźwięk jednocześnie na wszystkie wyjścia i da się odciąć tylne wyjścia przy wpięciu słuchawek).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, x X x napisał(a):

aby nie było za duże

A jakie to za duże? :) 

jak ma być wszystko co oferował ZenStack łącznie z Xbass i 3D to nie widzę innej opcji niż 

https://ifi-audio.com/products/neo-idsd-2/

https://www.q21.pl/ifi-audio-neo-idsd-2.html?hash=887bb4c224b8399f5c50bfd0777bddf0&gclid=EAIaIQobChMI_M6wmZChggMVcwuiAx1ZswEeEAQYASABEgJtlvD_BwE

 

Tak- dość drogo, ale ZenStack jest ewenementem i trudno znaleźć coś konkurencyjnego all-in-one
 

ewentualnie chińskie kompromisy w stylu Topping DX5 albo dx7 ale moim zdaniem to sa całościowo gorsze sprzęty niż ZenStack. I funkcjonalnie i dźwiękowo i potencjalnie awaryjne.

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, PioterD napisał(a):

A jakie to za duże? :) 

jak ma być wszystko co oferował ZenStack łącznie z Xbass i 3D to nie widzę innej opcji niż 

https://ifi-audio.com/products/neo-idsd-2/

https://www.q21.pl/ifi-audio-neo-idsd-2.html?hash=887bb4c224b8399f5c50bfd0777bddf0&gclid=EAIaIQobChMI_M6wmZChggMVcwuiAx1ZswEeEAQYASABEgJtlvD_BwE

 

Tak- dość drogo, ale ZenStack jest ewenementem i trudno znaleźć coś konkurencyjnego all-in-one
 

ewentualnie chińskie kompromisy w stylu Topping DX5 albo dx7 ale moim zdaniem to sa całościowo gorsze sprzęty niż ZenStack. I funkcjonalnie i dźwiękowo i potencjalnie awaryjne.

No Panie, to mi teraz zaimponowałeś tym idsd, jak widzę on ma faktycznie wszystko, czego oczekuję + całą dusze ifi w sobie. No i jeszcze wejście analogowe gratis :D Szkoda, że to takie drogie, do tego muszę jeszcze liczyć z tysiaka na głośniki, ale odliczyć zenstacka i aktualne monitory...

 

Zdaję sobie z tego sprawę, że szukanie w chińskich (stricte) urządzeniach to będzie pewnie jakiś downgrade względem stacka, a tego zawsze jak można uniknąć to lepiej. Ale czasem można pójść na jakieś kompromisy :)

 

Tylko tak teraz myślę, że idsd zapewne nie rozwiązuje problemu odcinania tylnych wyjść gdy podłączę słuchawki (tak samo nie robi tego CAN i DAC, ale z uwagi na fakt posiadania monitorów aktywnych to po prostu wyłączam im zasilanie, a że sub jest do nich podłączony...).

 

A co do wielkości to tragedii nie ma, mam miejsce na boki i do góry na biurku. Trochę do przodu też. Ale nie chciałbym aby wystawał mi do przodu tak, aby ograniczał mnie z klawiaturą itd. (stack stoi centralnie przede mną, przed nim mam kawałek wolnego blatu - z 20 cm, może więcej - i klawiaturę).

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, x X x napisał(a):

Zdaję sobie z tego sprawę, że szukanie w chińskich (stricte) urządzeniach to będzie pewnie jakiś downgrade względem stacka

To jeszcze zależy o jakim chińczyku mówimy. Jeśli rozważasz te kombajny od FiiO, iFi to przerzuje raczej. Nie tylko jak chodzi o brzmienie, ale jakość wykonania, ogólne dopracowanie. Jeszcze jakbyś znalazł to K9 Pro na AKM, zwłaszcza w cenie premierowej, to można by się było pokusić (upgrade'u pod kątem brzmienia bym się jednak nie spodziewał, a jeśli nawet to niewielki), ale nie jestem pewny jak wygląda sprawa z tym odcinaniem wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, x X x napisał(a):

Zdaję sobie z tego sprawę, że szukanie w chińskich (stricte) urządzeniach to będzie pewnie jakiś downgrade względem stacka, a tego zawsze jak można uniknąć to lepiej. Ale czasem można pójść na jakieś kompromisy :)

Oczywiście że można. Gdybym się tak nie zachwycał połączeniem efektów analogowych Xbass+3D (Xspace) to śmiało przy moich potrzebach mógłbym przeskoczyć na sam DX3pro+ i też byłbym zadowolony. Ale ze względu na powyższe, wolę Can’a nawet z przyzwoitym donglem niż chińską integrę.

Jeżeli funkcjonalnie spełnią oczekiwania to K9pro czy DX7pro+ to znakomite sprzęty, drogawe trochę moim zdaniem, ale z drugiej strony można szukać używki, powinny więcej tracić na wartości niż sprzęty IFI. Tylko weź znajdź używkę którą można przetestować albo z zaufanego źródła,  podaż na wtórnym rynku jest stosunkowo niska co też nie przyczynia się do spadku cen 🙂

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam czy mógłbym zrobić splitter stereo/zbalansowany tak, aby z wyjścia tylnego 4,4 mm puścić przewody do monitorów (zbalansowane) i subwoofera (w tym przypadku pewnie RCA, może być nawet mono ale wiadomo, pewnie lepiej stereo)? Dało by się to jakoś zgrabnie zrobić?

 

Jest jedna sprawa, której nie uwzględniłem jeżeli chodzi o podłączenie do DACa - otóż wyjście zbalansowane i RCA ma przecież różny poziom głośności, wypadało by więc zrobić tutaj jakąś korekcję, raczej na monitorach, bo subwoofer mam spięty jeszcze z system stereo i ustawiony w sumie pod niego.

 

29 minut temu, RIH napisał(a):

Nie słuchałem Neo 2 ale z jedynką miałem, krótki romans - IMHO straszne badziewie jeśli chodzi o SQ - jak podoba Ci się brzmienie Zen to koniecznie idź i posłuchaj - bo jedynka to było jak jeść rozpuszczone lody wodne z chodnika emoji6.png

Akurat widzę na OLX jest jedna sztuka za 1800 złotych, to mi obrzydziłeś smaka :D

 

3 godziny temu, PioterD napisał(a):

Oczywiście że można. Gdybym się tak nie zachwycał połączeniem efektów analogowych Xbass+3D (Xspace) to śmiało przy moich potrzebach mógłbym przeskoczyć na sam DX3pro+ i też byłbym zadowolony. Ale ze względu na powyższe, wolę Can’a nawet z przyzwoitym donglem niż chińską integrę.

Jeżeli funkcjonalnie spełnią oczekiwania to K9pro czy DX7pro+ to znakomite sprzęty, drogawe trochę moim zdaniem, ale z drugiej strony można szukać używki, powinny więcej tracić na wartości niż sprzęty IFI. Tylko weź znajdź używkę którą można przetestować albo z zaufanego źródła,  podaż na wtórnym rynku jest stosunkowo niska co też nie przyczynia się do spadku cen 🙂

Brzmi, że rezygnacja całościowa z tego zestawu to nie jest najlepszy pomysł ;) Ale jestem tego świadomy. Jednak faktycznie wolałbym wcześniej posłuchać, bo jak będzie kupa...

Ten iDSD Neo 2 wygląda ciekawie. Na grupie fejsbukowej iFi pytałem już o to opcjonalne odłączanie wyjść tylnych, na razie bez odpowiedzi. Ale obawiam się, że się nie da. I obawiam się też, że najłatwiejszym rozwiązaniem będzie... dodatkowy amp lub jakiś interfejs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RIH napisał(a):

ale z jedynką miałem, krótki romans - IMHO straszne badziewie jeśli chodzi o SQ

Zgadza się, ZenStack oferuje lepszą jakość dźwięku i znacznie więcej mocy niż Neo jedynka. Neo2 nie słuchałem, polecam w charakterze „warto sprawdzić”. IFI postawiło ZenStackiem wysoko poprzeczkę i widziałem wiele wpisów na headfi gdzie ludzie dopiero po przejściu na Pro iDSD byli zadowoleni z usłyszanych różnic względem ZenStack. A przeskok w cenie przecież ogromny. Neo2 ma być z założenia czymś pomiędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, może zamiast zmieniać zen stacka na coś innego to za canem wpiąć jakiegoś preampa (jak zwał tak zwał), który posłuży mi za napędzenie tylko monitorów i suba? Coś takiego jak np. Topping Pre90 - tylko tańszego :D Co myślicie?

 

Miałem do rozważenia opcje wymiany subwoofera na taki, który ma wejścia i wyjścia, jego podpiąć do cana, a monitory do suba. Tylko znowu problemem jest to, że suba mam też podpiętego do innego wzmaka przez HFA i wtedy musiał bym zapewne wyłączać zasilanie monitorów aby nie grało mi na głównym stereo i na komputerowym x)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Śpieszę z małą aktualizacją. Dość niespodziewanie wpadłem na urządzenie od producenta moich głośników:

 

Presonus MicroStation BT

 

https://legacy.presonus.com/products/MicroStation-BT

 

Jest to hmm... sterownik? Regulator? Nie jest to wzmacniacz, bo na pokrętle rozkręconym na maksa puszcza dźwięk bez żadnego wzmocnienia - taki jak daje mu źródło. Czy degraduje dźwięk - nie wiem, jeszcze nie weryfikowałem. Tak czy inaczej można do niego puścić sygnał zbalansowany dwoma gniazdami TRS 6,3 mm lub przez stereo 3,5 mm, a wypuścić na dwa TRS 6,3 mm, 3,5 mm oraz ma dwa wyjścia pod subwoofer - zbalansowane TRS 6.3 mm oraz niezbalansowane RCA. Dodatkowo ma przełącznik MUTE (wyłącza wszystkie wyjścia), wyłącznik subwoofera, wyłącznik głównych wyjść głośnikowych i subwoofera (aktywne zostaje tylko 3,5 mm), a ostatnim bonusem jest połączenie Bluetooth (telefon pokazuje mi aptX). Fajnie rozwiązali tego Bluetootha, bo po podłączeniu do niego urządzenia można błyskawicznie przełączać się pomiędzy BT, a głównym źródłem - przycisk Bluetooth to w tym urządzenie mechaniczny selektor wejścia.

 

Kosztowało to mnie 522 złote i daje mi dość swobodne możliwości podpinania urządzeń - odpada aktualne druciarstwo w postaci wpięcia subwoofera przez terminal głośnikowy do monitora sterującego, a przy wymianie monitorów na takie bez terminalu głośnikowego (czyli wszystkie poważne) nie musze się martwić gdzie wpiąć suba, bo sygnał wychodzi bezpośrednio z tego urządzenia :)

 

Zasilanie złączem USB C 5V, nie jest wymagane zasilanie sieciowe, wystarczy podłączenie do portu USB w komputerze. Aczkolwiek myślę czy nie wyposażyć się w jakiś sensowny zasilacz sieciowy, również do ZEN Can - w tym ostatnim mam taki zwykły, tani. Działa, no ale... dużo się słyszało i czytało o kwestii zasilania w tym urządzeniu. Muszę się dokształcić, przeglądnąć stare i aktualne wątki i coś sobie dokupić :)

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo, lekko mówiąc jest dramat.

 

Poskładałem już cały powyższy setup do kupy i takich zniekształceń i zakłóceń to już dawno w sprzęcie audio nie słyszałem :) Zastanawiam się czy moja sztuka jest uszkodzona, czy po prostu tak jakiś geniusz ją zaprojektował. Otóż przy wysokich głośnościach - nieważne czy to idzie z CANa czy np. z integry w moim PC (ALC 1200) dźwięk staje się tak zniekształcony, że urządzenie to w moim mniemaniu jest bezużyteczne. Sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia i połączenia, zawsze to samo. Druga sprawa to wyraźny imbalans kanałów w kierunku głośniejszej lewej strony. Porażka. Trzecia - po wpięciu testowo monitorów przez złącza AUX (Microstation -> Eris) słychać mega szum i takie skwierczenie statyczne... Co ciekawe efekt ten nie występuje na połączeniu zbalansowanym...

 

Jakieś pomysły, domysły? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności