Skocz do zawartości

Equalizer - Mam Coś Z Uszami?


czeki28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dotychczas słuchałem Irivera T10 na dołączonych Cresynach. Wszystko było OK, do czasu gdy kupiłem "zapasowe" mx300.

 

Bardziej przypadły mi do gustu mx. Mimo, że są tańsze i ogólnie uważane za gorsze od Cresynów, bardziej podoba mi się ich dźwięk. Po założeniu z powrotem Cresynów, dźwięk był przymulony i bardzo nużący. Szybko wróciłem do mx300.

 

Jednak po jakimś czasie stwierdziłem, że mx także trochę mulą... Po prostu szukałem bardziej wyraźnego dźwięku, jednak nie chciałem utracić basów.

 

SRS WOW? srs 07, focus high (mid nieznośny), trubass 10, boost 100. I niby fajnie, ale nadal brakowało mi wyrazistości dźwięków.

 

Sięgnąłem po user EQ. Po wielu próbach znalazłem prawie to, czego szukałem. Przypominam: eksperymentowałem z mx300.

 

dsc02336jk2.jpg

 

Moje spostrzeżenia (jadąc od lewej):

 

50 ustawione na +15

wzmocnione basy, jednak są one jakby w tle, nie są wyraźne

 

200 ustawione na +6

wzmocnione wyraźne basy, jednak np. +10 już nienaturalnie brzmi

 

1K ustawione na 0

wyczułem słabsze odwzorowanie gitar, jednak podniesienie wartości psuło cały w miarę podobający mi się dźwięk

 

3K ustawione na +10

najważniejsza dla mnie wartość, wyciągnęła przed inne dźwięki wokal, wreszcie jest wyraźny, wzmocniły się także bębny, mogły by być nieco słabsze, czasem "walą" po uszach

 

14K ustawione na +8

wartość odpowiadająca za perkusję, gdy jest zbyt wysoko ustawiona, dźwięk zaczyna mnie "gryźć"

 

Moje ustawienie to coś w stylu V\ Z tego co wyczytałem wynikało, że dla muzyki rockowej i metalowej EQ ustawia się na V lub U.

 

Obie pary słuchawek są dla mnie zbyt muliste, zaś paradoksalnie lubię bas. Może to jednak nie taki paradoks? W końcu są to tanie słuchawki, gdy ich słucham na Normal lub nawet SRS szybko się męczę, muzyka mnie nuży i wyłączam playera. Natomiast moje "V\" byłoby dobre, jednak bas jest tylko w tle. Dodatkowo gitara jest nieco z tyłu, co też mi do końca nie pasuje.

 

Znacie jakieś ustawienie EQ, które skoryguje na tyle dobrze moje pchełki, aby był ładny bas oraz wyraźna gitara i wokal? Na razie najbardziej pasujące mi ustawienia, jednak pozostawiające sporo do życzenia, to właśnie +15 | +6 | 0 | +10 | +8

 

A może po prostu czas na zmianę słuchawek, np. na zimne Aurvany?

 

Czekam na sugestie, uwagi, spostrzeżenia...

 

...i z góry za nie dziękuję

 

pozdrawiam

 

czeki

 

EDIT

 

Po kilku godzinach słuchania moich ustawień EQ, muszę nieco zmienić moją opinię, mianowicie:

-gitary wcale nie są schowane w tle, brzmią całkiem wyraźnie

-czasem słychać ładny bas, jednak najczęściej jest go za mało

-bębny już mnie nie rażą, pewnie się przyzwyczaiłem

-pojawia się drobny problem przy ostrej muzyce: praktycznie każdy kawałek Children of Bodom posiada kilka - kilkanaście charakterystycznych, krótkich niepożądanych dźwięków. Nie wiem do czego porównać... no załóżmy, że jest to to, co się słyszy podczas wkładania wtyczki jack do gniazda, zaś muzyka już leci w playerze. Ów dźwięki pojawiają się zawsze w tym samym momencie. Trochę to denerwuje... pliki są OK, sprawdziłem na komputerze. Format - OGG Q10. Błędy dźwiękowe występują na wszystkich słuchawkach, jakie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, słuchawki, które posiadasz nie są najwyższych lotów wiece nie wymagaj od nich cudów ;)

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłaby zmiana słuchawek. Co do eq to każdy ma swoje własne preferencje, natomiast faktem jest, że do muzyki rock/metal przeważnie używa się ustawień U/V. Ja np. wogóle nie używam eq :) Co do tykania przy odtwarzaniu plików ogg to nie jest to wina słuchawek, ale najprawdopodobniej samego odtwarzacz/software'u. Problem pojawiał się już na forum, a nawet był omawiany na przykładzie iAudio F2. Podobno po uaktualnieniu oprogramowania wada znika. Nie wiem natomiast jak to jest z iRiverem, sam raczej też tego nie sprawdze bo w plikach ogg nie gustuje :P. Wracając do słuchawek jeśli chcesz pchełki to wypróbuj mx500, ja jestem z nich zadowolony, a jeśli szukasz czegoś droższego i niekoniecznie pchełki to może skuś się na px100, sam właśnie przymierzam się do zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź precz Equalizerze :lol:

 

To dzieło szatana :P zniekształca dźwięk, służy do poprawy grania słabych słuchawek.

 

Nigdy tego nie używam, dobry i dobrze dobrany sprzęt ma dobrze grać na standardowych ustawieniach!

 

Eksperymentalnie wybrałem ostrzejszego T60 i łagodne PX100 i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że EQ jest dla ludzi... dla MX500 miałem takie ustawiania po kolei +9 +3 -3 +3 +9 (wypróbuj) dość radykalne ale mi odpowiadały. Teraz więcej słucham na AKG K518DJ... najpierw bez EQ i mi odpowiadało, ale po zabawia EQ doszedłem do wniosku że pasuje mi ustawianie 0 -3 0 +3 +3 delikatna korekta i słuchawki grają jak trzeba, bas jest, nie przymula, góra jest łagodna ale słyszalna, środek jak najbardziej słyszalny ale nie szczegółowy nico ocieplony. Od MXów nie ma co wymagać, słuchałem chwilowo MX300 na ustawianiu EQ +9 +3 0 +3 +9 i według mnie grały dobrze, bas nie przymulał w ogóle według mnie bas nie przymula jakoś znacząco w MX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie podejście , że kazda ingerencja EQ zawsze i bezwglednie zepsuje dzwiek, doda szumy jest delikatnie

mówiąc nie dającym się obronić zabobonem . Praktycznie dowolne nagranie zanim trafi do na CD

, radia , czy wreszcie przenośnego urządzenia audio zostało tyle razy podane korekcji i tyle

razy "poprawione" że człowiekowi który nie pracował przy masteringu takiego nagrania

jest to nawet bardzo trudno sobie wyobrazić .

 

W dodatku jeżeli taki realizator pracuje w słuchawkach to szuka takich które są możliwie neutralnie i nie upiększają

dzwięku . I takie specjalne słuchawki studyjne na który przeprowadza się mastering rzadko kiedy

nadają się w ogóle do normalnych , "cywilnych" zastosowań . Grają płasko, precyzyjnie

bo mają bezwzględnie ujawniać błędy realizacji , ale co tu ukrywać na pewno wyjątkowo mało efektownie.

 

W dodatku jeżeli ta realizacja robiona jest w profesjonalnym studiu nagraniowym ( nie przed domowym komputerem

czy garażu ) to ostateczny mastering i korekcje i tak się wykonuje na monitorach studyjnych a nie słuchawkach

Profesjonalni realizatorzy uważają że :

" SŁUCHAWKI NIGDY NIE ZASTĄPIĄ GŁOŚNIKÓW, a robienie na nich miksu czy "masteringu" to kompletne

nieporozumienie, ze względu na nieuniknione grube odstępstwa od neutralności w każdym modelu słuchawek

(nawet tych z najwyższej pólki) i totalnie inny sposób prezentacji (całkowita separacja kanałów, brak sygnału

odbitego, sztucznie poszerzona panorama itd) "

 

Reasumując - dobra realizacja nie jest wcale robiona i optymalizowana pod słuchawki , tylko pod głosniki

, a charakterystyka dzwięku (i to właśnie ta częstotliwościowa ) bardzo się sie zmienia w zaleznosci

od tego czy zdejmujemy go z 2 cm ( jak słuchawkach ) czy przy 2 metrach ( jak w głośnikach ).

 

Dzwięk na EQ flat portable playera okazuje się wiec wcale nie być taki "flat" , a każde słuchawki

to tak naprawde też robią za korektor ( tyle że pasywny )

 

Ideałem oczywiście byłoby , gdyby płyty CD z materiałem wychodziły w dwóch lub trzech wersjach masteringu

- jedną przeznaczoną dla wysokiej klasy głośnikowego sprzętu Hi-Fi , drugą na słuchawki lub

do samochodu . I pierwsze próby wypuszczania takich nagrań nawet się pojawiły .

 

Proszę zerknąć na tę płytę >> http://www.cdbaby.com/cd/floron2

 

Floron_CD_Image.JPG

 

As an additonal bonus, there are two CDs Included in the pack: a RED CD which has been mastered

for listening to on the move or in the car; and a WHITE CD which has been mastered for more sensitive

listening at home on your hi-fi system.

 

-czasem słychać ładny bas, jednak najczęściej jest go za mało

...Błędy dźwiękowe występują na wszystkich słuchawkach, jakie mam.

 

Czeki28 > +15 | +6 | 0 | +10 | +8 - to po prostu ekstrmalnym ustawinie EQ z olbrzymimi amplitudami

Podbijasz bas do maksimum , jednoczesnie robiąc olbrzymi dołek w srodku pasma przenoszenia .

Jeżeli nawet korektor playera byłby w stanie zawsze realizować takie ustawienie bez najmniejszego

przesteru ( w co prawde mówiąc trochę wątpie ) , to nie podołają temu żadne słuchawki i ostetecznie

rzeczywiście musi to posuć dzwięk . Moim zdniem przy uzywaniu słuchawek eqailizera

warto używać , ale trzeba to robić z umiarem (amplitudy powinny być jak najmniejsze ) i nie żadać od niego niemozliwego.

Ustawień + 15 dB | - 15 | + 15 | -15 | +15 | nie zrealizuje żaden bez clipingu żaden odtwarzacz

świata i żadne słuchawki tego dobrze nie wygrają. Gdyby tak tak było to taki Sennheiser mógłby

produkować tylko jeden model słuchawek ,... i kilkadziesiąt modeli korektórów . Każdą pożądaną

charakterystykę dzwięku udało by się w prosty sposób "wyczarować" przy pomocy filtrów zmieniających

charakterystykę częstotliwościową . Niestety tak się ( do końca ) nie da . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko sęk w tym, że te hardcorowe +15 | +6 | 0 | +10 | +8 mi bardzooo pasują, jedynie player wywala się na ostrym metalu ;) Albo jestem głuchy, albo wymagam za dużo od tych słuchawek... Czas rozejrzeć się za czymś nowym.

 

[small OT]Ciekawe, czy lepiej kupić epki i equalizerem zjechać bas w dół, czy też aurvany i equalizerem podbić bas w górę... ;)[/small OT]

 

pozdrawiam

 

EDIT

-15 | -15 | -15 | -15 | -15 to to samo co +15 | +15 | +15 | +15 | +15 tyle, że pierwsze ustawienie jest po prostu cichsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za duzo wymagasz od akustyki w ogóle ? :)

 

Bardzo niskie częstotliwośći basowe (<50Hz) nasze ucho w ogóle nie jest w stanie wysłyszec

zbyt dobrze .Jeżeli więc wyjatkowo mocno podbijemy te cżęstotliwosci , to bedziemy odczuwali

w każdym wypadku dudnienie a nie sprężysty bas .

 

Oczywiście ja nie wiem czy jak wygląda skalowanie EQ w Iriverze i ile oktaw

obejmuje pierwszy słupek filtru ( i czy jego środek faktycznie jest na 50 Hz )

ale sam możesz sprawdzić że "klasycznych " instrumentów muzycznych które

schodziłby do 50 Hz ( i poniżej ) jest dosłownie kilka (plik jest w PDF )

 

>> http://www.kymatasound.com/Downloads/Notes2.pdf

 

W kazdym razie są to już częstotliwosci subsoniczne które docierają do nas

raczej mało wyrazistym rezonansem ( a głównie rytmiką )

a nie czystą intonacją . I Ty to własnie podbijasz :)

 

Oczywiście zakładając że 50 Hz jest prawdziwie i Twoje słuchawki to przenosza ,

Co teoretycznie jest możliwe, bo Sennheisiery MX-300 mają chyba 32 ohmy , więc

filtr górnoprzepustowy ( skutecznie eliminujący niskie częstotliwości ) tworzy się

wtedy bardzo nisko ( ~ 25 Hz )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeki28, kup sobie słuchawki AKG K26P (mają tyle góry i dołu, że aż się przeraziłem kiedy je po raz pierwszy usłyszałem)... i to "na płasko"

 

żaden equalizer nie wyczaruje ze słuchawek-pierdziuszków (czytaj: MX300, czy ogólnie 99% pchełek) brzmienia jak np. ze słuchawek nausznych... np. rzeczone K26P czy onegdaj popularne Koss Porta Pro... nie mówiąc już o "hełmofonach" typu Sennheiser HD595/HD580/HD600/HD650 wspomaganych przenośnym wzmacniaczem słuchawkowym

 

MX300 (i ogólnie wszystkie pchełki za wyjątkiem par, które policzyć można na palcach jednej ręki) nie mogą grać tak, jak tego chcesz... i nic tego nie zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... gdy pierwszy raz usłyszałem T10 z Cresynami to stwierdziłem, że to to, czego szukałem. Jednak im dłużej siedzę w lepszym sprzęcie grającym, tym słyszę więcej (słuch mi się wyostrza??). Zwykłe pchełki już mnie nie zadowalają. Słuchaj, może CX300, które posiadasz, mogą mnie zadowolić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CX300...? wydaje mi się że tak, ja w sumie stwierdziłem że jeśli już mam używać equalizera (do tej pory nie używałem), to CX300 raczej podobają mi się bardziej niż X3... ale osłuch wciąż jest w toku ;]

 

poza tym dokanałówki są zawsze lepsze od pchełek (przynajmniej w "rozsądnym" przedziale cenowym do kilkuset złotych)

 

[edit]

 

>słuch mi się wyostrza?

 

raczej "po prostu" wymagania rosną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności