Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy, różnice?


Jad szopa

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym troszkę poszerzyć wiedze, jaka jest różnica między wzmacniaczem lampowym, a takim bez lamp? Jedni kochają, a drudzy hejtują. 
Nie bardzo rozumiem te różnice :) A jeżeli był już taki temat to usunę i sorki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jad szopa napisał:

Chciałbym troszkę poszerzyć wiedze, jaka jest różnica między wzmacniaczem lampowym, a takim bez lamp? Jedni kochają, a drudzy hejtują. 
Nie bardzo rozumiem te różnice :)

Jak lampy są na wierzchu, to ten lampowy ładnie się świeci i daje to ciekawy efekt wizualny. Robi się nastrojowo i klimatycznie. Łatwiej się odprężyć i zrelaksować przy odsłuchu.

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej z tych co kochają choć nie jest to ślepa miłość :) Jak na razie same miłe doświadczenia w tychże związkach i nawet ostało mi się coś na stałe z lampką i nie zamierzam burzyć tego porządku. Jaki to ma dokładnie wpływ na dźwięk to jednak już mniej mnie interesuje, nie muszę czytać wykresów i poznawać wszechświata ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dobra lampa, jak grały Verite C z Feliks Euforia...brakuje mi tego, co mnie podkusiło sprzedać...  ale dużo zależy od synergii i dopasowania :) 

Niestety dobra lampa kosztuje, a dobry tranzystor można mieć już za sporo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Jad szopa said:

Chciałbym troszkę poszerzyć wiedze, jaka jest różnica między wzmacniaczem lampowym, a takim bez lamp? Jedni kochają, a drudzy hejtują. 
Nie bardzo rozumiem te różnice :) A jeżeli był już taki temat to usunę i sorki. 

 

Wzmacniacze lampowe to bardzo szeroki temat. Zależy jaką mają konstrukcje, jakie parametry, i same lampy wprowadzają ogromne różnice (w pełnej lampie np OTLu), mniejsze jeśli jest to hybryda (czyli lampy w preampie zwykle). Wzmamcniacz lampowy powoduje, że bardziej obecne stają się kolejne harmonicznie, w stosunku do wzmacniaczy w pełni tranzystorowych, przez co dźwięk wydaje się pełniejszy i obfitszy na średnicy. Ale potrafią też zaokrąglać skraje pasm (dół i góre) w mniejszym lub większym stopniu, to już zależy od samych lamp jakie są użyte. Kolejna rzecz nie każde słuchawki dobrze się zgrają z wzmacniaczem lampowym, lepiej by miały wyższą impedancje i niższą czułość, ale nie jest to uniwersalna zasada, bo niektóre słuchawki o stosunkowo niewielkiej impedancji całkiem dobrze potrafią zagrać (np u mnie tak było z AKG k812 podpiętymi do OTLa, których to słuchawek nie mogłem zdzierżyć na wzmacniaczu tranzystorowym).

 

 

 

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    @Jad szopa

  Z tego co ja wiem to za lampą głównie przemawia mniejsza ilość elementów w torze sygnału. Po prostu. Przynajmniej tak twierdził Lampizator.

 

Często są też to wzmacniacze w technice łączenia elementów point to point, niż pcb.

 

Większość wzmacniaczy lampowych pracuje w klasie A i często bez sprzężenia zwrotnego.

 

     Mam wzmacniacz głośnikowy(1x6n2p,2xel95),phono preamp lampowy(1xpcc85,1xpcc189) i stopień wyjściowy lampowy w dac(2x12ax7). Główna rzecz jaką słyszę to większa bezpośredniość i wybrzmienia. Brak cyfrowości, suchości. Więcej "życia". Obecność. Wrażenie wydarzenia. Wypełnienie.

     We wzmacniaczach głośnikowych lampowych dużą składową brzmienia są transformatory wyjściowe, które też stosuje się w dacach np Audio Note, gdzie są uważane za element, który "zaokrągla" brzmienie. Patrz też wzmacniacz marzeń Reduktora Szumów, gdzie mówi on o tym, że są to kluczowe elementy.

     Też tranzystor tranzystorowi nie równy, bo podobno stare germanowe brzmiały lepiej, albo gdy porównamy opamp do dyskretnej sekcji wzmacniającej.

 Są też napięciowe i natężeniowe wzmacniacze tranzystorowe.

    Innym znaczącym elementem są również kondensatory sprzęgające jak i jakość okablowania wewnętrznego w tego typu wzmacniaczach.

 

"Różnica tkwi nie w globalnie mierzonej mocy harmonicznych, lecz w tym, że lampa produkuje "nieszkodliwe" dla ucha parzyste harmoniczne, podobnie, jak każdy instrument akustyczny.
Natomiast tranzystor produkuje nieparzyste harmoniczne które czułe ucho wychwytuje jako ewidentny fałsz. Surrealistyczne, "tranzystorowe", "metaliczne", ... "syntetyczne" brzmienie. "

 

Było też coś takiego jak Fetron czyli tranzystor, który zastępował lampę i pasował w jej gniazdo.

 

Oczywiście jest to bardzo obszerny temat jak widzisz. System lampowy też może brzmieć byle jak, więc liczy się tak naprawdę jak brzmi konkretne urządzenie.

 

Edytowane przez NuYam
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie uważa się, że tranzystor - lepsza dynamika, rozdzielczość. Lampa - Naturalniejsza scena i lepsza holografia. Do tego tak jak wspomnieli przedmówcy. Lampa dodaje przyjemnego wypełnienia, łagodzenia skrajów, ogólnie zazwyczaj jest przyjemniejsza w odbiorze, ale może nieco rozmydlić przekaz. Zależy co kto lubi i na jakie aspekty najbardziej zwraca uwagę. No i oczywiście to tak uśredniając, bo wysokiej klasy lampy już potrafią zagrać bardzo dobrze pod każdym względem, podobnie jak z tranzystorami, które też potrafią dobrze wypełnić dźwięk i zagrać organicznie. Wszystko się rozchodzi jak zwykle o to, ile jesteśmy w stanie wydać. Z lampami też trochę więcej można się pobawić, bo najczęściej producenci umożliwiają łatwą ich wymianę, z którą poradzi sobie nawet dziecko, więc możemy tym samym modulować brzmienie wedle upodobań (W jakimś tam zakresie).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywne aspekty już zostały wymienione, od siebie dodam że można kupić tanio dobry wzmacniacz lampowy (bez lamp).  A do negatywnych najgorsza jest mała dostępność lamp i sklepów które je oferują żeby posłuchać. W większości pozostaje zdać się na recenzje lub kupić w ciemno.

 

Z tym hejtem na lampy to według mnie żywotność i z jakiej partii się dostanie.

''Żywotność lamp.

Za lampę jeszcze sprawną przyjmuje się taką lampę, której emisja jest powyżej 50% emisji nowej lampy fabrycznej i nie przekracza 150% tej wartości. W zależności od typu lampy i jej mocy, żywotność kształtuje się różnie.'' -(https://www.premiumsound.pl/blog/lampy-i-wzmacniacze-lampowe-poradnik-lampowy-dla-milosnikow-dobrego-brzmienia)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słyszalność transformatora podczas odsłuchu. Jednak kiedy podłączyłem drugi to lampowiec, tzn połączenie dwóch wzmacniaczy lampowych buczenie słyszalne ale nie wpływa to na jakość odsłuch prawie nie słyszalne. Co może być przyczyną? Po wygrzaniu buczenie zniknęło jest w małym stopniu.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności