Skocz do zawartości

Adapter Bluetooth LDAC / aptX do PC


Blindman25

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Niedługo prawdopodobnie sprawię sobie Sony WH-1000XM3. Chciałbym ich używać z PC po bluetooth, a więc potrzebuję zakupić adapter BT.

Przeglądnąłem oferty sklepów komputerowych i widzę, że jeśli chodzi o obsługę aptX, to dosyć słabo (a LDAC jeszcze gorzej).

Znalazłem coś takiego jak Ugreen US192 np: https://www.morele.net/adapter-bluetooth-ugreen-us192-usb-czarny-5857663/

Czy taki adapter będzie działał w porządku? W opisie jest obsługa aptX, więc jeśli chodzi o jakość dźwięku, to chyba nie powinno być problemu? Czy brak aptX LL będzie problematyczny przy oglądaniu filmów, graniu w gry?

 

Droższe adaptery, które znalazłem, mają dodatkowe bajery(praca jako nadajnik i odbiornik, przesyłanie do kilku urządzeń na raz itd), których nie potrzebuję. Dodatkowo są sporych rozmiarów i wymagają ładowania - są to osobne urządzenia, a nie tylko małe rozszerzenie do PC np: https://music-shop.pl/product-pol-14286-Transmiter-Bluetooth-MOZOS-MBL-HD-Nadajnik-odbiornik-w-jednym-Apt-X-HI-RES.html

 

Jestem zupełnie nowy w temacie transmisji dźwięku po BT. Zależałoby mi na jak najprostszym rozwiązaniu, a zarazem, by nie tracić na jakości.

Co polecilibyście w moim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na amazon.de. Avantree robi rzeczy solidne, może nie hajendy ale porządna średnia półka 

Tu jest

Edytowane przez Jaro54
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To masz do wyboru Fiio BTR5, Shanling UP2/4, Earstudio ES1000 mk2 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim pc będziesz się łączył? Bo jak z Windowsem to zapomnij o Ldac i Aptx, chyba że Linux, to wtedy tak, sam słucham po LDAC na Fedorze. Windows to co najwyżej AAC.

 

Edytowane przez Zychoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, @Zychoo - wystarczy tylko wyprowadzić audio do DAC z BT, który obsługuje AptX czy nawet LDAC i... nie tylko ACC :)

O choćby taki FiiO BTA30 - za 850PLN https://www.amazon.pl/FiiO-BTA30-Bluetooth-odbiornik-nadajnik/dp/B08LM68KN8, albo tańszy (bez LDAC) PROZOR - za mniej niż 200 PLN 

https://www.amazon.pl/PROZOR-odbiornikiem-cyfrowo-analogowy-koncentryczny-bezprzewodowych/dp/B08JQDCR6Z/ref=pd_sbs_sccl_2_2/257-8572161-5540866?pd_rd_w=MfVjA&content-id=amzn1.sym.30ecb7a0-fae7-44ff-83be-2fde9e98d045&pf_rd_p=30ecb7a0-fae7-44ff-83be-2fde9e98d045&pf_rd_r=B5C2AG6J7JWZV31DNGM4&pd_rd_wg=A2qi7&pd_rd_r=5b552df5-5663-4602-bdcf-4f366d2873cc&pd_rd_i=B08JQDCR6Z&psc=1, albo jeszcze taniej - za mniej niż 100 PLN https://allegro.pl/oferta/nadajnik-odbiornik-bluetooth-aptx-hd-b2-adapter-12075139450?bi_s=ads&bi_m=productlisting%3Adesktop%3Aquery&bi_c=ZTcxOTcxNjEtZWU0NC00YWEyLWE0NTYtNGUyMzQ0YTM0NmYyAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=67068b53-ddff-44ab-b6a6-80f0adb8cbc3

 

Albo z firmy polecanej przez kolegę Jaro54 https://www.amazon.pl/Avantree-instalacji-sterownika-wspólpracuje-sluchawkowym/dp/B088LNPXNN/ref=sr_1_3?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=3SDIRRU75GMTV&keywords=Avantree&qid=1653571978&sprefix=avantree+%2Caps%2C182&sr=8-3, czy https://www.amazon.de/-/pl/dp/B0881X4MB2/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=1PVT7UF9XYV20&dchild=1&keywords=avantree+dg60&qid=1614718157&sprefix=Avantree+dg%2Caps%2C259&sr=8-1 - tu chyba już tylko AptX LL

 

Pozdrawiam,

Ch

Edytowane przez Chesuli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Chesuli napisał:

Jaki jest sens wyprowadzać audio z Windowsa do np. tego BTA-30 po np. USB (bo jak inaczej), gdzie będzie to sygnał "przerobiony" przez przetwornik windowsowy, a główna zaleta BT to właśnie pomijanie wbudowanego przetwornika i wysyłanie czystego sygnału cyfrowego do Daca, czy słuchawek. Jeśli do tego BTA-30 dostarczymy dobry sygnał po np. s/pdif, z jakiegoś streamera to to ma sens, ale z pc-ta po usb do urządzenia z BT, żeby potem wysyłać dźwięk po BT do kolejnego urządzenia BT?

 

Edytowane przez Zychoo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zychoo napisał:

Jaki jest sens wyprowadzać audio z Windowsa do np. tego BTA-30 po np. USB (bo jak inaczej), gdzie będzie to sygnał "przerobiony" przez przetwornik windowsowy, a główna zaleta BT to właśnie pomijanie wbudowanego przetwornika i wysyłanie czystego sygnału cyfrowego do Daca, czy słuchawek. Jeśli do tego BTA-30 dostarczymy dobry sygnał po np. s/pdif, z jakiegoś streamera to to ma sens, ale z pc-ta po usb do urządzenia z BT, żeby potem wysyłać dźwięk po BT do kolejnego urządzenia BT?

 

Przecież po usb idzie sygnał cyfrowy...

 

Kupowanie FiiO jak się nie zamierza wykorzystać wyjścia analogowego, nie ma sensu, to fakt - natomiast to co wypisujesz o "przerobionym" sygnale to nie do końca prawda. Windows, jak każdy OS, miksuje audio (można to ominąć trybem exclusive). Co za tym idzie, niezależnie od tego na co masz ustawione wyjście audio - czy to wyjście analogowe, s/pdif, czy bluetooth - jeżeli dźwięk może odtwarzać więcej niż jedna aplikacja jednocześnie, windows MUSI to zmiksować, niejednokrotnie robiąc resampling, bo wyjście musi mieć jednoznaczne parametry podczas kiedy działające równolegle aplikacje mogą generować dźwięk z zupełnie różną częstotliwością próbkowania czy wręcz ilością kanałów.

 

Jednym słowem, po bluetooth czy nie, jak nie skonfigurujesz odtwarzania jak należy, to windows i tak spier... dźwięk i tak. Linux też.

 

9 godzin temu, Zychoo napisał:

Z jakim pc będziesz się łączył? Bo jak z Windowsem to zapomnij o Ldac i Aptx, chyba że Linux, to wtedy tak, sam słucham po LDAC na Fedorze. Windows to co najwyżej AAC.

 

Sam preferuję linuxa, ale windows akurat aptx obsługuje.

Edytowane przez unic0rn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zychoo napisał:

Jaki jest sens wyprowadzać audio z Windowsa do np. tego BTA-30 po np. USB (bo jak inaczej), gdzie będzie to sygnał "przerobiony" przez przetwornik windowsowy, a główna zaleta BT to właśnie pomijanie wbudowanego przetwornika i wysyłanie czystego sygnału cyfrowego do Daca, czy słuchawek. Jeśli do tego BTA-30 dostarczymy dobry sygnał po np. s/pdif, z jakiegoś streamera to to ma sens, ale z pc-ta po usb do urządzenia z BT, żeby potem wysyłać dźwięk po BT do kolejnego urządzenia BT?

Hmm, jak dobrze skonfigurujesz np. Foobara, to myślę że nie będzie tak źle z tym sygnałem wejściowym z USB do DAC-a :) Inaczej te wszystkie dongle dołączane przez USB do PC trzeba by wywalić na śmieci :)

 

Pozdrawiam,

Ch.

Edytowane przez Chesuli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Sam preferuję linuxa, ale windows akurat aptx obsługuje.


A to sorki - nie wiedziałem, ale zwykłe Aptx, czy AAC to różnica niewielka. Korzystam z Windowsa tylko jeśli muszę i nie znalazłem opcji żeby sobie ot tak po prostu sprawdzić jaki kodek jest aktualnie używany. Może w 11 coś się zmieniło, nie wiem, ale jeśli masz jakieś patent jak podejrzeć w Windowsie jaki kodek jest używany (bez jakiś specjalnych fikołków) to z chęcią się z nim zapoznam.
A co do Linuxa to wiadomo, to jest inna bajka, wybieram sobie kodek którego chce używać z listy dostępnych jednym kliknięciem. Teraz to już chyba większość popularnych dystrybucji wspiera LDAC z defaultu - Fedora na pewno. Ja np. w pracy używam ATH‑M50xBT2 po LDAC z Linuxem i grają super, a i Tidal HiFi też jest z web playera, więc Linuxa do muzyki polecam jak najbardziej (pomijam inne zalety tego systemu jako źródła do słuchania muzyki z kompa, żeby się nie rozpisywać, bo to wątek nie o tym).

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zychoo napisał:


 

 


A to sorki - nie wiedziałem, ale zwykłe Aptx, czy AAC to różnica niewielka. Korzystam z Windowsa tylko jeśli muszę i nie znalazłem opcji żeby sobie ot tak po prostu sprawdzić jaki kodek jest aktualnie używany. Może w 11 coś się zmieniło, nie wiem, ale jeśli masz jakieś patent jak podejrzeć w Windowsie jaki kodek jest używany (bez jakiś specjalnych fikołków) to z chęcią się z nim zapoznam.
A co do Linuxa to wiadomo, to jest inna bajka, wybieram sobie kodek którego chce używać z listy dostępnych jednym kliknięciem. Teraz to już chyba większość popularnych dystrybucji wspiera LDAC z defaultu - Fedora na pewno. Ja np. w pracy używam ATH‑M50xBT2 po LDAC z Linuxem i grają super, a i Tidal HiFi też jest z web playera, więc Linuxa do muzyki polecam jak najbardziej (pomijam inne zalety tego systemu jako źródła do słuchania muzyki z kompa, żeby się nie rozpisywać, bo to wątek nie o tym).

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka
 

 

Musiałbyś pogooglać, powinno dać się podejrzeć ale jak to windows, wszystko upierdliwe. Różnica względem aac to już zależy od parametrów encodera aac - osobiście lowpassów unikam jak ognia, a aptx wolę dodatkowo ze względu na latency.

 

Pod linuxem problemem jest pulseaudio, a raczej jego defaultowa konfiguracja - distro z reguły robią defaultem sajgon z resamplingiem niczym windows, jak nie gorzej. Da się ustawić resampling na ekstremalnie wysoką jakość, plus da się go unikać jeżeli nie jest konieczny, natomiast defaultowa konfiguracja audio pod linuxem jest taka że w pierwszej kolejności wstawiam własne configi. Nie dość że co jakiś czas dodają nowe wynalazki, których nikt defaultem do porządku nie skonfiguruje, to nim ludzie przestaną na nie narzekać, wychodzi kolejne "nowe lepsze" (pulseaudio->pipewire), przez co z reguły "nowe lepsze" leci na poprzednim wynalazku jako backendzie, np pulseaudio z reguły korzysta z alsy.

 

Wyobraź sobie default configi takie, że resampling wykonywany jest dwa razy - raz przez pulseaudio, drugi przez alsę - to jak to ma dobrze brzmieć? Ot, nie polecałbym ludziom linuxa do audio, chyba że naprawdę wiedzą co robią - potrafi grać świetnie, ale rzadko na defaultowych ustawieniach. Konfigurowalność owszem, zdecydowanie na plus, ale trzeba pogrzebać w configach. I żeby nie było, na PC wolę linuxa (po jakichś 2 dekadach z przerwami używania go jako desktop), ot obecnie siedzę na macos (który ma swoje idiotyzmy, ale to osobny temat).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chesuli napisał:

Hmm, jak dobrze skonfigurujesz np. Foobara, to myślę że nie będzie tak źle z tym sygnałem wejściowym z USB do DAC-a :) Inaczej te wszystkie dongle dołączane przez USB do PC trzeba by wywalić na śmieci :)

 

Pozdrawiam,

Ch.

Pewnie tak - można i w Windowsie pogrzebać, mi chodziło głównie o to, że jak mam wygodniejszą opcję, to po co się męczyć - click i słucham sobie muzyczki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Chesuli napisał:

Hmm, jak dobrze skonfigurujesz np. Foobara, to myślę że nie będzie tak źle z tym sygnałem wejściowym z USB do DAC-a :) Inaczej te wszystkie dongle dołączane przez USB do PC trzeba by wywalić na śmieci :)

Niekoniecznie wywalić, ale USB nie zostało zaprojektowane z myślą o audio. Stąd stosuje się w sprzętach do tego przeznaczonych izolacje galwaniczne oraz specjalnie projektuje taki sprzęt, by zmniejszyć jitter, że o zasilaczach liniowych nie wspomnę. Ogólnie PC nie zostało zaprojektowane z myślą o przesyłaniu czystego sygnału audio, tak samo jak porty USB w większości sprzętów. Taki sygnał zawsze będzie skazany na mniejsze lub większe zniekształcenia. Dlatego tyle osób inwestuje w streamery lub terminale, które mają znacznie mniej złożony układ i mniejszą wydajność, przez co nie sypią tak śmieciami, nawet jeśli nie mają specjalnie zaprojektowanych obwodów. O ile się orientuje Macbooki mają całkiem dobrze zrobiony układ i już lepiej się nadają do tego, niż standardowy PC czy inny lapek.

 

Dongle korzystają z USB, bo telefony nie dają innej możliwości, a to głównie pod nie ten sprzęt jest tworzony.

 

Zgadzam się, że odpowiednio skonfigurowany Foobar daje już jakąś podstawę i dla wielu będzie wystarczający.  Fakt jest taki, że im mniej taki sygnał musi przejść komponentów po drodze, tym będzie lepszy jakościowo. Czasem jednak różnice będą na tyle małe, że nie warto się tym przejmować, jeśli chcemy osiągnąć konkretny efekt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś drążąc temat Hi-Res audio na pc znalazłem taką fajną stronkę - wiele przydatnych informacji o konfiguracji pc (streaming, playery, konfiguracje usb itp) - może się komuś przyda:

https://www.24bit96.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Artorias napisał:

Zgadzam się, że odpowiednio skonfigurowany Foobar daje już jakąś podstawę i dla wielu będzie wystarczający.  Fakt jest taki, że im mniej taki sygnał musi przejść komponentów po drodze, tym będzie lepszy jakościowo. Czasem jednak różnice będą na tyle małe, że nie warto się tym przejmować, jeśli chcemy osiągnąć konkretny efekt.

Cała dyskusja dotyczy audio trafiającego do zapewne nisko lub średnio półkowych słuchawek BT, z konieczności poprzez kompresję stratną. Pewnie 90% ludzi nie jest w stanie tego realnie wysłuchać (znaczy się różnicy) w większości słuchanej muzyki. Podobnie jak tych wad audio z PC. Znacząca liczba obytych ze sprzętem  BT forumowiczów stwierdza, że dla realnej jakości audio w słuchawkach wcale nie najważniejszy jest zastosowany kodek. Czy raczej, że zastosowanie LDAC czy AptX nie jest gwarancją, że słuchawki będą grały dobrze, tak jak nie jest elementem wykluczającym, że słuchawki tylko z SBC czy ACC będą grały dobrze.

 

Poza tym, zostawmy ten spór - bo mnie chodziło o wskazanie, że jakieś tam możliwości są - a nie udowadnianie, jakie to dobre, czy tym bardziej tanie :)

 

Pozdrawiam,

Ch.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kamzak88 napisał:

czyli patzrac laikowo słuchawki ktore posaidam majacy tylko LDAC nie Aptax bez wiekszych kosztów nie mialy sensu, gdyż tego LDACa nie ma jak otworzyć, chyba ze ma sie akurat szajsunga albo jakiegos playera wspierajacego

Podłącz się z tymi słuchawkami do jakiegoś telefonu, który obsługuje LDAC (Sony oczywiście, ale też np. większość Xiaomi, Realme i pewnie wiele innych) i sobie porównaj jak one grają przy użyciu różnych kodeków. I sobie sam odpowiesz po jakim kodeku grają lepiej i czy warto szukać źródła tylko dlatego, że ma LDAC. Chociaż do tych słuchawek pewnie warto jednak mieć źródło z LDAC, ale jak wspomniałem posłuchaj sam i porównaj...

Edytowane przez Zychoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zychoo napisał:

Podłącz się z tymi słuchawkami do jakiegoś telefonu, który obsługuje LDAC (Sony oczywiście, ale też np. większość Xiaomi, Realme i pewnie wiele innych) i sobie porównaj jak one grają przy użyciu różnych kodeków. I sobie sam odpowiesz po jakim kodeku grają lepiej i czy warto szukać źródła tylko dlatego, że ma LDAC. Chociaż do tych słuchawek pewnie warto jednak mieć źródło z LDAC, ale jak wspomniałem posłuchaj sam i porównaj...

 

16 godzin temu, kamzak88 napisał:

czyli patzrac laikowo słuchawki ktore posaidam majacy tylko LDAC nie Aptax bez wiekszych kosztów nie mialy sensu, gdyż tego LDACa nie ma jak otworzyć, chyba ze ma sie akurat szajsunga albo jakiegos playera wspierajacego

Wszystkie androidy od 8 mają natywnie LDAC. Oprócz Huawei P40 i wyżej ze względu na sankcje USA @Zychoonie wprowadzaj w błąd jak się nie znasz. Zanim napiszesz zerknij do wujka Google. Wydajesz osądy nie znając tematu i wprowadzasz innych w błąd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2022 o 17:41, Jaro54 napisał:

 

Wszystkie androidy od 8 mają natywnie LDAC. Oprócz Huawei P40 i wyżej ze względu na sankcje USA @Zychoonie wprowadzaj w błąd jak się nie znasz. Zanim napiszesz zerknij do wujka Google. Wydajesz osądy nie znając tematu i wprowadzasz innych w błąd 

a co wy na to , takie cos znalazlem

 

https://www.amazon.pl/TUNAI-odbiornika-Bluetooth-bezprzewodowy-samochodzie/dp/B01HXXJPWK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności