Skocz do zawartości

Windows Vista


dj_spinacz

Rekomendowane odpowiedzi

A ja tam mam szacunek do tworu zwanego windowsem :)

 

Taki XP - wyszedł w 2001 roku, a obecnie mamy 2007 i system ten nadal jest żywy. Doczekał się 2 zbiorów łatek a i szykuje się podobno trzecia. Prostota obsługi, szybkie środowisko graficzne - jak chcę korzystać z kompa w celach relaksacyjnych to dla mnie jak na razie istnieje tylko xpek.

 

Z drugiej strony mamy unixy - prawdę mówiąc nie spotkałem się z szybkimi, prostymi w obsłudze itd środowiskami graficznymi na unixy poza systemami od maca. Te open sourcowe to wręcz wole pozostawać w trybie tekstowym, dla nieznającego się w temacie instalacja jakichś sterowników tak, żeby było dobrze to najczęściej droga przez mękę i ogólnie systemy te można polubić dopiero wtedy gdy się je pozna na wskroś .... Łatki - hmmm - jak ktoś ma kilka popularnych aplikacji to tygodniowo czasem bywa nawet po kilkanaście jak nie kilkadziesiąt mega, kerneli od tego 2001 roku trochu ale ukrop to był dopiero w dystrybucjach - chyba z 6 fedor, niezliczona liczba mandreaków ( mandriv ) i tym podobnych to po prostu multum wyszło - jedynie jako tako poważne dystrybucje trzymają poziom jak np slacki i tym podobne.

 

Jadę na kilku systemach jednocześnie ale jak mogę to najczęściej odpalam Windę, dopiero jak czegoś nie mogę na niej zrobić przerzucam się na linuxa, na odwrót to raczej w moim przypadku nie działa ...

 

A tak poza tym to oryginalna vista czeka u mnie do zainstalowania już od listopada chyba tylko nie miałem kiedy jej sprawdzić :) Mam nadzieję, że będzie to równie dobry system co xp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie to raczej chodzi o szybkie w używaniu, czyli straightforward :) w sensie ze potok wykonywania jakiejs czynnosci jest tak uproszczony i przyspieszony ze nie zajmuje to duzo czasu.

choc inna sprawa ze kernel 2.6 linuxa wymaga dość konkretnego sprzętu, do tego jeszcze XGL i fluxbox (nie wiem czy mogą funckjonować razem, ale ogólnie jakaś nakładka tego typu) i wymagania robią się dość spore.

 

Sam linucha używam sporadycznie, ogólnie jade na windowsie + dużo macos X i niedługo przesiadka na macos już na stałe raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze ATI jest takie jakie jest (dlatego szukalem koniecznie laptopa z nv) ale mimo wszystko mozna sobie odpalic AIGLX czyli XGL z akceleracja sprzetowa - do tego compiz ktory jest nie tak przepakowany bajerami jak beryl ale za to szybszy i stabilniejszy i nic wiecej do szczescia nia trzeba - i tak kazda nastolatka poleci na takie efekty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ja mam kartę ati, a ati z linuxem się nie lubią ....

 

Można jaśniej? Bo planowałem przesiadkę na ubuntu i zasiałeś ziarno wątpliwości... ;)

 

 

Generalnie chodzi o to, że sterowniki dla linuxów pod karty ati są jakieś zrąbane przez co chodzi to pare razy woniej niż powinno .... Z nvidią nie ma takich problemów.

 

A co do ubuntu jak i kubuntu - mi jakoś nie przypadły do gustu te twory no ale jak kto lubi .....

 

Popieram to co napisał Zygmunt - mam ubuntu od kilku tygodni na dysku i nie polecam. Planuję przesiadkę na Mandrivę 2007 w najbliższym czasie. Mocną stroną tego systemu jest dobre polskojęzyczne forum z masą wsparcia, ale wad jest chyba więcej niż zalet. Jeżeli już coś to kubuntu - bo programy na których mi najbardziej zależy nie chodzą pod GNOME. Z drugiej strony wszystkie stery zainstalowały mi się bez problemów, nawet do grafiki.

 

Jeżeli chodzi o ATI to też słyszałem, że są małe problemy. Wprawdzie komercyjna wersja Mandrivy ma podobno całkiem przyzwoite sterowniki do tych kart, ale w BOX'ie kosztuje około 200zł. Z innymi systemami jest chyba tylko gorzej.

 

Co do Visty to planuję zakup oryginału w najbliższym czasie, ale będę musiał chyba ramu dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kolei, moze cie pociesze, pod Vistą w ogóle nie idzie używać kart nvidii bo połozyli kwestie vistowych driverów na caaałej linii

 

taa, a swistak siedzi i zawija. mozna uzywac kart nvidii, sa oficjalne sterowniki 100.xx. wszystko chodzi. testuje wlasnie viste - mam karte nvidii i gry tez chodza, ale pozostane na xp:

1/ 12gb zajete po instalce,

2/ mino wyniku "index score 5" wlecze sie ajk auto na reczyym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kolei, moze cie pociesze, pod Vistą w ogóle nie idzie używać kart nvidii bo połozyli kwestie vistowych driverów na caaałej linii

Tu mnie chłopie zdziwiłeś :P

Na moim 7300GT nie ma jakiś większych problemów ;]

 

Co do pytań o ATI... Męczarnia z 1300pro na SuSE zakończyła się wynikiem 3:0 dla Errorów... porażka na całej linii

 

do tego jeszcze XGL i fluxbox (nie wiem czy mogą funckjonować razem, ale ogólnie jakaś nakładka tego typu) i wymagania robią się dość spore.

na akurat fluxbox nie jest zbyt ciężki... ciekawe jakbyś nazwał wymagania zestawu KDE+XGL :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nikt juz nie pamięta starego poczciwego Win2000 :D ? z SP4 najlepszy system operacyjny jaki kiedykolwiek powstał (subiektywna ocena ofkors :P ).. ale w pojeciu jako System operacyjny a nie jako jeden wielki bajer, co zapoczatkowal XP a vista dopełnił :))

 

ten post prosze traktowac z przymruzeniem oka, nie chce tu świętej wojny wywoływac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nikt juz nie pamięta starego poczciwego Win2000 :D ? z SP4 najlepszy system operacyjny jaki kiedykolwiek powstał (subiektywna ocena ofkors :P ).. ale w pojeciu jako System operacyjny a nie jako jeden wielki bajer, co zapoczatkowal XP a vista dopełnił :))

 

ten post prosze traktowac z przymruzeniem oka, nie chce tu świętej wojny wywoływac :P

 

Po części się z Tobą zgodzę, ale 2000 to system który świetnie nadaje się w zasadzie tylko na stacje robocze. Do użytku domowego nie bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale elder scrolls 4 oblivion, albo q4 pod vistą chodzą nawet do 2 razy wolniej niz pod xp i to nie jest kwestia mojego konfigu (mam 7800GT) tylko tego ze skopane są drivery, nawet 8800GTX jest odczuwalnie wolniejsze pod vistą, nvidia musi coś z tym zrobić. Dodatkowo nie ma jeszcze obslugi SLi pod vistą i nie działa na przyklad GF7950GTX co jest lipą na całej linii bo nie jest obslugiwana flagowa karta nvidii sprzed 7 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części się z Tobą zgodzę, ale 2000 to system który świetnie nadaje się w zasadzie tylko na stacje robocze. Do użytku domowego nie bardzo ;)

 

 

A tam ja go uzywam w domu na swoim kompie i sprawuje sie wyśmienicie, przede wszystkim jest zupełnie bezproblemowy szybki i stabilny.. (te 3 cechy wystepują z wiekszą intensywnością niz w xp, wg moich obserwacji, brata i 3 kumpli - na domowych kompach!)

 

ale niestety jest nie tylko pozbawiony bajerow, ale takze przydatnych funkcji..mysle tu o czcionkach clearTape, co jak co ale nowe menu jednak jest takze bardziej optymalne.. przelaczanie uzytkownikow.. a takze wolniejsza hibernacja (choc w malym stopniu...)

 

Wielkim mitem jest niekompatybilnosc z programami i z grami...a takze niestabilnosc :blink: .. byc moze tak moglo kiedys byc.. ale naprawde wraz z 3 SP to sie zmienilo diametralnie juz nie mowiąc o ost SP4...

 

NIe powiem ze WinXP mi sie nie podoba, bo bym sklamał :P , ale juz tyle razy próbowalem zmigrowac na XPeka i zawsze to samo nie wytrzymywalem jego ślamazarstwa..zwlaszcza po kilku godzinach od uruchomienia... Uprzedze wszelkie dywagacje n.t.mojego braku umiejetności konfiguracji OSa bo akurat pod tym wzgledem mam małego "chopla" i własciwie wszystko "dostrajam" bardzo starannie i żmudnie..

 

Dodatkowo kiedys rozdawali darmowe probki chodzące 6mc :D Win2k ..czyli reinstal i kolejne 6 mc..itd.. i jest chyba legalny system :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w kompach" siedzę od smarkacza, zarobkowo od paru ładnych latek.

ALE STAWIAM FLASZKĘ TEMU, kto przyjdzie do mnie i pod dowolnym linuksem odpali mi akcelerację sprzętową na moim R9500 tak, żeby działała...

Po 3 miesiącach codziennej walki z kolejno ubuntu, SuSE i gentoo się poddałem... I trzech moich kumpli (w tym jeden, który własne distro zrobił) też.

Wrócę, jak napiszą dobre sterowniki, albo zmienię sprzęt.

Niestety, jedyne słuszne laptopy mają grafiki WYŁĄCZNIE ATI :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że vista musi mieć conajmniej 1 Gb ramu i procesor minimum 2.5 Ghz czyni go systemem dla "wybranych" którzy kupili komputer w przeciągu od pół roku w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że vista musi mieć conajmniej 1 Gb ramu i procesor minimum 2.5 Ghz czyni go systemem dla "wybranych" którzy kupili komputer w przeciągu od pół roku w górę

ww. powody czynią go systemem przyszłościowym, który podobnie jak xp'ek ma posłużyć dobre parę latek. w 2010 konfig z 1gb ramu i 2rdzeniowym procem to będzie niemal standard.

 

Co do wolniejszego chodzenia gier: to wina nie tylko sterowników, ale również DirectX'a 10, który NIE MA wstecznej kompatybilności z poprzednimi wersjami, są one tylko emulowane, przez co gry na DX9 i nizszych będą chodzić niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 2010 konfig z 1gb ramu i 2rdzeniowym procem to będzie niemal standard.

 

Obawiam się, że to już jest standard :)

 

 

A ja się od paru dni biję z myślami - MacOS X czy Vista. Co byście wybrali? :) Żeby doprecyzować - "środkowy" Macbook vs Asus A8jr.

 

Ja bym brał tego Asus'a ;) Z mac'ami chyba niewiele lepiej jak z linuxem czasem jeżeli chce się coś zainstalować, no i będziesz ograniczony do "jednego, słusznego playera".

 

Ja skacząc z tygodnia na tydzień z linuxa próbowałem wczoraj zainstalować open suse 10.2, bez powodzenia, instalator jakoś dziwnie ustawił sobie monitor i ten po prostu gaśnie :blink: Dzisiaj próbuję jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności