Skocz do zawartości

Eac - Co I Jak


Gość Jacques La Fey

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jacques La Fey

01. Pobranie odpowiednich programów i komponentów

 

 

011. Pobieramy program EAC (najnowszą wersję) z http://www.exactaudiocopy.de/

 

012. Pobieramy odpowiednie oprogramowanie do kompresji z WAV do wybranego formatu (najlepiej z oficjalnej strony, ważne aby był jak najaktualniejszy, jeżeli nie jesteśmy użytkownikiem zaawansowanym powinna to być wersja stabilna), linki do oficjalnych stron wybranych enkoderów:

- Free Lossless Cdec Pack (FLAC)

- WavPack (WV)

- Monkey's Audio (APE)

- Lame Mp3 Encoder (MP3)

- Musepack (MPC)

- Vorbis (OGG)

 

013. Pobieramy pozostałe pliki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania EAC.

- wnaspi32.dll

 

 

 

02. Instalacja

 

021. Instalujemy program EAC (nie uważam, ze jest to skomplikowane więc pomijam opis)

 

022. Umieszczamy plik wnaspi32.dll w miejscu gdzie zainstalowaliśmy wcześniej EAC.

 

023. Umieszczamy w dowolnym miejscu enkodery.

 

 

 

03. Pierwsze uruchomienie i konfiguracja.

 

031. Po uruchomieniu powita nas kreator, radze go pominąć:

031.jpg

 

032. Opcje EAC'a:

0320.jpg

 

0321. Zgrywanie:

0321.jpg

 

0322. Ogólne:

0322.jpg

 

0323. Narzędzia:

0323.jpg

 

0324. Normalizacja:

0324.jpg

Nigdy nie używajcie tej opcji, w znacznym stopniu zmienia ona brzmienie.

 

0325. Nazwy plików:

0325.jpg

Pozostawiam dowolność w doborze jak najwygodniejszych dla nas nazw, jednak zalecam stosowanie jednego schematu.

 

0326. Urywek:

0326.jpg

 

0327. Folder

0327.jpg

 

0328. Wypalanie:

0328.jpg

 

0329. Interfejs:

0329.jpg

 

033. Opcje napędu:

0330.jpg

 

0331. Tryb zgrywania:

0331.jpg

Używamy opcji wykrywania właściwości napędu do określenia jego możliwości

 

0332. Odczyt:

0332.jpg

 

0333. Przesunięcie/Szybkość:

0333.jpg

Wartość korekty przesunięcia odczytu dla swojego napędu znaleźć można na stronie: http://accuraterip.com/driveoffsets.htm, nie jest to wartość jednakowa dla każdego napędu.

 

0334. Wykrywanie przerw:

0334.jpg

W razie błędów należy zmienić sposób lokalizowania przer/indeksów na B lub C.

 

0335. Zapis:

0335.jpg

Używamy opcji wykrywania cech zapisu.

 

 

034. Opcje kompresji:

Przechodzimy do Zewnętrzna kompresja, zaznaczmy Uzywaj zewnętrznego programu do kompresji i konfigurujemy ją w następujące sposoby dla wybranych kodeków:

 

0341. FLAC:

0342lg1.png

Używaj rozszerzenia pliku: .flac

Dodatkowe opcje linii poleceń: -T "artist=%a" -T "title=%t" -T "album=%g" -T "date=%y" -T "tracknumber=%n" -T "genre=%m" -8 %s

 

0342. OGG:

0343qv7.png

Używaj rozszerzenia pliku: .ogg

Dodatkowe opcje linii poleceń: -q 6 -a "%a" -t "%t" -l "%g" -d "%y" -N "%n" -G "%m" %s -o %d

 

0344. MP3:

0344og3.png

Używaj rozszerzenia pliku: .mp3

Dodatkowe opcje linii poleceń: -V 0 --vbr-new --ta "%a" --tt "%t" --tg "%m" --tl "%g" --ty "%y" --tn "%n" %s %d

 

Więcej na: Exact Audio Copy on hydrogenaudio

 

Opcji w pozostałych zakładkach nie zmieniamy

 

 

035. Opcje FreeDB:

0350.jpg

Zalecam sprawdzić dokładnie odczytane dane z danymi na okładce.

 

0351. free db:

0351.jpg

Umieszczamy adres e-mail i wybieramy bibliotekę danych.

 

0352. lokalna free db:

0352.jpg

Jeżeli posiadamy bibliotekę na swoim komputerze wybieramy do niej ścieżkę.

 

0353. Eksport:

0353.jpg

Wybieramy wartości które w razie braku naszej płyty w bazie a uzupełnieniu informacji przez nas zostaną do bazy eksportowane.

 

 

 

04. Zgrywanie.

 

041. Wykryj przerwy (F4):

0410.jpg

 

0411.jpg

 

042. Tworzenie arkusza dyrektyw:

0420.jpg

 

0421.jpg

 

042. Zgrywanie:

04301.jpg

 

04302.jpg

 

0431.jpg

 

0432.jpg

 

0433.jpg

Kompresja następuje po odczytaniu każdej ze ścieżek.

 

 

 

05. Zgrany materiał:

 

051. log:

EAC extraction logfile from 20. December 2006, 17:16 for CD
Kraftwerk / Die Mensch-Maschine

Used drive  : HL-DT-STDVDRAM GSA-4163B   Adapter: 1  ID: 0
Read mode   : Secure with NO C2, accurate stream, disable cache
Read offset correction : 667
Overread into Lead-In and Lead-Out : No

Used output format : Internal WAV Routines
				 44.100 Hz; 16 Bit; Stereo

Other options	  : 
Fill up missing offset samples with silence : Yes
Delete leading and trailing silent blocks : No
Native Win32 interface for Win NT & 2000


Track  1
 Filename E:\download\Die Mensch-Maschine [1978]1. Die Roboter.wav

 Pre-gap length  0:00:02.00

 Peak level 65.5 %
 Track quality 100.0 %
 Copy CRC 16AE578A
 Copy OK

...

No errors occured


End of status report

 

052. cue:

 

REM GENRE Deutsch-Elektonik
REM DATE 1978
REM DISCID 48088F06
REM COMMENT "ExactAudioCopy v0.95b4"
PERFORMER "Kraftwerk"
TITLE "Die Mensch-Maschine"
FILE "01. Die Roboter.wav" WAVE
 TRACK 01 AUDIO
TITLE "Die Roboter"
PERFORMER "Kraftwerk"
INDEX 01 00:00:00

 

053. info:

 

Artist: Kraftwerk
Title: Die Mensch-Maschine (German Edition)
Year: 1978
Format: FLAC 1.1.3b (level 8, verify)
Additional info: ...

Plik tworzymy sami w notatniku możemy zawrzeć w nim wszelkie dodatkowe informacje.

 

 

 

06. Wypalanie.

wkrótce

 

 

 

07. Uwagi końcowe

- pamiętać należy, że jeżeli skompresujemy muzykę do innego formatu w pliku 8.cue należy też to uwzględnić

- jeżeli zgrywanie trwa długo najlepiej prowadzić je pod nasza nieobecność

- aby nie utracić ustawień polecam zapisać je [EAC/Profile/Zapisz profil (Shift + F12)]

 

 

 

 

 

 

Załączam gotowe do wgrania profile (w jednym pliku *.zip):

- FLAC V8

- OGG Q7

- LAME V0

EACProfiles.zip

Edytowane przez Jacques La Fey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

dobrze by bylo pokazac loga zrobionego w trybie test & copy

 

Track 1

Filename D:\WAV\01 - Symphony No.6 Op.54 - I. Largo.wav

 

Peak level 72.5 %

Track quality 100.0 %

Test CRC AF66E2EE

Copy CRC AF66E2EE

Copy OK

 

Track 2

Filename D:\WAV\02 - Symphony No.6 Op.54 - II. Allegro.wav

 

Peak level 92.7 %

Track quality 99.9 %

Test CRC D6EAF1E6

Copy CRC D6EAF1E6

Copy OK

 

-->> majkel - da sie kompresowac dowolnym kodekiem, wystarczy podac sciezke dostepu i podac paramtery. nie ma zadnych ograniczen w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkel - możesz też kompresować później WAV zewnętrznym programem ...

 

dodam co i jak z kompresją jeszcze dziś ...

OK, ale przydałby się wstęp do tego tematu informujący, że EAC to nie jest program typu wszystko wjednym, jeden klik i po robocie, tylko jest to program, który w bezkompromisowy sposób rippuje płyty CD do podstawowych formatów stratnych i bezstratnych z zachowaniem jak najlepszej (lustrzanej) jakości przy korzystaniu z wav i innych bezstratnych. Jako że nie jest łatwy w konfiguracji, powstał ten oto wątek. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacques La Fey

Są to optymalne ustawienia, których powinno się używać więc nie widze sensu nad objaśniać każdego zakątku programu skoro ten post ma pomóc nie zaawansowanym użytkownikom. Objaśniłem wszstkie dyskusyjne lub bardziej skomplikowane kwestie pod każdym z takich zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja obsługi programu Exact Audio Copy.

Liczę na uwagi, które przyczynią się do poprawy powyższego postu.

Odpaliłem przedwczoraj EAC – instalkę ściągałem po przeczytaniu pierwszych kilku zdań Autora wątku B)

Na moim bladym pojęciu o konwersji i odpowiednich do niej narzędzi – sam nie podjąłbym się tej instalacji. Zrobiłbym to może za kilka miesięcy, albo nigdy – bo mnie Fachowcy nastraszyli kilka razy już

nie jest łatwy w konfiguracji
:D;)

Nawet, jeżeli ktoś na bazie praktyki wyciąga słuszne wnioski i powoli zaznajamia się z prawidłową konwersją – mogą minąć tygodnie czy miesiące, zanim np. dojdzie do pliku wnaspi32.dll ...Bardzo szanuję czas innych, jak i swój; dlatego bardzo wdzięczny jestem Autorowi za ten temat; i zdaję sobie sprawę, ile czasu i chęci poświęcił na jego stworzenie :)

Taka Instrukcja powinna powstać także dla Foobar’a 2000 :D

Może już jest na jego forum – ale szukać tam nie będę, bo widziałem, jak pewien Indianin traktuje greenhorn’ów: nie zaglądam tam od tej pory. B)

 

(...) z zachowaniem jak najlepszej (lustrzanej) jakości (...)

 

Jakiś tydzień zwróciłem uwagę na utwór brzmiący „inaczej” – dla mnie „inaczej” oznacza „lepiej”; ale to tylko moje zdanie, oczywiście. We właściwościach tego pliku (w Foobar’ze) narzędziem był Exact Audio Copy. Musiałem sprawdzić – bo zapomniałem, czym zgrałem z oryginalnej płyty ...Zauważyłem różnicę w jakości – może to był przypadek; a może nie :)

 

Ja bym dał więcej treści, a mnie fotek i jakiś opis typu "co robi to? co robi tamto?"

Zgadzam się :)

Ale tylko w kwestii zrozumienia tego, co się poustawiało wg zamieszczonych screen’ów. Najważniejsze, że załączone wyżej widoki na ustawienia w opcjach – są odpowiednie i EAC będzie on dobrze pracował. Zrozumienie przyjdzie później, z praktyki w używaniu – odwrotna kolejność może zniechęcać początkujących...

I myślę, że Jacques La Fey zrobił najlepiej, jak mógł – bo facetowi trzeba narysować, żeby zrozumiał... podobno :D

Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest najlepszy program-kombajn z przyjaznym interface'em do działania na plikach muzycznych - zmiana bitrate'u etc.? Czy Easy CD-DA Extractor 10b jest dobry, bo tylko jego używam. Jak z kodekami mp3?

dBpowerAMP + dMCaudio Output :D Doinstalowujesz z ich strony tylko te kodeki, których będziesz używał (wave i mp3 LAME jest od razu) i już. dMC trzeba skonfigurować, żeby ściągał tagi z neta i wpisywał, kompresję robi dBpowerAMP.

A jeśli chodzi o kodeki mp3, to najlepszy jest ten od wynalazców, czyli FhG. W WMP9/10/11 występuje w wersji okrojonej (bez VBR, które podobno FhG i tak nie bardzo wyszło). Wersja pełna w Adobe Audition, który trzeba zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu zainteresowałem się EAC (do tej pory używałem CDex). Dwa dni zajęło mi konfigurowanie i próby tego ustrojstwa a tu nagle na forum instrukcja.

 

I jeszcze pytanie: czy te ustawienia będą działać poprawnie na każdym rodzaju sprzętu? Po przeczytaniu opisów opcji, wydaje się że warto co nieco dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacques La Fey

 

jesteś dla mnie 1,5 gościa !!! oczywiście nie fizycznie :D

 

przeskocze z CDexa na EACa szkoda że już 95% płyt przegrałem CDexem <_<

 

właśnie dzięki takim postom Fora mają sens.

 

widać, że jest tu sporo osób zainteresowanych ogólnie opanowaniem tematu dogłębnie i promowaniem podejścia do odbioru muzyki taką samą pasją jak artysta podchodził do jej nagrania.

 

dobrze że to nie forum gadżetowców .. czytających ranking co jest najlepsze i do sklepu ;) a później przekomarzania co kto ma lepsze i za ile

 

ja wczoraj odinstalowałem winampa i walcze z foobarem - ale cieżko mi idzie ;) z designem i rozplanowaniem - wszystkich opcji z wtyczkami to troche tego jednak jest - a dobrze by było wiedziec co i jak a nie znac tylko play i stop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niecierpliwością czekam na opis Foobar2000. Co prawda od jakichś dwóch tygodni go używam ale jak do tej pory korzystałem tylko z podstawowych funkcji.
Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią-petycją :)

Dla mnie podstawowe funkcje - to konwersja i odtwarzanie. I działam ostro, mając wrażenie, że nieźle mi idzie :D Ciekawe, jak wyniki tych poczynań mają się do rzeczywistych sensownych czynności :unsure::D

Jak czegoś nie wiem - domyślnie nie używam; chociaż ciekawość niekiedy jest silniejsza :D Pasjonujące bardzo są wtyczki do Foobar'a: przy konwersji i przy odtwarzaniu. Pomijam graficzne, informacyjne itd; chodzi o te konkretnie audio - mające wpływ ogólnie na dźwięk.

W ramach "zabaw ze śrubowaniem jakości dźwięku na sprzęcie domowym" przyrządzam wynalazki, jak na załączonym obrazku :rolleyes: - i wiem, że to już lekkie przegięcie: normalnie konwersja jest w miarę prosta :D Ale przynajmniej wiem, że utwór przerobiony z użyciem wtyczki ATSurround - jeżeli będzie odsłuchiwany również przy udziale tej wtyczki: straci dużo na głośności; więcej już tego nie zrobię - nie włożę wtyczki ATS do Konwertora :D

Wpierw muszę się dowiedzieć, co dokładnie robi każda wtyczka - a przynajmniej te, o których niewiele wiem już przy włączeniu opcji DSP Foobar'a B) Na niektóre pytania ciężko uzyskać odpowiedź - może więc ktoś zechce pomóc, gdy znajdzie czas... :unsure::)

- co robi Advanced Limiter?

- dlaczego jeden z Resamplerów domyślnie posiada w ustawieniach 88200 Hz? :huh:

A już całkiem nie rozumiem, dlaczego wtyczka ATSurround siada mi na pasku z prawej w chwili włączenia odtwarzania utworu, skoro wyłączyłem ją z aktywnych kilka sekund wcześniej? :blink:

...i takie tam różne głupie pytania; nie chcę Was zanudzać B)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności