Skocz do zawartości

FullHD czy 4K - TV i projektory


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

To podobnie dyskusyjne jest np 720p vs 1080p na niedużych ekranach z konkretnej odległości. Dajmy na to przy 40'' z ok 3m nie widać znacznych różnic, tym bardziej jeśli nie pożałowano na bitrate. 4k ma moim zdaniem sens na ekranach od 55'' wzwyż.

 

Za to 4k na komórce porównam do słuchania FLAC z "wypasionych" wbudowanych głośniczków.

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno olimpiada będzie transmitowana przez tvp w 4k ;)

tia już to widzę

Wykres fajny, ale co można oglądać w 4K oprócz gier i ułamka filmików na YouTube?

no fajny ale przykładowa dla odległości 2,5 m to dopiero 4K > 60"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plazme 50" oglądam TV z odległości 2,5m, może trochę więcej. Ta odległość nie wydaje się duża, ustawienie telewizora bliżej jest według mnie głupota, bo wzrokiem będziemy biegać po całym ekranie. Według mnie FullHD jest w zupełności wystarczające. Plazma po za tym świetnie skaluje niższe rozdzielczości :-) Niebawem będę miał okazję przez dłuższy czas obcować z TV 4K, dam znać, co o tym myślę.

 

Litery wytrawiane laserowo z LG G2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa kanaly, ktore nadaja 4k, ale nie w polsce. Te zalecane odleglosci mozna o kant pupy rozbic, sprawdzone naocznie.

 

Generalnie 40" to na dzisiejsze standardy mala przekatna, ale mimo wszystko roznica pomiedzy FH a 4K bedzie widoczna, nie taka, jak przy wiekszej przekatnej, ale zawsze.

 

Dla maniaka bedzie to duza roznica, dla amatora niewielka, to tak jak u nas ma sie sytuacja z kablami ;).

 

Powiem tak, dwa lata temu kupilem plazme 55", obraz z kazdego zrodla bardzo dobry, ale... jakby postawic go obok drugiego 4K, to przy materiale UR, FH polegnie.

 

Jest fajny model LG OLED, kosztuje cos kolo 20kzl, ale jakosc jest kapitalna, lacznie z czernia, ktora jest na poziomie plazm, jak nie lepszym.

 

Tak ze za 2 lata, jak OLED-y stanieja, to beda super TV, o ile nie zaczna odwalac jakiegos chlamu, albo znowu jakas nowa technologia zawita, wlasciwie to chyba juz jest, ale nie pamietam jak sie nazywala ;).

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PENDRAGON tu nie chodzi o to czy różnica jest czy nie, bo jest, tylko zanika ona wraz z odległościa od ekranu i kwoty jaką trzeba za to zapłacić :-) Czy lepiej kupić 50" UHD czy może 65" FHD, bo tak ceny wyglądają.

 

Litery wytrawiane laserowo z LG G2

PS. Chyba trochę przesadziłem :-) 50" UHD już za 4tys. kupi :-P byle jaki ale jest.

 

Litery wytrawiane laserowo z LG G2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez najbliższe lata 4k poza programami telewizyjnymi jest nierealne. Posprodukcja w tak dużej rozdzielczości jest nieoplacalna. Nie ma żadnego medium na dzień dzisiejszy poza tasmami czy HDD by pomieścić cały film. 4 Blu-ray by jeden film zobaczyć?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

I max to inna sprawa i podejście

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pankracy_waw - a dlaczego 4 bluray? Przecież można stosować taki sam patent jaki czasem stosowali z DVD. Największe DVD jakie miałem z wypożyczalni miało ok 15GB. Jak? Płyta dwustronna dwuwarstwowa i bardzo podobnej grubości do zwykłej dwuwarstwówki.

 

Z kolei jeśli ktoś woli filmy w "wersji demo" ;) to ripy ultrahd w x264 zajmują nieco więcej niż ripy 3D, czyli 20-30GB. Inna sprawa, czy producenci TV będą wgrywać w oprogramowanie kodeki do obsługi tak wysokich rozdzielczości, bo np na ten moment większość TV nie obsługuje 50fps w filmach mimo, że mogłyby.

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tych ~3 m i skalowaniu z FHD może i ma sens dla 65" w górę


@pankracy_waw - a dlaczego 4 bluray? Przecież można stosować taki sam patent jaki czasem stosowali z DVD. Największe DVD jakie miałem z wypożyczalni miało ok 15GB. Jak? Płyta dwustronna dwuwarstwowa i bardzo podobnej grubości do zwykłej dwuwarstwówki. Z kolei jeśli ktoś woli filmy w "wersji demo" ;) to ripy ultrahd w x264 zajmują nieco więcej niż ripy 3D, czyli 20-30GB.

jeżeli będzie rynek zbytu to i takie filmy upakują o to bym się nie martwił przy tej technice jaką mamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ripow na br nie wrzuci dystrybutor. 2 warstwowych br ma 50 GB. Nadal za mało.

Wszystkie demowki 4k w salonach lecą z HDD. Im chyba najbardziej zależy.

 

To poczytajcie specyfikację sonego co do braya.

Konkretny kodek i ilość danych.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edytowane przez pankracy_waw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Generalnie 40" to na dzisiejsze standardy mala przekatna

 

 

 

wszystko zależy od odległości, to jest główny wyznacznik

mam 37 i 1,5m jest ok ale 2,5 to już lipa

 

 

2,5m i 50" to już dla mnie wydaje się sporo, bo wzrokiem tego nie ogarniesz :) 37" to się nie dziwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nośników to zaraz przecież wchodzi Ultra HD Bluray (66GB i 100GB), a w kwestii streamu jest netflix. Wiem że oficjalnie w PL nie ma, ale używam i sobie chwalę (acz w FullHD, jako że miesiąc temu podejmując decyzję co do zakupu TV uznałem że jednak w rozsądnych pieniądzach dużego dobrego 4K się nie kupi, a tanie 4K w odtwarzaniu ruchu są naprawde baaaardzo słabe, do tego prawie żaden nie wspierał w pełni HDMI 2.0a i HPDCP 2.2)

Edytowane przez Mercury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wchodzi czyli kiedy? 3-4 lata? Blu-ray jest już 12 lat na rynku i jak z jego popularnością w stosunku do DVD?

Netflix skaluje material do 4k? Poza serialami nadal prawie wszystko jest do 2k robione.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem ostatnio przed takim samym wyborem.

Szukałem dużego (55+) tv do blu-ray'a i nc+.

Niestety, obecnie nie ma co liczyć na dobre matryce 4k, przynajmniej nie w rozsądnych cenach. To samo z modelami 2015 w fullhd - obecnie nie ma nic ciekawego klasy premium.

Do tego ilość materiałów w 4k jest tak niska, że zanim się to na dobre upowszechni, zdążę wymienić tv ;).

W tym rozmiarze tv i półce cenowej (4-6k) jest czarna dziura, albo średnie matryce fullhd, albo jeszcze gorsze 4k.

Postanowiłem wziąć pod uwagę ubiegłoroczne modele. Rozważałem parę modeli philipsów(które odpadły ze względu na soft - mam w drugim pokoju 47" z 2013 i jest tragedia), samsunga (h7000/8000, ale słabo z dostępnością) oraz sony (w855 i w605).

Ostatecznie kupiłem ubiegłoroczny model, dokładniej Sony 60w605, od w855 różni się jedynie wyglądem, dźwiękiem (tamten ma lepsze wbudowane audio - i tak podłączam zewnętrzny zestaw, oraz 3d, matryca i cała reszta jest ta sama).

Muszę powiedzieć, że jestem zadowolony, siedzę jakieś 3-3,5m od tv i jest elegancko, nawet telewizja cyfrowa daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rozmiarze tv i półce cenowej (4-6k) jest czarna dziura, albo średnie matryce fullhd, albo jeszcze gorsze 4k.

Postanowiłem wziąć pod uwagę ubiegłoroczne modele. Rozważałem parę modeli philipsów(które odpadły ze względu na soft - mam w drugim pokoju 47" z 2013 i jest tragedia), samsunga (h7000/8000, ale słabo z dostępnością) oraz sony (w855 i w605).

Ostatecznie kupiłem ubiegłoroczny model, dokładniej Sony 60w605, od w855 różni się jedynie wyglądem, dźwiękiem (tamten ma lepsze wbudowane audio - i tak podłączam zewnętrzny zestaw, oraz 3d, matryca i cała reszta jest ta sama)

W605 nie ma tej samej matrycy, co W855. W855 ma matrycę IPS z beznadziejną czernią i kontrastem, przez co jest gorszy od niższych modeli. Jak przywiozłem do domu W855 to się okazało, że w dzień w ciemniejszych scenach wszystko jest jedną czarną plamą, a w wieczorem robi się z tego szara plama. Po kilku dniach oddałem W855 i wziąłem W829, który ma matrycę VA - różnica w kontraście i czerni ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na razie nie warto kupować 4K ze względu na brak materiałów. A skoro jesteśmy już przy temacie TV, to poruszę jeszcze inną kwestię. Ostatnio zrobiła się jakaś dziwna moda na błyszczące matryce i moim zdaniem to jest masakra. Nie chciałbym mieć w salonie lustra zamiast TV. Co Wy sądzicie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności