Skocz do zawartości

Wybór dystrybucji linuksa (wycięte z wątku o audio pod linuksem)


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

[redflow@arch ~]$ lsblk /dev/sda

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

sda 8:0 0 119,2G 0 disk

├─sda1 8:1 0 200M 0 part /boot

├─sda2 8:2 0 30G 0 part /

├─sda3 8:3 0 15G 0 part /var

└─sda4 8:4 0 74G 0 part /home

W tym tygodniu kupiłem SSD i korzystając z okazji postawiłem system od nowa. Tym razem zaszalałem z przydzielaniem powierzchni, wszystko z dużym zapasem :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie wydzielałem /var, ostatnio nie chce mi się nawet wydzielać /home (szkoda się ograniczać w tą czy w tamtą stronę)

 

nie twierdzę że jest to dobra praktyka, natomiast moje lenistwo nie zostało jeszcze ukarane ;) (wręcz przeciwnie, kiedyś miałem problem jak zrobiłem na siłę zbyt dużo partycji a potem musiałem to wszystko repartycjonować i zmieniać rozmiary)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie wydzielałem /var, ostatnio nie chce mi się nawet wydzielać /home (szkoda się ograniczać w tą czy w tamtą stronę)

 

nie twierdzę że jest to dobra praktyka, natomiast moje lenistwo nie zostało jeszcze ukarane ;) (wręcz przeciwnie, kiedyś miałem problem jak zrobiłem na siłę zbyt dużo partycji a potem musiałem to wszystko repartycjonować i zmieniać rozmiary)

 

Teoretycznie, nawet w sytuacji "totalnej katastrofy", kiedy system "nie wstaje", zawsze mamy możliwość uzyskania dostępu do plików z /home. Wystarczy jakakolwiek dystrybucja uruchomiona w trybie live. Niemniej, dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze wydzielać /home.

 

Przy okazji - zna ktoś jakąś "lekką" przeglądarkę internetową, która po prostu działa i nie wymaga "wystrugania" jej w konsoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji - zna ktoś jakąś "lekką" przeglądarkę internetową, która po prostu działa i nie wymaga "wystrugania" jej w konsoli?

 

Arora, Rekonq, Midori

ostatnio nie chce mi się nawet wydzielać /home (szkoda się ograniczać w tą czy w tamtą stronę)

żartujesz Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat, ja nie wydzielam z reguły nic na instalacjach desktop/laptop ale pod serwer to już różnie bywa, czasem /home jeżeli (l)userzy mają dostęp a jeżeli nie to var bo w razie potrzeby wystarczy dodać partycję i podmontować... zapomniałem dodać że głownie na wirtualkach od paru lat działam bo szybciej, przyjemniej a w razie awarii przywrócenie z backupu/snapshot'a to kwestia przysłowiowej "chwili". boot jeszcze wydzielam pod serwery bo pod Xen tylko ext3 widzi standardowo, a reszta reiserfs/ext4.

 

Na lapku mam win7 (8 wywaliłem bo mnie zdenerwował :) ), ubuntu (zaczynałem od debiana jakies 17 lat wstecz i z Ubuntu mi się jakoś dobrze dogaduje) no i Mac OS Mavericks :) a EFI to baaaardzo fajna sprawa!

 

Pozdrowienia dla "Linuksiarzy" :D

 

EDIT

screen z konsoli XenCenter link

Edytowane przez Finger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> żartujesz

 

jak dysk faktycznie padnie to nie ważne czy są 2 partycje czy 1 ;]

 

lepiej jest mieć kopię danych na boku... anyway, utrzymuję linuksy po 3-4 lata i nigdy nie było problemu związanego z brakiem akurat osobnej partycji na /home (poza jednym fizycznie padniętym, ale wtedy żadne dane nie były czytelne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się zastanawiać nad przesiadką na KDE... odpaliłem live cd LM17.1 KDE i stwierdzam, że jest nawet fajnie tylko ilość opcji/ustawień potrafi przytłoczyć i już sam nie wiem czy chce mi się z tym bawić. Chyba muszę jeszcze potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno porzuciłem wszelkie DE na rzecz samodzielnego, "kafelkowego" menedżera okien . Wcześniej przed długi czas używałem awesomewm a od jakiegoś roku siedzę na bspwm. Ciężko jest wrócić do standardowych okien

LG9O65al.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

dawno nie bawiłem się Ubuntu i muszę powiedzieć że robi wrażenie

dużo się psioczyło na ich produkt ale ten czas chyba mija - przeszli na systemd, unity działa płynnie, zjada mało zasobów po lekkim konfigu po instalacyjnym ( 350 MB)

Z czystym sumieniem mogę polecić 15.04

oczywiście nie zapominamy o ppa :D, dogrywamy unity tweak, compiz config

ustawiamy gorące rogi do zarządzania oknami :)

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A minta Waść próbował? Równie fajne. Lubię obydwa. Chociaż nadal na stacjonarce mam też debiana w czystym, nieprzyprawianym wydaniu.

tia, dla mnie odpada,

mało czego nie próbowałem, debiana mam testowego z mate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

cześć

 

mam drugi dzień na kompie Minta. co zauważyłem to fakt, że net lubi mi zamulić, przyciąć, zerwać połączenie (chociaż po instalacji aktualizacji i tak jest lepiej, niż świeżo po postawienu systemu). pewnie problemy z konfiguracją routera czy czego tam. pytanie - jak to sprawdzić i jak to naprawić?

 

dwa. jak podłączę telefon z WP do lapka, to mi nie chce odpalić zawartości. raz się uruchomiło i potem ładuje i ładuje i nagle wywala komunikat, że system nie jest w stanie otworzyć urządzenia MTP

 

trzy. na windzie 7zipem sobie podzieliłem archiwum na kilka części, każda się nazywała xxx.zip.001, xxx.zip.002 itd. na windzie fajnie sobie 7zipem to zbierałem w całość i potem bez problemów wypakowywałem, tutaj tego nie mogę zrobić - wtf?

 

z góry dziękuję dobrym duszom za pomoc leniwemu noobowi, który z googli nie umie korzystać

Edytowane przez Play
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o konfiguracji internetu jaka masz. Co do archiwum jest fajny program tylko nie w repo, poszukam napiszę. 7zip poczytaj o poleceniach w trybie tekstowym. Nie poddawaj się bo warto ☺

B1 free archiver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Netię, acz nie wiem jaką teraz mam prędkość. lecę po WIFI, 3 laptopy tak chodzą. w sumie wcześniej na windzie też miałem podobne zwiechy, ale nie były tak bardzo odczuwalne. router TP-Link TD-W8951ND. nie wiem co tu jeszcze dopisać

 

nie poddaję się, chcę się czegoś nowego nauczyć :)

Edytowane przez Play
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj o IPv6 może to być problemem, bądź ustaw w zakladce DNS stałe wartości bez pośrednictwa routera. Też miałam taki problem z jednym routerem.

Wyłącz ip6 o ile jest aktywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem. ale zauważyłem jedno - problemy z netem najczęściej pojawiają się, jak podłączę odbiornik BT pod USB. to jeszcze mogę przeżyć (chociaż będę dalej szukał rozwiązania hehe). dalej jednak mam problemy z podłączeniem fona. po uruchomieniu kompa wszystko jest ok, ale później jak znowu podłączę telefon, to zdarza się, że odtwarzacz mi się zacina i Nicotine przestaje ściągać. fuck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inne linuchy ale u mnie Mint też ma problemy w Widnows Phone - montuje go bezproblemowo ale gdy coś na niego zrzucę z kompa, to po odłączeniu nie widzi załadowanych treści... w takim przypadku muszę bootować Win7 i dopiero tam zrzucać. Przy zrzucaniu z telefonu na kompa nie ma żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja wolę sobie adapter kupić na kartę microSD, bo mam gniazdo. no to kolejny problem 'rozwiązany'. jeszcze odbiornik BT i te archiwa z 7zipa, ale to nie na dzisiaj.... idę sobie film jakiś obejrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie potrafię przejść na Linuxa. Za dużo prozaicznych rzeczy trzeba robić na około, bo z pozoru banalne funkcje nie działają tak jak powinny bądź w ogóle nie ma obsługi jakiegoś standardu. Szkoda, bo część rzeczy jest w takim Mincie choćby rozwiązana lepiej niż w Windowsie, ale co z tego, skoro produkt Microsoftu jest bardziej niezawodny?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie potrafię przejść na Linuxa. Za dużo prozaicznych rzeczy trzeba robić na około, bo z pozoru banalne funkcje nie działają tak jak powinny bądź w ogóle nie ma obsługi jakiegoś standardu. Szkoda, bo część rzeczy jest w takim Mincie choćby rozwiązana lepiej niż w Windowsie, ale co z tego, skoro produkt Microsoftu jest bardziej niezawodny?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Nie galopowałbym się tak w żadną stronę. Z androidem linux gada świetnie. WP był raczej robiony z myślą o gadaniu..z innymi windowsami.

A tk co dla Ciebie jest naokoło w linuchu, dla mnie jest naokoło w windowsie :)

Także sprawa upierdliwości czegoś jest mocno względna.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj Waść takie komende:

lshw -C network

I powiedz co wyszło - dowiemy się jaki interfejs tam siedzi i na jakich sterach lata.

 

Potem można sprawdzić czy masz odpowiednią moc sygnału:

iw dev wlan0 scan | grep 'SSID\|dB\|channel'

Powinno być chyba powyżej 68dB. Poniżej, coś Ci zakłóca, albo ogólnie masz sieć do doopy.

 

Ostatni strzał - możesz mieć zblaklistowany atheros w etc/modprobe.d (szukaj pliku blacklist-ath_pci.conf) -jeśli ten skubaniec tam siedzi to dodaj znaczek # w wierszu gdzie masz "blacklist ath_pci"

 

Jak żadne z powyższych nie zadziała, będziemy szukać dalej.

Wiesz jak korzystać z konsoli?

Czy przyspieszony kurs sudo potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności