Skocz do zawartości

Jakieś pomysły na mody Takstar Hi2050


misiekkb

Rekomendowane odpowiedzi

Co do zmniejszenia basu to wyjmij dolny (mały) filc i powinno być lepiej. Na poszerzenie sceny nic nie wymyśliłem, bo nie wymyślałem (dla mnie źle pod tym względem nie jest) - pewnie coś podobnego do poszerzenia sceny w CAL by się sprawdziło (dodatkowa bierna membrana/lustro akustyczne), tylko, że może też dodatkowo rozjaśnienie spowodować co w tych słuchawkach nie jest wskazane i pogorszyć separację i holografię. Ale to tylko domysły więc warto wypróbować. Co do wysokich (powiedzmy od 7kHz) to te zmiany nie powinny mieć na nie wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki bardzo Perul. Tylko właśnie myślę o jakim ty mówisz filcu, gdyż coś takiego nie widziałem, ale może nie zwróciłem uwagi.
Myślę nad takimi rzeczami jak wyjęcie tego tworzywa stucznego, co trochę przypomina steropian jest mały i duży co to da? No i zrobienie z nich całkowicie otwartych przez usunięcie tej cieniutkiej gąbki, przy kratach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie masz nowszą wersję, gdzie filc zastąpiono tym tworzywem podobnym do styropianu - u mnie te elipsy są z filcu. Tej cieniutkiej gąbki bym nie usuwał prawdopodobnie osłabi to impakt basu. Chyba, że możesz to jakoś odwracalnie zrobić to warto spróbować jaki da efekt - może scena się powiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie dlatego się boje o usunięcie gąbki, gdyż nie chce stracić impaktu basu, a tak jak mówisz scena pewnie się powiększy, dlatego zadałem tu pytanie, czy ktoś już coś robił z nimi, żeby wiedzieć co mnie może czekać.

Acha, czyli o tym filcu mówiłeś, u mnie te dwa pierścienie są z materiału jakby styropian-guma, coś a'la pianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sonicznie spowoduje to zmiany, ale na headfi ktoś odkrył, że pady od DT880/990 pasują. Również jest na temat użycia equalizera, żeby dołek na wysokich zlikwidować, co ma redukować m.in. nosowe granie wokalu.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pady od beyera zapewne zmniejszą ilość basu - nie są tak szczelne, bo mają dziurki od spodu. DT860 bardzo zyskały na impakcie po włożeniu pod pad krążka z pianki pod panele, który te dziurki uszczelnił.

Nie wiem o jakim dołku na wysokich mówisz - dla mnie to te słuchawki sieją wysokimi na prawo i lewo i wymagają przytemperowania, co zresztą zrobiłem wkładając przed przetwornik welur zamiast gąbki (filc za mało obcinał jak dla mnie). Wg mnie te słuchawki to mają dołek na średnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pamięci pisałem - chodziło mi o to http://www.head-fi.org/t/585356/the-takstar-technical-pro-gemini-greathon-thread/810#post_9443011

Jednak porównując spostrzeżenia autora powyższego postu, do wykresu tych słuchawek ( http://www.geocities.jp/ryumatsuba/ ), można chyba mieć zastrzeżenia, że źle ocenia czego brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w tych linkach wykresu dla HI2050, może zrób printscreena i zamieść to będzie wiadomo czego jest za dużo/mało. Dla mnie tak jak powyżej napisałem; góry za dużo środka trochę za mało (chociaż to też trochę poprawiłem modem).

 

Co do padów beyera to miałem na myśli welurowe a nie skórzane, chociaż i one są dobrze wentylowane od spodu więc efekt może być podobny.

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, nie zauważyłem, że z tej stronki linka nie idzie skopiować, bo ukrywa, na każdej stronie adres pokazuje do głównej jedynie..

Teraz pytanie jak to tutaj się zamieszczało zdjęcia , bo jak klikam image, to tylko URL mogę wpisać..

 

ale znalazłem już link jakoś http://www.geocities.jp/ryumatsuba/hi2050.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi2050_f.gif

No rzeczywiście mały dołek przy 4kHz jest (czy to już wysokie, czy tylko wyższe średnie to już inna kwestia), choć u mnie po modzie jest pewnie mniejszy stąd go nie zauważyłem - ogólnie pamięci do brzmień to nie mam i jak było przed modem oczywiście już zapomniałem :) . Mi trochę przeszkadza długie obniżenie w okolicach 1kHz no i przede wszystkim wysoczyzna w zakresie 5-10kHz, choć na szczęście nie jest tak upierdliwa jak w Superluxach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dla mnie też one mają dołek na średnicy, ale nie na górze. Zresztą jak je używam teraz z Monolith MX7000 to słuchawki grają mniej więcej tak jak lubię czyli, tylko ta boomowatość wysokiego basu mi strasznie przeszkadza.
I właśnie Monolith z górą zrobił porządek, nadal jest, ale jest już łagodna, coś podobnego jak na Hifimanach He6, tylko że oczywiście mniejsza rozdzielczość. Średnie, a zwłaszcza wokale mi się wysuneły na przód i przeważnie to one są teraz na pierwszym miejscu, chyba że jakiś inny istrument jest zaakcentowany to wtedy on się może wysunąć przed wokale albo być na równi z nymi i nie ma znaczenia czy to będą skrzypce, perksuja, czy gitara basowa, zawyjątkiem tych instrumentów basowych, grających średnim lub niskim basem jak np. kontrabas.
Ogólnie na tym kawałku widać dokładnie co te słuchawki mają złe, czyli jakość basu.
http://www.youtube.com/watch?v=5B71Uor4Bj4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłbyś się wreszcie za to modowanie a nie zastanawiasz się co i jak - od tego dźwięk się nie polepszy ;) . Jestem ciekaw czy uda się osiągnąć zamierzony cel. Z własnego doświadczenia wiem, że lepsze jest działanie i eksperymentowanie niż takie rozważania, zwłaszcza w otwartych/półotwartych, gdzie nieraz efekt był przeciwny od spodziewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weźmę się za to, tylko tak jak napisałem napoczątku chciałem usłyszeć, czy ktoś poza Tobą, coś w tych słuchawkach robił. Może w weekend się weźmę, gdyż na narazie to ja kiespko stoje z czasem, żeby tym się teraz jeszcze bawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem te pierścienie i tak co do boomowatości basu nie zauważyłem żeby się zmiejszył, nadal mid-bass wali, ale jest jedna pozytywna cecha, słuchawki się bardziej otworzyły, jest więcej powietrza między instrumentami, lepsza lokalizacja instrumentów oraz trochę wypchneło średnicę bardziej do przodu (ale nadal jest cofnięta ale już nie tak jak było), oraz zdjęło z niej ten koc.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale obydwa wyjąłeś czy tylko dolny? Mi się po wyjęciu obydwu dźwięk wyjątkowo nie podobał. Możesz jeszcze przetestować przysłonięcie tego otworu po środku (ja u siebie mam kawałek pianki przy tylnej siatce) - powinno znowu trochę średnich dodać a może i z basem coś się poprawi (takie zrobienie zamkniętych z basreflexem). Tak w ogóle to warto by mieć drugi egzemplarz niemodowany do porównań, bo zmiany w przypadku modów na otwartych/półotwartych są mniejsze niż przy zamkniętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko dolny wyjąłem, może tam jest jakaś zmiana na bassie ale minimalna, posłucham kilka dni i wtedy zobaczę co dokładnie, bo tak w pierwszym momencie to mi tylko separacja się rzuciła i średnie poszły trochę do przodu i się otworzyły.

 

Po półtorej dnia przesłuchania już wiem co się zmieniło. Tak jak napisałem słuchawki sie otworzyły, jest więcej powietrza między instrumentami, scena jest w głąb szersza, pojawia się sub-bass, średnica już nie jest tak cofnięta, słuchawki się zrobiły jakby to można powiedzieć bardziej muzykalne, otwarte. Ale też mam do tego moda kilka sprzeciwów i chyba u mnie nie zostanie, bas stał się bardziej miękki, stopa już nie jest punktowa, jeśli się dużo dzieje w okolicach midbassu, niskiej średnicy to wtedy zupełnie słuchawki tracą kontrolę nad tymi pasmami, wydłużył się dacay i spadła rozdzielczość, oraz wysoka średnica i wysokie są bardziej zaokrąglone.
Jest to bardzo dobry mod dla osób które słuchają klasyki, popu (Rihanna "Rockstar" zszedł z bassem tak jak powinien, czyli nisko, Christina Aquilera też brzmi lepiej niż bez moda, więcej powietrza, wokal lepszy), jazz i blues dla osób, które szukają tutaj miękkości, wszytskich kawałków akustycznych. Nie polecany dla osób, które słuchają Nu-rock, Nu-metal i pobieżnych.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wróciłem wciśnąłem spowrotem pierścienie, gdyż owszem zrobiło się więcej powietrza, ale w moim odczuciu te powietrze było nienaturalne, jakby sztucznie popowane i mniejsza kontrola dźwięku, co doprowadzało że po dłuższym słuchaniu miałem dość już takiej prezentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bawicie się jeszcze w te mody?

 

Ja na razie wyciągnąłem dolny filc i moje odczucia pokrywają się z Waszymi. W sumie we wszystkich gatunkach prócz rocka/metalu bardzo mi się brzmienie podobało.

Wyciągnięcie spomiędzy przetwornika a padów tej cienkiej ruchomej gąbki wpłynęło na minus na... wszystko. Strasznie rozjaśniło brzmienie.

 

Do modu z pozbyciem się małego filcu dodałem okrągły kawałek filcu wielkości złotówki na zasłonięcie otworu za filcami. Czyli takie pseudo-zamknięte słuchawki. Brzmienie znowu, w gatunkach prócz rocka i metalu, jeszcze bardziej mi się spodobało. Pojawiło się więcej "prawdziwego" basu, scena jest bardziej sferyczna (tak to była bardziej rozsunięta na boki niż do przodu i tyłu, taka elipsoida). Ale brakuje wykopu w średnicy, tj gitary ucierpiały niestety. Co ciekawe, wokal gra bardziej w twarz. Nawet lepiej niż do popu ta wersja pasuje do elektroniki. Dźwięki mniej się gubią.

Zasłonięcie otworu w filcu większym filcem (wielkości monety z kopalni soli w Wieliczce :P) strasznie ścisnęło dźwięk, zabrakło energii, midbass zaczął jeszcze bardziej dudnić itp.

 

Czyli akurat do gatunków których prawie nie słucham, wycisnąłem z tych słuchawek chyba to, co się dało. Macie jakieś pomysły jak uzyskać efekty podobne, ale z poprawą wykopu, coby rocka i metalu dało się słuchać lepiej niż na stocku?

 

Aktualizacja

Obecnie mam tak:

1) zakryty filcem 5 mm otwór za tymi filcowymi pierścieniami (filcem wielkości 1zł)

2) w otwór utworzony przez te dwa pierścienie wsadziłem też filc wielkości monety z Wieliczki

3) pod pady włożyłem dodatkowo po 1/3 rozciągniętego wacika kosmetycznego, by uciąć 10 KHz i okolice.

 

Nadal pojawia się boomowaty midbass, ale jest go mniej, a ujawniły się też niższe rejestry. Wokal brzmi bardziej naturalnie, nie brakuje wykopu, ale ucierpiała scena i separacja. Szukam dalej, ale chyba nie da się połączyć wszystkich celów, które poprawiłyby dźwięk.

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na przytemperowanie góry zamiast gąbki przed przetwornikiem zastosowałem welur, ale może być i inny gęsty materiał. Cienki filc (ok 1-1,5mm) zabiera mniej wysokich niż welur (z włoskami ok 0,5mm).

Na niski bas pewnej recepty póki co nie ma - poczytaj to co napisano wcześniej i poeksperymentuj, może coś z tego wyjdzie. Osobiście mam wyjęty dolny (mniejszy filc) i przytkany w 90% otwór kawałkiem pianki. W miejsce małego filcu wrzuciłem trochę watoliny, ale nie jest to konieczne. Dodatkowo pod większy filc wyciąłem z grubszego papieru taki sam kształt jak ma ten filc. Dodaje to trochę średnich. Umieszczenie tego papieru nad filcem (bliżej przetwornika) robi średnie krzykliwe i mało przyjemne.

Edytowane przez Perul
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten papier za dużym filcem wydaje się być bardzo ciekawy, sam go muszę przetestować, gdyż brak mi w nich średniej średnicy no i subbassu, ale to każdemu.

Dzięki za tego moda z papierkiem @Perul
Rzeczywiście balans tonalny się trochę już wyrównał i przybyło trochę niższego basu oraz stał się on lepiej kontrolowany na kawałkach, które są dobrze zrobione. Średnica niższa jest jej dużo więcej oraz przybyło trochę średniej średnicy. Tylko jest jedno moje ale wydłużył się bardzo decay, przez co do rapcoru, nu-metalu czy szybkiej elektroniki to nie specjalne służy, ale myślę że właśnie tędy droga, tylko znależć odpowiedni papierek (gramatura) oraz/albo można by porobić dziurki w tym papierku (co pewnie utracimy trochę wysokich, które żeśmy dodali, ale da nam mniejszy decay, coś za coś)

 

Dałem papierek i wyjąłem mały filc.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem igłą dziurki w papierku, tak 9 na górze, 6 na dole i po 3 z każdego boku. Zmiany średnica została taka sama jak była za papierkiem, polepszył się decay, już w słuchawkach szybciej zanika dźwięk, ale dla niektórych to może być gorączka, gdyż dodało to góry, w porównaniu z tym co było z papierkiem bez dziur.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności