Skocz do zawartości

Windows XP - Zmniejszanie partycji systemowej.


sunnyD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dysk C, na którym zainstalowany mam Windows XP Home Edition posiada około 75 GB wolnego miejsca. Całkowity rozmiar dysku to 97.6 GB. Wspomniany system jest jedynym systemem operacyjnym na moim komputerze. Pozostałe dyski (D i E) są zapełnione w około 60%.

Poziom mojej wiedzy na temat komputerów określiłbym jako niewiele wyższy niż podstawowy i stąd moje pytanie i prośba o poradę:

Czy możliwe jest podzielenie partycji systemowej, a dokładnie jej zmniejszenie i utworzenie nowej bez konieczności formatowania dysku?

Wiem, że istnieje wiele programów służących do tego rodzaju manipulacji partycjami. Chciałbym jednak najpierw dowiedzieć się, czy takie narzędzie systemowe jak diskpart byłoby w stanie podołać takiemu zadaniu.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z tego programu:

 

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

 

Najpierw wyodrębniasz z danej partycji miejsce, które chcesz od niej odjąć, potem z tego miejsca tworzysz sobie nową partycję lub dołączasz do już istniejącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz GParted - live CD. Bootujesz z niej komputer i tam możesz zmniejszyć partycję systemową, chociaż to jest zawsze ryzykowne. Raczej nie da się tego zrobić z poziomu Windowsa.

 

Edit: Może to jednak zepsuć mapę partycji. Wtedy komputer nie wykryje systemu - trzeba by naprawiać go przy użyciu płytki instalacyjnej XP.

 

Karmazynowy: Da się EASUSEM zrobić to z partycją systemową?

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam MiniTool Partition Wizard Home Edition (darmowy). Instalujesz pod Win i robisz z partycjami co chcesz. Najprostszy i najbardziej funkcjonalny program jaki znam.

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Edytowane przez LoCtoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takich rzeczy wym wolał GParted niż aplikacje do systemu, ale tak bardzo się nie znam, może one też sobie bez problemu poradzą. W gparted (opza tym, że trzeba poświęcić jednego cedeka), wszystko jest bardzo proste do zrobienia bez czytania żadnych instrukcji.

Może to jednak zepsuć mapę partycji

a dlaczego? C: pozostanie C: ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takich rzeczy wym wolał GParted niż aplikacje do systemu, ale tak bardzo się nie znam, może one też sobie bez problemu poradzą. W gparted (opza tym, że trzeba poświęcić jednego cedeka), wszystko jest bardzo proste do zrobienia bez czytania żadnych instrukcji.

Może to jednak zepsuć mapę partycji

a dlaczego? C: pozostanie C: ;-)

 

Raz z niewyjaśnionych przyczyn zepsuły mi się flagi i nie mogłem ich przywrócić z poziomu gparted. Płytka systemowa mnie uratowała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Przeszukując Internet w tym temacie często napotkałem ostrzeżenia o realnym zagrożeniu utraty danych i innych możliwych komplikacjach przy użyciu różnorakich programów zewnętrznych przeznaczonych do takich celów.

Czułby się trochę pewniej, gdyby diskpart oferował podobną opcję, ale po kilku nieudanych próbach z tym narzędziem wydaje mi się, że raczej nie ruszy partycji systemowej, przynajmniej nie w tej wersji Windowsa.

Edytowane przez sunnyD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Przeszukując Internet w tym temacie często napotkałem ostrzeżenia o realnym zagrożeniu utraty danych i innych możliwych komplikacjach przy użyciu różnorakich programów zewnętrznych przeznaczonych do takich celów.

Czułby się trochę pewniej, gdyby diskpart oferował podobną opcję, ale po kilku nieudanych próbach z tym narzędziem wydaje mi się, że raczej nie ruszy partycji systemowej, przynajmniej nie w tej wersji Windowsa.

dlatego mówię gparted...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Najlepszy gparted 2 Na 70 % stracisz system chyba, ze jakims cudem przy wydzielaniu nie zabierze ci danych.

 

Zrobilem raz tak, ze zainstalowalem system po czym chcialem z niego wydzielic ( z dysku) odrebna partycje. Kopiowanie plikow zajelo cala noc, a system juz nie odpalil i musialem zaczynac all od poczatku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Najlepszy gparted 2 Na 70 % stracisz system chyba, ze jakims cudem przy wydzielaniu nie zabierze ci danych. Zrobilem raz tak, ze zainstalowalem system po czym chcialem z niego wydzielic ( z dysku) odrebna partycje. Kopiowanie plikow zajelo cala noc, a system juz nie odpalil i musialem zaczynac all od poczatku.

ile razy robiłeś tę operację, że za każdym razem zawiodła i teraz wnioskujesz, że mu też się zepsuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Najlepszy gparted 2 Na 70 % stracisz system chyba, ze jakims cudem przy wydzielaniu nie zabierze ci danych. Zrobilem raz tak, ze zainstalowalem system po czym chcialem z niego wydzielic ( z dysku) odrebna partycje. Kopiowanie plikow zajelo cala noc, a system juz nie odpalil i musialem zaczynac all od poczatku.ile razy robiłeś tę operację, że za każdym razem zawiodła i teraz wnioskujesz, że mu też się zepsuje?

 

Robilem to na czystym systemie, a wydzielalem tylko polowe dysku. Sa 2 opcje albo jest ryzyko i sie zdarza albo gparted z****l sprawe i mnie zawiodl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę Acronis Disc Director, bardzo rozbudowany i łopatologiczny program, najpierw ustawia się parametry, a po zatwierdzeniu następuje restart i boot aplikacji robiącej wszystkie wybrane polecenia. Nie ma problemu z wydzielaniem partycji z wolnego miejsca czy poszerzaniem już istniejących partycji.

 

sunnyD - Fragmentacja była problemem od Visty w dół, Win 7 automatycznie defragmentuje system plików :) Dlaczego miałyby się pojawić błędy? Przy wydzielaniu takiej partycji zostają przenoszone pliki z jednego miejsca w drugie...tworząc fragmentację ;)

Edytowane przez Quake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę Acronis Disc Director, bardzo rozbudowany i łopatologiczny program, najpierw ustawia się parametry, a po zatwierdzeniu następuje restart i boot aplikacji robiącej wszystkie wybrane polecenia. Nie ma problemu z wydzielaniem partycji z wolnego miejsca czy poszerzaniem już istniejących partycji.

 

sunnyD - Fragmentacja była problemem od Visty w dół, Win 7 automatycznie defragmentuje system plików :) Dlaczego miałyby się pojawić błędy? Przy wydzielaniu takiej partycji zostają przenoszone pliki z jednego miejsca w drugie...tworząc fragmentację ;)

Defragmentacja przede wszystkim pozwoli na określenie maksymalnej wolnej przestrzeni dostępnej na partycji systemowej, którą chcemy podzielić. W zależności od narzędzia jakie użyjesz, oraz jak piszesz, wersji oprogramowania systemowego mogą pojawić się jakieś babole. I jak wynika z tego, co zdołałem wyczytać w tym temacie błędy zdarzają się dosyć często.

To wszystko biorę "na chłopski rozum", gdyż nie posiadam doświadczenia w tej kewestii, ani obszernej wiedzy na temat komputerów itd.

Wcześniej podałem już wersję swojego Windowsa i o ile się nie mylę Windows XP Home Edition jest starsze niż np. Vista i tym samym być może potencjalnie bardziej problemowe.

Edytowane przez sunnyD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę Acronis Disc Director, bardzo rozbudowany i łopatologiczny program, najpierw ustawia się parametry, a po zatwierdzeniu następuje restart i boot aplikacji robiącej wszystkie wybrane polecenia. Nie ma problemu z wydzielaniem partycji z wolnego miejsca czy poszerzaniem już istniejących partycji.

 

sunnyD - Fragmentacja była problemem od Visty w dół, Win 7 automatycznie defragmentuje system plików :) Dlaczego miałyby się pojawić błędy? Przy wydzielaniu takiej partycji zostają przenoszone pliki z jednego miejsca w drugie...tworząc fragmentację ;)

 

Ta defragmentacja w Vista/7/8 to jest kpina. Męczy tylko dysk, a system nigdy jej nie skończy :)

MyDefrag i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności