Skocz do zawartości

T10 - Problem Z Radiem I Korektorem


Papuas

Rekomendowane odpowiedzi

Może to dziwne pytanie a ja jestem jakiś sprawny inaczej ale może ktoś mi podpowie. Mam T10,,i jakbym nie kombinował to przy odtwarzaniu plików korektor mi działa, słychać różnice w dźwięku przy zmianie ustawień itp.... w trakcie słuchania radia nie jestem w stanie zmienic barwy dźwięku ( tak jakby w trybie radia nie działały ustawienia korektora). Tak ma być czy ja jestem sprawny inaczej ??? :D .Pomocy, bo troche mnie to drazni że po przełączeniu na radio muszę słuchać płaskiego dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to na żadnym współczesnym playerze MP3 equalizer nie ma prawa działać

przy słuchaniu radia , ponieważ cała korekcja EQ w takich urządzeniach przeprowadzana

jest jeszcze po stronie cyfrowej , a chip FM - który tak naprawdę w odtwarzaczu MP 3

jest trochę obcym ciałem wykorzystuje tylko codec/wzmacniacz playera > czyli tor analogowy.

 

Inaczej mówiąc aby taka korekcja mogła w ogóle zadziałac sygnał z odbiornika musiałby być zamieniany

przez ADC ( w mp3 playerach taki konwerter jest najczęściej 10 lub 12 bitowy ) na sygnał cyfrowy > w takiej

postaci poddawany korekcji EQ > i z powrotem zamieniany przez DAC (24 bitowy :D ) na sygnał analogowy

z dodaną już korekcją. :o

 

I to wszystko musiałoby się dodatkowo odbywać synchronicznie w czasie rzeczywistym. :(

 

Stare kasetowe Walkany i przenośne CD-playery , czy nawet małe tranzystorowe radyjka

miały tę przewagę na cyfrowymi odtwarzaczami MP3 w reprodukcji sygnału radiowego

że filtry dzwiekowe które w nich wykorzystywano były po prostu analogowe

 

Rewolucja cyfrowa która weszła w świat przenośnych urządzen audio to wspaniała

sprawa ale z radiem jest trochę na bakier , bo ono- przynajmniej w naszym kraju-

w dalszym ciągu jest wyłącznie konwencjonalne .

 

Trzeba trochę poczekać na rozpowszechnienie sie standartu DMB / Digital Audio Broadcasting

>wtedy z używaniem korekcji cyfrowego equalizera w DAP/PMP

( czy jakiś urządzeniach iPhono-podobnych ;) ) nie bedzie żadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek o obsłudze radia w mp3 playerach uzupełnię informacją że w najnowszej

wersji Rockboxa na iHP 120 /140 znalazła się opcja wyjścia sygnału z tunera FM przez wyjście optyczne . :rolleyes:

 

Niestety - mimo konwersji przez ADC sygnału radiowego na tor cyfrowy , korekcja equalizera

w tym wypadku także nie dzieła (ani na wyjściu optycznym , ani -rzecz jasna -na analogowym )

 

Choć to co zrobiła ekipa Rockboxu to na pewno krok do przodu w obsłudze radia , bo oznacza że

sygnał z tunera FM może iść również przez SoC playea a niekoniecznie przez sam codec .

 

Ale to czy mikrokontroler iHP 120 /140 ma wystarczające moce obliczeniowe aby jednoczesnie

obsługiwać ADC , DAC i ustawienia equalizera pozostaje sprawą otwartą .

 

Programistom Rockboxa na razie się to nie udało , ale trzeba pamiętać żę SoC iHP 120/140

to nie jest najnowszy (a tym bardziej najszybszy ) chipset i ma swoje ograniczenia. :unsure:

 

Może rzeczywiscie w jakims innym playerze MP3 z szybszym mikrokontrolerem możliwość

synchronicznego wykonywania tych trzech procesów nie powinna być wielkim problemem ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie da się zrobić equalizer cyfrowy do radia pod warunkiem, że kodek ma wejście dla przetwornika analogowo-cyfrowego (czytaj: player posiada dyktafon i/lub line-in). Wtedy wystarczy przesłać sygnał analogowy na wejście kodeka, potem do SoCa na obróbkę, i z powrotem do kodeka na tor cyfrowo-analogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie da się zrobić equalizer cyfrowy do radia pod warunkiem, że kodek ma wejście dla przetwornika analogowo-cyfrowego (czytaj: player posiada dyktafon i/lub line-in). Wtedy wystarczy przesłać sygnał analogowy na wejście kodeka, potem do SoCa na obróbkę, i z powrotem do kodeka na tor cyfrowo-analogowy.

Dokładnie tak . :D

 

Zresztą możliwość wykorzystania wyjścia optycznego przy korzystaniu z sygnału radiowego

została odkryta niejako przypadkiem- właśnie przy okazji konfigurownia metody zapisu

cyfrowego na Iriverach iHP 120/140.

 

Co do pozornej łatwości ściezki : tuner FM > konwersja analogowo-cyfrowa ( ADC )>

-dodana korekacja EQ (SoC\ > powtórna konwersja cyfrowo-anlogowa (codec DAC)

 

-to mam powazne wątpliwości , bo jak mówiłem mimo że w iHP 120/140 jest wyjście optyczne

i powtórna konwersja cyfrowo analogowa w ogóle nie jest konieczne ( to jeden z nielicznych

DAP/PMP który może "grać" samym SoC-iem i sygnał nie przechodzi wtedy w ogóle przez

codec-DAC UDA 1380 )to ustawienia equalizera przy takim zródle nawet wtedy nie działają. :(

 

Kiedy zródłem jest zapis na twardym dysku playera na wyjściu optycznym działa nie tylko

korekcja częstotliwosciowa ale także wszystkie pozostałe filtry dzwiekowe Rockboxa >

jak crossfeed na przykład. (na wyjściu optycznym nie działa oczywiscie volume - ale ustawienia

głośnosci to już oczywiscie domena "analogowego" codecu -wzmacniacza .)

 

Wygląda więc na to że w przypadku iHP120 /140 jest już problem z pogodzeniem synchronicznego

wykonywania nawet dwóch elementów tylko ( z trzech które wymieniłeś )> konwersji analogowo cyfrowej

i korekcji cyfrowej.

 

Przy czym sam nie wiem gdzie leży "wąskie gradło" które ten problem stwarza :huh::( >

-w końcu SoC nie powinien być bardziej obciążony przetwarzaniem sygnału z tunera (po konwersji cyfrowej )

niż plików muzycznych z dysku zapisanych w formacie jakiejś kompresji stratnej.

 

Teoretycznie więc przesłanie sygnału analogowego z chipu FM na konwersję do ADC , potem do SoCa na obróbkę

, i z powrotem do DAC-a na tor cyfrowo-analogowy jest jak widać możliwe , w praktyce jednak producenci

playerów mp3 wybierają najprostszą aplikację chipu FM i podpinają go bezpośrednio do codeca bez

bawienia się w uprzednią konwersję sygnału radiowego na tor cyfrowy ( a tym bardziej jego cyfrową korekcję ) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności