Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Inside: Clix2 Jak Cowon D2


getz

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilkunastu dni trwały spekulację : na jakim SoC-u Telechipsa

oparty jest Clix 2 . Czy na droższym i szybszym (400MHz) TCC 7801

znanym z Cowona D2 , czy także nowym ale nieco wolniejszym

TCC 8200 ( znanym z Irivera X 20 )

 

Ostatecznie okazało się że Clix 2 oparty jest o dokładnie ten sam SoC jaki zastosowano

w Cowonie D 2 > czyli TCC7801. :rolleyes:

 

Innym podobieństwem pomiedzy tymi dwoma playerami jest zastosowany

w Clixie 2 i Cowonie codec tej samej firmy -angielskiego Wolfsona

 

Z tym że w Clixie 2 mamy do czynienia z sprawdzoną klasyczna konstrukcję angielskiej

firmy WM8731 > codec ten od lat stosowany był przez Irivera w T series ( 10, 20,30 )

czy H 10 ( Jr, 5 6 i 20 GB ) oraz U 10 , S 10/S 7 oraz T50 i T 60

 

Można więc powiedzieć że Clix 1 generacji oraz iriver E 10 były więc tylko małym " skokiem

w bok " od związku z Wolfsona - Iriver sięgnął w tych playerach po amerykanski codec Cirrus Logic CS42L51.

 

To że Wolfson WM8731 jest konstrukcją dobrze już znaną jest jak sądzę sporą zaletą Clixa 2

- pamiętajmy że WM8985 z D2 zdarza się pracować w reżimie "ekonomicznej " i energooszczędnej klasie D

( przełącza się w nia automatycznie przy niższych bitrate`ach -ale co to znaczy "niższych" tego niestety

nie wiemy ) - co niestety musi odbijać się niekorzystnie na jakości dzwięku Cowona.

 

W przypadku "konwencjonalnego" WM8731 tego problemu nie ma - jakość dzwięku Clixa 2 będzie

zawsze wysoka - niezaleznie jaki rodzaj kompresji i jaki bitrate będziemy wykorzystywać . :rolleyes:

 

( z drugiej strony mocną stroną WM8985 jest na pewno wyższa moc wyjsciowa i większa energoszczędność

tego codecu , w rezultacie znaczna przewaga autonomii Cowona D 2 nad Clixem 2

- niestety jak w życiu zawsze jest coś za coś :) )

 

01_s.jpg

 

02_s.jpg

 

03_s.jpg

 

Chip radiowy to świetnie już znany z Iriverów S 10 / S 7 , T 50

oraz nowych playerów Mpio > Si4700 amerykanskiej firmy Silicon Laboratories

( w Samsungu YP-T9 oraz Zune można spotakać wersję tego

samego chipu z RDS-em > oznaczoną Si4701)

 

04_s.jpg

 

07_s.jpg

 

05_s.jpg

 

Codec Wolfsona WM 8731S

 

06_s.jpg

 

b01.jpg

 

b02.jpg

 

Główny chipset Clixa 2 > 400MHz SoC Telechipsa TCC7801

 

08_s.jpg

 

Kość pamięci którą można znależc w Clixie 2 generacji 2GB jest

dokładnie taka sama jaką można znalezć w Cowonie D 2 z 2GB pamięcią

> to K9LAG08U0M produkcji Samsunga

 

Niestety oba playery - zarówno Clix 2 generacji jak i Cowon

z uwagi na podobny hardware mają podobną , niezbyt wysoką

prędkość transferu ( głównie chodzi tu o zapis , bo predkość odczytu jest ok

W przypadku Irivera predkość zapisu to 2723KB/s , odczytu 5600 KB/s .

 

09_s.jpg

 

10_s.jpg

 

12_s.jpg

 

11_s.jpg

 

13_s.jpg

 

14_s.jpg

 

16_s.jpg

 

Akumulator

 

18_s.jpg

 

23_s.jpg

 

20_s.jpg

 

21_s.jpg

 

22_s.jpg

 

24_s.jpg

 

25_s.jpg

 

27_s.jpg

 

Ekran AMOLED

 

28_s.jpg

 

29_s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jestem jeszcze ciekaw ceny Clix2 w Polsce. Choć coraz bardziej wydaje mi się, że wybór między tymi dwoma modelami staje się coraz jaśniejszy znane są wady i zalety jednego i drugiego.

 

Już widzę ten tłumek stojący w mp3store i słuchający na przemian D2 i Clix2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Różnice między teoretyczną jakością dźwięku w obu playerach znacznie się zmniejszyły.

 

A swoją drogą szkoda, że nie zastosowali w Clix2 chipu Si4701 do radia z RDSem. Byłby to niewielki krok na-przód w projektowaniu nowych odtwarzaczy marki iRiver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że iriver ani żaden inny producent z tego segmentu totalnie nie odczuwa potrzeby wprowadzanie RDSu. Szczególnie, że jak pokazał przykład Samsunga player zaopatrzony w coś takiego wcale sie lepiej nie sprzedaje, a w sumie konkretne modele bardzo szybko znikły ze sprzedaży jak na warunki Samsungowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi bateria wyglada znajomo. podobnie do tych z h300 i h100. zdaje sie, ze ma podobne wymiary i wtyczke. ciekawe jak z reszta parametrow. jak sie okaze, ze mozna je tak samo swobodnie wymieniac, to bedzie ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria Clixa 2 ma ponad połowę mniejszą pojemnośc > 630 mAh

niż oryginalna bateria iHP 1x0/3x0 > 1380 mAh. :)

 

Jest to zresztą trend we widoczny w niemal wszystkich współczesnych playerach mp3

Wiadomo mniejsza /ciensza bateria -cieńszy odtwarzacz.

 

Dlatego 600 mAh akumulatory mają na przykład iPody 5 (5.5 )generacji - i to w grubszej

wersji 60 GB i 80 GB , bo 30 GB iPody Video mają zaledwie baterie 400 mAh :blink:

(iPod Nano 2 generacji 300 mAh :o )

 

>> http://ipodbatteryfaq.com/ipodbatteryandpower.html

 

Do niedawna tej tendencji opierał się dosyć skutecznie Samsung > YP-Z5 i YP-K5 miały

akmulatory 820 mAh , YP-T9 - 740 mAh , ale najnowsze YP-K3 to już tylko 500 mAh.

 

Trudno natomiast powiedzieć jaką pojemność ma bateria Cowona D2 bo jest

ona wsadzona w plastikową ramkę i bardzo starannie oklejona izolatorem

( bardzo mozliwe że z uwagi na impulsową charakterystykę wzmacniacza który

tkwi w Wolfsonie WM8985 - ale ta kwestię tylko Majkel mógłby szczegółowo wyjasnić )

 

iaudio-d2-apart-3.jpg

 

937406_IMG_7731_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach czasem przydaje się ja :) a może nie tyle ja, co posiadany przeze mnie Service Manual ;)

 

 

12 - D2-BAT0001 - BATTERY PACK (1600mAh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje złote myśli. :P

 

Przesiadka iRivera na WM8731S znaczy tyle, co nic nie znaczy. Słuchałem różnych playerów na tym chipie i każdy gra inaczej. Jeśli Cowon D2 gra ciągle w klasie D, w co jestem w stanie uwierzyć na ucho, to clix2 powinien go przeskoczyć jakościowo. Co do mocy, powiem tyle, że te 37mW na kanał Cowona D2 to jakieś dane z sufitu. iRiver ifp ma 18mW na kanał, a przy 32 omach 12mW na kanał. Nie wiem, ile dla 32 omów jest w Cowonie, ale przy głośno nagranych mp3-kach zaczyna on charczeć od głośności 45/50 na Sennkach PX100, a maksymalna niezniekształcona głośność na iRiverze to 39/40, i potrafi on głośniej od D2 zagrać bez wpadania w clipping. Podejrzewam więc, że D2 pracuje w klasie D, a wyjściowe tranzystory przełączające są zoptymalizowane pod średnie obciążenie, a nie maksymalny prąd impulsowy. Tak się nieraz robi, nie tylko w sprzęcie audio, ale potrafi się to zemścić tym, że na tranzystorze traci się dużo napięcia zasilania wskutek wyjechania poza jego charakterystykę pracy w momencie zasilenia, i stąd ten clipping.

 

Co do cen clixa2 - w USA już lekko tanieje, zwłaszcza na ebayu, ale ten sam trick zrobił Cowon po pierwszych informacjach o przedsprzedaży clixa2. Obniżyli na 2 dni ceny o 10$, a potem wróciły do starego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach czasem przydaje się ja a może nie tyle ja, co posiadany przeze mnie Service Manual

 

 

12 - D2-BAT0001 - BATTERY PACK (1600mAh)

 

O żesz . :D

 

To tyle co w dużym PMP !!! :rolleyes:

 

W tym kontekście trochę przestaje wierzyć w stosowanie tej klasy D w Cowonie .

Przeciez na zdrowy rozum przy baterii 1600 mAh w Cowonie i 630 mAh w Clixie

i zastosowaniu tego samego chipsetu , jeżeli w pierwszym wypadku autonomia

wynosi 52 h a w drugim 24 h , to reżim pracy obu codeców Wolfsona : WM8985 ( Cowon)

i WM8731S (Iriver ) nie powinien się różnić .

 

Gdyby Cowon naprawdę pracował w klasie D , to jego autonomia powinna sięgać nie

50 -ciu , ale 80 -90 h :D

 

Cowon D2 gra ciągle w klasie D, w co jestem w stanie uwierzyć na ucho, to clix2 powinien go przeskoczyć jakościowo. Co do mocy, powiem tyle, że te 37mW na kanał Cowona D2 to jakieś dane z sufitu. iRiver ifp ma 18mW na kanał, a przy 32 omach 12mW na kanał. Nie wiem, ile dla 32 omów jest w Cowonie, ale przy głośno nagranych mp3-kach zaczyna on charczeć od głośności 45/50 na Sennkach PX100, a maksymalna niezniekształcona głośność na iRiverze to 39/40, i potrafi on głośniej od D2 zagrać bez wpadania w clipping. Podejrzewam więc, że D2 pracuje w klasie D, a wyjściowe tranzystory przełączające są zoptymalizowane pod średnie obciążenie, a nie maksymalny prąd impulsowy

 

Majkelu - a czy głośność plików we FLAC-u jest w Cowonie mniejsza niż mp3 czy ogg ?

 

Pytam,ponieważ na francuskiej stronie użytkowników D2 można znalezć zbiorowy

> "rapport au volume d'écoute Cowon D2 "

 

i facet pisze :

Cowon D2 avec Westone Um2 : de 12 - a 25 max sur du flac

:blink:

 

mogłoby to oznaczać że im lepsza(wyższa ) kompresja tym WM8985 ma mniejszą moc wyjściową

(więc i głośność ) i sugerowałoby że coś takiego jak praca tego codecu w klasie D przy plikach muzycznych

w niższym bitrate jest możliwe ( handicapem moze być właśnie większa moc która wynika

z znacznie większej sprawności wzmacniacza ).

 

Ale prawde mówiąc po informacji Ksy że Cowon ma akumulator 1600 mAh przestałem

w to wierzyć. :D

 

Muszę Ci powiedziec że ja nawet mam odtwarzacz którego amp działa w klasie D

 

To player MD Sony >MZ- E 10 , który w 2002 roku japońska firma przegotowała

na 10 -lecie istnienia standartu MD.

 

MZ-E10_01J_low.jpg

 

Chodziło w tej konstrukcji głównie o to , aby była jak najcieńsza (> 10 mm ) i najlzejsza (> 50 g)

i wpakowano w niego autentyczny wzmacniacz klasy D. Efekt - na dwa razy mniej

pojemnym akumulatorze niż w normalnym MD , MZ-E 10 potrafił pracowac trzy razy dłużej .

 

Ale dzwięk tego playera jest naprawdę bardzo ... specyficzny :D , co wiekszośc jego

użytkowników jednak zauważało . Z Cowonem D2 jest natomiast tak - że biorac opinie "en mass"

dotychczasowych userów tego odtwarzacza - przewazajacej większości dzwięk się bardzo podoba

i uważają go za co najmniej dobry. Może po prostu brzmienie Cowona D 2 akurat nie podpasowało w Twoje gusta ?

 

Wszyscy mamy w pamięci jakiś dzwięk który uznajemy za referencyjny i to własnie do

jego kryteriów ( miekki -twardy , zimny- ciepły , balans tonalny , agresywny atak i długość

wybrzmiewania dzwięku , poziom dynamiki, symetria kanałów i jeszcze kilka innych cech )

przyrównujemy właśnie odsłuchiwany sprzęt . Bardzo możliwe że charakterystyka D2

i Twojej referencji akurat sie rozmineły , ale jeżeli taki dziwięk potrafi jednak trafić

w upodobania wiekszości userów Cowona to można to przyjąć tylko z zadowoleniem.

 

W końcu ludzkie preferencje nie musza być identyczne : jedni wolą brunetki , drudzy blondynki

, jedni Irivery , drudzy Cowony . Dzięki temu można przynajmniej o tym porozmawiać

-a czasami nawet ostro się pokłócić - i także dzieki temu życie nie jest nudne . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzczywiście flaczki Cowon D2 podaje z mniejszą głośnością. I chyba jest to tryb, w którym nie korzysta z klasy D. Podejrzenia moje biorą się stąd, że barwa dźwięku jest niemal taka jak lubię, prezentacja mniej intymna niż w ifp, ale jak wgrałem mp3 320kb/s, które traktuję jako referencję z irivera ifp, wtedy zrobiło się bezbarwnie i surowo. Trudno wyrokować jak on i kiedy działa, ale na pewno pomiary jego THD pokazują prawdę. Urządzenia o małych zniekształceniach nie grają w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś pisałem, że wma VBR Quality 98 to najlepszy format stratny dla Cowona D2, jego minimalnie przygaszona barwa średnicy kompensuje tendencje D2 do krzykliwości, wynikające zapewne ze zniekształceń. Przestrzeń jest baaardzo czytelna z wma VBR na Cowonie. :) Przypominam, że mówimy cały czas o dobrze grającym playerze, nie że on taki zły ;)

 

ogg - nie polecam. Odtwarza wszystkie bitrate'y tak samo dobrze, z równym pyrczeniem w tle. Na czułych słuchawkach i cichych partiach muzyki może to być słyszalne. Dla wnikliwych - polecam podgłośnić podczas trwania ciszy w utworze, żeby się przekonać. Aha, i jeszcze mnie zdziwiło, że jedna z lepiej zrealizowanych płyt rockowych, jakie znam, w ogg Q8.5 zagrała płytko, jakby odżył stary duch iAudio. :lol: No chyba, że aoTuV w wersji Release 1 tak się sknocił :unsure: b4 było OK pod tym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności