Skocz do zawartości

Dystrybucje Linuksa


Patyczak

Rekomendowane odpowiedzi

Od siebie polecę Archa https://www.archlinux.org/

+rolling release

+brak crapware (budujemy swój system od podstaw)

+pacman - dobry manager pakietów z obsługą podpisów + możliwość ściągania i kompilowania programów z mniej oficjalnych źródeł za pomocą np yaourta

+szybkie aktualizacje programów

+systemd

+Netinstall - świeże wersje pakietów zaraz po instalacji.

+świetna wiki

 

Co do wad to bywa czasem "ciekawie" gdy po aktualizacji system nie wstaje bo właśnie coś właśnie zaczyna działać inaczej ale wtedy udajemy się do google i po jakiś 10 min szukania znajdujemy rozwiązanie.

Ja i kilku znajomych używamy kombinacji arch + gnome3 i sprawuje się to całkiem nieźle. Na początku oczywiście trzeba trochę poświecić czasu na budowanie i konfigurowanie systemu ale później to procentuje w dobrze działającym środowisku do pracy i rozrywki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z takim "coś się dzieje ale 10 minut szukania..." nie zawsze załatwia sprawę... bo nie mając na czym szukać i tak niczego nie znajdziemy :<

 

wiem że zaraz ktoś przypomni że mam telefon, tablet i zapasowy laptop w szufladzie, ale sytuacja "coś się spieprzyło więc mój główny system nie wstaje" nie jest fajna

 

... i to właśnie odrzuca mnie od gentoo i archa, bo jednak "brak wersjonowania" kusi, a tylko one to tak w sumie mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wypadkach po wysypce systemu wystarczy przejrzeć takie podstawy jak konfig X11 tudzież takowy przywrócić i jesteśmy na nogach, szybsza diagnostyka (w ogóle możliwa) i prostota samego resetu graficznej powłoki jest jednak na pewno lepsza niż wysypka Windy i... no właśnie, reinstall?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wypadkach po wysypce systemu wystarczy przejrzeć takie podstawy jak konfig X11 tudzież takowy przywrócić i jesteśmy na nogach, szybsza diagnostyka (w ogóle możliwa) i prostota samego resetu graficznej powłoki jest jednak na pewno lepsza niż wysypka Windy i... no właśnie, reinstall?

Jak często zdarza wam się wysypanie systemu i jakie są tego powody?

 

Ja kiedyś sporo bawiłem się Debianem i kilkoma innymi dystrybucjami, postawiłem kilka razy Gentoo (polecam, można się przy tym wiele nauczyć), ale w tej chwili już mnie to nie kręci, chce system, który po prostu dziala, ma dobry support, jest popularny, wszystkie narzędzia, których potrzebuje do pracy działają na nim out-of-box itp.

Używam Ubuntu, głównie LTSów, oczywiście mają wady, ale w tej chwili to dla mnie optymalny wybór. Przez kilka tygodni próbowałem przestawić się na Unity, ale jak wiele osób uważam, że to porażka. Na razie mieszka u mnie Gnome Shell, czasami dla urozmaicenia LXDE, a koledzy chwalili Cinamona, ale jeszcze nie instalowałem go u siebie.

Pracuje jako programista Railsów, w pracy nie mamy narzuconego środowiska czy systemu i obok Mac OS X, Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją. Nie powiem, że jest to najstabilniejszy system, ale nigdy nie wyłożył mi się tak po prostu albo przestał działać. Jeśli czegoś brakuje w systemie albo się wywala to zazwyczaj problem jest znany i można go łatwo wygooglować, ew. samemu wyśledzić powód. Widać niestety w tym systemie coraz większe "złindołsienie" i zmiany, które po prostu sprawiają, że ma się ochote wyrzucić komputer przez okno (czy ALT + TAB przełącza teraz aktywne okno? ;) ).

 

BTW. Kiedy przyjmowali admina, który używa Gentoo to chłopak zaczął przychodzić do pracy już tydzień wcześniej, żeby zdążyć postawić i skompilować system ze wszystkimi narzędziami potrzebnymi do pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysypek to z własnego doświadczenia wiem, że większość ( jeśli większością można nazwać 2-3 razy na rok) jest efektem zaniedbania i wygodnego odpalania pełnej aktualizacji systemu bez sprawdzenia co nowego jest instalowane i jakie zmiany ze sobą to wnosi to czasem są efekty jakie są. Nie jest to zbyt wygodne ale coś za coś.

 

Co do wysypek to ostatnia mi się zdarzyła przy aktualizacji, gdy został zmieniony init. Poza tym raczej nie pamiętam, ale zazwyczaj było to przez niedopatrzenie/ błędy w konfiguracji ect

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem sobie właśnie USB z Gentoo Minimal i chyba zabiorę się za instalację :) Życzcie mi szczęścia? D:

Dobra, Genciak postawiony - pytanie co z nim teraz robić. Pomysły?

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przed chwilą przez głupotę wysypał mi się Debian. Chciałem utworzyć skrót do aplikacji w Alacarte. Po zatwierdzeniu skrót się nie pojawił a co gorsza poznikały wszystkie ikonki z belki i z programów. Przy próbach odzyskania ikonek rozwaliłem cały system i po ptakach :)

 

Zaraz ściągam Minta w edycji Debianowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gnome-shell. Owszem to błąd tylko i wyłącznie pulpitu, a ściśle mówiąc to raczej mój błąd...

 

Ale jakim cudem GS może być tak niedopracowany, że można "wyklikać" jego destrukcję? Ja tylko chciałem stworzyć skrót tak jak robiłem to miliony razy w starym Gnomie2. A tu bęc, znika wszystko. Nawet google nie dało mi wiele pomocy w tej sprawie, gdzieś wyczytałem poradę żeby "clean this folder", tak zrobiłem no i gdm już nie wstał :)

 

Ściągnąłem Minta i mi nie podszedł. Teraz zastanawiam się czy wracać do Debiana (obiecuję, że nie będę tworzył więcej skrótów! przepraszam! :P ) czy zabrać się za Ubuntu, z tym, że Unity jest dużo gorsze od GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odświeżę. Sam korzystam od kilku miesięcy na swoim netbooku z Archa z zainstalowanymi KDE i XFCE. Arch sprawił, że polubiłem pracę na swoim sprzęcie, nawet na tak dużym środowisku graficznym, jak KDE, na którym Atom działa nadzwyczaj szybko i sprawnie. Polecam każdemu. Jest oczywiście trochę zabawy z konfigurowaniem, ale doświadczenie kultury pracy, do którego Windowsowi, jak stąd do Ameryki, jest tego warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności