Skocz do zawartości

Polskie Znaki W Tagach


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki kilku osobom sprawdziłem, że wszystkie odtwarzacze iriver nie mają problemu z obsługą Unikodu w tagach ID3v2 (pliki MP3) :) tagi plików WMA i OGG również powinne być wyświetlane poprawnie :)

 

a w praktyce oznacza to, że jeżeli użyjemy tagu ID3v2 (kodowanie UTF-16) to tytuł utworu może zawierać znaki polskie, japońskie, cyrylicę etc. i zostanie poprawnie wyświetlony (może nawet zawierać wszystkie te znaki naraz ;] )

 

takie tagi można przygotować np. za pomocą foobara2000 ;]

 

sprawdzone dla:

- iriver iFP

- iriver T

- iriver U10

- iriver H100/H300/H10

- Rio Karma

- iPod Video

- iAUDIO X5

 

 

 

teraz wypadało by sprawdzić inne odtwarzacze :) przygotowałem dwa odpowiednio otagowane pliki:

 

- http://www.khron.pl/50on-a.mp3 którego tytuł brzmi:

aiueo.png

(dosłownie "aiueo" ;] )

 

- http://www.khron.pl/00-a.mp3 którego tytuł brzmi: "ąćęłńóśźż" ;]

 

 

 

jeżeli ktoś sprawdzi że tytuły obu plików wyświetlają się poprawnie, proszę dać znać ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Jak to naprawić?

 

uaktualnić firmware albo napisać do SanDiska prośbę o dodanie pełnej obsługi Unikodu w tagach ID3v2...

 

[edit]

 

po kazdym znaku robi spacje np. zamiast "ą"

jest "ą " no ale czyta i chodzi wink.gif

 

właśnie sobie pomyślałem, że może obsługuje kodowanie UTF-8 a UTF-16 nie...(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprawka windowsowego notatnika, który zapisuje pliki w Utf-8 by Microsoft Windwos :D Może pomóc ściągnięcie jakiegoś edytora tekstu ala notatnik, tylko ważne jest, żeby korzystał z własnego algorytmu kodowania do UTF-8 a nie posiłkował się tym z Notatnika.

 

ke? O_o ale ja nie mówię o czytaniu plików TXT, tylko o tagach...

 

poza tym Unikod, UTF-8, UTF-16 to "standard przemysłowy"... nie ma więc mowy o "UTF-8 by Microsoft" i "UTF-8 by ResztaŚwiata"... jest "po prostu UTF-8"...

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Unicode

 

odtwarzacz więc może albo w ogóle nie czytać Unikodu (UTF-8 jest częściwo "kompatybilny w dół", UTF-16 znacznie mniej)... albo może czytać ale nie mieć pełnej czcionki Unicode... (np. nie mieć wogóle znaków azjatyckich etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sry - niedoczytałem :) Myślałem, że chodzi o czytanie plików txt. A z tym Unicodem to byś się zdziwił .... ( jakkolwiek może to być wina samego algorytmy zapisywania pliku, zresztą analogiczna jest sytuacja z frontpagem - strony w nim stworzone prawidłowo otwierają się jedynie w IE, pomijając funkcjonalność tego narzędzia .... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym Unicodem to byś się zdziwił .... ( jakkolwiek może to być wina samego algorytmy zapisywania pliku, zresztą analogiczna jest sytuacja z frontpagem - strony w nim stworzone prawidłowo otwierają się jedynie w IE, pomijając funkcjonalność tego narzędzia .... )

 

nie, nie masz racji - Unikod to tylko sposób zapisu pojedynczego znaku... tak jak CP-1250, ISO-8859-2 etc. nie ma "innego ISO-8895-2", nie? :)

 

a zerowa funkcjonalność FrontPage'a to już wina "standardu WWW/HTML wymyślonego przez Microsoft"... ale to nie ma nic wspólnego z kodowaniem znaków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak japońskich znaków w iTunes polega na tym, że windows jest w stanie ich wyświetlić (np. nie ma w systemie japońskiej czcionki)...

 

jeżeli iTunes to program Unicode to "wystarczy" mieć zainstalowaną czcionkę Arial Unicode albo Cyberbit Bitstream... jeżeli nie jest Unicode(?), to trzeba w ustawieniach regionalnych w windows ustawić "obsługa języków azjatyckich" i jest OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foobar2000 - ja mam konkretnie foobar2000 0.8.3 + wtyczki by Otachan (stary foobar miał drobny problem z ID3v2 bez dodatkowej wtyczki)

... ale może być równie dobrze foobar2000 0.9.4 (najnowszy)

 

tylko pamiętaj, żeby w ustawieniach foobara zmienić rodzaje tagów zapisywanych do plików MP3 z "ID3v1 + APEv2" na "ID3v2"... albo "ID3v1 + ID3v2" (to drugie dla pełnej kompatybilności ze starymi odtwarzaczami)

 

U3 poprawnie wyświetla polskie znaki w tagach ID3v2 w kodowaniu UTF-16 (UTF-8 nie sprawdzałem... jest zresztą mniej popularne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności