Skocz do zawartości

Opus - nowy kodek dźwięku


lostson

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba przerzucę się na opusa na telefonie. Z testów na komputerze uznałem za 96 mi wystarczy. Teraz mam wszystko w AAC ok. 192, opus trochę jednak ustępuje dźwiękiem w testach na komputerze ale w przypadku komórki nie ma to większego znaczenia a jednak miejsca mi na karcie braknie ;) Tylko jaki player na androida ma obsługę opusa? Teraz korzystam z powerampa i jest ok, gdzieś czytałem że ma być obsługa w najbliższym update, jak jest z innymi? Jest coś co już teraz ma obsługę opusa?

 

Dobry pomysł :)

 

Do odtwarzania opusa dobry jest RockBox for Android: http://rasher.dk/rockbox/android/ Trzeba tylko pobrać wersję z rozdzielczością ekranu telefonu :)

 

Instaluje się to jak zwykłą aplikcję - np. z karty pamięci wybierając menedzerem plików (np. https://play.google....lemanager&hl=pl ) plik .apk.

 

Trzeba mieć włączoną w opcjach aplikacji instalację z nieznanych źródeł ofc.

 

P.S.

RockBox for Android działa jak zwykła aplikacja - nie trzeba root'a, podmiany bootloader'a etc. :)

Edytowane przez lostson
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Panowie, przepraszam za lamerskie pytanie, za co odpowiada w foobarze, w ustawieniach kodeka opcja "Format is: Lossy oraz Lossless (or hybrid), i co daje "złożność kompresji od 0 do 10 i rozmiar ramki od 2,5 do 60" ?

Edit: Czy wiadomo kiedy aplikacja PowerAmp będzie obsługiwać ten format?

Edytowane przez piter_praga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po ci Ci te ustawienia, skoro foobar opusa obsługuje natywnie - masz suwak do bitrate'u (6-512kbps) i tryby do wyboru (vbr, constrained vbr i cbr).

 

O powerampie tutaj poczytaj: http://forum.powerampapp.com/index.php?/topic/3469-opus-codec/

 

Btw Opus 1.1 wszedł już w fazę beta: http://people.xiph.org/~xiphmont/demo/opus/demo3.shtml

 

Tutaj do pobrania: https://people.xiph.org/~greg/opus-tools_11beta.zip :)

Edytowane przez lostson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To mój debiut na tym forum więc i trema mnie zżera... :-)

 

Temat Opusa zaintrygował mnie i prześledziłem go w ciągu kilku ostatnich dni. Ten kodek ma szansę zagościć na moim smartfonie jako alternatywa dla mp3. Musze go tylko trochę pomęczyć. PowerAmp mi w tym nie pomoże. Przynajmniej na razie. Ale znalazłem alternatywę dla niego. To Neutron Music Player. Odtwarza Opusa bez żadnych sztuczek. Testuję go od dwóch dni na kilku przekonwertowanych w windowsowym xrecode II płytach. Pierwsze miłe zaskoczenie: jest gapless. Co do jakości nie pokuszę się jeszcze o ocenę ale w ciągu kilku najbliższych dni porównam sobie wersje bezstratne kilku utworów z ich "opusowymi" odpowiednikami. O wynikach testów poinformuje aczkolwiek muszę zaznaczyć, że jestem stary i głuchy... ;-)

 

Pozdrawiam!

 

 

 

Asus MeMo Pad HD 7 | Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z darmowych obsługują chociażby: BSPlayer FREE i VLC for Android Beta.

 

W instalce xrecode II jest starsza wersja enkodera Opusa - trzeba mu wskazać najnowszą wersję (ściągniętą i rozpakowaną z linku z mojego poprzedniego posta).

Edytowane przez lostson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, najnowsza wersja Opusa 1.1 beta jest w dekodowaniu 74% szybsza na architekturze ARM (ARM: ogólnie mówiąc - chipy na których zbudowane są m.in. smartfony).

 

I to wszystko bez użycia NEON który znacznie przyspiesza dekodowanie multimediów....

 

Więc nie wiem na co jeszcze czekają developerzy powerampa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję po latach ;)

 

Słuchałem dziś chwilę opus na rockboksie (iPod 4G, rockbox z oficjalnego instalatora wersja "aktualna, niekoniecznie stabilna") i coś jest nie tak z dekoderem albo iPod zwyczajnie sobie nie radzi. Dźwięk w zasadzie się odtwarza, ale interfejs zwalnia literalnie do "pojedynczych klatek na sekundę". W szczególności przestaje działać regulacja głośności... :(

 

Co do samego dźwięku, to przy 128kbps (vbr), na paru utworach które na szybko przesłuchałem (lossless -> opus) nie słychać oczywistych artefaktów.

 

Z ciekawostek samego formatu: opus nie jest w stanie skompresować próbkowania 44.1kHz, musi mieć 48kHz... a ze starych kart creative pamiętamy co się dzieje przy kiepskim upsamplingu z 44.1 do 48 ;) nie żebym słyszał taki efekt, po prostu istnieje takie potencjalne niebezpieczeństwo...

Inna ciekawostka: opus ma twardy filtr dolnoprzepustowy na 20kHz (i górnoprzepustowy na 3Hz). Ten górny ma w dokumentacji wyjaśnienie "na tym kończy się zakres słuchu człowieka więc nie ma sensu zachowywać więcej" :) nawet mimo próbkowania 48kHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jest lepiej niż jakiś rok temu. Wtedy opus 128kbps był praktycznie nieużywalny na iModzie, a 160kbps wręcz go wieszało.

Miałem wręcz wrażenie, że Clip+ lepiej sobie z nim radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności