Skocz do zawartości

Asertywne wypowiadanie się - ratujmy poziom rozmów na forum


MrBrainwash

Rekomendowane odpowiedzi

ja na wykladach z psychologii troszke musialem opowiadac o asertywnosci. temat ostatnio modny, sa nawet kursy asertywnosci. ale to tylko Polska. u nas pewne sprawy wygladaja inaczej niz np. za oceanem.

 

ale ogolnie jest tam kilka ciekawych artykulow (na calej stronie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że zamknąłeś niewygodny temat "podziękowanie", odpowiem tutaj: zarzucając użytkownikom niestosowanie się do regulaminu (MathU), może sam byś wziął z niego przykład. Głównie chodzi mi o podpunkt:

 

5.2. Jeśli nie masz niczego konkretnego do powiedzenia - nie wypowiadaj się.

 

To może komentarz do tego tematu. Jak widać został on założony przez sfrustrowanego dzieciaka, co sugerują aktualne wydarzenia na forum, z którymi bezsprzecznie jest powiązany. Autor (który w dodatku jest moderatorem) nie dość, że pod płaszczykiem troski o kulturze wypowiedzi przemyca swoje osobiste frustracje, to jeszcze rozpoczyna kolejną flame war (bo niby co może wyniknąć z tak prowokacyjnego tematu?)

 

Także pozdrawiam moderatora, który zamiast gasić spór, dolewa oliwy do ognia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co trzeci wątek obijający się o to samo - kulturę lub jej brak wypowiadania się. Nie można na forum zrobić tzw, cichej moderacji? Jak jakieś posty są obrażające / sformułowane bez elementarnych zasad gramatyki i ortografii / nie wnoszące nic do tematu to się je usuwa i daje odpowiednie ostrzeżenie. A wy (wszyscy wypowiadający się tu

 

http://forum.mp3store.pl/topic/87258-podziekowania/

i tu

 

http://forum.mp3store.pl/topic/87267-prosze-o-reakcje-administratora/

 

robicie jakieś przepychanki słowne, wzajemne ataki, oskarżanie o konfabulacje itd.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co to musza przeczytac : im i tak juz nic nie pomoze.

Ci co nie musza tego czytać : im nie trzeba juz pomagac.

 

zaczynam podejrzewać, że mogłeś mieć racje...

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syler - sek w tym ze coraz wieksze grono uzytkownikow ma do Ciebie pretensje o forme/sposob twojej moderacji. Ty dalej zdajesz sie nie dostrzegac problemu.

 

Idac dalej Ty raczej winienes byc strona rozstrzygajaca spory a nie jedna ze stron konfliku - co nie jest rownoznaczne z brakiem wlasnego zdania i mozliwoscia wyrazania go.

Edytowane przez GigereE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie... z cichą moderacją związane są dość poważne problemy (istniejące w kontekście tego konkretnie forum jak i wszystkich for ogólnie)... więc nie czytajcie tego jako atak personalny czy coś...

 

 

Po pierwsze, moderator musi mieć jakąś podstawę, żeby uznać że coś jest ok a coś innego nie (założenie: regulamin, kultura osobista, zdrowy rozsądek).

 

Po drugie, moderator musi mieć świadomość potencjalnego konfliktu, przykładowo ktoś może mu zacząć pisać rzeczy "na jakiej podstawie to usunięto/zamknięto? pokaż punkt regulaminu! to cenzura/wycieczki osobiste/nadużycie władzy!!!111oneoneone" (założenie: poprawna argumentacja swoich działań, rzeczowe i spokojne prowadzenie takich dyskusji).

 

Po trzecie, moderator musi mieć motywację, żeby to wszystko robić, żeby poświęcać na to czas i energię (założenie: dobra motywacja).

 

 

Dodatkowo - poza tym wszystkim - musi istnieć składny pomysł co tak naprawdę chcemy w ten sposób osiągnąć.

 

 

Co to znaczy?

 

Ano, znaczy to tyle, że należy określić czy takich niepokornych chcemy się: pozbywać, olewać, czy edukować.

 

Do tej pory - przynajmniej jak ja to za adminowania pamiętam - na tym forum panowała zasada, że nie banujemy bez powodu (tylko zupełnie niepokornych, "reklamiarzy" i boty). Wszystkim pozostałym osobom wysyłałem PM-a z informacją co zrobiły źle i jak mogą się poprawić w przyszłości. Oczywiście wymagało to potwornego zaangażowania, dużej ilości czasu i podmiany "ja" na "ja-admin", żeby rzeczowo odpowiadać na teksty "jesteś gópi!!!111oneoneone" i gorsze... ale powód był prosty - nie chcemy pozbywać się ludzi z forum bez powodu, a taka wyedukowana osoba, staje się często wartościowym forumowiczem (co wiem z praktyki).

 

Ale kiedy ot-tak zostanie wprowadzona zasada "cichej moderacji a potem 3 ostrzeżenia i out"... co się stanie?

 

Po pierwsze ktoś to musi robić - mamy tylu chętnych modów, żeby to ogarnąć? che się im to w ogóle robić? czy powiedzą że mają swoje zajęcia i może wieczorem popatrzą?

 

A po drugie co... połowa forum zostanie zbanowana, bo jakiś moderator jest na tyle wrażliwy, że za każde słowo tak niecenzuralne jak "******sty" będzie dawał ostrzeżenie?

 

To przecież bez sensu, chyba że jest to forum producenta gier więc napływ dzieciaków jest stały i ogromny, a inaczej nie da się ich utrzymać w ryzach (czytaj: nikomu się nie chce *******ić, a jeden zbanowany w tą czy w tą nie robi większej różnicy - nowych się oleje, starym się pomacha palcem)... :)

 

Forum mp3store nie jest na dzień dzisiejszy tak konkurencyjne, żeby mogło sobie na to pozwolić - nikt już nie będzie rejestrował się z innego ip pod nowym nickiem tylko po to, żeby się wyżalić albo próbować dostać spowrotem. Każdy zbanowany oleje sprawę i jeszcze zrobi antyreklamę mp3store (jakby już było jej mało) :)

 

Więc powodzenia :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po co trzeci wątek obijający się o to samo - kulturę lub jej brak wypowiadania się. Nie można na forum zrobić tzw, cichej moderacji? Jak jakieś posty są obrażające / sformułowane bez elementarnych zasad gramatyki i ortografii / nie wnoszące nic do tematu to się je usuwa i daje odpowiednie ostrzeżenie. A wy (wszyscy wypowiadający się tu

 

http://forum.mp3stor...-podziekowania/

i tu

 

http://forum.mp3stor...administratora/

 

robicie jakieś przepychanki słowne, wzajemne ataki, oskarżanie o konfabulacje itd.

 

Zgadzam się. Tylko jak się usunie takie rzeczy to powstaje nowy temat, jak to zły, niedobry moderator usunął jakże cenne (posty) obelgi ! "Przecież mamy wolność słowa! Co to za cenzura?" :o

 

 

Jakby za każdym razem powstawał temat, gdy ktoś usuwa posty to wyobraź sobie co by się działo. Jeśli już powstaje temat to jest to jakiś sygnał, że coś może dziać się źle. Poza tym tylko ktoś kto nie wie czy podejmuje odpowiednie działania/ma co do tego wątpliwości potrzebuje się z tego tłumaczyć (przeważnie winny ma potrzebę uzasadniać swoje postępowanie) oraz potrzebuje zakładać takie tematy, by (jak ma nadzieję) inni użytkownicy się z nim zgodzili, co ma na celu utwierdzenie go w tym, że dobrze robi.

 

Odnoście norm społecznych (nawet mimo tego iż są to silnie umowne, niepisane prawa): jak sama nazwa wskazuje to społeczeństwo kształtuje normy społeczne, ale każdy człowiek sam sobie z nich wybiera "co mu pasuje". Pytanie, jakie ty masz prawo narzucać innym osobom swoją wizję norm społecznych? Uzasadniając warny normami społecznymi wybrałeś naprawdę bardzo subiektywny sposób argumentacji, bo granice takich norm są bardzo płynne oraz zależą od osobistego postrzegania. Potwierdziłeś więc, dając tego warna, że w roli moderatora brak Ci obiektywnego spojrzenia i kierujesz się głównie swoimi subiektywnymi odczuciami

 

pozdrawiam i jeszcze tu wrócę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cała heca wynika z tego, że ktoś się ośmielił napisać Sylerowi, żę pisze głupoty na temat fotografii zarobkowej.

 

W sensie nikt mu nie napisał, żeby nie brać tego co przeczyta w internecie do siebie/na poważnie?

 

(albo - jeśli faktycznie przesadził - żeby sobie odpuścił bo i tak nikt nie czyta tych wypocinek? ;> )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie przeginam, bo Syler pojechał cenzorskim mazakiem :)

 

"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie"

Edytowane przez MathU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyk :-)

 

Down. Wybacz Syler ale twoja "magiczna rozczka" byla szybsza - wiec niestety nic zdazylem zobaczyc. Jezeli tak jak mowi marciniak - Mathu przegial, to IMO z racji natury tego watku powienes byl mu zwrocic uwage - czy tez zwyczajnie zripostowac. Cenzura jest nam tu srednio potrzebna - chociaz watek z opluwaniem sie nawzajem tymbardziej.

Edytowane przez GigereE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak sobie czytam i uśmiech mi z twarzy nie schodzi to myślę że bardzo tu pasuje kawałek kazika :) Pozwólcie, że zacytuję

 

 

 

Mądry głupiemu ustępuje

Ale co, gdy głupi się z tego nie raduje

Krzyczy z grubym kijem, że połamie ci kości

Że mądry ustąpił? To oznaka słabości

Do trzech razy sztuka...

Ale co, gdy za czwartym wypłynie ta nauka

Wtedy będzie za późno. Wkładaj głowę w pętlę

Ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak sobie czytam i uśmiech mi z twarzy nie schodzi to myślę że bardzo tu pasuje kawałek kazika :) Pozwólcie, że zacytuję

 

 

 

Mądry głupiemu ustępuje

Ale co, gdy głupi się z tego nie raduje

Krzyczy z grubym kijem, że połamie ci kości

Że mądry ustąpił? To oznaka słabości

Do trzech razy sztuka...

Ale co, gdy za czwartym wypłynie ta nauka

Wtedy będzie za późno. Wkładaj głowę w pętlę

Ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze

 

ta nie ma to jak mądrość ludowa :) ja ręki na nią podnosić nie będę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lethe wypowiadasz się nie mając pełnych danych. I mówisz mi o subiektywnych ocenianiu?

 

Na razie warna dostał tylko Azahiel, bo dwa razy dostał upomnienie słowne i były na niego raporty. Czy to subiektywna decyzja? Może w twojej subiektywnej ocenie ;)

 

Nikt po za tym na razie warnów nie dostał. Decyzje zostawiam innym moderatorom.

 

Cóż, groziłeś MathU normami społecznymi. Nie dostał warna - ok, więc jeśli nie dostał to możesz to traktować jako tekst: "co by było gdyby". Ale jeśli będziesz miał ochotę wlepić komuś warna to lepiej wymyśl coś lepszego niż normy społeczne ;P

 

Edit:

 

Na razie nikt "z loży szyderców" w tych 3 tematach mi nie odpowiedział na argumenty - argumentami. Są tylko pomówienia i subiektywne oceny mojej osoby. Z asertywnością nie ma to nic wspólnego...

 

 

Pflease... a jakie ty masz argumenty? może przedstawisz, zwięzłą listę w następnym poście?

 

No raczej nie można ocenić innej osoby obiektywnie - to nie są wyliczenia czy słupki matematyczne. Można co najwyżej ocenić mniej lub bardziej subiektywnie. Rozumiesz w ogóle różnicę między oceną osoby a oceną zachowania osoby?

 

PS. A ty zakładając ten temat czego się spodziewałeś? Przecież tutaj nie trzeba być geniuszem, by przewidzieć, że na tle ostatnich wydarzeń zadziała on jak zapalnik tykającej bomby

Edytowane przez lethe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności