Skocz do zawartości

DAC Spencer FDA-1 PCM1794A


Rekomendowane odpowiedzi

@patrykvel dzięki za opis wrażeń! Mój egzemplarz Spencer DACa jest w tym momencie składany przez kolegę z Irlandii. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie, trafo będzie u mnie z Trafbera w wykonaniu audio. Zaciekawiła mnie ta wypowiedź:

jest mozliwosc eliminacji offsetu na wyjsciu, dzieki czemu nie potrzebujemy kondesatorow w sygnale na wyjsciu

 

bo tak patrząc na zdjęcia ze strony Spencera to właśnie rzucają się w oczy bycze ruskie kondensatory olejowe na wyjściu (te brązowe)

spcencer DAC.jpg

Edytowane przez johnys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nikt nie zabrania wsadzenia kondow na wyjscie, jest to o wiele bezpieczniejsze, bo u mnie w razie awari DACa, wzmak dostanie niezle po dupie stalym napieciem. Jednoczesnie nie musze wydawac olbrzymiej kasy na kondy, zeby znalesc takie, ktore sa w miare neutralne. Spencer wspomina o tym jako OCL, a do regulacji offsetu sluza 2 niebieskie potki znajdujace sie przy ostatnich tranzystorach wyjsciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takze uzywam od kilku dni tego DACa. Za wczesnie by opiniowac ostatecznie lub wartosciowo jednak na pewno wcale nie zniszczyl lub nie zdeklasowal DACa na AD1865 z lampowym SRPP ktorego uzywam jako podstawowy. Na pewno gra klasowo ujmujac to audiofilsko a ja mam poki co zagwozdke ktory sposob grania jest bardziej zgodny z moimi preferencjami. Rysuje mi sie jednak juz pewien obraz gdyz oba DACi mocne punkty maja rozlokowane troche inaczej. Co do lamp w analogowce, no to jak wiadomo pomiajac dobra aplikacje to jaka lampa taka gra :) Jakis czas temu juz wieszalem psy na ECC88/E88CC po przesiadce na 6H2P a tu za sprawa kilku ostatnich zakupow E188CC okazalo sie, ze wcale pies nie jest pogrzebany i wyszlo na opinie Lukasza Fikusa, ze ugolniajac 6H2P pozwala osiagnac subiektywny poziom naturalnosci nieosiagalny dla pospolitych ECC88/E88CC jednak sa i pewne mniej lub bardziej egzotyczne lampy z tej drugiej rodziny mogace - znow audiofilsko - wzbic sie wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez musze jeszcze troche posluchac zanim napisze, bo takie pewniackie wypunktowanie wad i zalet jest cholernie ciezkie i zalezne od preferencji, repertuaru itp. Poza tym ja i fallow juz mamy przegrzebane lampiaki, a tu dostajemy gotowca gdzie jest pare rzeczy mozliwych do zrobienia lepiej/pod swoj gust. Niemniej juz na starcie gra to bardzo dobrze i zaryzykuje stwierdzenie, ze lepiej niz lampa w wielu aspektach. W sposob bardziej dojrzaly, lepiej zbalansowany, naturalny. Odpada zakup lamp, ktore swoje kosztuja. Dodatkowo bede chcial przetestowac konwerter DIY z innego forum poprzez polaczenie I2S - zobaczymy z czym to sie je.

Tak wiec na pewno DAC bardzo fajny i nie pozbede sie go zbyt szybko. Po pierwsze dlatego, ze kosztowal w sumie niewiele. Po drugie, ze rzeczywiscie mozna jeszcze "lepiej" pewne rzeczy rozwiazac i poeksperymentowac. Cos na ksztalt innych lamp,a taniej.

Jeszcze troche poslucham obu DACow i cos napisze ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zibra: czesciowo sie z Toba zgadzam ale prawdopodobnie budujesz swoje zdanie o lampach na konkretnej aplikacji jednej rodziny lamp ktorej sluchales dluzej (posiadasz teraz)(chodzi mi oczywiscie o aplikacje w DACu, chyba ze masz jescze innego lampiaka na stanie) Wiadomo, ze kazdy z nas moze isc posluchac do kolegow ale to zupelnie inne "badania sprawy" niz sluchanie w domu na spokojnie. Probowales kiedys np. pentody 408a na wyjsciu z DACa? (a'la Yamamoto YDA 01B http://www.6moons.co...amoto8/dac.html)(To jest jak dla mnie nr.1 wsrod DACow jakie slyszalem w ogole) Ciekawych lamp jest cala masa a ilosc rzeczy mozliwych do ustawienia pod swoj gust jest bardzo duza.

 

Napisze nieskromnie ale jednak troche tych urzadzen przewalilem przez lata i lampowych i nie i z czystym sumieniem moge powiedziec, ze po dluzszej przygodzie wcale nie da sie jednoznacznie wypunktowac zalet/wad lamp na tranzystorami i vice versa. Jedynie wlasnie krotsza przygoda sprzyja budowaniu zbyt radykalnych wnioskow.

 

I2S kiedys trzepalem na rozne sposoby kiedy mialem North Stara M192 - lykal wlasnie firmowo I2S oraz Lampucerze Maxi. Wyrywalem sygnal z cyfrowej EMU 1010 oraz ESI Julia oraz z firmowego transportu CD North Stara. Czekam na rezultaty Twoich eksperymentow. Na wielu forach I2S jest traktowane dosc "ricersko", wiadomo tez jak to czesto jest - im cos bardziej egzotyczne tym latwiej wypromowac w srodowisku bo mniej osob testowalo. Nie pisze o zadnym hypie nt. I2S, ale "swoje mozna przeczytac" :)

 

Teoretycznie twoj Protagonist serce D/A ma w zasadzie podobna do Spencera bo to takze Delta-Sigma z tej samej rodziny. U mnie teoretyzyjac D/A jest R-2R zamiast Delta-Sigma, dodatkowo jest puszczony w NOSie.

 

@Patrykvel: Zero zmian wzgledem manuala. Na poczatku zawsze chce sie osluchac z wersja "vanilliowa".

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie mam takiego osluchania w sprzecie jak Ty wiec czytam z ciekawoscia co tam piszesz. Tym bardziej, ze mamy podobne podejscie do tematu - bez wariacji i niepotrzebnych podniet. Wcale tez nie mam zamiaru budowac swojej opini na zasadzie lampa vs tranzystor. Sa to po prostu urzadzenia warte potestowania w dluzszym okresie czasu. Mozna troche poeksperymentowac za stosunkowo male pieniadze i cieszyc sie takimi zabawami. Markowy sprzet kosztuje znacznie wiecej, ma mala mozliwosc "tuningu" i mozna sporo tracic przy ewentualnej sprzedazy. Tu jest czysta zabawa :D

Konwerter bedzie autorstwa JarkaC:

 

http://www.audioster...l/page__st__120

 

Moze jak go dostane to w koncu posluchamy wszystkiego na spokojnie? :)

 

Widze, ze Yamamoto jest tez na 1794A, w dual mono. Ciekawe jak to w koncu jest z "reprodukowaniem" brzmienia przez same scalaki.

Edytowane przez zibra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam takiego porownania, ale z racji sprzyjajacych odsluchowi warunkow pogodowych testuje DACa intensywnie.

W konfiguracji Spencera gra poprawnie w kazdym aspekcie, ale w strone duzej analogowosci i gladkosci, ktora ociera sie o matowosc w dzwieku. Pisze to z pamieci, ale takie mam wrazenie po usunieciu kondow wyjsciowych i filtrujacych. Dzwiek staje sie bardziej naturalny, nie tak gesty, ale ciagle muzykalny. Ciekawie budowana scena - dobry wglad wglab, bardzo ladnie rozlokwane instrumenty. Tutaj lampa jest mistrzem w ich wybrzmiewaniu i uczuciu jakby sie bylo w sali koncertowej, aczkolwiek Spencer az tak tu nie ustepuje. Slychac wiecej i wyrazniej mikrodetale, szczegoliki i niuanse niz na lampie. Basu jest mniej, ale nie tak zaokraglony i miekki a lepiej zdefiniowany, sprezysty i szybki. ogolnie dzwiek tez jest duzo szybszy niz na lampie i "potezniejszy". Wokale brzmia bardziej naturalnie na Spencerze i sa troche bardziej wycofane niz na lampie ( tylko i wylacznie w odniesieniu do lampy). Ta je podaje w bardziej intymny sposob, ale troche wygladza, koloryzuje i pogrubia. Jezle chodzi o naturalnosc to Spencer jest lepszy, jesli chodzi o przyjemnosc sluchania to kwestia gustu:) Gora jest bardziej zaakcentowana na lampie, ale to ogolnie DAC po jasniejszej stronie mocy. W obu przypadkach jednak nie ma tu mowy o jakiejkolwiek ostrosci.

Jak juz parokrotnie wspominano DAC jest dosyc mocno podatny na zmiany - wystarczy zmiana kondow zasilajacych PCM, aby wyraznie zmienic sygnature dzwiekowa - od aksamitnych i troche zamulajacych dolne pasmo Silmic, przez ocieplone Nichicon ES po wyrownane, neutralne Rubycony ZA. Zreszta testow jeszcze bedzie sporo i dla ciekawych zmian polecam wlutowanie w newralgiczne miejsca testowe piny w celu szybkiej wymiany "podzespolow" i porownan:)

Generalnie DAC nie ma specjalnie slabych punktow, a im wiecej sie go slucha tym bardziej moze sie podobac. Bardzo spojny, wyrownany dzwiek, ktory moze nie byc dla niektorych "efektowny", ale ktory w dluzszym okresie czasu nie meczy, a wciaga w sluchanie muzyki.

Zaznaczam, ze to ciagle takie wstepne rozpoznanie i moje subiektywne wrazenia, ktore moga ewoluowac wraz z prowadzonymi "eksperymentami". Mam nadzieje, ze tylko na lepsze :)

To tyle tytulem rozruszania tematu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tylko moze powiedz jeszcze co to za lampa o ktorej piszesz, bo Spencer wiadomo ale z jakim DACiem porownywales to mysle, ze malo kto wie :)) No i jakie lampy oczywiscie miales rowniez wsadzone i jak mniej wiecej zbudowany jest ten DAC zeby bylo wiadomo mniej wiecej jaki jest punkt odniesienia.

 

Ja sie jeszcze z opiniowaniem wstrzymuje. Caly czas btw. slucham na waniliowej wersji.

 

Ja matrixa mini-i mialem ale bylo to juz spory kawalek czasu temu i jego brzmienie nie specjalnie utkwilo mi w glowie wiec nie bede silil sie na pisanie glupot.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC na lampach to Protagonist, sprzet DIY od McGyvera znanego z innego forum. Sklada sie z DACa na PCM1796 z lampowa analogowka WK-WA na ECC88. Sama plytka DACa lekko grzebnieta, jak rowniez powymieniane rezystory i kondy wyjsciowe. Z lamp konkretnie w tym momencie "graja" Siemensy. Dalsza czesc toru to wzmacniacz Black Pearl od Majkela i Beyerdynamic DT931.

Ja rowniez dalem taki poczatkowy zarys swoich spostrzezen, absolutnie niewiazacy i bardziej zogniskowany na Spencerze, bo to jego intensywnie slucham. W pozniejszym czasie powroce na dlzuej do lampy i podziele sie kolejna porcja wrazen.

 

IMG 1734

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, dla zapalencow, ze bardzo duzo daje podmiana regulatora 5V TA7805S przy PCM. Poprawa w wielu wielu aspektach dzwieku.

Dla tych ktorzy chca sie przekonac jaka to daje roznice, polecam polaczyc kilka w bateri w szereg i podlaczyc je w miejsce stabilizatora 7805, ja tak od wczoraj slucham i poprawa jest naprawde spora. Zasilanie PCMa to jednak podstawa, a Spencer troche jakby olal ten aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktikens. To co robi wpiecie sie z bateriami przechodzi najsmielsze oczekiwania! A ja nie podniecam sie subtelnymi zmianami w dzwieku :D Ci co maja niechaj sprobuja, a zaprawde powiadam, nie pozaluja:P

Dzis dostalem konwerter DIY z innego forum i bede testowal polaczenie I2S:)

 

a ile trzymaja takie baterie, np 2-3 AA czy tam inne? moze sobie kupie 2 akumulatorki jakies lepsze ;p

Edytowane przez Mayster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to sa tylko testy i mozliwosc przekonania sie "na szybko" jak wazne jest zasilanie dla PCMa i ile ono wnosi do dzwieku przy w miare dobrych pozostalych komponentach toru:) Wada jest oczywiscie wyladowywanie sie baterii i niestabilnosc zasilania scalaka. W tym celu bede jeszcze robil testy z wmontowanymi stabilizatorami, ale zasilanych czystym pradem z baterii. Mozna kupic gotowe dyskretne stabilizatory typu DEXA czy SuperTeddyReg. Mozna w tym celu zwrocic sie do Majkela ( testuje Jego modul zasilania). Juz to rozwiazanie powoduje bardzo duzy przyrost jakosci. Natomiast czysciutki prad z baterii vs zasilanie dyskretne to jeszcze to "cos" co wnosi taka magie w delektowaniu sie muzyka. Tak moje odczucia napisalem koledze:

 

najwieksza roznice slysze w gornych partiach. na zasilaczu Majkela jest taka delikatna nerwowsc czy tez mozna powiedziec, gra bardziej agresywnie. nie jest to jakas ostrosc, ale jakos tak podswiadomie wplywa na odbior muzki. leciutko meczy. na baterii jest absolutna gladkosc co bym nie wlaczyl. czysta przyjemnosc sluchania. kolejna rzecz - srednica wydaje sie na baterii bardziej wciagajaca. niby bardziej podobnie, ajednak slucha sie tego przyjemniej. jest magia. bas znow na obu jest fenomenalny, ale powiedzialbym, ze na baterii jest bardziej malowany grubsza kreeska, bardziej miesisty, lepiej wypelniony. slowa nie oddaja roznic bo to nie roznice klas, ale przyjemnosc ze sluchania na baterii jest wieksza. tak mega muzykalnie magicznie i gladko, a ciagle z detalami i wykopem. przestrzen jest tez podawana znow - niby w obu swietnie rozlokowane instrumenty, szeroko i wglab, ale na baterii jest tak po ludzku bardziej odbierana holografia, 3d , poglosy wybrzmienia. takie wieksze poczucie realizmu i obcowania z danym utworem, szczegolnie w nagraniach z koncertu. poczucie jakbys tam byl. no i ta niezaburzona gladkosc.

 

Dzis jestem lekko skacowany i dopiero dochodze do siebie:P ale mam zamiar gruntownie przebadac konwerter USB-I2S, porownujac do EMU1212:

 

 

http://www.voila.pl/352/kssxo/index.php?get=1&f=1

Edytowane przez zibra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem w pierwszej czesci postu:) Mozna kupic gotowe dyskretne regulatory lub poeksperymentowac z tanimi zamiennikami. Te drugie to np. LM2940 czy wspominany przez Spencera L4941BV. Te pierwsze to przykladowo:

 

http://www.newclassd.com/index.php?page=70

http://www.teddypardo.com/DIY/SuperTeddyReg.html

 

Mozna tez poprosic Majkela zeby zrobil jakis DIY regulator czy tez sprobowac samemu itp itd. Bateria to najlatwiejszy sposob na sprawdzenie co sie zmienia, jak i czy Ty slyszysz te zmiany (zaleznie od reszty systemu czy tez Twojego podejscia czy osluchania). Wtedy wiesz czy warto wydawac wiecej pieniedzy czy jest dobrze obecnie (lub zle).

Skoro juz cos naskrobalem to chcialem tylko powiedziec, ze konwerter DIY spisuje sie bardzo fajnie. Jak ktos potrzebuje takiego lacznika miedzy PC a DACiem bez zbednych funkcji to mysle, ze warto zainwestowac 125-175zl w zaleznosci od potrzebnych wyjsc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem w pierwszej czesci postu:) Mozna kupic gotowe dyskretne regulatory lub poeksperymentowac z tanimi zamiennikami. Te drugie to np. LM2940 czy wspominany przez Spencera L4941BV. Te pierwsze to przykladowo:

 

http://www.newclassd...dex.php?page=70

http://www.teddypard...erTeddyReg.html

 

Mozna tez poprosic Majkela zeby zrobil jakis DIY regulator czy tez sprobowac samemu itp itd. Bateria to najlatwiejszy sposob na sprawdzenie co sie zmienia, jak i czy Ty slyszysz te zmiany (zaleznie od reszty systemu czy tez Twojego podejscia czy osluchania). Wtedy wiesz czy warto wydawac wiecej pieniedzy czy jest dobrze obecnie (lub zle).

Skoro juz cos naskrobalem to chcialem tylko powiedziec, ze konwerter DIY spisuje sie bardzo fajnie. Jak ktos potrzebuje takiego lacznika miedzy PC a DACiem bez zbednych funkcji to mysle, ze warto zainwestowac 125-175zl w zaleznosci od potrzebnych wyjsc:)

 

jak juz poskladam do kupy w koncu teoretycznie ostateczny tor [przynajmniej na dluzszy czas] to chyba rozgladne sie za tymi gotowcami. jak rozumiem, te 'tanie zamienniki' raczej lepsze nie beda? czy taki L4941BV moze okazac sie lepszym wyborem i warto pokombinowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak rozumiem Majkel zrobi / zrobil Ci taki regulator? Jesli tak, to jak to cenowo wyszlo u niego i ewentualnie jakie rzeczy w jego sklad weszly? W sumie tez wolalbym to podeslac komus, kto wie jak sie za to zabrac, niz stracic czas, pieniadze, nerwy i jeszcze nie uzyskac niczego sensownego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności